BASIN BÜLTENLERİ 05/10 NİSAN 2016
Basın Bültenleri / 13 Nisan 2016 Çarşamba Saat 11:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

HABER ARALIĞI:05.04.2016-10.04.2016

FormunHABER ARALIĞI:05.04.2016-10.04.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

 

             AVRUPA TÜRKİYE'DE BASIN VE KÜRTLER KONUSUNDA SESSİZ KALMAYACAK

             Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz; Türkiye’de basın özgürlüğü ve Kürt meselesine sessiz kalmayacaklarını ve bu konuların Türkiye ile mülteciler konumundaki işbirliğiyle irtibatının olmadığını söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, "Sığınmacı krizinde işbirliği yapıyoruz diye Türkiye'deki temel hakların ihlaline sessiz kalamayız" diye konuştu. (İrib Haber-İran)

 

             AZERİ-ERMENİ KRİZİ

             Rusya ve Kafkasya konularında uzman Doç. Dr. Fatih Özbay; Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'dan kaynaklanan yeni çatışmaların, Kafkasya'da bölgesel bir savaşa yol açarak Türkiye ile Rusya ilişkilerini etkileyecek tehlikeli boyutlarına dikkati çekti. Özbay, Türkiye'nin Bakü'den yana yüksek sesli çıkışlarına karşın ‘devlet aklının devreye gireceği' öngörüsünde bulundu. (RS FM- Türkiye)

 

             TÜRKİYE’DE 50 MİLYON KİŞİNİN BİLGİLERİ ÇALINDI

             Bir grup hacker Türkiye nüfusunun nerdeyse %70-50 milyon kadarının özel bilgilerini ele geçirdi. Türk devlet yetkilileri ise olayı ilk elden yalanlarken, ardından kabul etmek zorunda kaldı. (Telegraph-Türkiye)

 

             VATANDAŞLIKTAN ÇIKARABİLİRİZ

             Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız. Bunlar bizim vatandaşımız dahi olamazlar" diye tehditte bulundu. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

 

             VATANDAŞLIKTAN ÇIKARMAYA İLİŞKİN ÇALIŞMALAR YAPILACAK

             Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuyla ilgili olarak, “Talep üzerine vatandaşlıktan ayrılmak olduğu gibi vatandaşlığı kazanmış olan şahıslar da oluyor. Şu an bu kurallar mevcut mevzuata göre uygulanır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama yeni kuralları öngörüyor. Bu açıklamaya ilişkin çalışmalar yapılacaktır” dedi. (Oda Tv-Türkiye)

 

             KIBRIS'TAN ÇEKİLEN TC ASKERLERİ ŞIRNAK’A GÖNDERİLDİ

             Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar; ‘’Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan çok iyi eğitimli er ve erbaşlardan oluşan tabur, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine gönderildi. Bunlar, üs bölgesinin korunması görevini yürütecek. KKTC’den gelen Alevkayası Taburu da yeniden KKTC’deki görevine uğurlanacak. Böylece, er ve erbaşlardan oluşacak tabur, operasyonlara gitmeyecek, üs bölgesini koruyacak” dedi. (Sözcü Gazetesi-Türkiye)

 

             ÖZEL HAREKÂTÇILAR NEDEN AYRILMAK İSTİYOR?

             Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi (GÜSAM) Başkanı Ercan Taştekin; ‘’Bu alanın uzmanı olan özel harekâtçılar, kendilerinin hayatlarının hiçe sayıldığını, kendilerine değer verilmediğini düşünüyor. Özel harekâtçılar mayın dedektörü gibi kullanılmaktan rahatsız. Saha patlayıcılardan tam arındırılmadan benzeri bir takım gelişmeler sağlanmadan çatışma bölgelerine sürülüyorlar’’ dedi. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

 

             YARGI, 2010 YILINDAN SONRA BAŞKASININ İŞGALİ ALTINA GİRDİ

             Anayasa Mahkemesi’nin eski başkanı Haşim Kılıç, “2010’da yapılan anayasa değişikliği, yargının bağımsızlık günü olarak nitelendirilmişti ama maalesef kurtulamadık. Daha önce başkasının işgalinde olan yargı, 2010 yılından sonra başkasının işgali altına girdi” diye konuştu. (DHA-Türkiye)

 

             3 AYDA 65 BİN GÖÇMEN YAKALANDI

             TC Sahil Güvenlik Komutanlığı, denizde ve karada yakalanan göçmen sayısını açıkladı; karada 3 ayda 42 bin 500 göçmen, Ege ve Akdeniz'de 22 bin 707 göçmen yakalandı. İzmir'de yaklaşık 17 bin, Çanakkale'de yaklaşık 16 bin, Edirne ve Kırklareli'nde 5 binin üzerinde, Balıkesir'de 2 binin üzerinde, Antalya'da bine yakın, Muğla'da bin 500 civarında, Aydın'da binin üzerine göçmen umuda yolculuğa çıkamadan yakalandı. Yakalanan göçmen sayısı 65 bini aştığı belirtildi. (Hür Bakış-Türkiye)

 

             TÜRKİYE TARİHİ ESERLERİN SATILDIĞI EN BÜYÜK MERKEZ

             Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vitaly Churkin; Türkiye’de Gaziantep Kentinin, DAİŞ’in çaldığı tarihi eserlerin satışında en büyük merkezi teşkil ettiğini belirtti. Çete örgütünün bu yasadışı tarihi eser ticaretinden elde ettiği milyonlarca dolarlık finanse dikkat çeken Churkin; çetelerin internet üzerinden açık arttırma ve Türkiye’de yerel piyasa üzerinden sattığını ifade etti. (Tass-Rusya)

 

             TÜRKİYE-İRAN ARASINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

             İran iktisadi heyetine İletişim ve Telekomünikasyon Bakanı Mehmud Vaezi başkanlık edecek. İranlı heyet Ankara’da bir araya gelecek ve toplantılara İranlı ve Türk işadamları ve özel sektör temsilcileri de katılacak. İran ve Türkiye ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. İran Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Hamid Zadboom, “iki ülke arasında ticari açıdan yeni bir dönem başladığını söyleyebiliriz" dedi. (Tesnim-İran)

 

             TÜRKİYE AB ÜYELİĞİ İÇİN HER TÜRLÜ CİNAYETİ İŞLİYOR

             Mısır’ın Tahrir Partisi Başkanı İbrahim Zahran, Türkiye’nin, bölgenin parçalanması için Batı ile işbirliğinin amacı, AB üyeliğine kabul edilmesi olduğunu belirtti. (İslami Aktüel-İran)

 

             İNGİLTERE’DEN VATANDAŞLARINA TÜRKİYE UYARISI

             İngiltere Dışişleri Bürosu, turizm uyarısında özellikle Suriye sınırına yakın bölgelerde terör tehdidi bulunduğunu belirterek Türkiye’nin sınırdaki 10 kentine gidilmemesini istedi. (Amerikan Sesi-ABD)

 

             YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ'NDEN ERDOĞAN'A KINAMA

             Yunanistan Komünist Partisi (KKE) çağrısıyla “AKP hükümetinin halk karşıtı politikalarını eleştiren, sosyal, demokratik ve Türkiye halkının hakları için mücadele eden kişilere karşı hukuki kovuşturma dalgası başlatan Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın otoriter politikalarını; Türkiye’nin Suriye’deki müdahalelerini kınıyoruz”  denildi. (Sol Haber-Türkiye)

 

             BHARARA TÜRKİYE HAKKINDA İLK KEZ KONUŞTU

             New York Basın Birliği (NYPA) yıllık konferansta konuşan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara “'İster Türkiye’de, ister Amerika’da olsun, size söyleyebileceğim tek şey, kimseden korkmadan işimizi yapacağımızdır'' diye konuştu.  Bharara, uluslararası kuruluşların Türkiye’deki basın özgürlüğü raporlarını katılımcılarla paylaştı. Freedom House’un 2015 yılı raporunda, Türkiye’ye ‘özgür olmayan’ ülkeler kategorisinde yer verdiğini ifade etti. (Amerika Zaman Gazetesi-ABD)

 

             PKK ERBİL'E SALDIRIRSA KENDİMİZE SAYARIZ

             Başbakan Ahmet Davutoğlu Finlandiya dönüşü yaptığı açıklamada; " Dış Türkler ve dış Kürtlerin, bütün akraba toplulukların bizim himayemizde olduğunu gösteren bir hamledir. PKK Erbil'deki yönetimi tehdit ederse bu tehdidi bize yapılmış bir tehdit olarak kabul ederiz. PYD Suriye'deki Özgür Suriye Ordusu ve oradaki Türkiye'ye müzahir gruplara tehdit oluşturursa bize tehdit oluşturmuş demektir diye konuştu. (Vatan Gazetesi-Türkiye)

 

             OKUL VE YURTLARIN BAHÇELERİNE SİLAH VE EL BOMBASI GÖMECEKLER

             Cemaate, PKK üzerinden kumpas kurulduğunu ve bunun ilk ayağının Urfa'da gerçekleştirildiğini kaydeden Fuat Avni, Batı illerinde de Cemaati PKK ile işbirliği içinde göstermek için daha büyük kumpasların kurgulandığını iddia etti. "Hizmet Hareketine karşı kan donduran kumpaslar planlandığını" iddia eden Fuat Avni, "Bursa'da bazı okul ve yurtlara silah bırakmayı, bahçelerine silah ve el bombası gömmeyi kurguladılar." dedi. Fuat Avni  "CHP ile DHKP-C'nin, Gülen Cemaati ile PKK'nın irtibatlı olduğunu göstermek için kumpaslar hazır" diyen sosyal  Fuat Avni, "Gülen'in kitapları koliler halinde örgüt evlerine yerleştirilecek. Operasyon görüntüsü verilerek ele geçirildi diye basına verilecek." ifadelerini kullandı. (Sosyal Medya-Türkiye)

 

             FİŞLEME YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

             AKP’nin ‘kişisel verileri koruma’ kılıfıyla Meclis’ten çıkardığı ‘fişleme’ yasası da dün yürürlüğe girdi. Hükümetin ‘AB’ye uyum’ adı altında gündeme getirerek, muhalefetin itirazlarına rağmen çıkardığı ‘Kişisel Verilerin Korunması Yasası’ ile ‘istisna’ adı altında MİT, Emniyet, Jandarma ve MASAK’ın fişlemeleri yasal güvenceye kavuşturuluyor. Yasaya göre, kişisel veriler Türkiye’nin veya ilgili kişinin menfaatinin zarar göreceği durumlarda ilgili kamu kurum ve kuruluşun görüşü alınarak yurtdışına aktarılabilecek. (Bir Gün-Türkiye)

 

             TÜRKİYE OLARAK MAALESEF KAOSTAYIZ

             Bolu’da Abant İzzet Baysal Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Topluluğu tarafından düzenlenen Suriye’deki Gelişmeler ve Türkiye konulu konferansta konuşan Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ,  “Milli konuları, milli sorunları iç siyaset malzemesi yapmayacaksınız. Türkiye olarak maalesef bir kaostayız Yaşananların sorumlusunun iktidar olduğunu söyleyen Başbuğ, “Burada bana göre birinci sorumluluk siyasal iktidardadır” diye konuştu. (Diken-Türkiye)

 

             NUSAYBİN’DEKİ BİR ÖZEL HAREKÂT TİMİNDEN İTİRAF

             Nusaybin’deki saldırılarda yer alan bir Saray çetesi özel harekât timi, devletin sakladığı kayıplar ve Kürdistan’daki savaş suçlarına dair birçok itiraflarda bulunan Özel Tim “Surdaki çatışmaların iki taburla başladığını, sonra 18 tabura çıktığını ve 14 taburla sona erdiğini belirterek,” 4 taburun tasfiye edildiğini şu sözlerle açıkladı Nerede 4 tabur diye sorarsanız, 67 şehit, 500’ün üzerinde yaralı.. Ki bu da 4 JÖH taburunun operasyon toplamı eder. Sizi şehitliklerde ve hastanelerde bekliyorlar. İnanmıyorsanız Sorabilirsiniz” dedi. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

 

             TÜRKİYE, ÖSO'YU YPG'YE KARŞI DESTEKLEYECEK

             Washington'a giden Türk heyetinin, ABD Başkanı Barack Obama'ya “Siz YPG ile işbirliği yapmayın biz onun yerine Türk ve Arap aşiretleriyle beraber bu mücadeleyi sürdürelim dediği" iddialarıyla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Suriye'nin batı tarafında çatışmaların durmasının ardından, IŞİD'e yönelik yerlere Özgür Suriye Ordusu'na bağlı güçler kaydırılabileceğini belirterek,  şunları söyledi:  "Biz, Türkiye sınırından havadan ve karadan ÖSO destek vereceğiz. Bizim bu yönde imkânlarımız var. Bu şekilde IŞİD'in bölgeden temizlenmesini sağlayacağız” dedi. (Reuters-İngiltere)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

             FRANSA'DAN KRİTİK 'YPG' AÇIKLAMASI

             Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal, örgütün Washington ve Paris'te de temsilcilik açacağı yönündeki haberlerle ilgili, ''Fransa'daki Kürtlerin herhangi bir temsilciliğini tanımaya gerek yok. Bizim muhatabımız Suriye Ulusal Koalisyonu ‘dur'' ifadelerini kullandı. (AFP-Fransa)

 

             KÜRTLERİN DEVLET KURMASINI KABUL ETMİYORUZ

             İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Rojava' daki federasyon ilanı ile ilgili olarak 'Kürtlerin kuzeyde bir devlet ilan etmesini kabul etmiyoruz. Biz Suriye'nin bütünlüğünden yanayız. Tek bir bütün halinde Suriye istiyoruz. Ama bu nasıl şekillenecek onu bilmiyoruz” dedi. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

 

             ABD, KOBANʒDEKİ ASKERİ HAVA ÜSSÜNÜN YERİNİ DEĞİŞTİRDİ

             Rojavalı üst düzey yetkili, ABD’nin, Kobanê’nin doğusundaki Xerab Eşk köyünde kurduğu askeri hava üssün yerini değiştirdiğini ve ABD’nin Kobanê’nin güneyinde YPG kontrolündeki Arap köyü Sebt’e taşıdığını belirtti. (Basnews-Başur)

 

             ABD, TÜRKİYE VE ÜRDÜN ÜZERİNDEN SURİYE'YE TONLARCA SİLAH SOKUYOR

             İngiliz askeri enformasyon servisi Janes; ABD'nin, Suriye'deki ateşkes süresince, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'dan aldığı tonlarca silah ve mühimmatı Türkiye ve Ürdün aracılığıyla silahlı çetelere göndermeye devam ettiği belirtildi. (Reuters-İngiltere)

 

             SURİYE, CEZAYİR ANLAŞTI

             Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad; terörle mücadelenin, Suriye ile Cezayir'in ortak konusu olduğunu vurgulayarak, “Biz ve Cezayir terörizmle mücadele konusunda bütünleşme gerektiği noktasında anlaştık” dedi.  (Tensim-İran)

 

             İRAN YEŞİL BERELİLERİ HALEP KIRSALINA ULAŞTI

             İran, Özel kuvvetlerinin bölgede beklenen büyük askeri operasyona katılmaya hazırlık maksadıyla güney Halep kırsalında Al Hadır beldesine ulaştığını belirtti. İran ordusuna bağlı özel kara birliklerinde 65.Tugay yeşil berelilerin ülkenin güneyinde Abadan (Al mua'ra) kentinden Şam’a oradan da güney Halep kırsalında Al Hadır beldesine intikal etmek üzere ayrıldığını belirtti. (Shaam Times-İran )

 

             RUS UZMANLAR PALMİRA'DA MAYIN TEMİZLİĞİNE BAŞLADI

             Palmira’ nın DAİŞ'den temizlenmesi ardından, Rusya'nın bölgeye mayın temizleme cihazları ve teknik ekipler oluşturarak yerleştirildiği açıklandı. (Sol Haber-Türkiye)

 

             SURİYE’DE İLETİŞİM İYİLEŞTİRMESİ KARARI ALINDI

             Beşşar el Esad ‘Kapsamlı Hizmetleri Destekleme Fonu’ adı altında iletişim sektörünü organize eden kurum fonunun oluşturulmasını öngören 2016/114 sayılı kanunnameyi çıkardıklarını duyurdu. (Sana-Suriye)

 

             SURİYE’DEN SONRA HEDEF LÜBNAN

             DAİŞ çeteleri Suriye’den sonra Irak’ta mevcut, fakat Bağdat da Rusya’yla gitgide daha yakın bir ittifak içine girdiği için çeteler orada da güvende olmayabilir. DAİŞ’in yayılmasının en kolay olduğu yer Lübnan. Çünkü DAİŞ şimdiden orada. Uyuyan hücreleri, Bekaa Vadisi’nden Beyrut’un mahallelerine kadar mevcut. (Rasthaber-İran)

 

             KÜRTLERİN CENEVRE'YE DAVET EDİLMEMESİ BMGK KARARINA AYKIRI

             Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Çurkin, Suriyeli Kürtlerin Cenevre görüşmelerine davet edilmemesinin, bu görüşmelerin olabildiğince kapsayıcı olmasını öngören BM Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğunu söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

             RUS PARLAMENTERLERDEN SURİYE’YE ÇALIŞMA ZİYARETİ

             Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi’ndeki parlamenterlerden oluşan bir heyet Suriye’ye gitti. Federasyon Konseyi Savunma Komitesi üyesi Dmitriy Sablin ile Duma vekilleri Aleksandr Yuşenko ve Sergey Gavrilov gibi isimlerin yer aldığı bir heyet, Suriye’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. (RİA Novosti-Rusya)

 

             HALEP'E SALDIRI HAZIRLIĞI VAR

             Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'nin Karyatayn şehrinde El Nusra Cephesi'nin bin 200 kişiyle Halep'teki Suriye ordusuna saldırı hazırlığı yaptığını açıkladı. El Nusra Cephesi üyelerinin elinde 10'dan fazla tank ve ağır makineli tüfeklerle donatılmış yaklaşık 30 adet araç bulunduğu belirtiliyor. (Haberrus-Rusya)

 

             ESAD REJİMİ İHA ÜRETİM PROJESİNİ İRAN’A TAŞIDI

             Rejimin Suriye insansız hava araçları üretim projesi vasıtalarının tümünü Şam’da ki Bilimsel Araştırmalar merkezi tüm Suriye’li uzman, teknisyen ve mühendislerin İran’a taşındığına bertti. Taşıma işleminin Suriye’de İHA’nın üretimi ve geliştirilmesi için elverişli olmayan koşulların bulunduğu nedeni ile tam bir gizlilik içerisinde tamamlandığını açıkladı. Bu işlem için uygun ve doğal yerin İran olduğuna işaret etti. Tüm üretim vasıtaları ve oluşumların Tahran’da ‘Pars’ uçak sanayisi şirketinin tekelinde bulunduğu sanılıyor İranlı pilotlar ‘MUHACİR’, ‘ŞAHİD’ ve ‘EBABİL’ tipindeki uçakları kullanarak tüm pilotsuz hava keşif operasyonlarını icra ediyor. (21yyte.org-Türkiye)

 

             HALEP'İ ÖZGÜRLEŞTİRMEK İÇİN RUSYA'YLA OPERASYON HAZIRLIĞINDAYIZ

             Suriye Başbakanı Vali El Halki, Halep'i özgürleştirmek için Rusya ile birlikte ortak operasyona hazırlanıldığını açıkladı. Ateşkese dahil olmayan ya da ateşkesi bozan tüm gruplara karşı harekete geçileceği söylendi. (Sol-Türkiye)

 

             İRAN SİLAHLI KUVVETLERİ’NİN SURİYE’DEKİ VARLIĞI İSTİŞARE AMAÇLIDIR

             İran Genel Kurmay Başkanı Yardımcısı General Mesut Cezayiri, İSK’nın Suriye’deki varlığı istişare amaçlı olduğunu belirtti. 65. Nohed Tugayına bağlı askerlerin Suriye’ye gönderilmesi çeşitli birliklerinden askeri müsteşarları bölgede bulunduğunu ve bu da yeni bir konu olmadığını, Söz konusu askeri tatbikatlar kara, hava ve deniz alanlarında önceden belirlenen programlara göre düzenleneceğini ifade etti. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

             BEŞAR KIRMIZIÇİZGİMİZDİR

             İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görev süresi sonuna kadar (2021) iktidarda kalması gerektiğini savundu. "Beşar Esad, Suriye'nin 'yasal ve meşru' cumhurbaşkanıdır, gitmesi için her hangi bir şartın ortaya konulması İran'ın kırmızıçizgisidir. Kendisini desteklemeye devem edeceğiz" dedi. İran'ın Suriye'de bulunma gerekçesini, "İran, bu ülkedeki meşru hükümetin talebi üzerine teröristlerle mücadele amacıyla orada bulunuyor" şeklinde açıkladı. (İran tv-İran)

 

             SURİYE VE RUSYA, HALEP İÇİN DÜĞMEYE BASTI

             Suriye Başbakanı Vail Nadir Halki, Rus Hava-Uzay Kuvvetleri ile Suriye ordusunun Halep'i kurtarmak için ortak operasyona hazırlandığını açıkladı. Halki; "Rus ortaklarımızla birlikte Halep'i kurtarma ve ateşkes anlaşmasına katılmayan veya ateşkesi ihlal eden tüm yasadışı silahlı oluşumları bloke etme operasyonuna hazırlanıyoruz" dedi. "Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'nin yardımıyla 500'den fazla yerleşim birimi kurtarıldı. Bu yaklaşık 40 bin kilometrekare eder" diye ekledi. (Sputnik-Rusya)

 

             MUHALİFLERİN ELİNDE 85 UÇAKSAVAR VAR

             Suriyeli muhaliflerin edindiği bilgiye ellerinde en az 85 ısı güdümlü manpad olduğunu iddia etti.  Rusya'nın Ekim ayı başında Esed rejimine destek vermek için Suriye'de hava operasyonlarına başlamasının ardından bazı kaynaklar Katar'ın Suriyeli muhaliflere Çin üretimi FN6 model omuzdan atılan ısı güdümlü uçaksavarlar verdiğini iddia etmişti. (Time Türk-Türkiye)

 

BAŞUR KÜRDİSTAN-IRAK

 

             ABD’DEN IRAK’A 155 MİLYON DOLARLIK YARDIM

             Irak’ın başkenti Bağdat’ı ziyareti sırasındaki Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, acil desteğe ihtiyaç duyan hem Irak içerisindeki hem de bölge genelindeki yerlerinden olmuş ve çatışmalardan etkilenmiş Iraklılar için kullanılmak üzere bu ülkeye 155 milyon dolarlık yeni yardımda bulunacaklarını açıkladığını belirtildi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

             IRAK ORDUSU DAİŞ'İN ELİNDEKİ HİT KASABASINA GİRDİ

             Irak ordusu, Anbar Eyaleti'nde, DAİŞ'in elinde bulunan Hit kasabasına girdiğini açıkladı. Hit kasabası, DAİŞ'in kullandığı Irak'ı Suriye'ye bağlayan bir ikmal hattı üzerinde bulunuyor. Irak'ın güçleri, 20 bin sivilin kasabada mahsur kaldığını belirtiyor. (Basnews-Başur)

 

             HAYDAR ABADİ GİZLİ KOMİSYON KURDU

             Irak Başbakanı Haydar Abadi, Şubat ayında değişim yapmaya niyetli olduğunu açıkladıktan sonra ciddi bir hareketliliğe girişti. Bakanlığa getirilecek kişilerin seçilmesi için, siyasilerin eleştirilerine kulak asmadan gizlice bir komisyon kurdu. (Rudaw-Başur)

 

             SUUDİ ARABİSTAN'A GİDECEK IRAKLILAR ERBİL'DEN VİZE ALABİLECEK

             Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Bakan Vekili Piştîwan Sadiq ve Suudi Arabistan Erbil Başkonsolosu Abdulmunim Abdulrahman Salih Hewlêr’de bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmaya göre, Suudi Arabistan’a gidecek Irak ve Kürdistan vatandaşları Suudi Arabistan Erbil Başkonsolosluğu’ndan vize alabilecek. (Basnews-Başur)

 

             MUSUL’U NASIL ELDE TUTACAKSINIZ?

             NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: DAİŞ’le mücadelede NATO askerlerini ön cepheye sürmekten ziyade yerel güçlerin kendi ülkelerini koruyabilmeleri noktasında destek sağlayabileceğini belirterek, yerel unsurların ittifak tarafından “hızlı ve etkin bir şekilde” eğitilmesi gerektiğini ve Musul’un, örgütten alındıktan sonra bu kenti nasıl elde tutacaksınız?” dedi. (Rudaw-Başur)

 

             MESRUR BARZANİ, İTALYA HEYETİYLE MUSUL'U GÖRÜŞTÜ

             Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Enzo Amendola ve  heyeti ile görüştü. Musul’un kurtarılması ardından gelişecek süreç hakkında,  cephelerindeki durum, Musul Barajı’nın yıkılma tehlikesine karşı alınan tedbirler konuşulduğu belirtildi. (Basnews-Başur)

 

             TÜRKMENLERDEN BAĞDAT'TA KURULAN TEKNOKRAT HÜKÜMETE TEPKİ

             Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşet Salihi: Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin oluşturduğu yeni hükümette Türkmenlerin yer almamasını eleştirerek, açıklanan kabineden rahatsız olduğunu ve 2003 sonrası Irak'ta Türkmenlerin ilk kez kabine dışında kaldığının söyledi.( Basnews-Başur)

 

             NEÇİRVAN BARZANİ, İBADİ İLE GÖRÜŞTÜ

             Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile başkent Bağdat'ta bir araya geldi. Görüşmede; Erbil ile Bağdat arasındaki görüşmeler, ülkenin içinde olduğu mali krizin atlatılması, DAİŞ ile mücadele ile Musul'un geri alınmasının konuşuldu. (Basnews-Başur)

 

             BAĞDAT'A NEDEN GİTTİ?

             Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi; Bağdat’a gitmelerinin temel nedeninin Kerry ile temaslar olduğunu söyledi. Temaslar sırasında sadece Musul kent merkezinin değil, tüm Ninova vilayetinin operasyon konusu yapılması gerektiğini, Irak Başbakanı Haydar Abadi’den, yeni kabinede yer alacak Kürt bakanları kendi başına belirlememesini istediklerini de söyledi.( Kurdistan Aktuel-Başur)

 

             IRAK GÖNÜLLÜ HALK BİRLİKLERİNDEN TERÖRİSTLERE DARBE 

             Irak gönüllü halk birliklerinden el-Abbas birliği, Kerkük’ün güneyindeki el-Beşir’e bağlı Azba ve Mazraatu’l Devlet bölgelerini DAİŞ teröristlerinin elinden kurtardı.( El-Meyadin-İrak)

 


ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

             İRAN VE ABD, IRAK BAŞBAKANINI DESTEKLİYOR

             İran ve ABD gizlice Haydar İbadi’ye destek vermekte, Irak’taki diğer siyasi aktörlere karşı onun politikalarının başarısı için çaba sarf etmektedir. Bu iki ülkenin, Irak başbakanının reformları hayata geçirmek için oluşturmak istediği teknokrat hükümetine de destek verdiği belirtiliyor. (Routers-Analiz-İngiltere)

 

             İRAN’DAN AMERİKA’YA UYARI

             İran Genel Kurmay Başkanlığı Yardımcısı Mesut Cezairi: Bazı iddialarda bulunan dünya güçlerine hatırlatıyorum, İran halkı 1979 Şubat ayında, ülkemizin savunmasının kaderini belirlemede, onların bütün plan ve etkilerinden kurtuldular ve bu konuda müdahalede bulunan eli keseceklerini, İran’ı korumak için milli irade, savunma ve füze gücünü geliştirmek ve güçlendirmek alanında stratejik birlik gibi her türlü boşluk ve ikilemi Amerikalı yetkililerin kafasından silmelilerdir” dedi.(Rast Haber-İran)

 

             İRAN, TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’DAN ORTAK HAREKET PLANI

             İran’ın Ramser şehrinde, İran, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları arasında gerçekleştirilen dördüncü toplantının sonunda iki işbirliği belgesi imzalandı. Gelecek iki yıl için öngörülen ortak hareket planı belgesiydi, o belgede hangi alanlarda ne tür girişimlerde bulunacağı ve bölgede barış ve güvenliğin sağlanması üzerinde anlaşma sağlandığı bildirildi. (Rasthaber-İran)

 

             İRAN, TÜRKİYE VE AZERBAYCAN ÜÇLÜ TOPLANTISININ SONUÇ BİLDİRGESİ

             ECO ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi bölgesel örgütler vasıtasıyla işbirliğini artırmak.Üç ülkenin de terör ile mücadele ve ayrılıkçı faaliyetlere karşı yakın işbirliği. Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan arasındaki anlaşmazlığın biran önce ve uluslararası hukuka uygun olarak çözüme kavuşturulması. Her türlü din, renk, cinsiyet ve ırka dayalı ayrımcılığa karşı ortak tavır ve yakın bir gelecekte Bakü’de düzenlenecek olan Medeniyetler İttifakı zirvesinin önemine vurgu. (Mehrnews-İran)

 

             İRAN PETROLÜNÜN SEVKİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

             İran’a ambargolar kalkmasına rağmen Suudi Arabistan ve Bahreyn İran’ın petrolünü taşıyan tankerlerin kendi limanlarına yaklaşmasına izin vermiyor. Suudi Arabistan ve Bahreyn’in bu uygulamasının İran petrolünün Avrupa’ya sevkiyatında sıkıntı oluşturduğu ve İran’ı ekonomik zarara uğrattığı belirtildi. Ambargodan sonra İran, Avrupa’ya 12 milyon ton petrol sevk etti. (Tesnimhaber-İran)

 

             DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF BAKܒDE

             İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Rusya ve Azerbaycan üçlü zirvesine katılmak üzere Bakü’ye gitti. Zarif daha önce de İran’ın Ramser kentinde Azerbaycan ve Türkiye Dışişleri Bakanları ile üçlü bir zirve gerçekleştirdi. (Farsnews-İran)

 

             S-300 FÜZELERİ, YAKINDA İRAN’A TESLİM EDİLECEK

             Rusya Dışişleri yetkililerinden Zamir Kablov;  S-300 füze savunma sisteminden oluşan ilk yükün İran’a sevkedilmek üzere hazırlandığını, S-300 füze sistemi, balistik füzelere karşı geliştirilmiş bir silah olarak kara hedeflerini yok etmek için de kullanılabilir. S-300, düşman uçakları, 150 kilometre mesafede ve 27 kilometre irtifada imha edebilir. (Ria Novosti)

 

DÜNYA-CÎHAN

 

             TALEBAN'I GÖRÜŞMELERE DÖNDÜRME ÇABALARI

             Kabil’de Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’yle, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Taleban’ın barış sürecinde yer almasının yıllardır savaşlardan kurtulamayan ülkede, şiddet olayları ve çekilen acıların sona ermesine yardım edeceğini söyledi. Kerry ”Temmuz ayında Varşova’da yapılacak NATO zirvesinde Afganistan’ın yerel güvenlik kuvvetlerinin durumu ele alınacak. Ayrıca Brüksel’de bu yılın sonlarında Afganistan’a yardım konferansı düzenlenecek” dedi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

             PUTİN MİLLİ MUHAFIZ BİRLİĞİ KURUYOR

             Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin cumhuriyet muhafız birlikleri kurulacağını ve İçişleri Bakanı Vladimir Kolokolzev ile buluşması sırasında İçişleri Bakanlığına bağlı askeri birliklerin özel polis kuvvetleriyle birleştirilmesi talimatını verdi. Doğrudan devlet başkanına bağlanacak olan yeni muhafız kuvvetleri terörizm ve organize suçlarla mücadele edecek. (Rus Tv-Rusya)

 

             UZAK BİR İHTİMAL DEĞİL

             Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Dairesi Başkanı Andrey Kelin Moskova’nın, Rusya – NATO Konseyinin yakın bir süre içinde toplanma ihtimalini uzak görmediğini ve Rusya ile NATO arasındaki diyalog görüşmelerinde ilerlemenin kaydedildiğini, şu an ise toplantının yeri, mekânı ve gündemini belirlemeye çalıştıklarını söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

             ABD, 'ESED' KONUSUNDA RUSYA'YLA MUTABIK

             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Görüşmelerin, iktidarın siyasi geçişi için gereken koşulları yaratmayı amaçladığı görüşüne katılıyoruz. Kesinlikle buna Suriye halkı karar vermeli Esed'in geleceğini Suriyelilerin belirlenmesi gerektiği konusunda Rusya'yla Esed konusunda aynı fikirde oldukların” belirtti. (Sputnik News-Rusya)

 

             ABD'DEN RUSYA'YA 'İRAN' ENGELİ

             ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde "İran'ın yakın zamandaki hareketleri ve nükleer anlaşmanın uygulanması" konulu oturumda konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Shannon, Rusya'nın İran'a 'SU-30' model savaş uçaklarının satışını engellemek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) satışı veto edeceklerini bildirdi. (Amerikanın Sesi-ABD)

 

             OBAMA'DAN 'PANAMA BELGELERİ' AÇIKLAMASI

             ABD Başkanı Brak Obama, Panamalı off-shore hukuk şirketi Mossack Fonseca'nın 40 yılı aşkın süredir tuttuğu ve aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı binlerce kişi ve kuruluşun vergi kaçakçılığı ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemlerini ortaya koyan 11,5 milyon belgenin sızdırılmasıyla ilgili, "Son birkaç günde Panama'dan çıkan belgelere ilişkin haberler, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğunu bize hatırlattı. Bu sadece diğer ülkelere özgü bir sorun değil, açıkçası ABD'de aynı şeylerden çıkar sağlayan kişiler var" ifadelerini kullandı. (Ehlibeyt Haber-İran)

 

             DÜNYADA İDAMLAR YÜZDE 54 ARTTI

             Af Örgütü raporunda 2015'te idam edilenlerin sayısının 2014'e kıyasla 573 kişi daha fazla olduğu, bunun da yıllık baz da yüzde 54'lük bir artışa tekabül ettiği belirtiliyor. Af Örgütü, geçen yıl dünya genelinde toplam 1634 kişinin idam edildiğini, idamların yüzde 90'ının ise İran, Pakistan ve Suudi Arabistan'da gerçekleştiğini açıkladı. (BBC-İngiltere)

 

             ALMANYA SINIR KONTROLLERİNİ KALDIRACAK

             Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere, sığınmacı akını nedeniyle Avusturya sınırında uygulanmakta olan geçiş kontrollerini kaldıracaklarını söyledi. De Maiziere “Sığınmacı sayısı bu şekilde az bir rakamda kalırsa 12 Mayıs'tan itibaren sınır kontrolleri uygulaması uzatılmayacak'' dedi. (Zib2 Tv- Avusturya)

 

             ERMENİSTAN ORDUSU 115 KEZ ATEŞKES İHLALİ YAPTI

             Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, operasyonların durdurulması yönündeki mutabakata uyulduğu, Azerbaycan ordusunun işgalden kurtarılan bölgelerde mevzilerini güçlendirdiği belirtildi. Bakanlığın bir diğer açıklamasında Ermenistan ordusunun sınırda ve cephe hattında 115 kez ateşkes ihlali yaptığı, Azerbaycan ordusunun da 120 kez cevap ateşinde bulunduğu bildirildi. (Press Medya-Türkiye)

 

             AZERBAYCAN- ERMENİSTAN GÖRÜŞMESİ MOSKOVA'DA GERÇEKLEŞTİ

             Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Konseyi'nin toplantısına Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Ermeni mevkidaşı Edward Nalbandyan da katıldı. Taraftarların ateşkesin yeniden sağlanması konusunda mutabakata vardığı belirtildi. AGİT Bakü Ofisi ve Uluslararası Kızılhaç Örgütünün aracılığıyla arasında çatışma alanında kalan her iki tarafa ait askerlerin cansız bedenlerinin alınacağı bildirildi. (Özgür Düşünce -Türkiye)

 

             AMERİKAN B-52 BOMBARDIMAN UÇAKLARI KATAR’A KONUŞLANDI

             Amerikalı askeri yetkililer DAİŞ ile mücadele çerçevesinde B-52 tipi bombardıman uçaklarının Katar’da bulunan Al-Adid hava üssüne hava üssüne konuşlandırıldığını bildirdi. B-52 tipi ağır bombardıman uçakları son kez Körfez Savaşı’ndan da Ortadoğu’da görev yapmıştı.(Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

             25. İRAN–TÜRKİYE KARMA EKONOMİK KOMİSYONU OTURUMU

             İran–Türkiye karma ekonomik komisyonunun 25.oturumu Ankara’da başladı. İran heyetine İBT Bakanı ve komisyonun İranlı Eşbaşkanı Mahmut Vaizi başkanlık ediyor. Bakan Vaizi’nin Ankara’da Kalkınma Bakanı Cevdet Yalmaz’ın yanı sıra, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük Bakanı Bülent Tüfekçi ve İletişim Bakanı Binali Yıldırım la görüşmesi bekleniyor. (Fars Haber-İran)

 

             RUSYA, AİHM BAŞVURULARINDA 2. SIRADA

             Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Sekretarya Bölümü Başkanı Olga Çernışova, AİHM'ye yapılan başvuru sayısında Rusya'nın ikinci sırada olduğunu açıkladı. "Rusya'dan yapılan başvuruların yüzde 90'nı geri dönüyor. AİHM'de görülen davaların yüzde 20'si Ukrayna'dan, yüzde 14'ü Rusya'dan. Üçüncü ve dördüncü sırada ise Türkiye ve İtalya var. AİHM'de görülen davaların yüzde 87'ni ilk 10'daki ülkelerin oluşturduğunu dile getirdi. Geriye kalan yüzde 13'lük bölümü ise aralarında Almanya, Fransa, İspanya gibi 37 ülkenin başvurularının oluşturduğu belirtildi. (HaberRus-Rusya)

 

             RUSYA BAŞBAKANI MEDVEDEV BAKÜ'DE

             Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geldi. (HaberRus-Rusya)

 

             RUSYA'NIN DIŞ STRATEJİSİ DEĞİŞİME GİDİYOR

             Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla dış politika stratejisinde düzenlemeler üzerinde çalışıldığını söyledi. Mevcut Uluslarası durumların ‘karışık ve birbiriyle çelişir vaziyette’ olduğunu, “Bu arada elbette ki ortak bir tutum izlemek gerekiyor’’ dedi.(Sputnik-Rusya)

 

             RUSYA'NIN G7'YE DÖNÜŞÜ GÖRÜŞÜLEBİLİR

             Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Büyük uluslararası çatışmaların Rusya olmadan çözüme kavuşturulmasının mümkün olmadığını Alman bakan, Moskova'nın Suriye'deki çözüm sürecinde aktif olarak rol oynamasına dikkat çekti: Bundan sonra G7 ülkeleri, Rusya'nın dönüşünün ne zaman mümkün olacağını ve bunun için hangi koşulların yerine getirilmesi gerektiğini görüşecek" dedi. (Zeit –Alman)

 

             RİYAD’IN LÜBNAN’A KARŞI EYLEMLERİNİN PERDE ARKASI

             Lübnan Üniversitesi Öğretim Üyesi Talal Atrisi: El-Arabia’nın Lübnan’daki ofisleri güvenlik sebebiyle kapatılmadı, kapatılmasının asıl sebebi, Hizbullah’ın Yemen savaşındaki mevzileri sebebiyle, Suudilerin son zamanlarda Yemen’e yaptığı baskılardı. Hakikatte Arabistan’ın son aylarda Lübnan’a karşı aldığı bütün kararlar ve eylemler, Hizbullah’ın Suudi karşıtı tutumundandı. (Tesnim Haber-İran)


KURDÎ

 

             NÊRİNÊN PARTİYÊN KURD DERBARE REFERANDOMÊ DE

             Nêrînên partiyên Herêma Kurdistanê derbarê referandoma serxwebûnê de ji hev cuda ne: PDK: Serokê Giştî yê PDK’ê Mesûd Barzanî;Di civîna herî dawî ya li gel partiyên Herêma Kurdistanê de gotiye,ew tenê jî be dê referandomê pêk bîne. Gorran: Em yek gavê navêjin!Ew behskirina referandomê weke“îstismarkirinê”dinirxinin. Yekgirtû: Divê şandek a kurdî herê Bexda yê, lê Bexdayê ew mecbûrî referandomê yekê kirine. YNK: Makezagona Iraqê rê nade referandomê û makezagon behsa cûdabûnê nake. (Rudaw-Başur)

 

             BÎREKE PETROLÊ HAT TEQANDİN

             Li navçeya Dûbiz a Kerkûkê,li Kêlgeha Xebaz bîra hejmar 6 ya petrolê ku ji aliyê hikûmeta Iraqê ve dihat parastin hat teqandin. nayê zanin ku ev bori çewa û ji aliye kîve hatiye teqandin, Kêlgeha Xebaz dikeve başûrê Kerkûkê û ji bajêr 30 kilometreyan dûr e. (Basnews-Başur)

 

             HÊZEKÎ DİN YÊN LEŞKERÊN İRAQÊ DERBASİ MEXMUR BÛ

             Hêzekî din a mezin ya leşkerên İraqê gihişte qezaye mexmurê û biryare ku ew hêz tevli êrişên li ser gundê nesir ku dikeve rojavaye qezaye mexmurê bibin. Du roj beriya niha leşkerên İraqê bi arikariya ‘Heşdi Eşairi’ku ji çekdarên Suni pêk hatine,gundê Nesir rizgar kirine lê pişti wê dîsan çekdarên Daişê dagir kiriye. (Estanews-Başur)

 

             Lİ ŞİNGALÊ NAVENDEK LEŞKERÎ HAT VEKİRİN

             Hêza Parastina Êzîdxanê ku ji şervanên kurd ên êzîdî pêktê, bi fermendariya Heyder Şeşo li bajarê Şingalê navendeke leşkerî vekir. Şeşo got: ku ew hêzek iraqî ne û ji mafê me heye em daxwaza alîkariyê ji hikûmeta Iraqê bikin. Qayîmeqamê Şingalê jî dibêje, vekirina wê navenda leşkerî,ne qanûnî ye û qumplo’ye. Ev hêz sala 2014 damezrandiye û hejmara şervanên wê hêzê, 3 hezar e. (Rudaw-Başur)

 

             WEXTÊ QONAXA DUYEM A HİLBİJARTİNÊN ÎRANÊ DİYAR BÛ

             Li Rojhilatê Kurdistanê 28 namzed dê di qonaxa duyem de pêşbirkê bikin. Komîsyona Hilbijartinan a Îranê got: qonaxa duyem a hilbijartinan dê roja 29 Nîsana îsal were lidarxistin. Di qonaxa yekemîn a hilbijartinên Îranê de 221 namzed derbasî parlamentoyê bibûn, yên ku derbasî qonaxa duyem bûne dê ji bo 69 kursiyên din pêşbirkê bikin. Bi giştî 138 namzed dê di qonaxa duyem de pêşbirkê bikin.(Rudaw-Başur)

 

             RUSYA PKK’Ê Lİ DİJÎ TİRKİYÊ BİKARTÎNE

             Balyozê Îranê yê berê li Azerbeycanê Efşar Silêmanî got: Rusya şerê vê dawiyê yê navbera Ermenîstan û Azerbeycanê bikartîne, Rusya hejmarek Ermeniyên Sûriyê û gerîllayên PKKê li herêma Qerebaxa Azerbeycanê niştecîh kiriye, ku dijatiya Tirkiyê bikin. (Ajansa Arman-Îran)

 

             Lİ SER DAXAZA HİKÛMETA IRAQÊ HEYDER ŞEŞO DEST Jİ KAR KİŞAND

             Endamê Encûmena Navendî ya YNKê Heyder Şeşo ku niha fermandarê hêza Êzîdxane, ku weki heşdî Şeibî tê nasandin, budce û pareyê wan ji aliyê hikûmeta Iraqê ve tê dayîn vê yekê nakuki di nav YNKê de avakiriye. jiber vê sedemê çend endamên rêveberiya YNKê daxwaza avêtina wi ji YNKê dikin. Pişti vê Baskek di nav YNKê de, piştî derxistina Heyder Şeşo, ewan jî daxaznameya dest li kar berdanê ji YNKê re pêşkêş kirin. (Basnews-Başur)

 

             ŞANDEYA HERÊMA KURDİSTANÊ SERDANA EL-HEKÎM KİR

             Nêçîrvan Barzanî Serokwezîrê Herêma Kurdistanê û şandeya pêre pişti hevditina Heyder Abadi li gel Emar Hekîm serokê Encumena Bolina Îslamiya Îraqê civiya. di civinê de mijarên wek; Têkiliyên navbera Hewlêr û Bexdayê, çareser kirina pirsgirêkan, şerê dijî terorîstên DAIŞê bi taybetî rizgar kirina bajarê Musilê û pirsa mafên destûrî û yasayî yên Herêma Kurdistanê li pêkhatiya nû ya Hikûmeta Îraqê axivin.(Gulanmedia-Başur)

 

             JOHN KERRY Û BARZANÎ GİHİŞTİN BEXDAYÊ

             Şanda Kurd ya di bin serokatiya Serokwezîrê RHK’ê Nêçîrvan Barzanî, Cîgirê Serokwezîr Qubad Talabanî, Serokê Dîwana Serokatiya Herêma Kurdistanê Fûad Husên, Berdevkê Hikûmetê Sefîn Dizeyî û li gel Wezîrê Derve yê DYE’yê John Kerry gehiştin paytexta Iraqê Bexdayê û wê bi Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî û Omer El Hekîm re kom bibe. Di civinê dewê rudanên li herêmê, pêwendiyên Hewlêr û Bexdayê û herwiha çaksazî û kabîneya nû ya teknokrat bêne gotûbêj kirin.(Basnuçe-Başur)

 

             DİVÊ AMERÎKA ROJHİLATA NAVÎN BERDE Û BİÇE!

             Wezîrê Berevaniyê yê Komara Îranê Hisên Dehqan; bi tundi bersiva wezîrê karên derve yê Amerîkayê John Kerry ku gotibu tevgerên Îranê bune sedemên têkdana aramiya herêmê û rojhilata navîn da u got: Divê Amerîka dev ji rojhilata navîn bedre, derkeve û radestê wan bike, ku carekedin arami u hevsengiyê di herêmê de avabikin. (Basnews-Başur)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  0510  NISAN  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.