YENİ DEĞİL, YENİDEN: CB ERDOĞAN'IN TARİH VE RAKAMLAR KONUSUNDAKİ HATALARI
Basından Seçmeler / 12 Mayıs 2016 Perşembe Saat 11:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CB Erdoğan’ın ağzından çıkanlara sorgulamadan inanan büyük bir kitle var. Dolayısıyla tarih bilmediğini kabul ederse belki daha temkinli konuşur ve böylece toplumda ‘yanlış tarih bilinc’nin inşaasına katkıda bulunmamamış olur. Elbette maksadı bu değilse

Geçenlerde Twitter’da CB Erdoğan’ın tarih konusunda yanıltıcı konuşmalar yaptığından dem vurduğumda, hayranlarından itirazlar geldi. Ben de hızlıca aklıma gelen bir kaç bilgi yanlışını sizlerle paylaşmak istedim. Elbette bir cumhurbaşkanı tarih uleması olmak zorunda değil ama öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, CB Erdoğan’ın ağzından çıkanlara sorgulamadan inanan büyük bir kitle var. Dolayısıyla tarih bilmediğini kabul ederse belki daha temkinli konuşur ve böylece toplumda ‘yanlış tarih bilinc’nin inşaasına katkıda bulunmamamış olur. Elbette maksadı bu değilse. Şimdilik bu olaylar geldi aklıma. Eğer sizlerin de aklına gelen yanlış bilgiler varsa beni uyarın, yazıya ekleyeyim.

1) Tarih 27 Aralık 1994. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan o günlerde mensubu olduğu Refah Partisi’nin (RP) Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk’ün “Surları savunmak, Bizans’tan yana tavır almaktır. Biz Bizans havasında bir İstanbul istemiyoruz. İstanbul 600 seneye yakın bir tarihten bu yana bir İslam şehridir. Bu görüntüsünün zedelenmesini istemiyoruz” demesini desteklemek için konuşuyor: “Surların onarımı sürdürülmeyecek. Batı Trakya’da da Türklerin mabetleri yıkılıyor. Surların onarımı için ihale yenilenmeyecek. Batı Trakya’da da Türklerin mabetleri yıkılıyor. Bu milletten yana olun ve bu milletin değerlerine sahip çıkın. Bizim medeniyet götürdüğümüz ülkeler var. Ama bu eserlerin kalıntılarından o ülkelerde bir zerre bile yok. Domuzdan yana olmayın.” (http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Surlar/)

Yanlış: Erdoğan henüz acemi olduğu için yanlışta ısrar etmedi ve sözlerini şöyle tevil etti: “Surlar bizimdir. Surlar İstanbul’da bir fethi simgeliyor. Ancak İstanbul’un Osmanlılardan kalma camii, köprü, çeşme gibi eseri var. Bu eserin hepsi mekruh, hepsi onarım bekliyor. Önceliği onlara veririz, sıra sonra surlara gelir. Sayın Asiltürk’le konuştum. Kendisi sadece mezbele olan surların yıkılmasını kastetmiş.” (http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Arsiv/1994/12/31)

2) Tarih 26 Ağustos 2003, Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 932. yıl dönümünde şöyle diyor: “Diyojen ve askerleri, batarya batarya, gülle gülle saldırırken, onun karşısında Sultan Alparslan ve askerleri ‘Allah Allah’, ‘Vatan vatan’ diye saldırıyordu. Olmaz denilen bir şey Malazgirt Ovası'nda oluyor ve Anadolu'nun kapıları bu aziz millete açılıyordu.” (http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2003/08/27/335718.asp)

Yanlış: Alparslan’ın askerleri ‘Allah Allah’ diye bağırmışlardır büyük ihtimalle ancak o tarihlerde ‘vatan vatan’ diye bağırmaları imkansız. Örneğin aynı dönemin kitabı Kaşgarlı Mahmud’un Divan-ı Lügat’it Türk adlı eserinde ‘vatan’ kelimesi yok. Zaten ‘vatan’ kelimesi milliyetçilik akımlarıyla birlikte 18., 19. yüzyıllarda ortaya çıkmış. Ancak o tarihten sonra da hiç bir ordunun saldırıya geçerken 'vatan vatan!" diye haykırdığını duymadım. (Başlıbaşına yazı konusu, burada kesiyorum.)

Yanlış: Diyojen’in orduları ‘batarya, batarya, gülle gülle’ saldıramazlardı çünkü Bizans’ın elinde ateşli silah olarak ‘Grejuva/Rum Ateşi’ denilen bir silah vardı ancak bu savaşta Grejuva kullanıldığına dair bilgi yok kaynaklarda. Klasik anlamda gülle atan top ilk kez 1326 yılında İtalya’da kullanıldı.

3) Tarih 9 Ocak 2011. Erdoğan Sarıkamış Faciası’nın 96. yıldönümünde konuşuyor:

“Büyük dedem, Rize Güneysulu Kemal Mutlu, burada, Sarıkamış'ta şehit düşerek Hakkın rahmetiyle kucaklaştı. Büyüklerim anlatırdı, derlerdi ki: Tüfeğine sarılı olarak, donarak şehit olduğunu gördük ve adeta gözlerindeki soğuğun verdiği gözyaşları buz damlacıkları gibi, damlamış halde şehit olmuştu.” [http://www.aksam.com.tr/guncel/dedem-kemal-burada-yatiyor/haber-10222]

Yanlış veya ispata muhtaç: Milli Savunma Bakanlığı’nın Şehitlerimiz adlı 5 ciltlik eserinin Sarıkamış Şehitleri bölümünde 276 Rizeli şehidin adı bulunuyor. Bunlardan hiçbirinin adı Kemal Mutlu değil. Kemal isimli tek şehit ise Oflu ve Andek muharebesinde şehit olmuş.

4) Tarih 9 Ocak 2011. Erdoğan Kars Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende konuşuyor:
"Bir şeyi daha vurgulayacağım: Hasan Harakani'nin türbesinin hemen yanı başında bir ucube oraya koymuşlar. Bir garip bir şey dikmişler. Tabi bu oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkarane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez. Konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. Bunu süratle bekliyoruz. İnşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz. O çevreyi istimlak ederek, o bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir.”
http://www.radikal.com.tr/turkiye/tayyip-erdogan-bu-anit-icin-ucube-demis-yikilmasini-emretmisti-tepkiler-boyle-1035759/)

Yanlış: Erdoğan’ın ‘ucube’ dediği heykeltraş Mehmet Aksoy’un Türk-Ermeni dostluğuna adanmış ‘İnsanlık Abidesi’ adlı dev heykeli. Heykele ‘ucube’ denmesi de heykelin yıkımı da en büyük yanlışlar. Nitekim Erdoğan, ‘ucube’ hakareti yüzünden Aksoy’a 10 bin lira manevi tazminat ödemekle cezalandırıldı. (http://www.hurriyet.com.tr/cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogana-ucube-cezasi-28349373)

Yanlış: Yıkım için gerekçe gösterilen Ebu'l-Hasen el-Harakânî Türbesi söz konusu zatın gerçekten gömülü olduğu yer değil, sadece bir ‘makam’ yeri. İslam alimi Kazvînî’ye (ö. 682/1283), göre gerçek kabir, Horasan’da, Bistâm yakınlarındaki Harakân’da.

5) Tarih 26 Şubat 2011. Erdoğan Marmaray’la ilgili açıklamalar yapıyor: “Aslında Marmaray 29 Ekim 2013’e kalmayacaktı. 2010’e yetişebilirdi. Bize gecikmek yakışmaz, ertelemek yakışmaz. Sürekli yok arkeolojik şey, yok çömlek çıktı, yok şu çıktı, yok bu çıktı ile önümüze engeller koydular. Her şey insan için, her şey Türkiye için diyeceksin ama gelip devamlı engel koyacaksın! Ya çanak çömlek mi yok ya, buluruz.” (http://www.hurriyet.com.tr/basbakan-erdogandan-marmaray-aciklamasi-17129258)

Yanlış: Erdoğan’ın ‘çanak-çömlek’ dediği şeyler arasında neler olduğunu mimar, restoratör ve Arkitera editörlerinden Elif Tuğba Gürkan’ın kaleminden okuyalım: Yenikapı'da 58 bin metre kare alandaki arkeolojik kazılarda deniz seviyesinden+3 metre ile -1 metre arasında 19. yüzyıl Osmanlı Dönemi'ne ait imalathaneler, işlikler ile sokak dokusu bulundu. -1 metre ile -6.30 metre arasında, Erken Bizans Dönemi'nin en büyük limanı olan Theodosius Limanı gün ışığına çıkarıldı, 5 ile 11. yüzyıllar arasına tarihlendirilen 35 batık tekne bulundu. Dünya üzerinde, toprak altında iyi korunmuş bu kadar çok batığın bir arada bulunduğu başka bir arkeolojik alan henüz ortaya çıkarılmış değil. Alt seviyelere inildiğinde, deniz seviyesinin yaklaşık -6.30 metre altında Neolitik Dönem taş temelli dal örgü mimari kalıntılar ile bu kalıntıların çevresinde Hocker pozisyonda (anne karnındaki pozisyon) ve urne gömülerin tespit edilmesi İstanbul'un Neolitik döneminin tarihlendirilmesine önemli katkılar sağladı. Ahşap kullanılan bu gömüt mimarisinin yakın benzeri henüz bilinmemektedir. Ve bulunan bir mezarın günümüzden 8 bin 500 yıl öncesine tarihlenmesi sadece Türkiye'de değil tüm dünyada büyük ilgi uyandırmıştı. 2008-2009 arası Yenikapı'da Metro projesi kazısında arkeolog olarak çalışırken de bizleri ayrı bir heyecanlandırmıştı. Ayrıca batıklar içindeki malzemeler, amphoralar, toprak içinde korunagelmiş at ve deve iskeletleri ve neolitik dönem ok, yay, kano küreği vb. sayamayacağım kadar çok çeşitli eser de bu kazılarda ele geçti. Envanterlik eser sayısı ise 38 bin. Neolitik dönemden (insan topluluklarının yerleşik yaşama geçtiği dönem) Osmanlı'ya kadar kesintisiz giden bir tarihsel süreç Yenikapı'da ortaya çıkmıştı. İstanbul'un bilinen tarihi daha da gerilere gitmişti.” (http://www.arkitera.com/haber/14071/canak-comlekler)

6) Tarih 6 Aralık 2012. Erdoğan Türkiye İnovasyon Haftası’nda konuşuyor: “Fetih birilerinin kafasını koparmak, sömürmek değildir. Fetih kılıcın değil kalemin egemenliğine inanmaktadır. Bizans’ın hanımları Fatih Sultan Mehmet’i karşılarken başımızda kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz demişlerdir.” (http://www.hurriyet.com.tr/bizansin-hanimlari-fatihi-karsiladiginda-22090706)

Yanlış: Fetih nedir, ne değildiri tartışmayacağım ancak anekdot tümüyle yanlış. Aslı şu: Bizans (bu adlandırma da 16. yüzyıldan sonradır ama konumuz o değil) döneminde Papalığın temsil ettiği Katolik Kilisesi ile, Bizans Patrikhanesi’nin temsil ettiği Ortodoks Kilisesi arasındaki düşmanlık o kadar şiddetliydi ki, Bizans tarihçisi Dukas’a göre Bizans’ın son megas doux’u yani donanmanın komutanı Lukas Notaras, Osmanoğullarının Konstantinopolis’in etrafını yavaş yavaş sardığı yıllarda “şehirde Latin rahiplerinin ayin taçları yerine Türk sarığı görmeyi tercih ederim demişti.

7) Tarih 25 Kasım 2012. Erdoğan Kütahya Zafer Havalimanı açılış töreninde Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştiriyor: "Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni tanımadık. Biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi."

Yanlış: Kanuni’nin ömrünün 30 yılı at sırtında geçmedi, en fazla 10 yılı geçti. Gelin birlikte hesaplayalım:

Belgrad Seferi: 27 Mayıs 1521-19 Ekim 1521 (145 gün),
Rodos Seferi: 16 Haziran 1522-29 Ocak 1523 (227 gün)
Mohaç Seferi: 23 Nisan 1526-13 Ocak 1527 (265 gün)
Avusturya Seferi: 10 Mayıs 1529-29 Ekim 1529 (271 gün)
Alman Seferi: 25 Nisan 1532-22 Kasım 1532 (211 gün)
Irakeyn Seferi (iki bölüm halinde):11 Haziran 1534-07 Aralık 1534 (Kanuni, kışı Bağdat'ta geçiriyor.) 01 Nisan 1535-08 Ocak 1536 (180+282=462 gün)
Korfu Seferi: 17 Mayıs 1537-22 Ekim 1537 Korfu Seferi (158 gün)
Boğdan Seferi: 08 Temmuz 1538-27 Ekim 1538 (111 gün)
Budin Seferi: 20 Haziran 1541-27 Kasım 1541 (160 gün)
Estergon Seferi: 23 Nisan 1543-16 Kasım 1543 (207 gün)
İran Seferi: 29 Mart 1548-05 Ekim 1548 (190 gün)
Nahçıvan Seferi (iki bölüm halinde): 28 Ağustos 1553-08 Kasım 1553 (Kanuni kışı Halep'te geçirir.) 09 Nisan 1554-31 Temmuz 1555 (Kanuni, bu dönemin 10 ayını Amasya'da geçirir.) (72+478=550 gün)
Zigetvar Seferi: 01 Mayıs 1566-07 Eylül 1566 (Kanuni hayatını bu seferde kaybeder.) (129 gün)

Yani Kanuni'nin fiilen seferde geçirdiği süre:3086 gün/8 yıl 5 ay. (Irakeyn Seferi sırasında Bağdat'ta geçirdiği 4 ayı, Halep’te geçirdiği 5 ayı ve Nahçıvan Seferi sırasında Amasya'da geçirdiği 10 ayı da "at üstünde" geçen süreye dahil edersek: 10 yıl.

8) Tarih 20 Mart 2016. Erdoğan Yıldız Sarayı Silahhane Binası’nda “Cumhurbaşkanı Gençlerle Buluşuyor” konferansında gençlere hitap ediyor. “Aslında bu tarihi mekanın tarihi çok çok enteresan, çok çok ilginç. Tabii Sultan Abdülhamit Han Cennet Mekanın bizlere bir mirası. Bütün buralar Yıldız Sarayı yapılıp kendisinin hal fermanı yapılıp burada imzalanmış ve buradan hal edilmek üzere ne yazık ki, yola çıkmış, böyle bir mekanın içersindeyiz. 33 yıllık o iktidarı döneminde, Osmanlı’nın en zayıf olduğu dönemde hiç bir şey kaybetmeden bu toprakları koruyan bir sultana, bir lidere bu reva görülmüş, ondan sonra da hal fermanını imzalayarak kendisini ne yazık ki idam etmişler.” (https://www.youtube.com/watch?v=YEZEGfTFTq4, )

Yanlış: Hal Fermanı değil, Hal Fetvası.

Yanlış: Hal Fetvası Silahhane’de veya Yıldız Sarayı’nın herhangi bir bölümünde değil 27 Nisan 1909 günü Meclis-i Umumi-i Milli’nin Sultanahmet'teki Meclis dairesinde 240 mebus, 36 ayandan oluşan bir heyet tarafından alınan karar uyarınca Elmalılı Hamdi Hoca tarafından kaleme alınmış Fetva Emini Hacı Nuri Efendi, Meclis'e davet edilmiş ve onayı istenmişti.

Yanlış: II. Abdülhamit’e Hal Fetvası Silahhane Binası’nda değil Küçük Mabeyn Köşkü’nde okunmuştu.

Yanlış: Hal etmek veya hal edilmek ‘tahttan indirmek’ anlamına geliyor. Erdoğan ise ‘haletmek’ deyince klasik dönemlerdeki gibi tahttan indirilen padişahların çoğunlukla idam edilmelerine aldanıp, II. Abdülhamit’in de idam edildiğini sanıyor. Elbette Halbuki II. Abdülhamit halledildikten sonra Selanik’teki Alatini Köşkü’ne yerleştirildi, Balkan Savaşları sırasında Selanik eldenm çıkınca İstanbul’a getirildi, Beylerbeyi Sarayı’na yerleştirildi. Burada eceliyle 10 Şubat 1918’de öldü.

Yanlış: II. Abdülhamit’in döneminde hiç toprak kaybedilmediği de yanlış. Kaybedilen toprakların dökümü şöyle: Elviye-i Selase (üç liva) denen Kars-Ardahan-Batum ile Niş, Dobruca 1878’de, Tunus 1881’de, Mısır ve Kıbrıs 1882’de, Somali 1884’te, Habeşistan 1885’te, Teselya 1885’te, Girit 1897’de, Sudan 1899’da, Midilli 1901’de, Bosna-Hersek, Bulgaristan 1908’de kaybedildi. Üstelik bunların büyük bir kısmı savaşsız kaybedildi. Ayrıca Makedonya, Arnavutluk, Trablusgarp, Tunus, Kuveyt ve İran’la yaşanan sınır anlaşmazlıkları Osmanlı İmparatorluğu’nun aleyhine sonuçlandı.


CB ERDOĞAN'IN RAKAMLAR KONUSUNDAKİ HATALARI

Önce aritmetik hatası yapmadığı bir örnekle başlayalım ki, ‘seçici algı’ suçlamasına uğramayayım:))

Sene 1993. Erdoğan Bursa’da halka sesleniyor: “Şu anda asgari ücret kaç? 910 bin lira net. Bütün beyler, bütün bayanlar bu hesabı yapsın. Aslında bu hesabı hanımlar yapsın. Çünkü mutfağın sorumlusu sizsiniz. Şu anda bir bardak çay Bursa’da kaç para? 1.000 lira. Simit kaç para? 1.500 lira. Ne yaptı 2.500 lira. Üç tane çocuğunuz. Hatun dört. Siz beş. Bakın simit ve çay dışında bir yemeyeceksiniz. Bir hesap yapıyorum size. Beş kere 2.500 ne yapar. 12.500 lira. Günde üç öğün ne yapar 37.500 lira. Ay 30 gün. Ne yapar? Bir milyon 125 bin lira. Asgari ücret kaç? 910 bin lira. Yani bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simiti bile layık görmüyor. Bunların peşinden nasıl gideceksiniz? Evin kirasını kim ödeyecek? Elektrik parasını kim ödeyecek? Su parasını kim ödeyecek? Çoluk çocuğun okul parasını kim karşılayacak? İşte ekonomik durum bu…..” (https://www.youtube.com/watch?v=eWr2dNaQMVs)

Şu tablolara (http://www.alomaliye.com/2015/08/30/yillar-itibariyle-asgari-ucretler-1974-yilindan-gunumuze/) göre asgari ücretin 910 bin lira net olduğu yılın 1992 olması lazım ama herhalde Erdoğan’ı izleyenler de doğru biliyordur deyip ilerliyorum.

Asgari ücretle kaç çay, kaç simit?

Sene 2013. Erdoğan TBMM Genel Kurulu’nda konuşuyor: “2002’de asgari ücret 184 lira idi. (paradan altı sıfır 2004’te atılmıştı ama bu önemli değil) 5 kişilik bir aile günde 3 öğün çay ve simitle geçinse 270 liraya ihtiyaç vardı yani asgari ücret maalesef çay ve simide yetmiyordu. Bugün bu hesabı yaptığınızda, asgari ücret 804 lira. 5 kişilik bir aile 3 öğün çay ve simit tüketse ihtiyacı olan miktar 450 lira. On bir yıl önce asgari ücret çay ve simide yetmezken bugün neredeyse asgari ücretin yarısı yetiyor.” (http://t24.com.tr/haber/basbakanin-5-kisilik-aile-icin-yaptigi-cay-simit-hesabi-dogru-mu,245816)

Halbuki hesabın doğrusu şöyle. O yıl asgari ücret net 804 TL. Bir çay 1 lira. Bir simit 1,4 lira. Toplam 2,4 lira. Beş kişilik aile bir öğünde 12 lira, üç öğünde 36 lira, bir ayda 1.080 lira. 1993’te ne demişti Erdoğan: “Yani bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çayla bir simiti bile layık görmüyor. Bunların peşinden nasıl gideceksiniz? Evin kirasını kim ödeyecek? Elektrik parasını kim ödeyecek? Su parasını kim ödeyecek? Çoluk çocuğun okul parasını kim karşılayacak?…” Şimdi bu sözleri Erdoğan için söylese haksız mı aziz millet?

CHP ile MHP yüzde kaç oy aldı?

Tarih 28 Nisan 2014. Erdoğan seçimler arifesinde Konya’da halka hitap ediyor: “Ey CHP ne aldın? Yüzde 28. Ey MHP sen ne aldın? Yüzde 15. Koyun bunları üstüste. Ne yapıyor? Yüzde 33. Öyle mi? Değerli kardeşlerim, daha önce yüzde 43 yapan bunların oyu bizim altımızda kaldı mı? Kaldı. Yüzde 45,5 biz, yüzde 33 onlar…” (http://www.cumhuriyet.com.tr/video/video/65123 Erdogan_muhalefetin_oyunu_hesaplayamadi.html)

Toplamanın yanlış olması anlayışla karşılanabilir, ama yanlış toplamadan hareketle muhalefetin AKP’den 10 puan geride olduğunu söylemesi işin rengini değiştiriyor. Çünkü meydanda büyük coşku uyandırıyor bu hesaplama.

Avrupa’da asgari ücret kaç Euro?

15 Kasım 2015 Antalya’da yapılan G-20 Zirvesi’nde Erdoğan şöyle sesleniyor yabancı konuklara: “Bana verilen rakamlar yanlış değilse Avrupa’da asgari ücret 200 euro. Bu durum da Avrupa’nın nereden nereye geldiğini gösterir. Şu anda Türkiye’de konuşulan ise 1300-1500 (lira?) hatta daha ileri gidenler de var. Türkiye’deki konum çok çok farklı bir yere doğru gidiyor. Ben bu gelişmeden de mutluyum. Ancak asgari ücret malum bir taban belirlemedir. Herhangi bir işveren kalkıp da 3 bin lira maaş verdiği zaman kimse ona sen neden veriyorsun demez. 4 bin lira verdiği zaman, niye veriyorsun demez. Eee ne olur? Biraz az kazanmış olur.”

Asgari ücretin 1300 lira olması 7 Haziran 2015 seçim kampanyasında CHP’nin, 1500 lira olması MHP’nin önerisiydi. Erdoğan bu iki öneriye de karşı çıkmıştı. 1 Kasım 2015 seçim kampanyasında ise ani bir değişiklikle 1300 lira önerisini sahiplenmişti. Ancak esas sorun bu değil. 2015’in ikinci yarısında bazı Avrupa ülkelerindeki brüt asgari ücretler şöyle: Lüksemburg 1.922 Euro, İngiltere 1509 Euro, Hollanda 1.507 Euro, Belçika 1.501 Euro, Almanya 1473 Euro, İrlanda 1461 Euro, Fransa 1457 Euro, İspanya 756 Euro, Yunanistan 683 Euro, Portekiz 589 Euro. Türkiye’deki asgari ücret brüt 515 Euro. Polonya 417 Euro, Hırvatistan 398 Euro diye gidiyor. Asgari ücretin 200 Euro’ya yakın olduğu tek ülke Bulgaristan. Bu rakamları salondakiler de bildiğine göre, Erdoğan'ın konuşmasının yüzlerde nasıl bir tebessüm oluşturduğunu tahmin edersiniz.

Somali’ye kaç bin km2’lik elçilik yapıyoruz?

24 Şubat 2016 günü, muhtarlara 21. kez seslenen Erdoğan şöyle diyor: “Biz güçlüyüz diyenler var ya, onların güçleri garip gurebaların yanında değil. Biz ilk günden beri Somali'ye ulaştık, devlet, hükümet olarak, STK'lar olarak orada bulunduk. 80 bin kilometrekarelik alanda bir büyükelçilik inşa ediyoruz.” (http://www.haberdar.com/siyaset/erdogan-pyd-ve-ypg-de-ateskes-kapsami-disinda-yer-almali-h19445.html?mnst=6496) veya (http://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-21-muhtarlar-toplantisinda-konusuyor,329430)

Somali’nin tamamı 640 bin kilometrekare. 80 bin kilometrekare Trakya’nın üç katı. Elbette zihin sürçmesi (lapsus) veya eline verilen metindeki rakamlar yanlış. Zaten pek çok kaynakta “80 bin metrekare” şeklinde düzeltildi haber metni. Benim verdiğim linkler gibi orijinal ifadeyi koruyan link nadir. Ama dikkatinizden kaçmamıştır, Avrupa veya muhalefet söz konusuysa lapsusları rakamları küçültme şeklinde, AKP söz konusu olduğundan rakamları büyütme şeklinde oluyor.

AKP iktidarı kaç ağaç dikti?

“Büyük rakam” deyince hiç biri şunlarla boy ölçüşemez elbette. Tarih 29 Mayıs 2013. Erdoğan, Gezi Parkı direnişçilerine, daha olaylar kızışmadan önce dikilen ağaç sayısı hakkında bilgi veriyor: “Biz kararı verdik. Eğer tarihe saygınız varsa, önce o Gezi Parkı denilen yerin tarihi nedir onu araştır bak. Orada tarihi yeniden ihya edeceğiz. Orayı tamamiyle yayalaştırarak insanoğlunun emeğine sunacağız. Şu anda Ak Parti iktidarı döneminde, belli yaş gruplarında diktiğimiz ağaç miktarı, fidan 10 yaş grubu üzeri, 5 yaş grubu üzeri ağaçlar olmak üzere yaklaşık 2,5 milyardır.” (http://www.hurriyet.com.tr/gezi-parki-icin-karar-verdik-23390657)

Aradan birkaç gün geçtikten sonra, Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, 1 Haziran 2013 günü Ekofinans.com’a verdiği röportajda dikilen ağaç sayısını neredeyse ikiye katlıyor: “Hükümetin de bu manada ciddi politikaları var. 8-10 yılda 4,5 milyarın üzerinde ağaç dikildi ve bunlar büyük ağaç, fide falan değil. Bütün otoyolların etrafı ağaçla donatılıyor…” (http://www.haberler.com/maliye-bakan-yardimcisi-cantimur-10-yilda-4-5-4689425-haberi/)

2 Haziran 2012’de Habertürk’te Fatih Altaylı’ya konuşan Erdoğan, dikilen ağaç sayısının 3 milyar olduğunu söylüyor. (https://www.youtube.com/watch?v=V70KvrEOCz0)

9 Haziran 2013’de Esenboğa’da konuşan Başbakan, bu defa rakamı 2 milyar 800 milyon olarak telaffuz ediyor. (https://www.youtube.com/watch?v=d9U0AtmpPmc)

Dikkat etmişsinizdir, 10 gün içinde dikilen ağaç sayısı 2,5 milyar ile 4,5 milyar arasında gidip geliyor.

Peki gerçek rakam ne? baskahaber.org adlı sitenin adını tespit edemediğim yazarına göre “Türkiye’deki ağaç dikme konusunda ulaşılan istatistikler, politikacıların demeçlerinden farklı değil. Çoğu web sitesi çalışmıyor. Orman Müdürlüğü’nün web sitesi, Başbakan’ın demecinin olduğu gün itibarıyle güncellenmiş. Farklı devlet sitelerinde farklı rakamlar mevcut. Gene de elimizdeki en derli toplu kaynak, 2011 yılında Orman Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı Ormancılık istatistikleri.

Bu istatistiklere göre, Türkiye’deki ormanlık alanlar 1999 yılında 20.763.248 hektar iken, 2010 yılında 21.537.091 hektar’a çıkmış. ( Ne yazık ki, 2002-2013 arası rakamlara bu rapordan ulaşamıyoruz.)

Orman Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre, 1999-2010 yıllarını kapsayan 11 yıllık sürede 773.843 hektar artmış. Hektar artışından, ağaç sayısını kestirmek zor. Zira, ormanlık alanlar kendi başlarına da genişliyorlar. (…) Orman Genel Müdürlüğü, aynı raporda, yıllara gören orman bakım ve ağaçlandırma çalışmalarına ilişkin istatistikleri de vermiş. Üstelik, ağaçlandırma, erozyon kontrolü, mera ıslahı ve devlet eliyle olmayan özel ağaçlandırılan alanlar tek tek belirtilmiş.

Bu rakamlara göre, 2002 yılından 2011 yılına dek ağaçlandırma çalışmalarında 332.723 hektar ağaç dikilmiş. İnternetteki muhtelif kaynaklara göre, bir hektar alana 1000-2500 arası ağaç dikiliyor. Bu durumda, 332.723 hektarlık ağaçlandırma çalışması sonucu dikilmiş olan ağaç sayısı 332.723.000 ile 831.807.500 ediyor. Ortalama 500 milyon, en iyimser tahminle 900 milyon.”

Yazara göre bu rakamlar Türkiye tarafından Birleşmiş Milletler’e (BM) verilmiş olmalı çünkü BM Besin ve Tarım Birliği’ne bağlı olarak çalışan Küresel Orman Kaynakları Değerlendirme (Global Forest Resource Assesment) Raporu’nda da bu rakamlar var. (http://www.baskahaber.org/2013/06/25-milyar-agac-dikildiye-bilimsel.html)

Başka kaynaklarda da benzer bilgiler var. Sonuç olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın verilerine göre en fazla 900 milyon ağaç dikilmişken 2,5 milyar, 2,8 milyar, 3 milyar, hele hele 4,5 milyar ağaç diktik demek en hafif deyimiyle bizi kandırmak oluyor.

Operasyonlarda kaç şehit, kaç etkisiz hale getirilen var?

25 Mart 2016. Erdoğan Yozgat’ta vatandaşlara sesleniyor: "Operasyonlarda ülke genelinde verdiğimiz şehit sayısı 300'ü geçti. Teröristlerin verdiği kayıplar bunun en az 10 katı. Şehidimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. Milletimiz bayrağımız vatanımız, devletimiz saldırı altındayken, 'haydi yavrum git ya gazi ol ya şehit diyerek' evlatlarını vazifeye gönderen tüm annelerin ellerinden öpüyorum.”

28 Mart 2016 günü Erdoğan Harp Akademileri Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi’nde, kuvvet komutanları ve subaylara hitaben yaptığı konuşmada daha spesifik rakamlar veriyor. Temmuz ayından bu yana 215'i asker, 133'ü polis, 7'si korucu olmak üzere 355 şehit verildiğini, yurt içi ve yurt dışında ölü ya da sağ olarak etkisiz hale getirilen terörist sayısının da 5 bin 359 olduğunu söylüyor. Konuşmayı izleyenler arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da var.

Erdoğan’ın Harp Akademileri’nde konuşma yaptığı saatlerde, Genelkurmay Başkanlığı da bir açıklama yapıyor. Buna göre 7 Temmuz 2015-27 Mart 2016 tarihlerini kapsayan 265 gündeki terör saldırılarında 139'u polis, 232'si asker, 6'sı geçici köy korucusu 377 güvenlik görevlisi şehit olmuş, ‘etkisiz hale getirilen terörist’ sayısı ise 4.432 imiş. Görüldüğü gibi Erdoğan’ın 355 rakamı 377’ye çıkmış, 5.359 rakamı ise 4.432’ye inmiş. Aynı günlü Anadolu Ajansı da Erdoğan’ın değil Genelkurmay Başkanlığı’nın rakamlarını esas alan bir basın açıklaması yayımlıyor. (http://www.internethaber.com/kac-pkkli-olduruldu-kac-sehit-verdik-265-gunluk-bilanco-1579254h.htm)

Son olarak yine

Gayriresmi kaynakların telaffuz ettiği rakamlarla bunlar arasındaki farklara değinmiyorum bile. Ancak Başkomutan Erdoğan’la, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın tek bir rakamda buluşamamaları ilginç değil mi? Danışmanları iyi çalışmıyor besbelli.

1914’te Osmanlı Devleti’nin yüzölçümü kaç km2 idi?

Erdoğan 19 Nisan 2016 günü, 24. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşuyor: “Osmanlı Devleti'nin toprak büyüklüğü 100 yıl önce yaklaşık 5 milyon kilometrekareydi. Cumhuriyetimizi ilan ettiğimizde sonradan topraklarımıza katılan Hatay ile birlikte bunun ancak 780 bin kilometrekaresini yani altıda birini muhafaza edebildik.” (http://www.haberler.com/cumhurbaskanligi-kulliyesi-nde-muhtarlar-8369908-haberi/)

Cümlenin ikinci bölümünde verilen rakam doğru. (Ohh nihayet doğru bir rakamımız oldu!) Ancak ilk bölümü yani Osmanlı Devleti’nin 100 yıl önce 5 milyon kilometrekare olduğu gayet şüpheli.

Örneğin Donald Quataert (An Economic and Social History of the Ottoman Empire, Prof. Dr. Halil İnalcık ile birlikte, Cambridge, 1994, s. 777) “Osmanlı İmparatorluğu, 1800’lerde 3 milyon kilometrekare iken, 1914’te 1 milyon 300 bin kilometrekareye düşmüştü” diyor.

Resmi tarihçilerin çok sevdiği Justin McCharty ise The Ottoman Turks: An Introductory History to 1923 adlı kitabındaki (Routledge, 2013, s. 199) tabloda Osmanlı İmparatorluğu’nu 1914’teki yüzölçümünü 1 milyon 790 bin kilometrekare olarak veriyor. İşin ilginç yanı 1850 yılı için verdiği rakam Quataert’in 3 milyonuna çok yakın: 2 milyon 950 bin kilometrekare.

Yerli yazarlardan Orhan ve Erhan Dündar ise 1.Dünya Savaşı (MEB Yayınları, 1999) adlı eserlerinde 1 milyon 800 bin kilometrekare diye yazıyor.

Erdoğan üç bilim adamının verdiği rakamları neredeyse üçe katlamış durumda. Kendisine yanlış bilgi mi verildi yoksa afaki bir rakam mı ortaya attı bilemiyorum. Ama Osmanlı Devleti’nin yüzölçümü arttırılınca, 780 bin kilometrekare sabit kaldığından, kayıplar oransal olarak büyüyor, bunun da siyasi tartışmalarda bir karşılığı oluyor bildiğiniz gibi. Yoksa, 17-25 Aralık 2013 ‘Yolsuzluk ve rüşvet’ skandalına (https://tr.wikipedia.org/wiki/17_Aralık_yolsuzluk_ve_rüşvet_soruşturması) konu olan telefon görüşmelerinden, Erdoğan’ın aritmetiğinin de matematiğinin de gayet mükemmel olduğunu biliyoruz…

Ayşe Hür 28-29 Nisan 2016

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): YENI  DEGIL  YENIDEN  CB  ERDOGANIN  TARIH  VE  RAKAMLAR  KONUSUNDAKI  HATALARI    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.