İNTERNET TAKİP BİRİMLERİ TARAFINDAN İZLENİYORUZ!
Teknoloji / 09 Nisan 2016 Cumartesi Saat 05:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günümüz dünyasında internetin ve özellikle sosyal medyanın bir hayli fazlaca kullanılmasından kaynaklı istihbarat birimlerinin en çok önem verdiği alanlar haline geldi. İnsanların günlük yaşamlarının büyük bir kısmını geçirdiği internet dünyasında bilgilerin havada uçtuğu bir alan olmasından kaynaklı, bilgi toplama ve haber alma servislerinin en çok başvurduğu bir kaynak haline gelmesinden kaynaklı T.C istihbarat kurumlarından MİT ve Emniyet İstihbarat’ın da kullandığı alanlardan biri olmuştur

Günümüz dünyasında internetin ve özellikle sosyal medyanın bir hayli fazlaca kullanılmasından kaynaklı istihbarat birimlerinin en çok önem verdiği alanlar haline geldi. İnsanların günlük yaşamlarının büyük bir kısmını geçirdiği internet dünyasında bilgilerin havada uçtuğu bir alan olmasından kaynaklı, bilgi toplama ve haber alma servislerinin en çok başvurduğu bir kaynak haline gelmesinden kaynaklı T.C istihbarat kurumlarından MİT ve Emniyet İstihbarat’ın da kullandığı alanlardan biri olmuştur.

MİT ve Emniyet İstihbarat İnternet ve Sosyal Medya Takip Birimleri Oluşturdu

Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’nın verdiği onay ile MİT ve Emniyet İstihbaratı tarafından özellikle Bakur Kürdistan ve Türkiye’de Kürtlerin yoğun olduğu alanlarda İnternet ve Sosyal Medya Takip Birimleri oluşturuldu. MİT ve Emniyet İstihbarat’ın ortak hareket ettiği bu oluşum il ve ilçelerde birimler halinde yapılandırılmış ve her türlü İnternet sağlayıcı firmalardan da bilgi almakla yetkilendirilmiştir.

Facebook, Twitter, İnstagram ve WhatsApp Paylaşım ve Yazışmaları Takipte

Oluşturulan birimler özellikle Kürt Siyasi Hareketi’ne yakınlığı ile bilinen kişileri, sayfaları, grupları takip altına alarak, bu gruplarda paylaşım, yorum ve beğeni yapan kişileri takip ediyor. Yine takibe alınan kişilerin kendilerine ait hesaplarda yaptıkları tüm hareketler de Facebook Türkiye Temsilciliği tarafından MİT ve Emniyet İstihbarat’ın oluşturduğu ekibe veriliyor.

Yine takibi yapılamayan hesap veya sayfalar bu ekibin talimatıyla Facebook Türkiye Temsilciliği tarafından kapatılıyor. Yine akıllı telefonlar aracılığıyla kullanılabilen WhatsApp yazışmaları Türk Telekom-TTNET ve Turkcell-Superonline tarafından filtrelenerek kayıt altına alınıp bu ekiplere verilmektedir.

Türk Telekom ve Turkcell Verileri Kayıt Altına Alınıyor

Takip birimlerinin başında olan MİT ve Emniyet İstihbarat yetkilileri Türk Telekom-TTNET, Turkcell-Superonline tarafından verilen internet hizmet alanlarında istedikleri kişi veya kurumun ya da bir bölgenin verilerini kayıt altına alabiliyor. Özellikle Turkcell tarafından milyonlarca insanın kullandığı internet verileri sürekli paylaşılmaktadır.

İzlenemeyen Hesaplara ‘Yurtsever Profil’ Aracılığıyla Ulaşılıyor

İnternet güvenliğini ve kişisel bilgilerini korumak isteyen internet kullanıcılarını istedikleri gibi takip edemeyen birimler yurtsever kimliği ön planda gösterilen sahte hesaplar açarak ulaşmaya çalışıyor.

Bunlar dışında Facebook, Twitter, İnstagram vb. sosyal medya siteleri üzerinden kişilerin ilgi alanları, kişisel bilgileri ve tercihleri üzerinden elde ettikleri istihbarat bilgilerini dosyalar halinde ‘kullanılmak’ üzere depolamaktadırlar.

Berken Sîpan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): INTERNET  TAKIP  BIRIMLERI  TARAFINDAN  IZLENIYORUZ    

Bahtiyar Yılmaz
Nasıl korunulacak
Bu durumda nasıl konurunulacak gibi alternatif bir yazı da sunulabilir. Faydalı olacağını düşünüyorum.
11 Nisan 2016 Pazartesi Saat 15:02