DEMOKRATİK KURTULUŞ VE ÖZGÜR YAŞAMI İNŞA: İMRALI NOTLARI KİTABI LEKOLİN’DE
Duyurular / 23 Şubat 2016 Salı Saat 12:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2011 Temmuz ayından bu yana avukatları ile görüştürülmeyen ve hakkında hukuksuz bir şekilde tecrit içerisinde tecridin uygulandığı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile “İmralı Heyeti” arasında 3 Ocak 2013’te başlayan görüşmeleri yayınlamaya başlıyoruz

2011 Temmuz ayından bu yana avukatları ile görüştürülmeyen ve hakkında hukuksuz bir şekilde tecrit içerisinde tecridin uygulandığı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile “İmralı Heyeti” arasında 3 Ocak 2013’te başlayan görüşmeleri yayınlamaya başlıyoruz.

Öcalan, Tek Kişilik Hücrede Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu Gündemine Yön Verdi

Uluslararası Komplo ile 18 yıl önce Türkiye’ye getirilen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, tek kişilik hücrede Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu gündemine dair büyük gelişmelere imza attı. Öcalan, kimi zaman gündemin en tartışılan ismi olurken kimi zaman ise gündemi belirleyerek yön veren konumunda oldu.

İmralı Heyeti görüşmeleri ve Mektupları Sitemizde!

2011 Temmuz ayından bu yana avukatları ile görüştürülmeyen ve hakkında hukuksuz bir şekilde tecrit içerisinde tecridin uygulandığı Öcalan’ın, 3 Ocak 2013’ten 14 Mart 2014’ tarihleri arasında “İmralı Heyeti” ile yapılan görüşmelerin yanı sıra, tarihi nitelik taşıyan 21 Mart 2013 Newroz mesajının yanı sıra, son olarak HDP-HDK Kongresi’ne yazılan 25 Nisan 2014 tarihli son mektubuna kadar.

Mezopotamya Yayınevi’nin Önsüz’ü ile başlıyoruz

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile “İmralı Heyeti” arasında yapılan görüşmelerin yanı sıra kitabın içerisinde yer alan Öcalan imzalı mektupları yayınlamaya başlamadan önce Mezopotamya Yayınevi’nin Önsüz’ü ile başlıyoruz. Görüşme notlarını ise sitemizden takip edebilirsiniz. Kitabın önsüzü şöyle;

“1999 Şubatı’ndan bu yana İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, İmralı’da kaldığı süre boyunca çok sayıda kitap çalışmasına imza attı. Bu kitapların büyük çoğunluğu da yayınevimiz tarafından basılarak okuyuculara sunuldu. Tutuklu bulunduğu süre boyunca görüş ve düşünceleriyle, ezber bozan çıkışlarıyla Türkiye ve Ortadoğu gündeminin en üst sıralarında yer alan Kürt Halk Önderi, 2013 Newrozu’nda başlattığı ve uzun bir süre büyük bir ısrar ile devam ettirdiği demokratik çözüm süreciyle yine tüm dünyanın gündemine damgasını vurmuştu. Yüzyıllardır çözülemeyen, son 40 yıldır on binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan Kürt sorununun çözümü için en büyük fedakarlık, dirayet ve çabayı gösterdi.  Fakat barış ve demokrasi zihniyetini hiçbir zaman taşımamış olan, otoriter, tekçi, diktatöryal bir sistem kurmak isteyen AKP hükümeti ve onun lideri R. T Erdoğan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve Kürt özgürlük hareketinin barış çabalarına gerekli karşılığı vermemiş, aksine ‘barış görüşmelerini’ bir oyalama süreci olarak ele alarak kendi çıkarları için kullanmaya çalışmışlardır. Bir yandan Kürdistan’ın tüm stratejik noktalarına kalekol, askeri amaçlı yol ve baraj yapımlarını sürdürürken, anti demokratik tekçi ve baskıcı rejimi daha da kurumsallaştırmış, diğer yandan hiçbir yasal düzenleme yapmadan Özgürlük Hareketine silah bırakmayı dayatmıştır. 

AKP ve Erdoğan amaçlarına ulaşamayacaklarını anladıklarında ise (7 Haziran  2015 seçimleri öncesi) İmralı’daki diyalog sürecini keserek Başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokrasi güçlerine karşı sınırsız şiddet ve katliamları içeren yeni bir topyekün savaş dönemini başlattı. 7 Haziran seçimlerinden kısa bir süre sonra AKP patentli IŞİD taşeronluğunda gerçekleşen saldırılar sonucu yüzlerce insanın katledilmesi, nasıl bir sürece girildiğinin de en önemli göstergesi oldu.  Yine Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit daha da ağırlaştırılarak onunla tüm görüşmeler engellendi. Bu süreçte savaşı tekrar başlatan AKP hükümetinin yıllardır ‘barışçıl çözüm’ adı altında toplumu oyalama politikası  daha da teşhir oldu ve maskesi tamamen düşerek Kürtlerin bildiği gerçek yüzü herkes tarafından daha net olarak görülmeye başlandı. Fakat yine de AKP’den beslenen bazı çevreler, havuz medyası ısrarla barış sürecini Özgürlük Hareketi’nin boşa çıkarttığı veya bitirdiği tezini işlemeye çalışarak, yaşananları muğlaklaştırmaya ve tersyüz etmeye çalıştı.

2013’ten bu yana Türk devlet yetkilileri ve HDP heyetiyle barış sürecine ilişkin görüşmeler gerçekleştiren Kürt Halk Önderi’nin bu çabaları kamuoyu tarafından yeteri kadar bilinmemektedir.  ‘İmralı Cezaevi’nde neler konuşuldu? Demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa süreci kim tarafından ve nasıl başlatıldı? Türk devleti ve AKP hükümetinin gerçekten barış ve çözümü geliştirme istemi var mıydı? Abdullah Öcalan’ın barış istem ve çabalarına doğru karşılık veriliyor mu?’ vb sorular hem Kürt halkının, hem de sorunun çözülmesini isteyen herkesin gündemindeki temel konulardır.  İşte bu kitap yaşanan bu süreci tüm hakikatıyla gözler önüne sermektedir. Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi’nde HDP heyeti ve devlet heyetiyle yaptığı görüşmeleri, heyetler ile diyaloglarını, bu görüşmelerde kamuoyuna yansıyan mesajlarının perde arkasını, Kürt tarafının önerilerini ve barış projelerini yansıtan temel kaynak olmaktadır.  Abdullah Öcalan Sosyal Bilimler Akademisi’nin hazırlayarak yayınevimize ulaştırdığı kitap Öcalan tarafından başlatılan demokratik çözüm sürecini, gerçekleşen görüşmeleri, hazırlanan projeleri tüm çıplaklığıyla okuyucuya sunmaktadır. Kitabı okuyan herkes bu süreci her yönüyle daha iyi kavrayacak ve demokratik çözüm sürecinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından ne kadar büyük bir çaba, emek, irade ve ısrar ile zor koşullarda ilmek ilmek dokunarak sürdürüldüğünü daha açık ve net bir biçimde görecektir. Mezopotamya Yayınevi olarak Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümüne katkı sunmak amacı ile yayınladığımız bu kitabı tüm okuyuculara sunuyoruz.  

Mezopotamya Yayınevi   

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): DEMOKRATIK  KURTULUS  VE  OZGUR  YASAMI  INSA  IMRALI  NOTLARI  KITABI  LEKOLIN  DE    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA