BASIN BÜLTENLERİ 12/13/14 05 2016
Basın Bültenleri / 17 Mayıs 2016 Salı Saat 08:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

HABER ARALIĞI:12-13-14.05.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

 

ü  ABD TÜRKİYE’YE YARDIMLARI KESTİ

ü  USAID’den yapılan açıklamada, “ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Başmüfettişlik Ofisi’nin Suriyelilere yapılan yardımla ilgili elde ettiği bilgiler ışığında Türkiye’deki çeşitli yardım aktivitelerini askıya aldı” dendi. Türkiye'den Suriye'ye yardım taşıyan bazı sivil toplum kuruluşlarına yönelik finansmanın, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları bulunduğunu açıklayan USAID, operasyonların kısmen durdurulduğunu belirtildi. ( AA-Türkiye)

ü  ERDOĞAN, DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

ü  Türk Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü. ( Timetürk-Türkiye)

ü  ENSAR’A ANKARA’NIN GÖBEĞİNDE DOKUZ MİLYON LİRALIK PEŞKEŞ

ü  Milli Emlak Müdürlüğü, Ensar Vakfı’na tahsis yaptı. Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası’nın (TEKSİF) kullandığı ancak boşaltılan 5 katli bina, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 30 yıllığına ‘’İrtifak (başkasına yararlandırma) hakkı ile birlikte Ensar Vakfı’na devredildiği belirtildi. ( Birgün-Türkiye)

ü  MOSSAD AJANLARI TÜRKİYE HAVA ALANLARINDA CİRİT ATIYOR

ü  Bulgaristan'ın Yeniden Doğuşu İçin Alternatif (ABV) partisi Genel Başkan yardımcısı Romen Petkof, Türkiye Dışişleri Bakanı yardımcısı Feridun Sinirlioğlu ve Mossad başkanı Yossi Kohen'ın bir araya gelerek gizlice görüştüklerini ve bunun ardından Mossad elemanlarının Türkiye hava alanlarındaki varlıklarının artış kaydettiğini söyledi. ( El-Alem İnternet Sitesi-Suudi Arabistan)

ü  ERDOĞAN: SINIRIN ÖTESİNİ TEMİZLEMEK İÇİN DESTEK ALAMADIK AÇIKLAMASI

ü  Türk Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, Rojava’ya tam müdahale için bölgede silahlı gücü bulunan müttefiklerden destek alamadıklarını belirtti. ( Dünya Bülteni-Türkiye)

ü  BU KEZ ANTEP: SURİYELİ MÜLTECİ KAMPINDA 30 ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMARA TUTUKLAMA

ü  Gaziantep’te Suriyeli mültecilerin kaldığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Nizip Mülteci Kampı’nda bir temizlik işçisi, 30 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi. ( T24-Türkiye)

ü  ERDOĞAN VE BAN SURİYE’Yİ GÖRÜŞTÜ

ü  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri BanKi-mun ile Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ve mülteci krizlerini görüştü. ( Amerikanın Sesi-ABD)

ü  AKP MHP'YE 5 BAKANLIK SÖZÜ MÜ VERDİ?

ü  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Hükümete fiili olarak verdiğimiz destek hukuki bir boyut alabilir” sözlerine atıfta bulunan “Elimizde delil yok ama kulislerde AKP’nin MHP’ye 5 bakanlık önerdiğini duymak da zor değil.  ( Erdem Gül-Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  MARAŞ'TA VATANDAŞLAR KÖYLERİNE KİMLİKLE GİRİYORLAR!

ü  Alevi yurttaşların yaşadığı Maraş’a bağlı Sivrihöyük köyünde yaşayanlar kendi köylerine kimlik kartı gösteremeden giremediklerini söyledi. Köylüler uygulamaya, çete kampının köylerinde kurulmasına karşı oldukları için maruz kaldıklarını düşünüyor. ( Birgün-Türkiye)

ü  DAİŞ ARNAVUTLUK’TA ÖRGÜTLENİYOR: GEÇİŞ NOKTALARI İSTANBUL

ü  DAİŞ’e Arnavutluk’tan katılanlar, İstanbul üzerinden Suriye’ye geçiyor. Arnavutluk’un güneydoğu bölgesindeki 3 köyden son 3 yılda 24 kişi DAİŞ’e katıldı. Çetelerin hikâyeleri, daha iyi bir hayat kurma amacıyla Yunanistan ya da İtalya gibi ülkelere göçmeleri, sonrasında ise DAİŞ’e katılmaları noktalarında birleşiyor. ( Sol Haber-Türkiye)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

 

ü  TÜRKİYE’DEN GELEN 100 CİHATÇI EL NUSRA’YA KATILDI

ü  Ateşkes izleme merkezi, Türkiye’den Kafr Hamra yerleşim birimine gelen 100’den fazla cihatçının  El Nusra’ya katıldığını aktardı. El Nusra kontrolündeki İdlib’den Halep şehrinin kuzeyine mühimmat dolu birkaç TIR geldiği, araçlardaki el yapımı mühimmatın klor bazlı zehirli maddeler içerdiği kaydedildi. ( Sputnik-Rusya)

ü  ATEŞKES SÜRECİNE KATILAN GRUP SAYISI 53’E YÜKSELDİ

ü  Humus bölgesinde bir silahlı oluşumun komutanıyla ateşkes anlaşmasına varıldığı, ateşkes sürecine katılan yasadışı silahlı grup sayısının 53’e yükseldiği belirtti. ( Sputnik-Rusya)

ü  PYD LİDER MÜSLİM GORAN HAREKETİ LİDERİ MUSTAFA GÖRÜŞTÜ

ü  PYD Lideri Salih Müslim ve Değişim Hareketi (Goran) Lideri Newşirvan Mustafa, görüşmelerinde  Rojava’da ve Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan sorunları değerlendirdi. ( Rudaw-Başur)

ü  DAİŞ, RAKKA’DA OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETTİ

ü  DAİŞ örgütünün, başkenti olarak ilan ettiği Rakka’da koalisyon uçaklarının havadan, QSD’nin ise karadan operasyon olasılığına karşı kentte olağanüstü hal ilan ettiği belirtildi. ( Basnews-Başur)

ü  DAİŞ'DEN KADINLARA RENKLİ KIYAFET YASAĞI

ü  DAİŞ, Suriye’de kontrolü altındaki bölgelerde yaşayan kadınlara yeni kıyafet yasakları getirdiği belirtildi. Buna göre kadınlar yalnızca siyah kıyafet giyebilecek, giymeyenler cezalandırılacak. ( All4syria Haber Sitesi-Suriye)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

 

ü  DAİŞ ÇETELERİ TÜRKİYE’DEN SIZMAYA DEVAM EDİYOR

ü  Kerkük Valisi Necmettin Kerim; yabancı çeteler Türkiye’den Suriye’ye sızarak DAİŞ’e katıldıklarını belirtti. Kuzey Irak’taki DAİŞ çeteleri büyük kısmının yerli sakinlerden oluştuğunu söyledi. ( Sputnik-Rusya)

ü  DAİŞ, IRAK’TA % 26 KÜÇÜLDÜ

ü  Irak Hükümet Sözcüsü Sad el-Hadisi, DAİŞ’in 2014 yılı haziran ayından sonra Irak topraklarının yüzde 40’ını işgal ettiğini hatırlatarak, örgütün ciddi şekilde toprak kaybettiğini belirtti ve yüzde 14’e gerilediğini ve %26 küçüldüğünü söyledi. ( AFP-Fransa)

ü  DAİŞ ELEBAŞILARI SURİYE VE TÜRKİYE SINIRLARINA DOĞRU KAÇIYOR

ü  Irak’ın Anbar eyaleti aşiret şeyhi Hamid El-Hayes, DAİŞ’ın Anbar eyaletindeki elebaşılar aileleri ile birlikte Suriye ve Türkiye sınırlarına doğru kaçtığını açıkladı. ( Suriye Gerçekleri)

ü  IRAK’TAKİ HAŞEDUL ŞAABİ HALK GÜCÜNDE 25 BİN SÜNNİ VAR

ü  Irak’ın Haşedul Şaabi gücünde 25 bin sünni olduğu belirtildi. ( Suriye Gerçekleri)

ü  QUBAD TALABANİ XURMATےDA

ü  Qubad Talabani başkanlığındaki bir heyet Xurmatû’yu ziyaret etti. ( Basnews-Başur)

ü  AMERİKA IRAK’TA ASKERİ DARBE YAPTI

ü  Amerika’nın Bağdat Büyükelçiliği; Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin askeri yetkilerinin elinden alındığını açıkladı.  Irak’ta tüm askeri operasyonlar Amerika’nın askeri komutanlığının komutası altında yapılması zorunlu olacak. Amerika Büyükelçiliği, Gönüllü Halk Güçlerinin bazı komutanları ve Milli Koalisyon ’un Liderlerinin gözaltına alınması kararını vermiştir. Geys el Hezeli, Mukteda es Sadr, Hadi el Amiri ve Ebu Mehdi el Muhendis gibi kişilerin isimleri tutuklanma kararı verilmiş kişiler listesinde geçiyor. Eski Başbakan Nuri el Maliki ev hapsinde tutuluyor ve yakın bir zamanda yargılanacak. El-Anbar vilayetinde olan IŞİD’e karşı yürütülen askeri operasyonlar askıya alınmıştır. Amerika’nın eski ordu komutanları ve son birkaç yılda siyasetten uzak tutulan isimlerin tekrar siyasete getirilip, Irak’ın askeri alanlarını onların gözetimi ve denetimine verilmesi kararını almıştır. ( El Hedes Haber-Irak)

ü  KERKÜK, BAĞDAT’LA YOLLARINI AYIRMALI’

ü  Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Kerkük kentindeki petrol üretiminin durmasından Irak merkezi hükümetinin politikalarını sorumlu tutarak ekonomik kriz başladığını belirttiğini aktararak Kerkük’ün Bağdat’la yollarını ayırması gerektiğini ifade etti. ( Foreign Policy)

ü  KÜRDİSTAN BÖLGESİ’NDE ÇOK KRİTİK KARAR!

ü  Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Değişim Hareketi (Goran) arasında “anlaşma” sağlandı. KYB Başkanlık Konseyi anlaşmayı onayladı. iki parti arasındaki anlaşma metninin “prensipte” kabul edildiği belirtildi. ( Rudaw-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

 

ü  İRAN PASTARLARININ KİRLİ OYUNU

ü  İran Pastarları (Sınır muhafız milisleri), Kürd savaşçıların kıyafetlerini giyerek, Doğu Kürdistan’ın Seqiz, Bane, Sine ve Merîwan kırsalında halka baskı uygulandığı belirtildi. ( Basnews-Başur)

ü  DAİŞ İRAN SINIRLARINA YAKLAŞMAYA ÇALIŞTI

ü  Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmet Rıza Purdestan, DAİŞ’in İran sınırına yaklaşmaya yeltendiğini belirtti. ( Fars Haber-İran)

ü  İRAN’IN PETROL TANKERLERİNE UYGULANAN SİGORTA AMBARGOSU KALDIRILDI

ü  İran Petrol Tankerleri Milli Firması İPTM Başkanı Ali Ekber Safai, dayatılan sigorta ambargosunun tamamen kaldırıldığını açıkladı. Petrol tankerleri böylece Avrupa piyasalarına gönderilecek. ( Fars Haber-İran)

ü  TÜRKİYE-İRAN ARASINDA TURİZMDE İŞBİRLİĞİ MUTABAKAT ZAPTI

ü  İran'a bir heyetle temaslarda bulunan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Örgütü Başkanı Mesud Sultanifer tarafından anlaşma imzalandı. ( Mehr News-İran)

ü  İSPANYA İRAN PETROLÜNE ALICI OLDU

ü  İran Petrol Milli Firması Uluslararası İşler Başkanı Muhsin Kamseri yaptığı açıklamada; İran’la İspanya arasında bir yıllık petrol satışı anlaşması yürürlüğe girdiğini belirtti. İran’ın Avrupa’ya günde 500 bin varil ham petrol ihracatı başladığını belirten Kamseri, bu ihracat Avrupalı tankerlerle gerçekleştiğini kaydetti. Kamseri, İran’dan uzun vadeli petrol alımına başlayan ülkelerin arasında Fransa ve İspanya da yer aldığını söyledi.( Fars Haber-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

 

ü  FBI, DAİŞ’E KATILAN ABD'LİLERİN SAYISINI AÇIKLADI

ü  Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey;  ABD'den DAİŞ saflarına katılmak üzere Ortadoğu ülkelerine giden kişilerin sayısının son bir yıldır azaldığını söyledi. FBI olarak 2014'te ve 2015'in ilk yarısında her ay 6 ila 10 arasında Amerikan vatandaşının terör örgütü DAİŞ’e katılmak üzere Ortadoğu'ya gittiğini ya da gitmeye çalıştığını ancak bu rakamın geçen 2015'in yaz aylarından bu yana ortalama olarak ayda bire düştüğünü belirtti. ( Sputnik-Rusya)

ü  ABD, SURİYE’DE ‘EĞİT-DONAT’ PROJESİ HAYATA GEÇECEK

ü  ABD, Suriye’deki “Eğit-donat” projesini yeniden hayata geçirecek. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook;  “eğit-donat”ın tüm gruplar yeni grup liderlerine verileceğini bildirdi. ( Tansim-İran)

ü  İTALYA MUSUL BARAJI'NA 500 ASKER GÖNDERECEK

ü  İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti, Musul Barajı'nı tamir eden işçileri korumak için 500 asker göndereceklerini açıkladı. Barajın tamirini İtalyan şirketin üstlenmesi üzerine bölgeye İtalyan askerlerinin de gideceği duyuruldu. ( Bas Haber-Başur)

ü  BELÇİKA DA SURİYE’DE DAİŞ'E KARŞI HAVA OPERASYONLARINA KATILACAK

ü  Belçika Hava Kuvvetleri’ne bağlı 6 F16 uçağı 1 Temmuz itibariyle Suriye’de hava operasyonları düzenleyecek.  Belçikalı askeri yetkililerin Suriye’de hava operasyonlarına katılma ve Irak’taki operasyonların süresini de uzatma kararı aldığı kaydedildi. ( Le Soir-Belçika)

ü  TÜRKİYE İLE MINBIC İŞBİRLİĞİ KONUSUNDA ANLAŞTIK

ü  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, ABD ve Türkiye’nin Suriye sınırında Mınbıc’dan Mare’ye kadar olan hattan DAİŞ’i temizlemek için birlikte çalıştıklarını belirtti. Mınbıc cebi denilen açık bir alan var ki DAİŞ bu alandan yabancı savaşçı geçişini sağlıyor. Türkiye’ye, Avrupa’ya ve ABD’ye yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. Bunu yapmak için yerel güçleri destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı. ( Haber Türk-Türkiye)

ü  TÜRKİYE’YE HEYET GÖNDERMEYE HAZIRIZ”

ü  Birleşmiş Milletler, Devlet Güçleri’nin PKK’ye yönelik operasyonları gözlemlemek üzere Türkiye’ye heyet göndermeye hazır olduklarını, Türk Dışişleri’nin açıklaması ışığında, Türk yetkililerin desteğinde kendi misyonlarının hızlıca resmi onay almasını umduklarını söyledi. ( Russia Today-Rusya)

ü  KAİDE ÖRGÜTÜ İLE BAĞLANTILARI OLAN ÖRGÜTLERİN LİSTEYE ALINMALARINI ENGELLEDİLER

ü  Rusya’nın BMGK: ‘Ahrar el Şam’ ve ‘İslam Ordusu’ (Ceyş el İslam) adıyla bilinen silahlı terör örgütlerin uluslararası terör örgütleri listesine alınmalarını talep ettiğini; fakat bu talebin ABD, İngiltere, Fransa ve Ukrayna tarafından olumsuzlukla cevap gördüğünü belirtti. ( AFP-Fransa)

ü  RUSYA, DÜNYANIN EN HIZLI SAVAŞ HELİKOPTERİNİ ÜRETİYOR

ü  Devlete bağlı 'Rusya Helikopterleri' şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Andrey Şibitov, üretim çalışmalarına devam edilen Rus savaş helikopterinin Haziranda 400-450 kilometre hızla ilk uçuşunu gerçekleştireceğini açıkladı. Günümüzde helikopterlerin maksimum 300 kilometre hıza ulaşabildiğini, bu rakamı yüzde 50 oranında geliştireceklerini ve dünyanın en hızlı helikopterini üreteceklerini vurguladı. ( Sputnik-Rusya)

ü  TÜRKİYE-SURİYE SINIRININ KAPATILMASINI İSTEYECEĞİZ

ü  Viyana'da yapılacak Uluslararası Suriye Destek Grubu toplantısını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gatilov, toplantıda Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasını gündeme getireceklerini açıkladı. ( Sputnik-Rusya)

ü  KÜRTLER OLMADAN SURİYE OLMAZ

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı; Viyana’da yapılacak olan Suriye Destek Grubu çalışma toplantısında Kürtlerin Cenevre müzakerelerine katılımı için baskı yapacağı belirtildi.  “Kürtler, Suriye’de önemli bir siyasi ve askeri güçtür, onların müzakerelere katılımı olmaksızın Suriye’nin geleceğinden söz edilemez” denildi. ( el-Youm- Rusya)

ü  İSRAİL: TÜRKİYE İLE SURİYE’DE OPERASYON YAPABİLİRİZ

ü  İsrail’in İstanbul Başkonsolosu olan Shai Cohen yaptığı açıklamada; ilişkiler düzeldiğinde iki tarafın Suriye’de istihbarat ve operasyonel işbirliği yapabileceğini söyledi. Cohen, “sonuca ulaşmamız için sadece bir ya da iki görüşme kaldı” ifadesini kullandı. ( El-Vatan Gazetesi-Katar)

ü  İSRAİL: SİSİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

ü  Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü (INSS)'de yayınlanan bir rapora göre, Mısır'da Sisi'nin varlığı ABD ve İsrail için önem taşıdığı belirtildi. "İsrail'in bölgede Mısır ve ABD ile ortak çalışmaları özellikle Sina'daki DAİŞ'in pozisyonunu zayıflatma ve Gazze'yi kontrol altına alma açısından önem taşıyor" ifadeleri kullanıldı. ( Hür Bakış-Türkiye)

ü  ARABİSTAN ABD’NİN DESTEĞİ İLE YEMEN’E BÜYÜK SALDIRI HAZIRLIĞINDA

ü  Yemenli askeri komutan Muhammed Salman Arabistan Amerika’nın doğrudan destekleri ile Yemen’in güneyinde büyük bir taarruz hazırlığında olduğunu kaydetti. Yemen’in güneyine yüzlerce Amerikalı askerin geldiğini ve bu da teröristlerin bu bölgeye akın etmesine yol açtığını belirtti. ( Sana Haber-Suriye)

ü  UNRWA GENEL KOMİSERİ: SURİYE HÜKÜMETİ İLE İŞBİRLİĞİ POZİTİF NİTELİKTEDİR

ü  BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalıştırma Programı UNRWA Genel Komiseri Pierre Krenpol, Suriye Hükümeti ile UNRWA arasındaki işbirliğinin pozitif olduğunu söyledi. ( Suriye Gerçekleri-Suriye)

ü  TERÖRE DESTEKLERİNE RAĞMEN HEDEFLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR

ü  Lübnan Hizbullah Partisi Genel Sekreteri Hasan Nasrullah; direniş ekseninin ABD ve müttefiklerinin hedeflerine ulaşamayacağını söyledi. ( Ehlibeyt Haber-İran)

ü  ABD TÜRKİYE ÜZERİNDEN SURİYE’YE TERÖRİST VE SİLAH GÖNDERİYOR

ü  Sosyalist Baas Partisi üyesi Halid Beni Hani, Rusya Suriye’ye destek ve ABD ve ortaklarına baskı yapmakla Suriye’de kısmen kan akmasını engellediğini belirtti. ABD, Türkiye üzerinden Halep’e silah ve terörist gönderdiklerini vurguladı. ( Fars Haber-İran)


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  121314  05  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.