BAHAR GELİYOR...
Gençlik / 08 Mart 2016 Salı Saat 12:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ne de olsa Halkın tarihi direnişinin Özgürlük Hareketinin öncülüğüne kavuşmasındaki mevsimsel engeller kalkıyor. Ne de olsa mevsimsel engellerin kalkmasını bekleyen binler artık kendini hazır hissediyor. Ne de olsa Bahar geliyor

Türk Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Türkiye’nin uluslararası arenada içine düştüğü yalnızlığa son vermek için ABD’ye ‘senin dostun ben miyim yoksa PYD mi?’ diyerek aceleyle ve sabırsızca kendisini güvenceye almak istiyor,  İçisleri Bakanı Efkan Ala aylar önce vermeye başladığı ‘Sur’un yüzde 95’ı temizlendi, gerisi bir haftada temizlenir’ gibi katliam istatistiklerini haklı çıkarma adına çetelerinin baskısını arttırmış ve bir an önce şehirleri yok etme pahasına sonuç almak istiyor. Bu kadar aceleye ragmen Mart kapıdan baktı. Kürt Halkının Newroz ateşini tutuşturmasına sayılı günler kaldı.

7 Haziran seçimleriyle Barış Sürecinin kendilerine oy getirmediğini gören AKP görüşmeleri tek taraflı bozdu. Yıllarca Türk halkının zihnine zorla sokulan ‘terörist’ söylemleri tekrar canlandırılmak istendi. Askeri povakasyonlar başlatıldı. İki polisin ölümüyse böylesi kirli siyasete dayanak gösterilerek milliyetçi tabana yöneldiler. Demokrasiyle alamadıklarını zorbalıkla 1 Kasım seçimlerinde alabildiler. Kendilerini başarılı gördüler ancak devamındaki süreç göstediki Kürtler konusunda samimiyetsizliği ortaya çıkan AKP bu zorba iktidarlığının bedelini Özyönetim direnişleriyle ödeyecekti.

Bu bedeli de şiddet kullanarak ve katlederek,  ödemekten kaçan AKP elini öylesine kana bulaştırdıki eşi benzeri 90’larda bile olmamıştır. Bir taraftanda hem gündemi içteki savaştan alıp Suriye’ye yönlendirmek, hem de sınırlarında Kürt varlığını engellemek adına PYD’nin peşine düştü. Tüm dünyanın derinlikli stratejilerle yaklaşmaya çalıştığı Suriye meselesine salt Kürt soykırımcı politikasıyla yaklaşmaları hem iç hem dış siyasetlerinde Türk devletini yalnız bıraktı.

Neydi bu katliamların sebebi? AKP sadece reel politik çıkmazda iktidarda kalabilmek için kendini milliyetçi çizgide durmak zorunda mı görüyor yoksa uzun vadede statükocu devlet merkeziyetçiliğinin Kürdistan üzerindeki devamlılığını mı sağlamak istiyor? Her ikiside. Statükocu devlet merkeziyetçiliğinin saldırgan Kürdistan politikası Türk bürokrasisinin genlerine işlemişken AKP daha farklı görünmeye çalıştı. Sorunun müzakerelerle çözülebileceğine dönük sözde samimi duruş sergilemek istedi. Dolmabahçe görüşmelerine kadar ancak sürdürebildiği bu duruş patlak verdi. İktidar hırsıyla tekrardan genlerini yaşamaya başladılar.

Dönülen devletçi politika Kürdistan Halkının kültürel, ekonomik, ahlaki varoluş mücadelesini önce kabaca ezmek sonrasında “sosyal sermaye”yi  lokomotif metropol piyasası ve kültürüne entegre etmektir. Ancak bu süreçte devletin bunu kendince projelerle yapıcı şekilde planlayıp uygulamak istediğini belirtmek yanlış olur. Kendince sağlık hizmetleri, TOKİ kentsel dönüşümleri, anadilde eğitim açılımları gibi aldatıcı politikalarının işlemediği bir süreçteyiz.  Çaresizce, entegrason yerine topyekün imha etme mecburiyetinde hissediyor kendisini.  Yandaş medyayı kullanarak gizlemeye çalıştığı bu katliamlarla halkın özyönetim direnişlerini bir an önce toprağa gömemezse bedelini ağır ödeyeceğini biliyor. Bahar yaklaştıkça gömemeyeceğini anladığı için de eli ayağına dolaşmış durumda.

Bir asırlık Cumhuriyet  tarihinde çoğu kez katliam yolu tercih edilmiştir. Ancak hiçbirinde böylesine siyasi geri dönüşü olmamıştır. Bu sefer  devlet eli boş dönmenin yanı sıra evdeki bulgurdan da olacaktır. Kışın siyaseten kaybettiklerinin yanına askeri kaybedişleride eklenecek ve yediden yetmişe insanların katledildiği şehirler çetelerden temizlenecektir. Ne de olsa Halkın tarihi direnişinin Özgürlük Hareketinin öncülüğüne kavuşmasındaki mevsimsel engeller kalkıyor. Ne de olsa mevsimsel engellerin kalkmasını bekleyen binler artık kendini hazır hissediyor. Ne de olsa  Bahar geliyor...

Berken Sîpan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BAHAR  GELIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.