BASIN BÜLTENLERİ 26/27.05.2016
Basın Bültenleri / 28 Mayıs 2016 Cumartesi Saat 16:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz 


HABER ARALIĞI:26.05.2016-27.05.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  MİT ARTIK KAYITSIZ SİLAH TAŞIYABİLECEK

ü  Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün taşınır mallarının kayıt altına alınması, yönetimine ve iç denetimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelikte düzenlemeye gidildiği belirtildi. MİT'e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrılacalığı verildiği ifade edildi.  (Timetürk-Türkiye)

ü  ‘ÖZEL HAREKAT ÇOCUKLARIMIZI TACİZ EDİYOR'

ü  Silopi’de Kız Meslek Lisesinin hemen yanındaki personel yurdunun boşaltılması sonucu yerleştirilen JÖH, PÖH elemanlarının kız çocuklarını taciz ettikleri aileler tarafından açıklandı. (Haberdar-Türkiye)

ü  MARDİN'İN BAZI İLÇELERİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

ü  Mardin valiliğinden yapılan açıklamada; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince Ömerli ilçesinin Göllü, İkitepe, Ünsallı, Kovanlı, Midyat ilçesinin Kutlubey ile Nusaybin ilçesinin Pınarbaşı, Çalıköy, Kuyular, Yavruköy, İlkadım, Karacaköy, Dallıağaç ve Doğanlı mahalleleri, bağlı birimleri ve kırsal alanlarında ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. (Dünya Bülteni-Türkiye)

ü  SURUÇ EMNİYET MÜDÜRÜ CANLI BOMBA SALDIRISI OLACAĞINI BİLİYORDU

ü  Suruç katliamı İddianamesinde 20 Temmuz'da gerçekleşen saldırıdan 3 gün önce ilçe emniyet müdürlüğüne valilik imzasıyla canlı bomba vb. saldırılara karşı Amara Kültür Merkezi çevresinde önlem alınması konusunda uyarı yapıldığı ortaya çıktı. Ayrıca önleme araması yapılması için mahkeme kararı olmasına rağmen Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğünün; İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yapalial'ın önlem almadığı ortaya çıktı. (Birgün-Türkiye)

ü  KILIÇDAROĞLU: HDP'LİLER HAPSE GİRMEZ

ü  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir televizyon proğramında yaptığı açıklamada, dokunulmazlık teklifine neden evet verdiklerini "Referandum ülkeyi bölebilirdi" sözleriyle açıkladı. ‘HDP'lilerin hapse girmesi söz konusu olmaz' diyerek, AYM’ye başvuru yapmayacaklarını söyledi. (NTV-Türkiye)

ü  CHP'Lİ TANRIKULU, DOKUNULMAZLIKLARIN İPTALİ İÇİN AYM'YE BAŞVURDU

ü  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili AYM'ye başvurdu. (Timetürk-Türkiye)

ü  85 İSİMDEN CHP’YE ÇAĞRI: DOKUNULMAZLIKLARIN İPTALİ İÇİN AYM’YE BAŞVURUN

ü  Aralarında akademisyen, sanatçı, gazeteci ve yazarların bulunduğu 85 isim, CHP’li vekillere mektup göndererek dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapma çağrısı yapıldı. (Diken Haber-Türkiye)

ü  ERDOĞAN'DAN AVRUPA BİRLİĞİ'NE MÜLTECİ TEHDİDİ

ü  Birleşmiş Milletler'in (BM) ilk defa düzenlediği Dünya İnsani Zirvesi İstanbul'da başlarken oturumda açıklama yapan Avrupa Birliği'nin Türkiye vatandaşlarına vizeleri kaldırmaması halinde, Türkiye'nin Avrupa'ya sığınmacıların gitmesini önleme konusunda AB ile yapılan anlaşmayı uygulama konusunda hiç bir adım atmayacağını belirterek tehdit etti. (Reuters-İngiltere)

ü  ÇELİK: AB PERSPEKTİFİ TEK SEÇENEK DEĞİL

ü  Türk Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik , “Türkiye için AB perspektifi çok önemlidir ama yegane seçenek değildir” diye konuştu. ( AA-Türkiye)

ü  48 ÜLKE İMZA ATTI TÜRKİYE İMZA VEREMEDİ

ü  İlk kez düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Türkiye, Zirvenin sonunda çatışma bölgelerindeki ülkelere ve silahlı gruplara uluslararası insani hukukun gözetilmesi çağrılarının yer aldığı bir bildiri yayınlandı. Bildiriye, zirveye katılan 48 ülke imza verdi, ancak ev sahibi Türkiye imza vermediği belirtildi. (Reuters-İngiltere)

ü  MİT’İN BAŞINA EMEKLİ ALBAY İDDİASI!

ü  Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başbakanlıktan ve AKP Genel Başkanlığı’ndan azledilmesinin ardından, Hakan Fidan’ın yerine, Ergenekon soruşturmaları kapsamında tutuklanarak 5 yıl hapishanede tutulan emekli albay Levent Göktaş’ın getirileceği öne sürüldüğü belirtildi.  (Oda Tv-Türkiye)

ü  TÜRKİYE'YE KÖTÜ HABER: F-35 TESTLERİ 2018’E KADAR YAPILAMAYACAK!

ü  ABD Savunma Bakan Yardımcısı Frank Kendall yaptığı açıklamada Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının son testlerinin 2018’e kadar yapılamayacağını belirtti. (AA-Türkiye)

ü  SAVCI BHARARA ZARRAB DOSYASINDA 3 BAKAN'IN ALDIĞI RÜŞVETİ ORTAYA ÇIKARDI

ü  New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, Reza Zarrab'ın dava dilekçesinde, Reza Zarrab tarafından verildiği öne sürülen rüşvet miktarları: Eski Ekonomi  Bakanı Zafer Çağlayan'a Mart 2012 ile Ağustos 2013 arasında 32 milyon euro, 10 milyon dolar  ve 300 bin İsviçre Frankı verdiği, ayrıca kendisine bir piyano, lüks saatler ve mücevherler verdiği belirtildi. Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'e ise Nisan - Ekim 2013 tarihleri arasında 5,8 milyon dolar rüşvet verildiği, Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın ise 2,5 milyon euro ile 1,4 milyon dolar aldığı ifade edildi. Dosyada, Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın evine 500 bin dolar rüşvet parası gönderildiği de kaydedildi. (T24-Türkiye)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

ü  SURİYE'NİN YENİ ADI 'SURİYE CUMHURİYETİ'

ü  Suriye Arap Cumhuriyeti'nin adının "Suriye Cumhuriyeti" olarak değiştiriliyor. Yeni Anayasa ile birlikte cumhurbaşkanlığının yetkileri azaltılıp Bakanlar Kurulu'nun lehine yeniden paylaştırılacağı kaydedildi. ( Gulf News-Suriye)

ü  AMERİKA’DA ROJAVA TEMSİLCİLİĞİ AÇILACAK

ü  Cizîr Dış İşleri Konseyi Eş Başkanı Ebdulkerîm Umer, yakın bir zaman içerisinde Amerika’da Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi Temsilciliği’nin açılacağını belirtti. (NerinaAzad-Başur)

ü  RAKKA FEDERAL KÜRT BÖLGESİNİN PARÇASI OLACAK

ü  Rojava Kürt yetkililer, Rakka kentinin DAİŞ’ ten kurtarıldıktan sonra Rojava ve Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’nin bir parçası olacağını belirtti. (Sputnik-Rusya)

ü  SURİYE’DE ATEŞKESE KATILAN BÖLGE SAYISI 117 OLDU

ü  Suriye’deki ateşkes izleme merkezi, Suriye’nin Humus ve Der’a bölgelerinde ateşkes sürecine katılan yerleşim birimi sayısının 117’ye çıktığını duyurdu. (Sputnik-Rusya)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  IRAKLI AŞİRETLER MUSUL’UN GERİ ALINMASI OPERASYONUNA DESTEK İÇİN HAZIR

ü  Irak’ın Neyneva eyaleti Aşiret Sözcüsü Mozahem Ahmet el Hanuyet: Neyneva eyaletinde 15 bini aşkın aşiret mensubunun Musul’un DAİŞ’ın elinden geri alınması operasyonlarına katılmaya hazır olduklarını belirtti. (Sumeriye news-Iraq)

ü  BARZANİ, YABANCI DEVLET ELÇİLİKLERİYLE İLİŞKİLERE SINIRLAMA GETİRDİ

ü  Mesud Barzani, kurumlar ve bakanlıkların artık bir başına yabancı devletlerin diplomat ve konsolosluklarıyla ilişki geliştirmelerini engelleyen talimat verildi. (NerinaAzad-Başur)

ü  FELLUCE OPERASYONUNA İRAN DA KATILIYOR

ü  Irak ordusunun Felluce kentine başlattığı operasyona İran askerlerinin de katıldığı belirtildi. 60 İran askerinin dün Felluce'ye ulaştığı bildirildi. (Basnews-Başur)

ü  AB’DEN IKBY’YE MALİ DESTEK KARARI

ü  Kürdistan Bölgesi Hükümeti AB Temsilcisi Dılaver Ajgeyi, Mali krizinden çıkması amacıyla Kürdistan Bölgesi’ne maddi destek kararı alındığını belirtti. (Rudaw-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  ÇABEHAR İRAN, AFGANİSTAN VE HİNDİSTAN AÇISINDAN STRATEJİK KONUMA SAHİPTİR

ü  İslami İran şehircilik ve ulaştırma bakanı Abbas Ahundi; Çabehar stratejik güzergâhının tesisiyle, İran'ın demiryolu kanalıyla, Orta Asya, Çin ve Rusya'ya bağlanabileceğini söyledi. (İrib Haber-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  NETANYAHU, ABBAS VE ES-SİSİ ZİRVESİ İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

ü  İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es-Sisi'yi bir araya getirmek için çalışmalar yürütüyor. (Yediot Ahranot Gazetesi-İsrail)

ü  YEMEN HEYETİ, ATEŞKES KOMİTESİNE KATILMAYI ASKIYA ALDI

ü  Yemen heyeti, Arabistan ve işbirlikçilerinin saldırılarını arttırmasının, ateşkes komitesine katılmayı askıya almaya neden olduğunu bildirdi. ( El’ahd Haber Sitesi-Lübnan)

ü  SUUDİ ARABİSTAN: ESAD REJİMİ ER YA DA GEÇ YIKILACAK

ü  Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, “Esad rejimi er ya da geç yıkılacak.” (Timetürk-Türkiye)

ü  TALİBAN YENİ LİDERİNİ AÇIKLADI: MOLLA HAYBATULLAH AKUNDZADE

ü  Molla Ahtar Mansur'un yerine Molla Haybatullah Akundzade'nin geçtiği açıklandı. (Bbc Türkçe-Türkiye)

ü  İSRAİL LİBERMAN’IN PARTİSİ, NETANYAHU HÜKÜMETİNE KATILIYOR

ü  İsrailli aşırı sağcı siyasetçi Avigdor Liberman’ın İsrail Evimiz partisinin, Netanyahu liderliğindeki Likud partisi ile mevcut koalisyon hükümetine katılmak için anlaştığı bildirildi. (İsrail Radyosu-İsrail)

ü  İSRAİL FİLİSTİNLİLERİN CENAZELERİNİ VERMEYECEK

ü  İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmeyeceğini duyurdu. (İrib Haber-İran)

ü  YEMEN MÜZAKERELERİ KARMAŞIK VE UZUN SÜRECEK'

ü  Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, Yemen barış müzakerelerinin karmaşık olduğu ve uzun süreceğini ifade etti. (Press Medya-Türkiye)

ü  ENSARULLAH: MÜZAKERELER BAŞARISIZ OLURSA HÜKÜMET KURARIZ

ü  Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam yaptığı Kuveyt’teki görüşmelerin başarısız olması halinde hükümet kurulması gerektiğini söyledi. (YDH-Haber)

ü  MAHMUD ABBAS: MÜLTECİ KABUL ETMEYE HAZIRIZ

ü  Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, savaş yaşanan bölge ülkelerinden mülteci kabul etmeye hazır olduklarını açıkladı. (Dotmsr Haber-Mısır)

ü  RUSYA’NIN SURİYE ANAYASA TASLAĞI NELER İÇERİYOR

ü  Rusya, ağustos ayına kadar yeni bir anayasa hazırlanmasını öngören BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye için bir anayasa taslağı hazırladı. Anayasa taslağında devletin resmi adı olan Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki Arap ifadesi çıkarıldı. Sosyalizm yerine serbest ekonomiye, kavmiyetçilik yerine de milliyetçiliğe yer verilen anayasa taslağında çeşitli etnik ve mezhebi kesimlere mensup azınlıklara makamlar verilmesine dair birçok madde de bulunuyor. (YDH-İran)

ü  EL NUSRA'YI VURMAYA GEÇİCİ OLARAK ARA VERİYORUZ

ü  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'de diğer silahlı gruplar El Nusra'nın bulunduğu bölgeleri terk edene kadar hava saldırısı düzenlemeyi erteleyeceklerini söyledi. (Sputnik-Rusya)

ü  EL NUSRA HALEP'E SALDIRMAK İÇİN 6 BİN KİŞİ TOPLADI

ü  Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin Halep bölgesine saldıracağı bilinen El Nusra Cephesi'nin bu saldırı için 6 bin kişi topladığını açıkladı. (Sol haber-Türkiye)

ü  RUSYA 'DAİŞ'E KİMYASAL SİLAH GÖNDEREN' TÜRK ŞİRKETLERİNİ AÇIKLADI

ü  Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, DAİŞ’e patlayıcı üretiminde kullanılan maddeler sevk eden Türk şirketleri; Gültaş Kimya, Marikem Kimyevi ve Endüstriyel Ürünler, Metkim, Ekim Gübre ve Diversey Kimya şirketlerinin alüminyum tozu, amonyum nitrat, granül karbamit ve hidrojen peroksit gönderdiklerini duyurdu. Türkiye'den Suriye'ye yapılan amonyum nitrat sevkiyatının 7 kat arttığını söyledi. (Sputnik-Rusya)

ü  ORTAK GÜVENLİK BÖLGESİ KURULMALI

ü  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Avrupa'nın ilişkilerin ne yönde şekilleneceğine karar verilmesi gereken bir dönüm noktasında olduğunu, Atlas Okyanusu'ndan Pasifik'e uzanan ortak güvenlik bölge kurulması gerektiğini belirtti. (Sputnik-Rusya)

ü  TÜRKİYE'DEKİ HÜKÜMET DEĞİŞİKLİĞİNİN BÜYÜK BİR ÖNEMİ YOK

ü  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova; Türkiye'deki hükümet değişikliğinin pek büyük bir önemi yok. Yeni yüzlere göre değil, yeni hükümetin izleyeceği politikalara göre karar vereceğiz" dedi.(Sputnik-Rusya)

ü  ABD’DEN ‘EL NUSRA’YI VURMAYIN’ UYARISI

ü  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner:  ABD’nin Suriye’de teröristler ile mutedil muhalefet arasındaki ayrım konusunda bir karışıklık durumu bulunduğunu, Suriye ve Rusya’nın bu ayırım netleşene kadar Nusra Cephesi terör örgütünü hedef almamaları gerektiğini belirtti. (Sputnik-Rusya)

ü  RUSYA İLE DİYALOG ŞANSINI SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ

ü  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yeni gerilimler, yeni bir soğuk savaş istemediklerini belirterek, "Rusya ile siyasi diyaloğu açık tutma şansını sürdürmek istiyoruz" dedi. (Sputnik-Rusya)

ü  G7 ZİRVESİ JAPONYA’DA BAŞLADI

ü  Sanayileşmiş 7 ülke, (ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Britanya ve Kanada) liderlerini bir araya getiren G7 Zirvesi Japonya’nın ev sahipliğinde Kashikojima Adası’nda başladı. Zirvenin gündem maddeleri, ekonomi ve ticaret ve dış politika. (İlke Haber-Türkiye)

ü  RAKKA OPERASYONU'NDA RUSLARA İHTİYACIMIZ YOK

ü  Amerika Dışişleri Bakanlığı:   Rakka’yı DAİŞ’in elinden almak için Rus desteğine ihtiyaç duymadığını ve sadece Kürt öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (QSD) ile işbirliği içinde bulunacaklarını belirtti. (Nerina Azad-Başur)

ü  AVRUPA'DAN TÜRKİYE'YE 2 KRİTİK KONUDA TAVSİYE

ü  Avrupa Komisyonu, AB ile Türkiye'nin de aralarında bulunduğu aday ülkeler arasında bu ülkelerin uygulayacağı ekonomik reformlara ilişkin ‘ortak kararların' kabul edildiğini, bu ortak kararlar çerçevesinde Türkiye'ye enflasyonun düşürülmesi için para politikasının sıkılaştırılması ve sadeleştirilmesi tavsiye edildiğini duyurdu. (Sputnik-Rusya)

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  2627  05  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.