16-31 MART HABER KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 01 Nisan 2016 Cuma Saat 18:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1354. gününde devam ediyor. 16-31 Mart tarihlerin içerisinde Kürdistan’da yaşanan önemli gündemlerin başlıklarını okuyabilirsiniz.

16-31 MART HABER KRONOLOJİSİ

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1354. gününde devam ediyor. 16-31 Mart tarihlerin içerisinde Kürdistan’da yaşanan önemli gündemlerin başlıklarını okuyabilirsiniz.


16.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1339. gününde devam ediyor.

·         KJK Koordinasyonu: ‘Nasıl ki Saddam rejimi hesap verdiyse, AKP rejimi de hesap verecek. Bütün katliamcılardan hesap sorulacak. Bütün katliamcı zihniyetlere karşı halkımızı ve kadınları direnişe çağırıyoruz.’ dedi.

·         YPG-BİM: Halep kentinde bir YPG savaşçısı yaşamını yitirdi. DAİŞ çete saldırıları yoğun olarak Şêx Meqsud ve Kobanê kentlerine yöneliyor.

·         HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ: ‘AKP başlattığı savaşın sonuna geliyor. Bu bir Kürt soykırımı ve HDP’nin gücünü düşürme saldırısıdır. Sokaktaki mücadeleyi Meclis’teki mücadele ile birleştirelim.’ dedi.

·         Êlîh’in Aydınlıkevler mahallesinde devlet çeteleri tarafından bir kadın katledildi, bir kadın da infaz edildi. Yaşamını yitiren kadınların kimlikleri açıklanmadı.

·         Şırnex’te soykırım saldırılarının ikinci gününde kente yönelik Tank, top ve füze saldırıları devam ediyor. Yeşilyurt mahallesinde şiddetli bir patlama oldu.

·         Öz yönetimlerin sürdüğü Gever’de çatışmaların yoğunlaştığı Zagros mahallesinde yaşanan patlamalarda birçok devlet çetesi öldü. Çok sayıda yaralı var.

·         Colemêrg’de Valiliğin yasakladığı Newroz kutlamalarına halk büyük tepki gösterdi. Halk ‘Her koşulda 21 Mart’ta Newroz’u kutlayacağız’ dedi.

·         Çewlîk Valiliğinin dayatmasını kabul etmeyen HDP ve DBP yasağa rağmen yarın Newroz alanında olacaklarını duyurdu.

·         Colemêrg Valiliği Gever, Şemzînan ve Çelê ilçelerindeki yüzlerce bölgeyi ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan ederek, yurttaşların girişine yasakladı.

·         Gever’de sokağa çıkma yasağı 4. Gününde. Devlet çetelerinin ‘teslim olun’ çağrılarına YPS güçleri direnişle karşılık verdi.

·         Cizîr için başlatılan ‘İnsani yardım kampanyası’ Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin desteği ile çalışmalar devam ediyor.

·         18 Mart 1978 Beyazıt katliamı üzerinden 38 yıl geçti sorumlular hala yargılanmadı. Katliam İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından kınandı. Katledilenler Beyazıt Meydanında anıldı.

·         Güney Kürdistan Parlamentosunu işlevsiz kılan KDP yönetimi Başur ile Rojava arasındaki Sêmalka ve Welid sınır kapılarını her türlü ticari ve normal geçişlere kapattı.

·         Helepçe, Kerkük ve Sılêmani kentlerinde Helepçe Katliamının 28. Yıl dönümü binlerin katılımıyla anıldı. Rojava Kantonlarının tüm kentlerinde anma etkinlikleri yapıldı. Türkiye ve Kürdistan’da ki anmalarda tüm katliamlar halk tarafından kınandı.

17.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1340. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: Halkımız Newroz’un yasaklanmasını varlığına, özgür ve demokratik yaşamına saldırı olarak görmeli, tüm halk meydanları doldurmalıdır. Newroz’un yasaklanamayacağı ve yenilemeyeceği AKP iktidarına ve tüm dünyaya gösterilmelidir.

·         KCK Yürütme Konseyi Üyesi Eşbaşkanı Cemil Bayık: Faşist şefler kimsenin kendisine karşı çıkmamasını ve herkesin kendi önünde diz çökmesini isterler. Böyle bir zihniyet ve iktidara açıkça karşı çıkılmadan geriletilemez.

·         YPG-BİM: Şedadê’de yaşamını yitiren 9 savaşçının kimlik bilgileri açıklandı. Ayrıca DAİŞ çeteler Şêxmeqsûd ve Têşrin’e saldırıyor.

·         YPS Koordinasyonu: Şırnex, Gever ve Nisêbin’de son 4 günlük eylem ve çatışmalarda en az 27 çete öldürüldü, 6 çete yaralandı, birçok zırhlı araç imha edildi.

·         TAK: 13 Mart 2016 tarihinde Ankara’da Kürt halkına karşı vahşi yöntemlerle sürmekte olan katliam kararlarının alındığı merkezleri ve yönlendirici faşist odakları hedef alan eylemleri TAK olarak üstleniyoruz. Eylemi örgütümüze bağlı Doğa Jiyan (Seher Çağla Demir) gerçekleştirmiştir.

·         TJK-E: ‘Cizîr ve Sur’daki direnişçilerin ruhu ile Newroz alanlarına çıkalım’ çağrısında bulunarak direnen tüm halkın Newroz bayramını kutladı.

·         DTK, HDK, HDP, DBP, KJA ve DEM-GENǒten oluşan Newroz Tertip Komitesi, AKP hükümetinin talimatıyla yasaklanan Newroz için ‘yasakları tanımayacağız herkesi direniş ruhuyla alanlara çıkmaya çağırıyoruz’ dedi.

·         Şırnak’ta yasağın 3. Gününde devlet çeteleri kent merkezini aralıksız bir şekilde tank ve toplarla vuruyor.

·         Direnişin sürdüğü Gever’de hendek ve barikatların olmadığı noktalara zırhlı araçlarla baskın düzenlendi. Evlerin kapı ve pencerelerini kıran devlet çeteleri yurttaşların evlerini yağmaladı.

·         Nisêbin’de saldırıların sürdüğü mahallelerde bir paletli tank ve bir kobra tipi zırhlı araç imha edildi.

·         Farqin’de binlerce halkın katılımıyla coşkulu bir Newroz kutlaması yapıldı.

·         Wan’ın Çaldıran, Saray ve Erdîş ilçelerinde Newroz binlerin katılımıyla kutlandı.

·         Brüksel’deki nöbet eylemi 3. gününde devam ediyor.

·         Rojava Federasyonu Projesi için Kurucu meclisin Eşbaşkanları belirlendi. Konseyin 35 kişiden oluşacağı belirlendi. Meclis Eş Başkanları olarak Cizîr Kantonu Eşbaşkanı Hediye Yusuf ve Grî Sıpî Özerklik Yönetimi Eşbaşkanı Mensur El-Selum belirlendi.

18.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1341. gününde devam ediyor.

·         PKK Yürütme Komitesi: ‘Gerilla faşist-sömürgeci düşmanı kahreden darbelerini vuracak, Sivil Savunma güçleri sokakları ve mahalleleri kurtaracak, kadın ve gençlik örgütlerimiz savaşan halk gerçeği temelinde demokratik ulus inşasını adım adım gerçekleştirecektir.’

·         YPS Koordinasyonu: Faşist saray çetelerinin öz yönetim alanlarına ilişkin saldırılarına karşılık yaptığımız eylemlerde 50’nin üzerinde polis ve özel harekâtçı öldürülmüştür. 25 zırhlı araç imha edildi. Saldırılarda Roza Batman (Menekşe Ergül) ve Sekvan Rubar (Ruşen Altun) adlı savaşçılarımız yaşamlarını yitirmiştir.

·         Halkların Birleşik Devrim Hareketi: 15 Mart günü Hatay’ın Kırıkhan yolu üzerinde Cemse tipi zırhlı bir araca yönelik sabotaj eylemi HBDH militanlarımız tarafından yapıldı. Eylemde ölü ve yaralı devlet çeteleri var.

·         AKP’nin engellemeye çalıştığı Newroz kutlamaları, tüm baskı ve sindirme politikalarına karşı Rıha’nın ilçelerinde kutlanmaya devam ediyor. Suruç, Bozova ve Birecik’te Newroz ateşi yakıldı.

·         Mêrdin’de Newroz kutlamasının yasaklanmasına tepki gösteren Figen Yüksekdağ ‘’Her yer Newroz alanıdır. Direniş ruhu engellenemez. Bu kuşatma dağılacak ve halklarımız kazanacak’’ dedi.

·         Şengal İnşa Meclisi: ‘Suriye’nin demokratikleşmesi yolunda Rojava federal bölge ilanının önemli kilit taşı olduğunu belirtiyoruz’ dedi.

19.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1342. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Komitesi Eş Başkanlığı: ‘’Kürt özgürlük hareketi olarak sivillerin hedef alınmasına karşıyız ve sivillere yönelik eylemleri kınıyoruz. Ölen sivillerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz’’ dedi.

·         KCK Yürütme Komitesi Üyesi Cemil Bayık: Hannover’de ki Newroz kutlamasına sine vizyon aracılığıyla yayımlanan mesajda ''Mehmet Tunç, şahsında Cizîr, Sur şehitleri şahsında Newroz bayramınızı kutluyorum. Avrupa Demokratik özerklik hamlesini başlatmalı.’’ dedi.

·         KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Elif Ronahi: ’’Newroz şehitlerle sönmez bir özgürlük ateşi olarak gittikçe gürleşmektedir. Özgürlük kolay olsaydı Ronahi ve Berivan’lar kendini yakmazdı’’ dedi.

·         YPS Koordinasyonu: son süreçte Nisêbin’de 7, Gever’de ise 5 devlet çetesi öldürüldü.

·         Halkların Birleşik Devrim Hareketi: Tüm ezilen kesimleri ve halklarımızı Wan ve Amed ’den, İstanbul ve İzmir’e kadar tüm kent ve kasabalarda Newroz bayramını yüzbinler halinde meydanları doldurarak coşku ve öfke içinde kutlamaya çağırıyoruz.

·         Komalen Jınên Ciwan Koordinasyonu: ‘’Berivanların, Bınevşlerin Cizîr’de yarattıkları büyük direniş geleneği Berjinler, Berçemler şahsında yeniden canlanmıştır. Özgürlük baharımızın toprağa düşen ilk cemreleri olmuştur’’ dedi.

·         Günlerdir abluka altında olan Gever’de devlet çetelerinin kimyasal gaz kullandığı iddia ediliyor. Mahallelerde atılan gazdan 40 aşkın sivilin yanarak can verdiği söylenildi.

·         Wan’da yasağa rağmen Onbinlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlaması yapıldı. Newroz’da konuşan DTK Eşbaşkanı M. Hatip Dicle ‘’Asla geri adım atmayacağız’’ dedi. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ta AKP’nin katliamlarına tepki gösterdi.

·         Amed Newroz Tertip Komitesi, 21 Mart günü düzenlenecek Newroz’a güçlü katılım çağrısında bulundu. Newroz’da geleceğe yön verileceğini, direnişin sahiplenileceğini belirtti.

·         İstanbul İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu Kaymakamlığı önünde meydana gelen patlamada 5 kişi öldü, 7’si ağır 36 kişi yaralandı.

·         Devlet güçlerinin soykırım saldırılarının devam ettiği Şırnex’te şiddetli çatışmalarda en az 3 devlet çetesi öldürüldü. Çok sayıda çete yaralandı.

·          Newroz öncesi siyasi soykırım operasyonları hızlandı. AKP-Saray talimatıyla operasyonlar devam ediyor.

·         Şırnex’te direniş mahallelerine yönelik top atışlarının yeniden başlaması üzerine, Dicle ve Cumhuriyet mahallelerinden dumanlar yükseliyor.

·         AP Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Dış ilişkiler Koordinatörü Gomes, Kürt kadın direnişinin dünya kadınlarına ilham verdiğini söyledi.

·         AKP’nin yasak kararını tanımayan halklar, Newroz kutlamalarını sürdürüyor. Antalya ve Hatay’da binlerce kişi Newroz alanlarına akın etti.

·         Mersin’de AKP yasağına rağmen halk Newroz’u kutladı. Kutlamada konuşan HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ‘’ halk kazanacak’’ dedi ve ‘’Her Dehhak’ın bir Kawası vardır’’ mesajını verdi.

·         Hannover’de Onbinlerce kişi Newroz kutlamasına katıldı. Kutlamada Kuzey Kürdistan’daki direniş ve Rojava federasyon ilanı selamlandı.

20.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1343. gününde devam ediyor.

·         YPS Koordinasyonu: Son güler de Kürdistan kentlerinde çete saldırılarında yaşamını yitiren 4 YPS savaşçısının kimliğini açıkladı. Ayrıca birçok devlet çetesi öldürülmüş, bir küçük keşif uçağı düşürülmüş ve birçok zırhlı araç imha edilmiştir. YPS Koordinasyonu Gever ve diğer kentlerde haklarında çıkan diğer haberleri yalanladı.

·         Nisêbin’de saldırıların yoğunlaştırıldığı mahallelerde bulunan yurttaşlar ‘’başka bir katliam olmadan herkes ayağa kalkmalı ve Nisêbin’e sahip çıkmalı’’ dedi.

·         Şırnex’te devlet çetelerinin saldırılarda kullandığı bir havan mermisi il devlet hastanesi bahçesine düştü

·         Nisêbin’de çıkan çatışmalarda en az bir devlet çetesi öldürüldü. 7 çetede yaralandı./ Nisêbin’de çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerde art arda patlamalar oldu. Olay yerine çok sayıda ambulans gitti.

·         Amed’de ‘’direnerek kazanacağız’’ şiarıyla kutlanacak Newroz’a saatler kala kentin merkez ilçelerinde bildiriler dağıtılarak, halk tarihi kutlamaya davet edildi.

·         Direnişin 8. Gününe giren Gever ilçesinde çatışmalar Cumhuriyet, Güngör, Dize, Orman ve Eski kışla mahallelerinde şiddetlendi.

·         Gever’de ki kimyasal iddialarının aksi somut olarak kanıtlanmadığı sürece sorumluluğun devlete ait olacağını söyleyen TİHV Genel başkanı Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı Gever’e gitmek üzere acilen bağımsız bir inceleme heyetinin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

·         Şırnex’te 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında Yeşilyurt mahallesine sızma girişiminde bulunan devlet çeteleri YPS/YPS-JIN güçleri arasında yaşanan çatışmada en az 2 devlet çetesi öldürüldü.

·         İstanbul Bakırköy’de bulunan Newroz alanına ulaşmaya çalışan halka saldıran devlet çeteleri onlarca kişiyi darp ederken 75 kişiyi de gözaltına aldı.

·         Ağrı’dan İzmir’e AKP devletinin yasağını dinlemeyen halk, yaktıkları Newroz ateşinin etrafında direniş geleneğine sahip çıktı. Birçok merkezde polis saldırılarına karşı öz savunmaya geçen kitle ‘’her yer Newroz, her yer direniş’’ mesajını verdi.

·         İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul’ da ki bombalı saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk’ün DAİŞ bağlantılı olduğunu açıkladı. Newroz etkinlikleri içinde 200.000 kolluk görevlisinin görevlendirildiğini söyledi.

·         Adana’da halkın direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kalan polis, Newroz alanına ikinci kez saldırdı. Ceyhan’da polisin saldırılarına karşı başlatılan direniş kadınların öncülüğünde tüm ilçeye yayıldı.

·         Mersin’de dün gece Newroz kutlamasına saldıran devlet çeteleri Felek Esen isimli genci hedef aldı. Yaralanan gencin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

·          Kuşatma ve saldırının 110 gündür sürdüğü Sur’da yaşayan halk, yarın Newroz alanına akacaklarını belirterek, Sur direnişini Newroz alanlarına taşıyacaklarını söyledi.

21.03.16.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1344. gününde devam ediyor.

·         Agırî’de polis engeline rağmen Newroz kutlaması için bir araya gelen binlerce kişi, sloganlar ve Kürtçe ezgiler eşliğinde Newroz halayına dururken, köyden ve ilçelerden gelen kitlenin alana girişleri sürüyor.

·         Mêrdîn Kızıltepe’de halk polisin saldırısına rağmen Newroz’u kutladı. Kutlama ardından rejim güçlerinin saldırısı ile çıkan çatışmalar mahallelere yayıldı.

·         Aylardır sürdürülen saldırılara, yapılan katliamlara ve en son ‘’bomba patlayacak’’ söylentileriyle katılımın engellenmek istendiği Amed Newroz’u yüzbinlerin katılımıyla yaratılmak istenen korku duvarlarını yıktı.

·         Newroz’a akan yüzbinlerce insan, Kürt ulus marşı ‘’Ey Raqip’’ eşliğinde öz yönetim direnişlerinde ve Kürdistan mücadelesinde hayatını kaybedenlere saygı duruşunda bulundu.

·         Devlet saldırılarına karşı öz yönetim direnişinin 7 gündür sürdüğü Şırnex’te yaşanan çatışmalarda, YPS-JIN üyesi Gurbet Kaya (Jiyan Amargi) yaşamını yitirdi.

·         Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların Newroz etkinlikleri İtalya ve Danimarka’da binlerin katılımıyla kutlandı ve öz yönetim direnişleri selamlandı.

·         DAİŞ zulmüne karşı çağın direnişini sergileyen Kobanê’de, ‘’Özgür Rojava’dan demokratik federal sisteme doğru’’ sloganıyla örgütlenen Newroz kutlamaları yapıldı.

·          Kandil dağı eteklerinde halkın binlerce halkın katımıyla Newroz büyük bir coşkuyla kutlandı.

·         Sêrt’te Onbinlerce halklar Newroz ateşini yakmak için Newroz alanına aktı.

·         Nisêbin’de Dicle mahallesine girmeye çalışan bir PÖH çetesi öldürüldü.

·         Halk direnişinin sürdüğü Gever’de, Eski Kışla mahallesine girmeye çalışan AKP güçleri ile YPS ve YPS-JIN direnişçileri arasında çıkan çatışma sürüyor.

·         Demokratik Hukukçular Platformu: Cizre’de incelemelerde bulunan avukat Newroz Uysal, katliamlarda kimyasal kullanıldığı bilgisinin çok net olduğunu aktararak, yaşanan katliamın üstünün örtülmek istendiğini belirtti.

·         Kobanê’ye bağlı Sirrin kasabasında YPG kıyafetleri giyen ve intihar saldırıları düzenlemek isteyen 5 DAİŞ çetesi Asayiş güçleri tarafından öldürüldü.

22.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1345. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı: KCK, alanları doldurup Newroz’u kutlayan halkı selamladı ve özgürlük mücadelesinin çağdaş Dehakları mutlaka tarihin zalimler mezarlığına yollayacağını vurguladı. Ve ‘’2016 Newroz’u bir halk kongresi olmuştur’’ açıklamasını yaptı.

·         YPS Koordinasyonu: çetelere karşı yapılan çatışma ve eylemlerde, Nusaybin Koçera Mahallesinde 5 DAİŞ çetesi, 4 PÖH çetesi ve bir AKP çetesi öldürüldü.  Şırnak Dicle Mahallesinde 4 AKP çetesi, Cumhuriyet Mahallesi 2 AKP çetesi, Yeşilyurt Mahallesi 3 AKP çetesi öldürüldü. Bir kepçe ve bir zırhlı araç imha edildi. Birçok çatışma ve eylemde de öldürülen çete sayısı netleştirilemezken çok fazla sayıda çete yaralanmıştır. Çatışmalarda farklı tarihlerde yaşamını yitiren 5 YPS savaşçısının kimliği açıklandı.

·         YPG-BİM: Şedadê’de ki çatışmalarda yaşamını yitiren 5 savaşçının kimlik bilgilerini açıkladı.

·         Şırnex direnişinde devlet çeteleri mahallelere yönelik obüs, havan ve tanklarla saldırılar başlattı, saldırılar yoğunlaşarak devam ediyor.

·         Cizîr’de ki Newroz kutlamasında AKP çetelerince katledilenlerin aileleri ‘’direnişe devam’’ mesajı verdi.

·         Cizîr’de final Newroz’u için sokağa çıkan halka devlet çeteleri saldırdı. Halkın üzerine zırhlı araçları süren çetelerin ablukası kırıldı, çeteler 10 yaşındaki bir çocuğu gözaltına aldı.

·         Sokağa çıkma yasağı ile birlikte saldırıların 9. gününe girdiği Nisêbin’de hiçbir ilerleme sağlayamayan devlet çeteleri mahalleleri top ve havan atışına tutuyor.

·         Kürdistan’daki savaşın son bulması için barış çağrısı yaptıktan sonra AKP ve Erdoğan’ın saldırılarına maruz kalan akademisyenlere dünya üniversitelerinden destek geldi. 62 ülkeden 1406 akademisyenden AKP’ye çağrı yapıldı; ‘’ Cadı avına son verin’’.

·         Amed halkı sıkıyönetim uygulamalarıyla devreye koyulan inkâr-imhaya karşı tarih önünde direniş ve sahiplenme ruhuyla bir kez daha Amed Newroz’unda biraraya gelerek boyun eğmeyeceğinin mesajını verdi.

·         AKP yasağının tanımadığı Iğdır, Agırî, Patnos, Gimgim ve Tûx’da Newroz ateşi yakıldı. Kutlamalarda yapılan konuşmalarda, AKP zulmüne boyun eğilmeyeceği ve direnişin büyütüleceği mesajı verildi.

·         Amed’de dün gerçekleştirilen Newroz kutlamasına ilişkin Amed Cumhuriyet Başsavcılığı ‘’ örgüt propagandası’’ yapıldığı iddiasıyla 4 ayrı soruşturma başlattı.

·         Devlet çeteleri kuşatması altında öz yönetim direnişini sürdüren Gever’liler, yarın yapılacak yürüyüşe katılım çağrısı yaparak , ‘’ Katliamlara izin vermeyeceğiz, evimize yurdumuza geri döneceğiz’’ mesajı verdi.

·         Gever’de zırhlı araçların geçişi sırasında YPS savaşçılarının yaptığı eylemde 3 çete öldürüldü, çok sayıda çete yaralandı.

·         Ablukayı kırmak için Wan’dan Gever’e yapılacak yürüyüşe ilişkin hazırlıklar sürüyor. Wan büyük halk pazarı esnafı da halkı yürüyüşe katılmaya çağırdı.

·         Mêrdin-Şemrex yol ayrımında meydana gelen patlamada 1 PÖH çetesi öldürüldü, 3 çete yaralandı.

·         Belçika’nın başkenti Brüksel’de Uluslararası Zaventem havaalanında art arda 2 büyük patlama meydana geldi. Patlamada 34 kişi yaşamını yitirdi, 136 kişi yaralandı.

·         Kobanê İçişleri Konseyi, Newroz kutlamalarına saldırıda bulunmak isteyen 3 DAİŞ çetesinin asayiş güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Konsey güvenlik nedeniyle bazı yerlerde Newroz etkinliklerinin iptal edildiğini belirtti.

23.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1346. gününde devam ediyor.

·         PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan: ‘’Araştırılırsa, Brüksel’de eylem yapan kişilerin neresi üzeri Avrupa’ya gitmiş olduğu görülecektir. Bir biçimde mutlaka Türkiye’yle bir bağı vardır’’ dedi.

·         YPS Koordinasyon: son 4 günde; Nisêbin’de farklı eylem ve çatışmalarda 58 AKP çetesi öldürülmüş, 4 zırhlı araç imha edilmiştir ve bir keşif uçağı düşürülmüştür. Gever’de 16 devlet çetesi öldürülmüştür. Ayrıca çatışma ve eylemlerde öldürülen çete sayısı netleştirilemedi.

·         HPG-BİM: 22 Mart günü Mêrdîn Şemrex ilçesi ile Amed yolu üzerindeki Sultan Şeyhmus köyü yakınlarında gerilla güçlerinin polis konvoyuna yönelik sabotaj eylemi gerçekleştirildi, 5 polis öldürüldü. HPG ‘’bu eylemi Bagok’ta şehit düşen arkadaşlarımızın anısına yapılmıştır’’ dedi.

·         YPG-BİM: 22 Mart günü DAİŞ çeteleri Cerablus güneyindeki mevzilerinden Qereqozax köyü, Tişrîn Barajı ve Afrin ’in Şerawa ilçesine bağlı Beşemrê köyüne yönelik ağır silahlarla saldırı düzenledi.

·         HPG Şengal Komutanlığı ve YBŞ Genel Komutanlığı, 1 YBŞ Komutanı ve 2 HPG gerillasının 21 Mart günü Şengal bilgesindeki özgürleştirme hamlesinde yaşamını yitirdiklerini duyurdu.

·         Gever’de ablukayı kırmak için ilçeye girmek isteyen Vanlıların girişinin engellenmesi üzerine Avareş köyünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe ‘’Biz bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz, Gever halkı yalnız değil’’ dedi.

·         Gever’de 11 gündür devam eden abluka ve çatışmalar daha çok şiddetlendi. Direnişi kıramayan AKP güçleri, zırhlı kepçe ve ağır iş makineleriyle çatışmaların yoğunlaştığı mahallelerdeki evleri yıkmaya başladı.

·         Şiddetli çatışmaların yaşandığı Nisêbin’de, büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından bölgeye ambulanslar sevk edildi.

·         Akademisyenler, tutuklu meslektaşları için Bakırköy Kapalı Cezaevi önünde nöbet ‘’ özgürlük nöbeti’’ ne başladı.

·         Bakırköy Kapalı Cezaevinde 21 Mart Newroz’unu kutlamak için havalandırmaya çıkan PKK’ li kadınlara cezaevinin çatılarından tazyikli su sıkıldı.

·         Şırnex’ın Cizîr ilçesinde Devlet çeteleri ablukaya alınan Cudi mahallesinde bina ve evleri yıkmaya başladı.

·         AYBYK’de konuşan Amed Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ayşe Serra Bucak, yerel özerklik için mücadelelerinin desteklenmesini istedi.

·         Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan ve 3 Mart’ta ölüm orucu eylemine başlayan Mehmet Karahan isimli tutsak bedenini ateşe verdi.

·         Hollanda Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yaptığı açıklamada İstanbul’daki Konsolosluğunu olası terör tehdidi nedeniyle kapattığını duyurdu.

24.03.16.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1347. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Komitesi Üyesi Cemil Bayık: AKP hükümetinin beslediği ve büyüttüğü DAİŞ bir daha Avrupa’ya saldırdı. Bir daha vurgulayalım, bu katliamlardan katliamı yapanlar kadar AKP hükümeti de sorumludur. En başta da Saray Gladyosu ve Tayyip Erdoğan sorumludur’’ dedi.

·         YPS Koordinasyonu: Gever’e ilişkin; 21 Mart’ta Cumhuriyet mahallesinde 1’i rütbeli 2 çete öldürüldü, 2 Drone keşif aracı düşürüldü, suikast hazırlığı yapan 3 suikastçı çete öldürülüp zırhlı araçları imha ediliyor. Ayrıca Şırnak şehir merkezinin ağır silahlarla vurulması sonucunda mevcut durumda 100’e yakın ev yıkılmış durumdadır. Tanklarla kamu binaları da bombalanarak yıkılmaktadır.

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum günü dolayısıyla yapılacak etkinliklere katılım çağrısı yapan TUHAD-FED ‘’4 Nisan’ın Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne vesile olacağı bir gün olması için herkes Amara köyüne akın etmelidir’’ dedi.

·         Nusaybin’de mahallelere girmeye çalışan devlet çetelerine bombalı eylem düzenlendi. Eylemde 2 JÖH çetesi öldürüldü, 6’sı yaralandı.

·          HPG gerillaları ve YBŞ-YJŞ güçleri, Şilo Şehitleri İntikam Hamlesi kapsamında, Mediban köyünde 52 Ezidi Kürdü DAİŞ’in elinden kurtardı.

·         Şırnex’ın Dicle ve Cumhuriyet mahallelerinde şiddetli çatışmalar oldu. İlk bilgilere göre 3 devlet çetesi öldürüldü, çatışmalar hala devam ediyor.

·         Şilo Şehitleri İntikam Hamlesi kapsamında yapılan operasyonlarda 21 Mart’ta Şengal ’in batısında yaşamını yitiren 1 YBŞ komutanı ve 2 HPG gerillası Şengal Dağında yapılan askeri törenle toprağa verildi.

·         Mehmet Öcalan: ‘’Amed halkı Newroz’da Kürt halkı, Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’ya gereken mesajı verdi. Bunun göz önünde bulundurulması gerekiyor’’ dedi.

·         İHD Amed Şubesi Başkanı Raci Bilici; AKP’nin Kürt halkına dönük soykırımcı saldırılarının sonuç vermediği, Kürtlerin taleplerinden vazgeçmediğini belirtti.

·         YBŞ Komutanlığı, YBŞ Askeri Meclisi Üyesi Şengal ile Erdal ve Salih adlı gerillaları anarak ‘’ Şengal arkadaşın taşıdığı mücadele bayrağı ve silahı yerde kalmayacak’’ dedi.

·         Rojava sisteminin dünya çapında örnek demokratik bir sistem olacağını belirten YNK’li Hoşyar Abdurrahman; ‘’ tüm Kürtler bu sistemin başarısı için çalışmalı’’ dedi.

·         Almanya’da Paskalya Bayramının yapıldığı 25-28 Mart tarihleri arasında Almanya’nın birçok kentinde savaş karşıtları değişik etkinlik ve gösterilerle savaş politikalarına karşı bir kez daha alanlara çıkacak.

·         Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, ‘’ iade söz konusu değil, bu kişi Hollanda’ya gönderilmiş, ülkemize değil’’ diyerek Türk Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ı yalanladı.

25.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1348. gününde devam ediyor.

·         HPG-BİM: 24 Mart akşamı Amed’in Lice ilçesi karayolu üzerinde bulunan Mermer Jandarma Karakoluna yönelik eylem gerçekleştirildi. 60 askerin bulunduğu karakola operasyon için dışardan gelen 20 JÖH birliğinin de içinde olduğu esnada yapılan eylemde en az 32 çete öldürüldü, 32 çete yaralanmıştır ve 4 araç tümden imha olmuştur.

·         YPS Koordinasyonu: Şırnex, Gever ve Nisêbin’deki eylemlerde 19 saray çetesi öldürüldü. 18 Mart’ta Nisêbin ve Gever’de çıkan çatışmalarda Zeydan Yanar, Sinan Bagok ve Bawer Mêrdîn adlı YPS savaşçıları yaşamlarını yitirdi. Ayrıca yapılan eylemlerin çoğunda öldürülmüş çete ve imha edilmiş araç sayısı netleştirilemedi.

·         YBŞ: YBŞ Komutanlığı, 1600 kişilik gücüyle Musul operasyonuna hazırlık kapsamında Musul’un etrafını temizleme operasyonu başlattığını ve 47. Anayolun kontrolünü sağladıklarını duyurdu.

·         HDP Genel Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: Cizîr’deki incelemenin ardından yaptığı açıklamada ilçede savaş suçu işlendiğini belirterek  ‘’Halkımız diz çökmeyecek ve AKP’den hesap soracak’’ dedi.

·         Cizîr’de vahşet bodrumlarını ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyete polis tazyikli suyla saldırdı.

·         Şemzînan Belediye Eş Başkanı Seferi Yılmaz, ilçede fiili sokağa çıkma yasağının uygulandığını ve yakında ilçede ve çevre köylerden ciddi yaşamsal sorunların başlayacağını bildirdi.

·         Öz yönetimlerin 13’üncü gününe girdiği Gever’de mahallelere yönelik bombardıman sabah saatlerinden itibaren yeniden başladı.

·         DBP Rıha Eş Başkanı Hidayet Enmek, Urfa’da DBP ve HDP ile demokratik kesimlerin çalışmalarını engellemek için devlet kurumlarının içerisinde bir gladyo yapısının oluşturularak görevlendirildiğini kaydetti.

·         HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, Türkiye halklarını uçurumun kıyısına getiren iç ve dış politik gelişmelerin daha önce İmralı adasındaki görüşmelerde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından dile getirildiğini ifade etti.

·         Sokağa çıkma yasağı ile birlikte saldırıların yoğunlaştığı Nisêbin’de günlerdir şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

·         Şengal’in batısında bulunan ve Mediban köyü YBŞ ve HPG güçleri tarafından tamamen özgürleştirildi.

·         Rojava’da ilan edilen federal sistemin bir süre sonra herkes tarafından kabul göreceğini belirten YNK’li Arêz Abdullah, ‘’Rojava halkları nasıl DAİŞ karşısında başarılı mücadele yürüttülerse sistemin inşasında da aynı başarıyı göstereceklerdir’’ dedi.

·         ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Sergey Lavrov’un Moskova’daki görüşmesinden sonra yapılan ortak açıklamada ‘’ Kürtlerde Suriye müzakerelerinde yer almalıdır’’ dedi.

26.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1349. gününde devam ediyor.

·         Saray çeteleri, Amed’in Sur ilçesine bağlı İskenderpaşa Mahallesi’ni kuşatma altına aldı.

·         Saray çetelerinin soykırım saldırılarına karşı direnişin sürdüğü Gever de 20 km uzaklıktaki Sinava köyündeki Kamışlı Karakolundan mahallelere top atışları yapılıyor.

·         Mimarlar Odası Amed Şubesi, Sur’un ‘’ acele kamulaştırma’’ kararına tepki gösterdi.

·         HDP’nin Buca ve Konak ilçe Eşbaşkanları hakkında tutuklanma kararı çıktı.

·         Şilo Şehitleri İntikam Hamlesi kapsamında DAİŞ’e büyük darbe vuruldu. 20 km uzunluğunda, 10 km genişliğindeki alan çetelerden temizlendi. Operasyon boyunca 107 çete öldürülürken, 73’ünün cenazesi YBŞ güçlerinin elinde kaldı.

·         YPG Genel Komutanlığı; 27 Şubat’tan bu yana Halep’in Şêx Meqsud mahallesine yönelik süren saldırılara ilişkin Suriye’de ki Ateşkesi İzleme Koordinasyonu 2 bilgilendirme mektup gönderdi.

·         Güney Kürdistanlılar, son zamanlarda gündemde olan Musul operasyonuna gerillanın da katılmasından yana.

27.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1350. gününde devam ediyor.

·         YPS Koordinasyon: son 2 günün bilançosu; Nisêbin’de net 2 çete öldürülmüş 1’i ağar yaralanmıştır, yapılan bir eylemde öldürülen çete sayısı belirlenemezken mahalleye girmeye çalışan bir kepçe imha edilmiştir. Gever’de, 2 zırhlı araca eylem düzenlenirken 5 çete öldürülmüş 18 çete ağar yaralanmıştır. Şırnak’ta, bir polis karakoluna ağar silahlarla eylem düzenlenmiş 2 çete öldürülmüştür. Ayrıca farklı tarihte yaşamını yitiren 10 YPS savaşçısının kimlikleri açıklandı.

·         Devlet çeteleri Şırnex’te devam eden saldırının 13. gününde Bahçelievler Mahallesi yoğun bir şekilde bombalanırken, Dicle mahallesinde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

·         HDP Genel Eş başkanı Selahattin Demirtaş, AKP hükümetinin hendekten değil Kürt halkının uzattığı elin Türkiye’nin batısında tutulmasından korktuğunu belirterek, kuşatma ve katliamlarla herkesin bir sabah AKP’li olacağı düşünüldüğünü kaydetti.

·         Nisêbin’in Cumhuriyet Caddesi üzerinde askeri konvoyun geçişi sırasında büyük bir patlama meydana geldi, olay yerine birçok ambulans sevk edilirken ölü ve yaralılar hakkında bilgi verilmedi.

·         TUHAF-FED öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 67’nci yaş günü vesilesiyle memleketi Halfeti’ de yapılacak olan kutlamalar için tüm halklar ‘’Newroz ruhuyla’’ Halfeti’ye davet edildi.

·         Çatışmaların yoğunlaştığı Cumhuriyet Mahallesi’nde üst üste 2 büyük patlama meydana geldi. Patlamanın ardından mahalleye ambulanslar sevk edildi.

·         Şırnex Halk Meclisi Eşbaşkanları Ümran Yiğit ve Ayşe Çiftçi, yaptıkları ortak açıklamalarda, 13 gündür devletin her türlü ağar silahlar ile saldırdığı mahallelerde büyük bir moral ve iradenin olduğunu ifade etti.

·         Sur’da 100 günü aşkın süre devam eden eşsiz direnişin ilk günü devlet çeteleri tarafından katledilen Mizgin Koçyiğit’in Annesi, ‘’ Kızım halkı için savaşırken şehit oldu. Bu bizim için bir şereftir’’ dedi.

·         Demokratik Toplum Kongresi’nin Olağanüstü Kongresinin sonuç bildirgesi açıklandı. DTK; ‘’Halkımızın yürüttüğü mücadele esasında bir insanlık mücadelesidir’’ dedi.

·         Rojava da Kahramanlık Haftası dolayısıyla şehitlikler ziyaret edilerek özgürlük savaşçılarının mezarlarının başında mumlar yakıldı.

·         Her türlü silah ve binlerce asker, polis, korucu ile gerçekleştirilen saldırılarda, devlet çeteleri, YPS ve YPS-JIN’nın direnişi karşısında bir adım ileri atılabilmiş değil.

·         Devlet çetelerinin Şırnex’te devam eden soykırım saldırılarında 13’ncü gününde kente yönelik bombardıman ve saldırılar devam ediyor.

·         Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Meşayik, ‘’Rojava ve Kürtlerin iradesinin temsil edilmediği hiçbir toplantı başarıya ulaşamaz’’ diyerek, Cenevre 3 görüşmelerini eleştirdi.

28.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1351. gününde devam ediyor.

·         Gever çatışmalarının yoğunlaştığı Cumhuriyet mahallesinde 2 büyük patlama meydana geldi. Çok sayıda AKP çetesi öldü.

·         Halk Sivil Savunma Güçleri-YPS Genel Koordinasyonu, Nisêbin, Gever ve Şırnex’te son iki günde 16 çetenin öldürüldüğünü duyurdu.

·         PKK Yürütme Komitesi yazılı bir açıklama yaparak Kürt Özgürlük Mücadelesi saflarında Mart ayında Şehit düşen 16 gerillayı andı.

·         Gerillalar Komutan Egid’in şehadet yıldönümü dolayısıyla Qilaban’da eylem gerçekleştirdi. HPG, eylemde tespit edilen 8 askerin öldürüldüğünü bildirdi.

·         HSM: ‘’Egid (Mahsum Korkmaz)Yoldaş şahsında Kahramanlık Haftası Şehitlerini saygıyla anıyoruz. Egitlerin taşıdıkları kararlılık ve cesaret ile yarattıkları askeri kültürün bizler için her daim bir yol gösterici olacağının sözünü veriyoruz’’ dedi.

·         YPG Basın Merkezi, farklı çatışmalarda yaşamını yitiren YPG Askeri Meclisi üyesi ve 5 savaşçının kimlik bilgilerini açıkladı.

·         Gever’de devlet çetelerinin pervasız saldırılarına karşı devam eden direniş 16. Gününde. Direnişin sürdüğü Cumhuriyet ve Güngör mahallelerine yönelik 3 koldan bombardıman devam ediyor.

·         DAİŞ içerisinde Türk istihbarat örgütü MİT’in varlığı ve organizasyonuna dair bilgilere yenileri eklendi. YPG ve QSD’nin ele geçirdiği belgelerin Türkçe notlarında DAİŞ ile Türk devletinin ilişkisi doğrulanıyor.

·         Şırnex’te gece boyu bombardıman sürerken, hendek ve barikatların olmadığı mahalleler gece boyu zırhlı araçlarla tarandı. Mahallelere girmek isteyen AKP/Saray çeteleri YPS ve YPS-JIN tarafından püskürtüldü.

·         Siverek’te askeri aracın geçişi sırasında patlama yaşandı. İlk bilgilere göre çok sayıda asker yaralandı.

·         Kuşatma altındaki Nisêbin, dün geceden sabaha kadar aralıksız bir şekilde bombaladı.

·         HDP ve DBP Urfa il eş başkanları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğum gününde başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkları Xelfeti’ye çağırarak, Öcalan’ın özgürlüğü ile ortak yaşamın inşa edilebileceğini vurguladı.

·         HPG Komutanlarından Sadun Suruç, 15 Ağustos atılımının Komutanı Mahsum Korkmaz’ın Kürdistan’da gerilla çizgisini yarattığını ifade ederek savaş perspektifinin günümüzde gerillaya ışık tuttuğunu söyledi.

·         Nisêbin’de bir grup özel harekât timinin girdiği binada yaşanan patlama sırasında göçük altında kalan iki çete öldü.

·         HDP İl Örgütü tarafından düzenlenen ‘’savaşa karşı barış konuşuyoruz’’ toplantısına katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘’bizim sözümüz kılıçtan daha keskindir. Sözün bitmediğini göstereceğiz’’ dedi.

29.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1352. gününde devam ediyor.

·         Kürdistan Halk Savunma Güçleri Merkez Karargah Komutanı Murat Karayılan, efsanevi Komutan Mahsum Korkmaz’ın (Egît) şehadetinin 30’uncu yıldönümü vesilesiyle Kürdistan Gerillasına seslendi. Karayılan; ‘’ Bahara girdik, artık HPG devreye girmeli. Kenan Evren nasıl yenildiyse, Erdoğan’da öyle yenilecektir’’ dedi.

·         YPS Koordinasyonu: Son 2 gün içinde yapılan eylem ve çatışmalarda; Şırnex’te, 10 çete öldürüldü, 2 çete ağar yaralandı ve 1 polis otobüsü imha edilmiştir. Nisêbin’de; 10 çete öldürülmüştür bir çok çete yaralanmıştır. 1 kobra tipi araç, 2 zırhlı araç, 1 kepçe ve 1 ejder tipi araç imha edilmiştir. Gever’de; mahallelerde düşman fosfor gazı kullanmakta ve halkın evlerini bombalayarak yakmaktadır. Ayrıca yapılan bir çok eylemde öldürülmüş çete sayısı netleştirilememiş bilgi daha sonra paylaşılacaktır.

·         Saray çetelerinin ağar kayıplar verdiğini belirten YPS, ‘’AKP güçlerinin bu durumu gizleme temelinde psikolojik savaşın bir parçası olarak kullandığı kirli savaş medyası üzerinden acizliğini gizleme çabası içinde olduğu görülmektedir’’ dedi.

·         Şırnex’e yönelik soykırım saldırılarının 15’inci gününde bütün savaş envanterleri ile direniş mahallelerine giremeyen saray çeteleri, hendek ve barikatların olmadığı mahallelerde yıkıma başladı.

·         HDP Genel Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ; Kürtlere karşı devreye konulan bir soykırım planı Şark Islahat Planı’na atıfta bulunarak, ‘’Ne oldu bu planın sonucu’’ diye sordu.

·         Direnişin 17’inci gününe girdiği Gever’de Cumhuriyet ve Güngör mahallelerine yönelik gece başlayan yoğun bombardıman sürüyor.

·         Cizîr Belediyesi Eşbaşkanı Kadir Kunur, halkın günlük yaşama adapte olabilmesi için Kürt halkını dayanışmaya çağırdı.

·         HBDH: Kızıldere, emperyalizme, kapitalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı savaş çağrısıdır. On’lar bugün de birleşik devrimci atılım savaşımıza yol göstermektedir. Bu bilinçle Kızıldere asla bir son değil, başlangıçtır.

·         Sokağa çıkma yasağının 16’ıncı gününe girdiği Nisêbin’de Kışla ve Zeynelabidin mahalleleri yoğun havan topu saldırısına tutuldu.

·         ‘’Yeniden yaşamın Önderi’’ olarak tanımlanan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için doğum gününde KJA öncülüğünde biraraya gelecek olan kadınlar, Öcalan’a özgürlük kapılarını aralamak istiyor.

·         SES Eşbaşkanı Selma Atabey, Sağlık Bakanına çağrıda bulunarak ‘’halkın şu an askere, polise ve daha fazla ‘güvenliğe’ ihtiyacı yok. Sosyal alanlara, özellikle sağlık hizmetlerine ihtiyaçları var’’ dedi.

·         YPS ve YPS-JIN üyeleri tarafından Şırnex Valisi Ali İhsan Su’nun konvoyuna eylem düzenledi.

·         Gever’de çatışmaların yoğunlaştığı Cumhuriyet mahallesinde 2 büyük patlama meydana geldi. Patlamada çok sayıda PÖH ve JÖH çetesi öldü.

·         Gerillalar Komutan Egîd’in şehadet yıldönümü dolayısıyla Qilaban’da eylem gerçekleştirdi. HPG, eylemde tespit edilen 8 askerin öldürüldüğünü belirtti.

·         HSM: Mahsum Korkmaz Yoldaş şahsında Kahramanlık Haftası Şehitlerini saygıyla anıyoruz. Egîd’lerin taşıdıkları kararlılık ve cesaret ile yarattıkları askeri kültürün bizler için her daim bir yol gösterici olacağının sözünü veriyoruz.

30.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1353. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu: Sur’da gerçekleştirilmek istenen yeni istimlak planına ilişkin, ‘’Sur’a yaklaşım başlı başına bir savaş nedenidir’’ uyarısında bulunarak, ‘’Sur’a ve Cizîr’e herkes sahip çıkmalıdır’’ dedi.

·         PKK Merkez Komite Üyesi Cemal Şerik: ‘’Mahir Çayan ve arkadaşlarının şehadetlerinin üzerinden 44 yıl geçti. 44 yıldır da anılarıyla, mücadeleleriyle yaşadılar, yaşatıldılar .’’

·         Amed’in Yenişehir ilçesine bağlı Ben u Sen Mahallesinde karakol yapımına beton blok taşıyan vincin yıktığı okul duvarının altında yaşamını yitiren sınıf arkadaşları Özdemir ve Öner, Şehitlik mezarlığında toprağa verildi.

·         Nisêbin’de ki öz yönetim direnişi karşısında ilerleyemeyen devlet güçlerinin ilçeye güç takviyesi devam ediyor. Çok sayıda tank Tırlarla 17 gündür kuşatma altında olan Nisêbin’e götürüldü.

·         Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar mevkiine yoğun bir şekilde askeri sevkiyat yapılıyor.

·         Şırnex’te çocukların buldukları bir cisimle oynaması sonucu meydana gelen patlamada 2 çocuk yaralandı.

·         Wan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan siyasi tutsak üç kadın, Ankara Sincan Kapalı Cezaevine sürgün edildi. Agırî’de ise 18 tutsak sürgün edildi.

·         Dersim Valiliği ve Adliyesi’nin önündeki polis noktasına yönelik olarak silahlı eylem gerçekleştirildi.

·         Kürt Halkının direnişini kıramayan AKP ve Saray’ın talimatıyla düzenlenen siyasi soykırım operasyonları sürüyor. Êlîh, Mêrdîn ve Şırnex’te 7 kişi tutuklanırken, 6 kişi de gözaltına alındı.

·         Kobanê’nin Zormixar köyü çevresinde QSD savaşçıları ile DAİŞ çeteleri arasında yaşanan çatışmalarda 5, çetelerin Aşağı Cerablus mevzilerine yönelik bombardımanda 20 çetenin öldürüldüğünü bildirdi.

·         FEDA Yürütme Kurulu’ndan Deprem, Maraş’ta kurulması planlanan kampa tepki göstererek, ‘’ DAİŞ ve El Nusra gibi cihatçı grupların AFAD kamplarını eğitim ve örgütlenme yeri olarak kullandığı, daha önce defalarca basına yansıdı’’ dedi.

 

31.03.16

·         Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1354. gününde devam ediyor.

·         KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık: ‘’Bu önderlik insanlığa, Ortadoğu halklarına ve Kürt halkına büyük hizmetler yaptıysa, tüm ömrünü insanlık ve halklar için verdiyse, tüm insanlık ve başta Kürtler olmak üzere tüm halklarda bu önderliğin etrafındaki duvarları yıkmalıdır’’ dedi.

·         KCK Yürütme Komitesi Üyesi Bozan Tekin: Cizîr direnişinin Kürt Halkı için bir milat olduğunu söyleyerek ‘’Kürt halkının tarihinde artık Cizîr öncesi ve sonrası var’’ dedi.

·         YPS Koordinasyonu: DAİŞ çetelerinin sokak çatışmalarında yer aldıklarını hatırlatan YPS, Kürtlerin varlığını inkâr eden ve canına kast edenlere karşı, direniş bayrağını yükseltme savaşının devam edeceği vurgulandı.

·         KCD-E ve TJK-E: Maraş’ta ‘’mülteci kampı’’ adı altında kamuoyuna sunulan ancak çetelerin örgütleneceği alan olacağı düşünülen projeye ilişkin açıklama yaptı.

·         Amed-Rıha yolu üzerinde 3.sanayi sitesi karşısındaki bölgede büyük bir patlama meydana geldi. Eylem sonucunda en az 7 polis öldü, 22 poliste yaralandı.

·         Şırnex’ın Hezex ilçesinde 44 gündür süren yasağı kalkması ardından saray çetelerinin kentte yarattığı yıkımın boyutları ortaya çıkıyor.

·         DTK Eşbaşkanı Leyle Güven, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması ve özgür olması gerektiğini belirtti.

·         Wan’da Hacıbekir Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına eylem gerçekleştirildi.

·         Gever’in Orman Mahallesinde yaşanan patlamada bir çete öldürüldü, çok sayıda çete yaralandı.

·         HDP Genel Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu akademisyenlerden Esra Mungan’a mektup yazarak ‘’Bilincin, düşüncenin ve güzelliğini gücü kazanacak’’ dedi.

·         KJA, HDP, DBP: Amed, Êlîh ve Adana’da Amara yürüyüşüne katılım çağrısı yapıldı. KJA, HDP ve DBP’li yöneticiler, Newroz ruhuyla Amara’ya akın edilmesini istedi.

·         Cizîr ve Sılopya’da ‘’Kamulaştırma’’ adı altında yıkımlar devam ediyor. Halk, yıkımlara tepki göstererek son verilmesini istiyor.

·         Demokratik Hukukçular Platformu Bileşenleri, Cizre’de sokağa çıkma yasakları sonrasında hazırladıkları ön inceleme raporunu açıkladı. Birçok hak ihlaline dikkat çeken raporda, halen net ölüm sayısı tespit edilemediği vurgulandı.

·         SUK ve ENKS’ye bağlı çeteler Halep’in Şêxmeqsûd mahallesini havanlarla bombalıyor. Saldırılar sonucu 2 sivil ağar yaralandı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 16-31  MART  HABER  KRONOLOJISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.