QAMIŞLO’DAKİ ÇATIŞMALAR NASIL ÇIKTI?
Basından Seçmeler / 21 Nisan 2016 Perşembe Saat 10:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Qamişlo’da dün rejim güçleri ve Asayiş Güçleri arasında sabah saatlerinde başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. 2 gün önce 2 YPG savaşçısı tutuklayan rejim güçleri, çatışmalar esnasında 2 Asayiş üyesi ve 3 sivili katletti. Çatışmalar sonucunda çok sayıda rejim üyesi öldürüldü

Qamişlo’da dün rejim güçleri ve Asayiş Güçleri arasında  sabah saatlerinde başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. 2 gün önce 2 YPG savaşçısı tutuklayan rejim güçleri,  çatışmalar esnasında 2 Asayiş üyesi ve 3 sivili katletti. Çatışmalar sonucunda çok sayıda rejim üyesi öldürüldü.

Dün saat 11:00 sularında Qamişlo’da rejim güçleri ile YPG savaşçısı ve Asayiş Güçleri arasında  sabah saatlerinde başlayan çatışmalar kimi çevrelerce Asuriler ve Kürtler arasında yaşanan kriz sonucu olarak değerlendirildi.

Provokasyon 19 Nisan’da Başladı

19 Nisan’da rejime bağlı Dîfa Wetenî paramiliter güçleri 2 YPG savaşçısını tutuklayarak Şam’a götürdü. 20 Nisan( dün) tarihinde Qamışlo çarşısı civarında 2 trafik üyesini tutuklayan Dîfa Wetenî, Sebeh Behrat kavşağında 2 Qamışlo Asayiş üyesi ve  1’i çocuk 3 sivili katletti

Bunun üzerine Asayiş güçlerinin saat 11:00 sularında müdahale etmesi sonucu rejime ait noktalarda başlayan çatışmalara YPG savaşçıları dahil oldu.

18 Rejim Üyesi Tutuklandı

Wista ve Bişêriyê kavşağında ve Alaya mahallesinde başlayan şiddetli çatışmaların ardından Siyahî mahallesindeki ekmek fırını Asayiş güçlerinin eline geçti. Çatışmalar sonucunda 18 rejim üyesi öldürülürken çok sayıda rejim üyesi de yaralandı ve tutuklandı. Rejim güçlerine ait bir araç imha edildi.

BAAS Rejimine Bağlı 1 Komutan ve 6 Asker Teslim Oldu

Şiddetli çatışmaların çıktığı bir yer de Elaya cezaeviydi. Baas rejim güçlerinden yaklaşık 60 kişi Asayiş ve YPG güçleri tarafından kuşatıldı ve teslim olmaları istendi. Teslim ol çağrısına uyan rejime bağlı bir komutan ve 6 asker teslim oldu. Bu bölgede yaşanan çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti.

Çatışmaların yaşandığı tüm bölgelerde, Asayiş güçleri sivil yurttaşların zarar görmemesi için güvenlikli bölgelere taşındı. Gün boyu yaşanan çatışmalarda 4 Asayiş üyesi yaşamını yitirdi. Yine aralarında bir çocuğunda bulunduğu 3 sivil yurttaş ile 4 asayiş üyesi yaralandı.

Rûspîler Devreye Girdi

Sabah saatlerinden itibaren Arap rûspîler (toplumun ileri gelenleri) Asayiş yetkilileri ile görüştü ve Güvenlik şeridindeki yaralılar için bölgeye ambulansın ulaştırılması istendi. Bu talep Asayiş yetkilileri tarafından olumlu karşılandı ve yaralılar için ambulans bölgeye gönderildi.

Güvenlik şehridi ve Elaya cezaevi bölgeleri Asayiş ve YPG güçlerinin kuşatması altında ve gerginlik devam ediyor.

Asayiş yetkilileri, kimseye saldırmadıklarını ve saldırılara karşı meşru savunmalarını yaptıklarını belirtti.

Asayiş yetkililerinin Qamişlo’da ikinci gününde giren gerginlik hakkında kamuoyunu bilgilendirmesi bekleniyor.

Hawar Haber Ajansı/ANHA

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): QAMISLO  DAKI  CATISMALAR  NASIL  CIKTI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.