01/31 MAYIS AYI HABER KRONOLOJİSİ
Kronoloji / 02 Haziran 2016 Perşembe Saat 10:13
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem devam ederken, HPG’nin düzenlediği çok sayıda eylem nedeniyle Türkiye ve Bakurê Kürdistan’da gündem yoğun. HDP’lilerin dokunulmazlıkları resmi olarak kaldırılırken, haklarında düzenlenen çok sayıda dosya mesnetsiz suçlamaları içeriyor. YPS, Nusaybin’den çekildiğini duyurdu, Şırnak’ta ise YPS ve devlet güçleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemindeki haber başlıklarını takip edin

Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem devam ederken, HPG’nin düzenlediği çok sayıda eylem nedeniyle Türkiye ve Bakurê Kürdistan’da gündem yoğun. HDP’lilerin dokunulmazlıkları resmi olarak kaldırılırken, haklarında düzenlenen çok sayıda dosya mesnetsiz suçlamaları içeriyor. YPS, Nusaybin’den çekildiğini duyurdu, Şırnak’ta ise YPS ve devlet güçleri arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemindeki haber başlıklarını takip edebilirsiniz.

01.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1385. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’ı kutlayarak, yeryüzünün hiçbir yerinde baskı, zulüm ve sömürünün kalmadığı özgür ve demokratik bir dünya diledi.

•             HPG BİM: “Türk ordusunun Kürdistan’da sürdürdüğü işgal ve faşist saldırılarına karşı Gerilla güçlerimiz tarafından etkili eylemler geliştirilerek cevap verilmektir. 28 Nisan günü Manisa'nın Soma ve Kırkağaç ilçelerinde Jandarma ekiplerine yönelik HPG'ye bağlı birimlerimiz tarafından 2 sabotaj eylemi gerçekleştirilmiştir. Jandarmalara yönelik yapılan birinci eylem ardından 1 askeri yarım otobüste gerçekleşen patlamada elde edilen ilk bilgilere göre 20'nin üstünde düşmanın ölüsü bulunmaktadır. Hakkari'nin Çukurca ilçesi sınır hattında bulunan Eriş karakoluna yönelik ağır silahlarla bir eylem gerçekleştirmiştir. Şırnak'ın Uludere ilçesi sınırında bulunan Tepê Sinek karakolunda askerlerin toplandığı esnada Gerilla güçlerimiz ağır silahlarla bir eylem gerçekleştirmiştir. Şırnak'ın Uludere ilçesi sınırında bulunan Aşutê köyü yakınlarındaki Çeperên Şexa tepesine doğru hareket haline geçen TC ordusu askerlerine yönelik Güçlerimiz bir suikast eylemi gerçekleştirmiş ve 1 asker öldürülmüştür. Amed'in Hani ilçesine bağlı Hêgasor(Topçular) karakoluna yönelik bir eylem gerçekleştirmiştir. Eylemde içinde 3 askerin bulunduğu mevzi tamamen imha edilmiş ve 3 asker de ölmüştür. Eylem sonrasında TC ordusu çevresindeki alanı ağır silahlarla rastgele taramıştır. Hani ile Kocaköy arasında bulunan Şehit Rojhat alanında bir operasyon başlatmıştır. Operasyonda düşman Şaqlat, Qadışê, Gaban, Tilitin, Hurê, Hewrê ve Zara  köylerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Operasyon halen devam etmektedir. 2 Kobra tipi helikopter Hakkari'nin Yüksekova ilçesi sınırında bulunan Şehit Rahime alanını vurmuştur. Buna karşılık Gerilla güçlerimiz de ağır silahlarla Kobra helikopterleri vurmuş ve Kobra helikopterler geri çekilmiştir.”

•             YPS Koordinasyonu: “Öz savunma direnişi kapsamında Kürdistan’da saldırılarını sürdüren faşist saray çetelerine karşı kararlı bir mücadele devam etmektedir. Bu kapsamda; Şırnak’ta Kirpi araç mahallelere doğru hareket ettiği esna da direniş birliklerimiz tarafından hedef alıyor ve bu kirpi araç etkili vuruşlar ile imha edilmiştir. Ömerköy mahallesinde birimlerimiz tarafından 1 Jandarma Özel Harekatçı suikast edilerek öldürülmüştür. Bahçelievler mahallesine girmek istediği esnada birimlerimiz yakın mesafede vurmuş ve burada 1 çete öldürülmüştür. Nusaybin: 30 Nisan günü Nusaybin de saat 01.00'da Koçera Veysika tarafında uçuş yapan 1 Dron tipi keşif uçağı direniş birliklerimiz tarafından vurularak düşürülmüştür Yine akşam saatlerinde YPS-Jın tarafından yapılan eylemde 1 çete öldürülmüştür.”

•             Dünyada milyonlar, 1 Mayıs’ı kutladı. Dünyanın çok sayıda merkezinde kutlamalar yapılırken kutlamaların engellendiği merkezlerde vardı. İstanbul’da kutlama merkezi Bakırköy, Bakurê Kürdistan’da ise Diyarbakır oldu.

•             İstanbul Bakırköy'de 1 Mayıs alanında HDP grubuna müdahale ile ilgili konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ "Hiç bir müdahale, hiç bir karanlık engel ve barikat halklarımızın yan yana gelmesine engel olamayacak" dedi.

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin ABD Temsilciliği ve Washington merkezli düşünce kuruluşu Kürt Politikası Araştırma Merkezi’nin beraber düzenledikleri, “Demokratik Özerklik ve Öz Yönetim Yoluyla Ortak Yaşam: Kürt Vakası” başlıklı konferansa katılmak için geldiği ABD başkentinde Amerikan Yönetimi’yle üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

•             Twitter’daki paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan imc tv Haber Müdürü Hamza Aktan, savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

•             HDP'li vekilleri Meclis'ten atmak için açılan dosyalarda skandal bahanelerin arasında, “tutsağa 'tutsak' demek ve Cuma Namazı'na gitmek de yer aldı.

•             TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Anayasada laiklik olmamalı, anayasada dine de atıf yapılmalı” sözleri büyük bir sarsıntı yarattı

•             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan erken seçimin yakın olduğunu iddia etti.

•             DAİŞ çeteleri Kilis’e 2 kez roketli saldırı düzenledi. Cumhuriyet Caddesi v Bahçelievler Mahallelerine düşen roketler sonucu 4 kişi yaralandı.

•             Şırnak Valisi Ali İhsan Su Van Asayiş Kolordu Komutan'ı Metin Temel ve beraberindeki heyet silahlı saldırı sonucu yaralanan Jirki Aşireti Lideri Tahir Adıyaman'ı ziyaret etti.

•             Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, 81 ilin emniyet müdürlüğüne skandal bir yazı gönderdi. Patlama ve bombalı saldırı olayları sonrasında ilk 30 dakikada yapılacak işlemleri sırasıyla açıklayan Lekesiz, önce “olayla ilgili ilk bilgilerin alınması”, daha sonra “üst makamlara bilgi sunulması” ve 3. olarak “yayın yasağı kararı alınması” talimatını verdi. Lekesiz, yaralıları kurtarmak için “olay yerine ambulans gönderilmesi” işlemini ise 6. sırada yapılması gereken işlerden saydı. 1- Olayla ilgili ilk bilgilerin alınması. 2- Üst makamlara ilk bilgilerin sunulması. 3- Gerekiyor yayın yasağı kararının alınması. 4- Olaya gidecek ilk ekibin yeni patlama ve saldırılara karşı tedbirli olması. 5- Çevre emniyeti alınması ve olay mahalline basın, vatandaş ve ilgisiz personelin alınmaması. 6- Ambulans gönderilmesi. 7- İtfaiye gönderilmesi. 8- Hastane güzergahlarının açık tutulması. 9- Bomba imha uzmanı gönderilmesi. 10- Olay yeri inceleme ekibi gönderilmesi. 11- Kriz merkezinin faaliyete geçirilmesi. 12- Olayın sebebinin belirlenmesi. 13- İlgili valilik tarafından kamuoyuna ilk bilgilerin verilmesi. 14- İlgili daire başkanlıklarının birimlerinin aktif hale getirilmesi. 15- Olay yeri çevresinde, şehrin çıkış noktalarında ve sınır kapılarında uygulama yapılması. 16- MOBESE, 3G ve helikopter görüntülerinin merkeze aktarılması. 17- Olay mahalline giden yolların açık tutulması. 18- Olay bilgi notunun hazırlanması.

•             İstanbul'da kot kumlama atölyesinde çalışırken silikozis hastalığına yakalanan 30 yaşındaki Serdal Dündar, memleketi Bingöl'de hayatını kaybetti. Dündar, Bingöl'de yaşamını yitiren 65'inci kot kumlama işçisi oldu

•             Aydınspor 1923'u konuk eden Amedspor'un yönetim kurulu, Ankara'da kendilerine yönelik ırkçı saldırıyı protokol tribününü boş bırakarak protesto etti

•             Irak'ta Şii lider Muktada el Sadr'ın destekçileri, yeni kabine üyelerinin belirlenmesi için uzlaşı sağlayamayan parlamentoyu basarak Yeşil Alan sınırları ihlal edildi.

02.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1386. gününde devam ediyor.

•             HPG BİM: “Güçlerimiz Kuroşino tepesi çevresinde konumlanan TC ordusuna yönelik havanlarla bir eylem gerçekleştirmiştir. Burada ölü ve yaralı asker sayısı netleştirilememiştir. Yekmal karakoluna yönelik ağır silahlarla (havan toplarıyla) bir eylem gerçekleştirmiştir. Bu eylemde ölü ve yaralı sayısı netleştirilememiştir. Hakkari'nin Şemzinan alanında bulunan Garê köyü ve Şemzinan ilçesi ile Katuna köyü arasındaki alanda TC ordusu bir operasyon başlatmıştır” denildi.

•             AKSaray Polisi Amed (Diyarbakır) Yeniköy Mezarlığı'nda gerilla mezarlarının bulunduğu bölgeye girerek, mezarları tahrip etti. Mezar taşlarını söken, çiçek ve ağaçları kıran polislerin saldırısına aileler tepki gösterdi.

•             Amed'te İstasyon Meydanı'nda binlerce emekçinin direniş sloganlarını haykırdığı 1 Mayıs mitinginde konuşan DBP Eş Genel Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, hak ve özgürlüğün bedel verilmeden kazanılmayacağını ifade ederek, daha fazla mücadele edip özgürlük alanının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti

•             TBMM Genel Kurulu, çıkan kavga nedeniyle görüşmeleri yarım kalan, kolluk görevlilerinin işledikleri iddia edilen suçlar ve disiplin cezası gerektiren eylem ve davranışlarıyla ilgili “Kolluk Gözetim Komisyonu” kurulmasını içeren yasa tasarısına devam edilecek. Genel Kurul’da uluslararası sözleşmelerin onaylanmasını içeren yasa tasarılarının da bu hafta yasalaştırılması planlanıyor. Genel Kurul, normal çalışma günlerinin yanı sıra pazartesi ve cuma günleri de çalışacak

•             İstanbul’da 16 Mart’ta eş zamanlı yapılan baskınlarla gözaltına alınan ve 3 gün sonra serbest bırakılan Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. İkisi tutuklu avukat, beşi Tutuklu Aileleri Derneği (TUAD) üyesi olmak üzere toplam 50 kişi hakkında hazırlanan iddianamede 2011’de başlayıp 2013’ün sonuna kadar süren telefon ve ortam dinlemeleri de yer alıyor. İddianamede ÖHD üyelerine atfedilen suçlar arasında Avukat Sinan Zincir’in 28 Kasım 2015’te öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi üzerine Facebook’ta yaptığı paylaşım da yer aldı. Zincir, Elçi’nin ölümünün ardından Facebook’ta şu paylaşımda bulunmuştu: “Ne kadar çok ölüyoruz... Gerçekten şair doğru söylemiş. Ölenlerin matemi için bize zaman bile bırakmıyor cellatlar... Dün Tahir abı, bugün Dilan...”

•             Wan'ın Xaçort Mahallesi'nde özel harekat polisleri tarafından basılan evde, ismi öğrenilemeyen bir kişi çocukların gözleri önünde infaz edildi.

•             Tarlabaşı bulvarında yolun karşısına geçmeye çalışan bir kişi, kavşaktan Taksim istikametine dönüş yapan TOMA'nın altında kaldı. Ağır yaralanan kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

•             İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü vize muafiyeti görüşmelerinde zorlu engellerle karşı karşıya olduğunu yazdı.

•             Pelikan Dosyası adıyla açılan blogda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki çekişmeyle ilgili önemli iddialarda bulunuldu. İddialar Twitter’da bir anda gündem olurken yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Reis’, Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Hoca’ olarak adlandırıldı

•             Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın İller Bankası Genel Müdür Vekili yaptığı Tuncay Karaman’ın serveti, mahkemelik oldu. Skandal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na 27 Şubat 2015’te gönderilen bir ihbar mektubuyla gündeme geldi. İhbarda, Karaman’ın gayrimenkulleri sıralanarak, “Haksız yere edinilen bu serveti araştırın” denildi. Savcı Kubilay Taştan, soruşturma başlattı. İller Bankası A.Ş.’den Karaman’ın mal beyanı belgeleri istendi. Karaman’ın mal varlıklarının piyasa değeri araştırıldı. Şüphelinin kurumdan elde ettiği gelir de mercek altına alındı.

•             MHP’de, Gemerek ve Tosya Asliye Hukuk Mahkemeleri’nin kurultayı durdurma kararları tartışılırken, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun, Çağrı Heyeti’nin 15 Mayıs’ta yapılacak kongre bilgileri ve delege listesini içeren dosyasını ve gözetim talebini “partinin iç işi, bizim görev ve yetkimiz yok” diyerek iade etmesiyle kongre süreci arapsaçına döndü.

•             Diana Markosian’ın Soykırımdan kurtulmuş üç kişiyi Ermenistan’da, terk etmek zorunda kaldıkları memleketlerinden görüntülerle birlikte kaydettiği fotoğraf ve video çalışmalarından oluşan‘1915’ adlı sergisi, Depo’da açıldı.

•             İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yüksek askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Ankara'nın Arap ülkelerinde İsrail ile eş güdümlü bir politika izlediğini iddia ederek Türkiye'yle ilişkilerin gözden geçirilmesini istedi.

•             Bağdat'ta yaşanan siyasi kaos, Sadr yanlısı göstericilerin, işgal ettikleri parlamento binasını boşaltmaları sonucu şimdilik sona erdi. Iraklı Şii lider Muktada el Sadr’a bağlı yüzlerce kişi, Bağdat’taki yüksek güvenlikli Yeşil Bölge’nin duvarlarından atlayarak parlamento binasını işgal etmişti.

•             Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bugünden geçerli olmak üzere asgari ücretin yüzde 30 artırılması talimatını verdi.

•             Uluslararası Göç Örgütü (IOM)'nden yapılan açıklamaya göre, Libya kıyılarında alabora olan lastik botta bulunan 80 mülteciye ulaşılamıyor.

03.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1387. gününde devam ediyor.

•             Avrupa Konseyi İşkence Önleme Komitesi (CPT), 28-29 Nisan tarihleri arasında İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne ziyaret gerçekleştirdi. CPT’nin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre, ziyaretin amacının İmralı Cezaevi’nde bulunan 4 tutsağın şartlarını incelemek ve öncesinde bu konuda CPT'nin 2013 senesinde yaptığı önerilerin Türk otoritelerince yerine getirip getirilmediği incelemek olduğu belirtildi

•             İngiltere'de 'Öcalan'a özgürlük' kampanyasına katılan DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, bu kampanyayı bütün dünyaya yayacaklarını söyledi. Kampanyayı duyan birçok ülkenin destek verdiğini söyleyen Yüksek, 'Kampanyanın devlet politikalarına dönüşmesi için de mücadelemiz sürecek' dedi

•             HPG BİM: “Gerilla güçlerimizin başlattığı Şehit Xemgin Koçer ve Nucan Malatya Devrimci Hamlesi çerçevesinde; Dicle ilçesi Jandarma Komutanlığına yönelik bomba yüklü araç ile sabotaj eylemi gerçekleştirmiştir. Bu sabotaj eyleminde 6 askeri mevzi, 2 kule,  2 tank aracı, 2 panzer ve TC ordusuna ait 12 sivil araç imha olmuştur. Ayrıca 1 askeri lojman kullanılamaz hale gelirken 1 lojmanda da büyük oranda tahribat oluşmuştur. 180 askerin bulunduğu Jandarma komutanlığında gerçekleştirilen eylem sonucunda 47 asker öldürülürken 12 si ağır yaralı olmak üzere 78 asker de yaralanmıştır. Dicle ilçesi Emniyet Müdürlüğü ile Tim tepesini etkili bir şekilde vurmuştur. Burada 2 Özel Harekât polisi yaralanmıştır. Amed merkez, Ergani, Eğil ve Hani ilçelerinden gelecek olan takviye birliklerine yönelik hedeflere eylem gerçekleştirmiştir. Bu eylemde zırhlı araçlar hedef alınarak etkili bir şekilde vurulmuştur. Bunun sonucunda 1 araç imha olurken 3 Özel Harekât polisi de öldürülmüştür. Ayrıca bu eylemde Hani İlçe Emniyet Müdürü ile yardımcısının içinde bulunduğu bir araç da vurulmuş ve Emniyet Müdürü ve yardımcısı yaralanmıştır” şeklinde resmi açıklama yaptı.

•             Anayasa Komisyonu’ndaki “darbe” görüşmesine HDP’lilerin “çekilme kararı” damgasını vurdu. Komisyon görüşmesinde son söz alarak tarihi bir konuşma yapan HDP Mardin Milletvekili Sancar, “Biz sözümüzü söyledik, bundan sonra bu sahne bir tiyatroya dönüşmüştür. Bunun bir parçası olmayacağız. Sizler tarihin bilincinde mahkum olacaksınız” diyerek, komisyondan çekilme kararı aldıklarını açıkladı. HDP’liler Çêrxa Şoreşa marşıyla Meclis’ten ayrıldı.

•             Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, polisin 1 Mayıs’taki sert tutumunu görmezden gelerek: "1 Mayıs’ta, 83’ü miting olmak üzere 140 etkinlik yapıldı. Bu etkinliklere yaklaşık olarak 180 bin insan katıldı. Genelde şenlik içerisinde, halaylarla, türkülerle bir emek bayramı, emekçi bayramı olarak bu bayram kutlandı. Bu bayramın legal bir şekilde ve gerçekten hiçbir olayın vuku bulmadan gerçekleşmesini sağlayan bütün kitlesel örgütlere, bu barış içerisinde gösterilerini yapan bütün sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara teşekkür ediyorum." dedi.

•             CHP’nin sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından incelemeler yapmak üzere Cizre’ye gönderdiği heyet hazırladığı raporu yayınladı.

•             18 Ocak'tan bugüne kadar 21 kişinin yaşamını yitirdiği Kilis için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın hazırladığı skandal broşürde DAİŞ'in attığı roketlere 'doğal afet' muamelesi yapıldı. Yayında roketler için 'Bilinçlenin' denildi.

•             Die Welt gazetesinin AB çevrelerine dayanarak verdiği habere göre, AB Komisyonu Türkiye’nin vize muafiyeti için gerekli koşulları yerine getirip getirmediği konusundaki nihaî kararını içeren raporu haziran ayı ortasında sunacak.

•             İngiliz Financial Times gazetesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevinin Avrupa Birliği (AB) ile varılan vize anlaşması nedeniyle tehlikede olduğunu yazdı.

•             Reuters AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu'nun (MKYK) partinin il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan alarak Kurul'a vermesinin, Davutoğlu'nun parti tabanında gücünü kaybettiği şeklinde algılandığını yazdı.

•             Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, “2 Haziran'da Federal Meclis, Ermenilere 1. Dünya Savaşı'nda uygulanan kitlesel katliamı 'soykırım' olarak tanımlayacak bir karar alacak” dedi.

•             Türk Dil Kurumu'nun internet sitesine giren kullanıcılar arama butonunun olduğu bölüme 'kirli' kelimesini yazdı. Ekranda çıkan açıklamalar kullanıcıları şaşkına çevirdi. İlk anlam olarak, "Leke, toz vb. ile kaplı, pis, murdar, mülevves" ifadeleri ile tanımlanan 'kirli' kelimesi ikinci anlamda da "Aybaşı durumunda bulunan (kadın)" şeklinde tanımlanmış.

04.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1388. gününde devam ediyor.

•             CPT'nin İmralı Cezaevi'ne gerçekleştirdiği ziyareti, "Geç kalmış bir ziyaret" şeklinde değerlendiren Öcalan'ın avukatı İbrahim Bilmez, CPT'nin Türkiye'den bir cevap bekleyeceklerini ve düzeltilmesini istedikleri hususlar olacağını söyledi. CPT ziyaretinin olumlu bir etkisinin olabileceğini uman Bilmez, "CPT ile temasta olacağız. Yetkililer onlara ne söyledi bilmiyoruz, biz onlara gerçek durumun ne olduğunu bildirmek zorundayız" dedi.

•             HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yapılan açıklamada, eylemlere ilişkin şu bilgiler verildi: "1 Mayıs günü saat 21.50'de Amed'in Dicle ilçesinde kapsamlı bir Gerilla eylemliliği gerçekleştirilmiştir. Güçlerimizin birinci eylem kolu; Dicle ilçesi Jandarma Komutanlığına yönelik bomba yüklü araç ile sabotaj eylemi gerçekleştirmiştir. Bu sabotaj eyleminde 6 askeri mevzi, 2 kule, 2 tank aracı, 2 panzer ve TC ordusuna ait 12 sivil araç imha olmuştur. Ayrıca 1 askeri lojman kullanılamaz hale gelirken 1 lojmanda da büyük oranda tahribat oluşmuştur. 180 askerin bulunduğu Jandarma komutanlığında gerçekleştirilen eylem sonucunda 47 asker öldürülürken 12 si ağır yaralı olmak üzere 78 asker de yaralanmıştır. 19 Nisan günü Şırnak’ın Gabar alanında TC ordusunun gerçekleştirdiği hava bombardımanı sonucu 2 Gerillamız şehit olmuştur. Kendal Ararat (Harun Daşdemir) ve Amara Devrim (Dilber Ceylan) arkadaşlarımız şehit düşmüştür.”

•             HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Anayasa Komisyonu'nda CHP, MHP ve AKP'nin ittifak kurarak onayladığı 'dokunulmazlık' teklifini, "HDP'yi tasfiye etme yasası" olarak tanımladı. Ancak hiçbir HDP'linin ifade vermeye gitmeyeceğini söyleyen Demirtaş, "Parlamentoyu partiler değil, halk kurar. Halk isterse birden fazla parlamento da kurar. Halk böyledir. AKP yenilecektir. Saray yenilecektir. Bundan şüpheniz olmasın. Kazanacak olan biz olacağız" dedi.

•             DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorunun çözümünün demokratik özerklikten geçtiğini hatırlattı

•             AKP’li Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP’lileri tehdit ederek ‘Terörü destekleyen herkese dokunulacaktır” diye konuştu.

•             Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yaptığı program dışı ziyaret dikkat çekti.

•             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Dokunulmazlığımı kaldırmazsan namertsin” dedi.

•             MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "HDP TBMM'yi terörize etmektedir. HDP TBMM'nin çalışmalarını kilitlemektedir. En doğrusu milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılması TBMM'nin terörizmin propaganda alanı haline getirilmesinin önlenmesidir" dedi.

•             Türkiye’de, Adli Tıp’a her ay 650 çocuk cinsel istismar vakası gönderildiği raporlaştırıldı.

•             TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Nisan atında yüzde 0.78 olarak gerçekleşti. Bu sonuçla yıllık bazda enflasyon ise yüzde 6,57 ile 2013 Mayıs ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Nisan ayında medyan bazında yüzde 1 artış bekleniyordu.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı 'Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye, basın özgürlüğünden sonra 'Dini Özgürlük'lerden de zayıf not aldı. Hükümetin sosyal medya üzerindeki kısıtlamaları artırdığına dikkat çekilen raporda, özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı eleştiren bireylere müsamaha gösterilmediği vurgulandı.

•             İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin 'terörle ve organize suçla mücadele' yasalarını değiştirmemesinin ve bu alanda AB standartlarına uymamasının, vize muafiyeti anlaşmasını tehlikeye attığını yazdı.

•             Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan için yazdığı şiir nedeniyle yargılanan Alman komedyen Jan Böhmermann: “Merkel beni fileto yapıp sinir hastası bir despota servis etti!”

•             Amerika’nın Indiana eyaletinde yapılan Cumhuriyetçi Parti önseçimlerini Donald Trump büyük farkla kazanırken, en önemli rakibi Texas Senatörü Ted Cruz, yarıştan çekildiğini açıkladı.

05.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1389. gününde devam ediyor.

•             Dersim Tertelesi'ne ilişkin konferansta konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, devletin 78 yıl önce Dersim'de uyguladığı katliamın bugün aynı topraklarda devam ettirildiğine işaret etti. Yüksekdağ, "Bizler bu zulme, soykırım zihniyetine karşı geleceği inşa ediyoruz" dedi.

•             HDP Gurup Başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken, 1938'de Dersim Katliamı'nın araştırılması için Meclis'e önerge verdi. Önergede, geçmişle yüzleşilmesi ve bu yönlü komisyon kurulması talep edildi.

•             Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki kriz çözülemedi. AKP'nin olağanüstü kongreye gideceği açıklandı. Davutoğlu kongrede aday olmayacak. Tarafsızlık yemini eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP'ye müdahalesi sosyal medyada "4 Mayıs Saray Darbesi" olarak değerlendirildi.1- Davutoğlu gidiyor. 2- 20 günde kongre 4- Kongreden sonra seçim

•             HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "AKP Kongre’ye gidiyor demek “AKP’de çözülme hızlandı” demektir... Ey Davutoğlu destanı kimin yazdığını anladın mı şimdi? Tarih “Kürt meselesini çözmeyen çözülür” tezini bir kez daha doğruluyor...”

•             HDP’nin, “Parlamentoyu partiler değil, halk kurar” açıklaması üzerine Kürdistanlılardan 'HDP'liler sonuna kadar Meclis'te mücadele etmelidir. Şayet dokunulmazlıkları kaldırılırsa sine-i millete dönüp Amed'te bir meclis kurabilir' şeklinde yanıt verdiler.

•             Avukat Tahir Elçi’nin 28 Kasım’da öldürüldüğü Sur’da vurulduğu yerde yapılan son olay yeri inceleme ve keşif çalışmasının, bilirkişi raporunda ölüme neden olan atışın nasıl gerçekleştiğinin ‘tıbben ve fiziken bilinemeyeceği’ belirtildi.

•             New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Türkiye’de yabancı gazetecilere uygulanan yasaktan duyduğu rahatsızlığı bir mektupla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na iletti. Mektupta Türkiye’den yabancı basına yönelik politikasını açıklığa kavuşturması ve uluslararası basına kapıların açık olduğunun vurgulanması istendi.

06.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1390. gününde devam ediyor.

•             KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı: “79 yıl önce Dersim Soykırımı başlatılmıştır. Kadın, çocuk, yaşlı, genç 90 bin Dersimli katledilmiş, on binlercesi ise Türkiye’ye sürülmüştür. Dersim’de katledilenleri ve sürgünde acı çekenleri saygıyla anıyoruz. Bu soykırımı gerçekleştirenleri nefretle kınıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

•             AKP'nin demokratik siyaseti tasfiye etme planlarına karşı Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) tüm bileşenleri, "Halkın iradesine ve Meclis'teki sesime dokunma" başlığıyla tarihi bir deklarasyon açıkladı. Çankaya'da bulunan Büyükpark Otel'deki düzenlenen toplantı ile yapılan deklarasyon açıklamasına HDK, DTK, DBP ve HDP'nin eş başkanlarının yanı sıra DBP'li belediye başkanları, HDK ve DTK bünyesinde de faaliyet yürüten ve deklarasyonda imzası bulunan 252 bileşenin temsilcileri katıldı.

•             Batman'da özyönetim ilanı nedeniyle yargılanan Kürt siyasetçiler, bugün görülen davanın duruşmasında özyönetimi savundu. Yaptığı savunmasında 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tek adamlığına karşı, herkesin yönetime katılacağı özerklik talebimiz yargılanıyor' diyen Gresira (Balpınar) Belediye Eşbaşkanı Gülcemal Erdinç, 'Özyönetim partimizin tüzüğünde var. Biz bu sistemi savunduğumuz için halk bizi seçti' dedi

•             Dersim’in Mazgirt İlçesi'nin 15 köy ve mahallesinde saat 14.00'den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

•             Dersim Katliamı Konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde, soykırımın bütün yönleriyle araştırılarak, görsel, yazılı ve diğer kalıntıların toplanarak sergilenmeleri ve korunmaları için kente bir müzenin oluşturulması, soykırımı temsil eden bir anıtın yapılması gibi bir dizi karar alındı.

•             Suriye’nin Bab bölgesinden DAİŞ’in Kilis’e yaptığı saldırıda; 7 roket atıldı. 6 yaşındaki Nisa Döne Sezer adlı çocuk öldü, biri ağır 10 kişi yaralandı.

•             Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "Irak'ta bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını engelleyebilecek bir güç var mı? Var, Türkiye ve İran. Bu iki ülke Irak'ın kuzeyinde bağımsız Kürt devletine karşı olduğu sürece, ABD bu oluşuma yeşil ışık yakmaz. Onun için bu iki ülkenin bu konudaki pozisyonunu muhafaza etmeleri lazım." dedi.

•             AKP'nin 22 Mayıs'ta yapılması kararlaştırılan ikinci olağanüstü büyük kongresine ilişkin duyuruya, partinin internet sitesinde yer verildi.

•             Beyaz Saray, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Kongresi’nde aday olmama kararına ilişkin olarak, Davutoğlu’nu ABD’nin “iyi bir ortağı” olarak niteledi ve başbakanlık görevinden ayrılışının, Türkiye ile ABD’nin IŞİD’e karşı mücadeledeki işbirliğini etkileyeceğini düşünmediğini belirtti.

•             Financial Times gazetesi de haberi internet sitesinde "Türkiye Başbakanı, Erdoğan'la anlaşmazlık sonrası görevden ayrıldı: Kudretli Cumhurbaşkanı, Davutoğlu'nun bağımsızlık çabalarından usandı" başlığıyla verdi

•             Guardian gazetesi yazarlarından Simon Tisdall, gazetenin internet sitesinde yayınlanan analizinde "AB - Türkiye göçmen krizi anlaşması, Erdoğan'ın hırslarının kurbanı olabilir" diyor.

07.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1391. gününde devam ediyor.

•             YPS Koordinasyonu: “Nusaybin: Koçera mahallesinde birimlerimiz tarafından 1 Drone tipi keşif uçağı düşürülmüştür. Ayrıca geçekleştirilen bir eylemde 1 Özel Harekat Polisi öldürülmüştür. Burada bulunan 1 kepçe ise vurularak darbelenmiştir. Çaxçax yolu üzerinden gelen 1 zırhlı araca karşı birimlerimizin yaptığı sabotaj eylemi sonrası araç darbe alarak geri çekilmiştir. Aynı gün saat 14:00'te saray çeteleri bir eve yerleştikleri sırada birimlerimiz sabotaj eylemi yapmıştır. 1 zırhlı araç darbelenmiş ve geri çekilmek durumunda kalmıştır. Öğle vakitlerinde 2 kepçeye karşı el yapımı bombalarla yapılan saldırılarda her iki kepçe de darbelenmiş ve geri çekilmek zorunda kalmıştır” dedi.

•             Türk Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, AKP milletvekillerini Saray'a çağırdı, çok sayıda milletvekiliyle toplantı düzenliyor. Erdoğan, Meclis Çevre, İnsan Hakları ve Dilekçe komisyonları başkanları ile çok sayıda milletvekiliyle görüşme gerçekleştiriyor.

•             Düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu “AK parti Genel Başkanı olarak görevi bırakıyorum. 22 Mayısta olağanüstü kongreye gitme kararı aldım. Kararı almamda herhangi bir şekilde hissettiğim bir başarısızlık duygusu ya da tarafımca atılmış bir adımdan duyulmuş bir pişmanlık söz konusu değildir” dedi.

•             Almanya'nın Stuttgart kentinde yapılan DAİŞ'e karşı mücadele toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, DAİŞ'e karşı mücadelede kapsamında 60'dan fazla ülkenin katılımıyla oluşturulan koalisyonda yer alan ülkelerden 10'unun savunma bakanlarıyla bir araya geldiğini belirtti

•             ABD Dışişleri Bakanlığı: ABD ile Rusya, bu çabaların Halep ili,  Halep şehir merkezi ve çevre bölgelere genişletilmesi için gerekli düzenlemeleri dün geç saatlerde sonuçlandırdı.

•             ABD’de Kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığı yarışışında Ted Cruz ve John Kasich’in çekilmesiyle Donald Trump partisinin tek adayı olarak kaldığı belirtildi.

•             Kerkük İlçe ve Nahiyeler Polis Müdürü Serhad Kadir: Gece saat 02:40 sıralarında Kerkük’e bağlı Ketahiye köyü yakınındaki Xebaze Rafinerisi’nde 2 petrol borusunun patlatıldığını, sözkonusu bölgede yere döşenen bombaların olduğunu söyledi.

•             Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Nisan ayı petrol üretimi ve ihracatı raporunu açıkladı. Rapora göre, Nisan ayında dünya pazarlarına günde 511 bin 888 varil, toplam 15 milyon 356 varil ihraç edildiği kaydedildi. Nisan ayı petrol ihracatından toplam 376 milyon 395 bin 901 dolar gelir elde edildiğini, sözkonusu gelirin 58 milyon 895 dolarının petrol şirketlerinin payı olduğunu açıkladı.

•             Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov; Suriye'de son iki ayda 7.000 Kişiden oluşan en az 50 silahlı muhalif grubun silahlarını bırakıp ateşkese katıldığını söyledi.

•             Suriye Kültür Bakanı İsam Halil; “Türkiye, çetelerin Türkiye-Suriye sınırı üzerinden Suriye’nin tarihi eserlerini kaçırmasına yardım ediyor” dedi.  “Terör örgütleri, tarihi eserleri yağmalıyorlar ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin desteğiyle bunları karaborsada satıyorlar

08.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1392. gününde devam ediyor.

•             YPS Koordinasyonu: “Nusaybin: 4 Mayıs günü Şehit Gelhat mahallesinde YPS birimlerimiz tarafından 1 Özel Harekatçı vurularak öldürüldü. Aynı saatlerde 2 kepçe ile 1 Tank'ta darbelenmiştir. Yine 6 Mayıs günü Şehit Gelhat mahallesine girmeye çalışan saray çeteleri YPS JİN birimlerince yapılan eylem ile durdurulmuş ve burada 2 Özel harekatçı öldürülmüştür.”

•             Almanya'da bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Almanya'da kıtalar arası orta siklet şampiyonluk maçına çıkan boksör İsmail Özen'in müsabakasını izledi. Hamburg şehrinde orta sıklet kıtalararası şampiyonluk maçına çıkan Boksör İsmail Özen, rakibini mağlup ederek şampiyon oldu.

•             Şırnex'te soykırım saldırıları 54'üncü gününde devam ederken, evlerini terk etmek zorunda kalıp Dergûl Beldesi'ne bağlı İkizce ve Avgamasiya köyünde kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdüren halkı, HDP'li bir grup milletvekili ziyaret etti.

•             Teran bölgesine yapılmak istenilen kampa itiraz eden Alevi yurttaşlara destek için Gurgum'a gelen yüzlerce kişi askerlerin engeliyle karşılaştı. Yapılan saldırılarda gözaltına alınan ve aralarında HDP PM Üyesi Pınar Aydınlar ve Maraş Yaşam Platformu Sözcüsü Döne Göksun'un da bulunduğu 16 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi daha gözaltına alındı

•             Aşkale’de TOKİ inşaatında çalışan Kürt işçilere bir grup saldırdı, saldırıda bir işçinin kafası kırıldı. Erzurum’un Aşkale İlçesi’nde TOKİ inşaatında çalışan Kürt işçiler saldırıya uğradı.

•             İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırıya uğrayan gazeteci Can Dündar, “Ben örgütlü bir şey olduğunu tahmin ediyorum. Yani çok tek başına yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. O yüzden o örgütün diğer parçaları ortaya çıkmaya başladı diye tahmin ediyorum” dedi.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Can Dündar ve Erdem Gül’e verilen hapis cezası sonrasında yayınladığı basın açıklamasında, verilen mahkumiyet kararından endişe duyulduğunu açıkladı.

•             Rojava Demokratik Özerk Yönetimi, Almanya'nın başkenti Berlin'de temsilcilik açtı. Rojava'nın Berlin temsilciliğine Sîpan İbrahim atandı. Berlin'de açılan açılan temsilcilik, Moskova ve Stockholm'ün ardından 3. temsilcilik olma ünvanını taşıyor

•             Mısır mahkemesi ‘'devlet sırlarını ve önemli belgeleri Katar'a sızdırarak ulusal güvenliği tehlikeye atmak'' suçundan yargılanan üç gazeteci hakkında idam kararı verdi.

09.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1393. gününde devam ediyor.

•             HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bölgesel ve yerel parlamentolarda kendi idaresini ortaya koyabilir. TBMM'nin kapısı bize kapalı ise ve halkımız bize başka bir kapı açmak istiyorsa 'başka bir parlamentoda çalışmalarınızı yapın' derse bu yapmaktan çekinmeyiz" diye konuştu.

•             HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP'nin 7 Haziran seçimlerinin geçersiz kılınarak seçimlerin tekrarlaması sonrasında "darbe yapıldığını" gördüğünü belirterek, "Bunun diğer partiler tarafından anlaşılması için hükümetin düşürülmesi gerekiyormuş" dedi.

•             KESK, hükümetin emekçileri inanç ve mezhep ayrılıkları üzerinden bölerek kiralık işçilik ve kamu emekçilerinin iş güvencelerinin ortadan kaldırılması gibi güvencesiz çalıştırma dayatmalarına karşı alanlara çıkacak. KESK’in çağrısıyla 28 ve 29 Mayıs tarihlerinde “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz! Baskı, sürgün ve işten atmalara karşı alanlardayız!” şiarıyla 8 ilde bölgesel miting düzenlenecek.

•             Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde Türk Eğitim Sen temsilcisi ilkokul öğretmeni Yakup Kılınç’ın yaklaşık 20 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Olayın ardından Kılınç geçtiğimiz yarı yıl tatilinde tutuklanarak cezaevine sevk edildi.

•             İtalya'nın eski başbakanlarından Romano Prodi, Türkiye'deki son Avrupa Birliği (AB) ile müzakere sürecini kısaltmak yerine daha da uzatacağını belirtti.

•             Yunan parlamentosu, Euro bölgesi maliye bakanları toplantısı öncesi gelir vergisine zam ve emeklilik harcamalarında da kesinti öngören reform paketini onayladı.

•             İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Günümüz İsrail’inde Nazi Almanyası’ndaki mide bulandırıcı süreci andıran işaretler var” diye konuşarak Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan’ı eleştirdi.

10.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1394. gününde devam ediyor.

•             KCK Eş Başkanı Besê Hozat, “Türkiye’yi yöneten Özel Harp Dairesi’dir. Erdoğan’da bu dairenin başkanıdır. Bu güçler AKP’yi kullanıyor” diye konuştu.

•             PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, 'başka bir parlamento' önerisinin anlamsız bulduğunu dile getirdi. Kalkan, “Oradan baskıyla atılmaya çalışıldığı zaman, ‘Başka bir yere meclis kurmaya gidelim' demenin bir anlamı olmaz” dedi.

•             Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu (ICIJ) Başkan Yardımcısı Marina Walker Guavera Yaptığı açıklamada; Panama belgelerinin bugün yayınlanan ikinci kısmında 101 Türk şirketinin adı açıklanacağını belirtti.

•             Arap Parlamentosu Başkanı Ahmed bin Muhammed el-Cerevan, “Ateşkesin devamı, kentlerdeki ablukanın kaldırılarak insani yardımların ulaştırılması için Suriye’ye Arap barış koruma gücü gönderilmesi çağrısı yapıyoruz.” dedi.

•             Yakın Doğu Enstitüsü’nde ki Ortadoğu oturumunda konuşan Suudi Prens Türki el-Faysal, İsrail ile Arap dünyası arasından barışın olduğunu söyledi

•             Irak Planlama Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda Irak’ta 2004 ile 2016 yıllarında yaşanan terör eylemlerinin devlet kurumlarına verdiği maddi zararın 31,4 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

•             Amerika’da 59 petrol firması geçen haftaya kadar iflas ettiklerini ve iflas ilan belgesini resmi kurumlara teslim ettiklerini yazdı.

•             Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi' konulu konferansta konuşan AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, "Kim gelirse gelsin iki başlılığı giderecek bir formülü bulmamız gerekiyor. Başkanlıkta tek başlılık var. Başkan var, başbakan yok. İki başlılığı çözüyor, yüzde 10'luk barajı da çözüyor" dedi

•             Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a yönelik kaset komplosuna ilişkin soruşturmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu tanık olarak ifadeye çağırdığı belirtildi.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau, Mısır'ın El-Cezire Arapça'nın iki muhabiri hakkında idam cezası vermesi hakkında kaygı duyduklarını söyledi.

•             NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada; Kilis'e yapılan saldırılarla ilgili, “NATO müttefikleri Türkiye'nin güvenliğini arttırmaya yönelik tedbirler aldı ve gerekli olduğu sürece bunu yapmaya devam edecek" dedi.

•             İtalya Savunma Bakanı Ronerta Pinotti ve beraberindeki heyet resmi temaslarda bulunmak üzere başkent Erbil'e geldi.

•             “Ülkesi işgal altında olan, anadilde eğitim dahil doğuştan gelen tüm hakları inkar edilen Kürdistan’ın çocuklarıyız” cümlesiyle başlayan 1 Mart Deklarasyonu ile Ebedi Kürdistan’a bağlılığını beyan eden Kürd Aydın İnisiyatifi, eski Konstantinapol’de toplantı gerçekleştirdi

•             Hollandalı tarihçi Erik Jan Zürcher Abdullah Gül'den aldığı ‘Şeref Madalyası'nı Türkiye'nin diktatörlüğe doğru gitmekte olduğu iddiası ile iade ettiğini açıkladı.

•             Dünyanın konuştuğu Panama Belgelerinin ikinci dalgasında üç yıl önce vefat eden Mehmet Ali Birand ile eşi Cemre Birand'ın ve Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın da offshore hesabı açtıkları belgelerde yer aldığı belirtildi.

•             Suriye askeri konular uzmanı Hasan el-Hasan, Arabistan'ın Suriyeli muhaliflere kitle imha silahları verdiği iddiasında bulundu.

•             Grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli " MHP, önşart olarak terörle mücadelenin eksiksiz ve kesintisiz sürdürülmesinden yanadır" dedi

•             Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstinaf mahkemeleri 20 Temmuz’da 7 ilde faaliyete geçeceğini ve Sayılarının önümüzdeki yıllarda 15’e çıkacağını kaydetti.

•             Irak’ın Neyneva eyaleti Aşiret Sözcüsü Mozahem Ahmet el Hanuyet: Neyneva eyaletinde 15 bini aşkın aşiret mensubunun Musul’un terör örgütü DAİŞ’ın elinden geri alınması operasyonlarına katılmaya hazır olduklarını belirtti. Iraklı aşiretlerin Bağdat hükümetinden gönüllü aşiret güçleri oluşturmasını isteyerek, gönüllü halk güçlerinin hükümetin cevabını beklediklerini belirtti. Irak halk güçleri Sözcüsü Ahmet El Esedi: Felluce’nin geri alınma operasyonunun Irak gönüllü halk ordusu ve polis gücünün desteğiyle başlatıldığını belirtti.

•             Mesud Barzani, kurumlar ve bakanlıkların artık bir başına yabancı devletlerin diplomat ve konsolosluklarıyla ilişki geliştirmelerini engelleyen talimat verdi.

•             Irak ordusunun Felluce kentini DAİŞ'den kurtarmak amacıyla başlattığı operasyona İran askerlerinin de katıldığı belirtildi.

•             PDK Dış İlişkiler Sorumlusu Hêmin Hewramî, Bağdat’ta durumlar normalle döndüğünde Kürdistan Bölgesi’nden bir heyetin, Irak hükümet yetkilileri ile Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu müzakere etmek üzere Bağdat’a gideceğini söyledi.

•             Kürdistan Bölgesi Hükümeti AB Temsilcisi Dılaver Ajgeyi, Mali krizinden çıkması amacıyla Kürdistan Bölgesi’ne maddi destek kararı alındığını belirtti.

•             Başkent Erbil’deki özel bir üniversitede düzenlenen bir konferansta bilimsel araştırma tezi sunuldu. “Kürdistan Bölgesi’nin Federal Irak Devleti’nden ayrılması” başlıklı tezi sunan Dr. Adnan Abdullah, “51 proje” adlı tez, Güney Kürdistan’ın Amerika Birleşik Devletleri’nin 51’inci eyaleti olmasını içeriyor. Tezin yasal olarak Kürdistan Bölgesi’nin ABD’nin eyaleti olmasını farklı boyutlarını ele aldığını belirtti. Siyasi olarak projenin uygulanması Kürt liderliğinin Amerika’yı ikna etmesine bağlıdır.

11.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1395. gününde devam ediyor.

•             Hizbullah ve Emel Harekâtının ortak listesi olan, Kalkınma ve Vefa listesi, 41 seçim bölgesinden oluşan Bega ve Belbek bölgelerinin tüm şehir ve ilçelerinde yapılan belediye seçimlerinde en çok oyu aldı.

•             İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı , “Amerikalılar da biliyor ki eğer bir hata yaparlarsa, Fars Körfezi’ndeki kruvazörlerini batırırız” diye tehditte bulundu.

•             Ürdünlü parlamenter Mesir Serdiye, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge oluşturma çabasında olduğunu ve bunun için yoğun diplomatik görüşme yaptığını belirtti.

•             ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, ABD'nin Suriye'de uygulamaya başladığı, 'eğit-donat' programına geri dönüleceğinin işaretini verdi.

•             HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekillerine ait 19 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığına sunulduğu ifade edildi

•             Avrupa LGBTİ toplumunu etkileyen kanunlar, politikalar ve uygulamaların ele alındığı araştırmada Azerbaycan yüzde 5 ile LGBTİ bireyler için en kötü ülke olurken, onu yüzde 7’lik oranıyla Rusya ve Ermenistan, yüzde 9 ile Türkiye takip etti

•             USAID’den yapılan açıklamada, “ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, Başmüfettişlik Ofisi’nin Suriyelilere yapılan yardımla ilgili elde ettiği bilgiler ışığında Türkiye’deki çeşitli yardım aktivitelerini askıya aldı” dendi.

•             Bitlis’te Ensar Vakfı’nın önemli isimlerinden olan, her ikisi de imamlıktan istifa ederek Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Din Kültürü öğretmeni olarak atanan O.S. ve M.Ö., Ensar Vakfı’na ait çeşitli evlerde kalan 9 kadınla baskı ve şantaj ile zorla birlikte olduğu ifade edildi.

•             Karaman’da 45 çocuğun yurtlarında tecavüze uğradığı Ensar Vakfı’na tecavüzlerin ortaya çıktığı günlerde Milli Emlak Müdürlüğü tarafından ödül gibi bir tahsis yapıldığı ifade edildi.

•             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Birincisi, sadece kendisinin doğruları bildiğine ve söylediğine inanıyor. İkincisi, partisini tek başına yönetmek ve ona hükmetmek istiyor. Üçüncüsü de her demokrasinin temelini oluşturan yasamayı ve yargıyı, yani anayasayı hiçe sayıyor” dedi.

•             Twitter fenomeni Fuat Avni, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sara nöbeti geçirdiğini yazdı.

•             İstanbul Barosu eski Başkanı Muammer Aydın, HTS kayıtlarıyla yapılan tutuklamaların yok hükmünde olduğunu belirtti.

•             Türkiye Dışişleri Bakanı yardımcısı Feridun Sinirlioğlu ve MOSSAD Başkanı Yossi Kohen bir araya gelerek görüştü.

•             Rusya, ağustos ayına kadar yeni bir anayasa hazırlanmasını öngören BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye için bir anayasa taslağı hazırladı. Anayasa taslağında devletin resmi adı olan Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki Arap ifadesi çıkarıldı. 

•             Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'de diğer silahlı gruplar El Nusra'nın bulunduğu bölgeleri terk edene kadar bu örgüte karşı hava saldırısı düzenlemeyi erteleyecek. Suriye'nin Halep bölgesine saldıracağı bilinen El Nusra Cephesi'nin bu saldırı için 6 bin kişi topladığını açıkladı.

•             Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, DAİŞe patlayıcı üretiminde kullanılan maddeler sevk eden Türk şirketleri; Gültaş Kimya, Marikem Kimyevi ve Endüstriyel Ürünler, Metkim, Ekim Gübre ve Diversey Kimya şirketlerinin DAİŞe kimyasal içerikler gönderdiğini belirtti.

•             Moskova, sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye tarafından düşünülen Rus savaş uçağı Su-24'ün öldürülen pilotu ile ilgili dava açıyor.

•             Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve Avrupa'nın ilişkilerin ne yönde şekilleneceğine karar verilmesi gereken bir dönüm noktasında olduğunu, Atlas Okyanusu'ndan Pasifik'e uzanan ortak güvenlik bölge kurulması gerektiğini belirtti.

•             Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova; Türkiye'deki hükümet değişikliğinin pek büyük bir önemi yok. Hükümetin içeriği de tamamen değişmiş değil. Önemli olan Türk hükümeti ve liderliğinin eylemleri ve izleyeceği politikalar. Yeni yüzlere göre değil, yeni hükümetin izleyeceği politikalara göre karar vereceğiz" dedi

•             Cizîr Dış İşleri Konseyi Eş Başkanı Ebdulkerîm Umer, yakın bir zaman içerisinde Amerika’da Rojava Demokratik Özerklik Yönetimi Temsilciliği’nin açılacağını belirtti.

•             BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye görüşmelerinin geleceğiyle ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi yetkilileriyle bir araya geleceğini ve görüşmelerin yeni turu için tarihin şekilleneceğini söyledi.

•             Rojava Kürt yetkililer, Demokratik Suriye Güçleri’nin operasyon başlattığı Rakka kentinin DAİŞ’ ten kurtarıldıktan sonra Rojava ve Kuzey Suriye Demokrat Federal Sistemi’nin bir parçası olacağını belirtti

•             Suriye’nin Humus ve Der’a bölgelerinde 2 yerleşim birimi temsilcileri ile ateşkes anlaşması imzalandığını, Suriye’deki ateşkes izleme merkezi, ateşkes sürecine katılan yerleşim birimi sayısının 117’ye çıktığını duyurdu.

12.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1396. gününde devam ediyor.

•             Gaziantep’te Suriyeli mültecilerin kaldığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Nizip Mülteci Kampı’nda bir temizlik işçisi, 30 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandığı belirtildi

•             Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, temaslarından iyimser bir izlenim edinmediğini söyledi.

•             Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri BanKi-mun uluslararası toplumun Suriye’de bir geçiş hükümeti kurulması için daha yakın işbirliği içinde olması gerektiğini vurgulandığı ifade edildi. 

•             MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Hükümete fiili olarak verdiğimiz destek hukuki bir boyut alabilir” sözlerine atıfta bulunan “Elimizde delil yok ama kulislerde AKP’nin MHP’ye 5 bakanlık önerdiğini duymak da zor değil.

•             Alevilerin yaşam alanlarına çeteleri yerleştirmek üzere yapılacak konteyner kente karşı halkın direnişi devam ederken, valilik destek için ülkenin farklı kentlerinden Maraş’a gelen dernek temsilcilerinin alana alınmayacağını duyurduğu belirtildi.

•             Alevi yurttaşların yoğun olarak yaşadığı Maraş’a bağlı Sivrihöyük köyünde yaşayanlar kendi köylerine kimlik kartı gösteremeden giremedikleri ifade edildi. Köylerine sığınmacı kampı yapılmasına cihatçıların kampa yerleşme tehdidi nedeniyle karşı çıkan köylülere güvenlik güçleri keyfi uygulamalarla fiili ‘ceza’ verildiği kaydedildi.

•             Yerel kaynaklarından edinilen bilgilere göre, İran Pastarların, Kürd savaşçıların kıyafetlerini giyerek, Doğu Kürdistan’ın Seqiz, Bane, Sine ve Merîwan kırsalında halka baskı uygulandığı belirtildi.

•             İran Kara Kuvvetleri Komutanı General Ahmet Rıza Purdestan,  İSK hâla yaptırımların altında olduğunu ve bu yüzden dışarıdan askeri teçhizat ithal etmediklerini belirtti

•             İran Petrol Milli Firması Uluslararası İşler Başkanı Muhsin Kamseri İran’la İspanya arasında bir yıllık petrol satışı anlaşması yürürlüğe girdiğini belirtti.

•             Suudi koalisyonu Sözcüsü General Ahmed Asiri, Kuveyt’teki müzakerelerin başarısız olması halinde başkent Sana’yı bombalamaya devam edeceklerini söyledi.

•             Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr, “ABD öncülüğündeki koalisyonun bir parçasıyız ve ABD DAİŞ’le mücadele amacıyla Suriye’ye kara gücü gönderirse Suudi Arabistan da özel birliklerini göndermeye hazırdır dedi.

•             İsrail’in İstanbul Başkonsolosu olan Shai Cohen yaptığı açıklamada; ilişkiler düzeldiğinde iki tarafın Suriye’de istihbarat ve operasyonel işbirliği yapabileceğini söyledi.

•             Iraklı siyasiler, kriz nedeniyle Parlamento Başkanı Selim El-Ceburi’nin evinde acil bir toplandı.

•             YNK ve Goran Hareketi arasında anlaşma imzalandı.

•             Mesud Barzani, Irak Parlamentosu Başkanı Selim el-Cuburi ve beraberindeki heyet ile Selahaddin ilçesinde bulunan Başkanlık Ofisi'nde görüştü.

•             Irak Dışişleri Bakanlığı, Amman yönetiminden ülkede yaşayan Saddam Hüseyin'in kızı Raghad başta olmak üzere teröre destek ve kara para aklama suçlamasıyla çok sayıda kişinin iadesini istedi.

•             Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Başkanı Yusuf Muhammed Sadık, Türkiye'nin Peşmerge'ye eğitim verdiğini söyledi. Türkiye'nin, doğrudan askeri yardım göndermediğini ve DAİŞ ile doğrudan çatışmaya girmediğini belirtti.

13.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1397. gününde devam ediyor.

•             Tel Aviv'deki Ulusal Güvenlik Çalışmaları Enstitüsü (INSS)'de yayınlanan bir rapora göre, Mısır'da Sisi'nin varlığı ABD ve İsrail için önem taşıdığı belirtildi

•             Yemenli askeri komutan Muhammed Salman verdiği demeçte Arabistan Amerika’nın doğrudan destekleri ile Yemen’in güneyinde büyük bir taarruz hazırlığında olduğunu kaydetti.

•             Nizamın Maslahatını Belirleme Kurumu Sekreteri Muhsin Rızai, Türkiye’nin İskenderun limanından Suriye’deki çeteci teröristlere silah, mühimmat, para ve gadı maddeleri ulaştırıldığını, Arabistan ve Katar da gemilerle bu canilere yardım ettiklerini belirtti.

•             Londra Üniversitesi öğretim üyesi ve Güney Irak Araştırmalar Merkezi Müdürü Ali Ramazan El-Evsi, Arabistan doğrudan savaşın yönünü değiştirerek Şialar arasında çatışma çıkarmaya girişmiştir. Arabistan şu anda sanal ortamlarda ciddi bir şekilde Şialar arasında çatışma çıkarmak için sayfalar açıyor.” dedi

•             Lübnan Hizbullah Partisi Genel Sekreteri Hasan Nasrullah; direniş ekseninin ABD ve müttefiklerinin planlarını baştan beri idrak ettiklerine dikkat çekerken, bu devletlerin teröre her türlü sınırsız desteklerine rağmen hedeflerine ulaşamayacaklarını ifade etti.

•             Türkiye İnsan Hakları Savunucusu Eren Keskin, Türkiye’deki sorunlara demokratik açıdan bakabilme öncülünün 1915 olaylarına bakış olduğunu ifade ederek, “Çözüm Süreci’ne inanmıyorum. Kürtler ayrılmak dâhil, her şeyi konuşmalıdır” dedi.

•             Birleşmiş Milletler, PKK'ye yönelik operasyonları gözlemlemek için Türkiye'ye heyet göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

•             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütün olaylar oluyor, kan gövdeyi götürmüş, beyefendi (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) beline kadar kanın ortasına oturmuş, her gün insanlar kan gölünün içinde hayallerini kaybediyorlar” dedi.

•             22 Mayıs 2016 günü Ankara’da gerçekleştirileceği AKP kongresine, İsrail, Bangladeş, Mısır, Suriye ve Rusya'nın davetiye listesinde yer almadığı öğrenildi.

•             Elde edilen yeni belgelere göre Antep’e gönderilen İslami Cephe mühürlü onlarca evraktan birinde şöyle deniyor: “Şu anda Türkiye’de bulunan İslami Cephe’ye tabi olan kurumdaki arkadaşlarımızdan rica ediyoruz. Yaralı Yusuf Mustafa’ya gerekli tedavinin yapılmasını rica ederim

•             MHP'li muhalifler, kurultayın yapılması planlanan otele çıkan yol üzerine kurulan polis barikatı önünde toplandı. 4 genel başkan adayının alana gelmesinin ardından ortak açıklama yapan Yusuf Halaçoğlu "Son sözü genel başkan değil, kurultaylar söyler" dedi.

•             Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunun yaptığı açıklamada; Rütbesi sökülen polislerin ‘paralel yapı’ iddiasıyla başlatılan soruşturmada adı geçenler olduğu bildirildiği ifade edildi.

•             Gaziantep'in Nizip ilçesindeki mülteci kampında 30 çocuğun temizlik görevlisi tarafından istismar edildiği iddiaları AFAD tarafından yapılan açıklamayla doğrulanırken Skandalın ardından tutulan tutanakta 85 kameradan 14'ünün arızalı olduğu ve tüm cinsel istismar vakalarının arızalı kameraların olduğu bölgede gerçekleştiği belirtildi.

•             Yrd. Doç. Dr. Nazan Üstündağ, "Eğer Kürtlerden direnişi öğrenmeseydik bu bildiriyi imzalamazdık" dedi. Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ise "Kral çıplakların söylenmesi gerekiyordu ve söyledik" dedi. 

•             Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Suriye'nin Lazkiye vilayetine Çin vatandaşı Uygurları aileleriyle birlikte yerleştirildi. Şincan kökenli bu Uygurlar, çoğunlukla İdlib, Lazkiye ve Rakka ile halep kırsalında bulunuyorlar. İdlib'dekiler de çoğunlukla stratejik Cisreşşuğur, Eriha ve Cebel Zaviye'deler. Uygarların çoğu, El Kaide bağlantılı Türkistan İslami Partisi'ne (TİP) üyeler. Suriye'ye Türkiye üzerinde geçiş yaptıkları belirtiliyor. 2000-2500 Uygur çete Suriye'de savaştığını tahmin ediyor. Bunlardan 500 ila 1000 tanesi, "Horasan Vilayeti" adı altında DAİŞ için savaşıyor.

•             Suriye Başbakanı Vail el-Halki: Suriye'de yaşanan katliam saldırıyı gerçekleştiren çeteler örgütlerin destekçilerinin ve finansörlerinin" Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye olduğu söylendi.

•             Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) bir komutanı: Rakka operasyonu YPG ve YPJ güçleri de QSD çatısı altında operasyona katılıyor.  Operasyonunun Gire Spî’ye bağlı Eyn İsa nahiyesinin güneyinden başladığını, Koalisyon Güçlerine bağlı uçakların da kendilerine destek verdiğini söyledi.

14.05.16

• Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1398. gününde devam ediyor.

•             Başbakan Davutoğlu'nun görevden alınmasıyla, Türkiye'deki ekonomik reformlar durma noktasına geldi.

•             Arabistan’dan 8 Tornado savaş uçağı da 20 Mayıs’ta “Anadolu Zaferi” askeri eğitim programına katılmak üzere Türkiye’ye gelecek. Eğitim programına Amerika, Azerbaycan Cumhuriyeti, Almanya, Türkiye, Katar ve Arabistan başta olmak üzere 11 ülkenin askeri birlikleri katılıyor.

•             Suriye’de Alevi köyü Ez-Zara’da sivilleri katleden gruplar arasında bulunan El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra, Türkiye’de bir mesajlaşma programı üzerinden Suriye’de keskin nişancı militanları için gece görüş özelliği de bulunan dürbün istedi.

•             Uluslararası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi yazar Kadri Gürsel “sınır hattını PYD’nin tutmasındansa DAİŞ’in tutmasının Türkiye’nin işine geldiğini”  ve  “Ankara’nın DAİŞ’i hep Kürtlere tercih ettiğinin” altını çizdi

•             HDP’nin saf dışı bırakılmak amacıyla “dokunulmazlıkların kaldırılması” için Meclise getirdiği Anayasa değişikliği teklifi yarın Meclis Genel Kuruluna getirileceği ifade edildi.

•             CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, geçmişte sokaklarda görülen tiner bağımlısı çocukların son iki yıldır aniden azalmasından dolayı bunların kandırılarak savaşmak için Suriye'ye götürüldükleri kaygısının hakim olduğunu belirtti.

•             Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ve İran İstihbarat Bakanı Mahmud  Görüşmesinde,  İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi’nin, İran devletinin, Kürdistan Bölgesi’nin huzurunu bölgenin istikrarı açısından önemsediğini vurguladığı aktarıldı.

15.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1399. gününde devam ediyor

•             Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Cubeyr “Anlaşsak da anlaşmasak da Husiler, Yemen’in toplumsal dokusunun bir parçasıdır” diye konuştu.

•             İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin’le görüşmelerde Fransa’nın ya da diğer ülkelerin arabuluculuk çabalarına karşı olduklarını söyledi.

•             Türkiye İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada;  Diyarbakır'ın Sur ilçesinin İskenderpaşa ve Bağlar ilçesinin Kaynartepe mahalleleri ile Şırnak'ın Cizre ilçesi Nur ve Beytüşşebap ilçesinin Elki mahallelerinde polis noktası yapımı amacıyla bazı taşınmazlar tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılacağı belirtildi.

•             Türkiye 40 bin kişiye ülkeye giriş yasağı koydu.

•             Milli İstihbarat Teşkilatı eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, ‘Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık çatışmalardan uzak bir şekilde ele alınmalı ve dikkatle değerlendirilmeli.

•             ABD Başkanı Barack Obama ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonla görüştü.

•             Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB'nin terör yasasını değiştirme baskısının 'teröre destek' anlamına geldiğini belirtti.

•             AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın genel başkan ve başbakan adayları olduğunu açıkladı.

16.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1400. gününde devam ediyor.

•             İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye Temas Grubu Toplantısı’na katılmak üzere Viyana’da.

•             Süleymaniye’de Goran lideri Newşirvan Mustafa ve İran İstihbarat Bakanı Seyyid Mahmud Alevi görüştü.

•             İran’lı Khodro İKO Sanayi Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Tafdali, yeni ürünlerini Suriye’nin Siyamko Mevkisinde üretime geçeceklerini dile getirerek “Rana” Dana” ve “Sorn” markalı arabaların da Suriye’de üretilmesi planlanan ürünler arasında yer aldığını belirtti.

•             İslamî Şura Meclisi Amerika yönetimi aleyhinde İran’da işlediği cinayetleri yüzünden dava açılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

•             Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif gittiği Viyana’da, Rus mevkidaşı Sergei Lavrov’la bir araya geldi.

•             Urumiye'de İran vatandaşı beş Kürt ve bir Türk idam edildi.

•             Maldivler Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Maldivler hükümetinin İran ile olan 40 yıllık diplomatik ilişkilere son verdiği belirtildi

17.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1401. gününde devam ediyor.

•             El-Müslümani, Erdoğan'ın pragmatik bir siyasi karaktere sahip olduğunu ve çıkarlarına göre hareket ettiğini belirterek, bazılarınca Müslüman Kardeşlerin uluslararası kurmaylarından biri olarak kabul edilen Ahmet Davutoğlu'nu kovmasının da Erdoğan'ın Müslüman Kardeşler konusundaki niyetini gösterdiğini belirtti.

•             İsrail’in eski Askeri İstihbarat Servisi Şefi Amos Yadlin, İsrail’in Suriye politikasını değiştirmesi gerektiğini söyledi. Yadlin, İsrail’in ABD, Avrupa ülkeleri, Türkiye ve Suudi Arabistan’la işbirliği içinde Suriye rejiminin devrilmesi için yeni ve işlevsel araçlar kullanması gerektiğini belirtti.

•             Kuveyt’teki Yemen barış müzakerelerinin ve Viyana’daki Suriye Destek Grubu toplantısının Suudiler açısından açık bir yenilgi anlamına geldiğini bildirdi.

•             TBMM Genel Kurulu'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinin 2. turunda, 1. madde 373, 2. madde ise 374 oyla kabul edildiği ifade edildi. İlk maddenin gizli olarak oylanmasında 373 kabul, 138 ret, 8 çekimser, 9 boş ve 3 geçersiz oy sayılırken, ikinci maddenin oylanmasında ise 374 kabul, 136 ret, 4 çekimser, 11 boş ve 1 geçersiz oy sonucu geldiği belirtildi.

•             Dokunulmazlık teklifinin kabul edilmesiyle birlikte HDP’li vekiller hakkında 405, CHP'liler hakkında 192, AKP'liler hakkında 46, MHP'liler hakkında 20 ve bir bağımsız milletvekili hakkında fezleke bulunulduğu belirtildi. CHP'nin 51, HDP'nin 50, AKP'nin 27, MHP'nin 9 ve 1 bağımsız milletvekili hakkında fezleke bulunduğu ifade edildi.

•             TBMM'de dokunulmazlıkların kaldırılmasından sonra sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Bozdağ, “Sürecin nasıl işleyeceği tamamen Ceza Muhakemesi Kanunu'nun uygulanması suretiyle ortaya çıkacaktır” dedi.

•             Dokumalıkların kaldırılmasıyla ilgili konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş İfademizi almak isteyenler bizi zorla götürecekler. Şimdiden hâkim ve savcılara söylüyorum şimdiden hazırlık yapsınlar.

18.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1402. gününde devam ediyor.

•             Reza Zarrab soruşturması ile ilgili olarak Türkiye vatandaşı olan en az 91 kişi hakkında soruşturma yürüttüğü belirtildi.

•             Batı illerinden gönderilen Fırtına obüsleri, askeri tırlarla Gaziantep'in İslahiye ilçesine getirildiği belirtildi

•             Türkiye polisinin dinlediği ve Türkiye’de barınan DAİŞ teröristlerinin Suriyeli muhaliflere anormal bir şekilde konuksever davrandığını ortaya koyan bir ses kaydını yayımlayarak Ankara yönetiminin bu olaya tepkisizliğini gündeme getirdiği belirtildi.

•             Avrupa İstihbarat ve Güvenlik Departmanı Genel Sekreteri Heysem Ebu Said, Nusra Cephesi’nin Suudi Arabistan’ın teslim ettiği kimyasal silahları kullandığını belirtti. 

•             ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, DAİŞ’in Libya’daki kolunun, yabancı “terör örgütleri listesi”ne eklendiği belirtildi.

•             İsrail Ulusal Güvenlik Araştırmaları Merkezi Başkanı General Amos Yadlin, İsrail rejiminin İran tehlikesi karşısında yeni yöntem ve yollar araması gerektiğini ifade etti.  Yadlin; “İsrail rejimin İran’a karşı bölgede kendisi için yeni ittifaklar kurmalıdır.

•             Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Geçen yıllar boyunca sahadaki veriler Suudi Arabistan’ın Suriye’deki müdahalesini gösteriyor. Suudi Arabistan, Cenevre’deki Riyad heyeti ile Suriye savaşını yönetiyor” diye konuştu.

•             İsrail Savaş Bakanı Moşe Yaalon, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kendisinin yerine başkasını almayı önermesinden sonra Netanyahu'ya güvenmediğini söyleyerek istifa ettiği belirtildi. 

19.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1403. gününde devam ediyor.

•             Milletvekilleri dokunulmazlıkları anayasayla kaldırıldığı için savcılar fezleke iadesi beklemeden harekete geçeceği belirtildi.

•             Gazeteci Yazar Can Dündar, "Merkel'den bizimle de buluşmasını rica ediyorum. Merkel her gelişinde ya Cumhurbaşkanı ya da Başbakan ile bir araya geliyor. Muhalefeti de dinlemeli" dedi. 

•             Terörle mücadele yasasındaki değişiklik konusunda Türkiye ile müzakerelerde yaşanan tıkanma nedeniyle Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin 2017'den önce yürürlüğe giremeyeceğini bildirdi.

•             Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz,; “Başbakan Angela Merkel ve AB yönetimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a politikalarının Avrupa değerleri ile bağdaşmadığını  ve bunun AB üyelik sürecini sadece zora sokmadığını, imkânsız hale getirdiğini çok net bir şekilde ifade etmeliler” diye belirtti

•             AKP'nin 2. olağanüstü kongresinde, Binali Yıldırım, 1405 geçerli oyun tamamını alarak partinin 3. genel başkanı seçildiği ifade edildi

•             AKP’nin 2. Olağan Kongresinde 50 kişilik MKYK asil üyeliklerine, Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Edibe Sözen, Efkan Ala, Emine Nur Günay, Erol Kaya, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Fatih Şahin, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Fevzi Şanverdi, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Hüseyin Özbakır, Jülide Sarıeroğlu, Galip Ensarioğlu, Mehdi Eker, Mahmut Kaçar, Markar Esayan, Mehmet Muş, Mehmet Müezzinoğlu, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Özben Gökçen, Öznur Çalık, Rabia Sezer Katırcıoğlu, Ravza Kavakçı Kan, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayrak, Şaban Dişli, Vedat Demiröz, Veysi Kaynak, Yasin Aktay, Yaşar Karayel, Zeyit Aslan, Zeynep Alkış aday gösterildiği belirtildi

•             BM Genel Sekreteri Banki Moon'un girişimiyle 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen zirveye 185 ülkeden 60 devlet ve hükümet başkanı katılacağı belirtildi

•             CHP 24. dönem Kocaeli milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş, CHP’nin, ülkedeki siyasal baskıyı artıran, otoriter rejimi güçlendiren bu çabaya ‘’dur’’ demesi gerekirdi ve CHP’deki arkadaşlarımın büyük çoğunluğu da bu yönde irade gösterdi

•             Antep’in İslahiye ilçesinde, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına bağlı çadır kentte kalan ve yaşları 4 ila 8 arasında değişen Suriyeli 5 çocuk, 87 yaşındaki Ahmed H. tarafından yol kenarında herkesin gözü önünde defalarca cinsel istismara uğradığı belirtildi.

•             Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma kampanyasına katılan 12 gazeteciye "örgüt propagandası" iddiasıyla soruşturma açıldığı ifade edildi.  Soruşturma açılan gazeteciler arasında soL Haber Portalı yazarı ve ÇGD Başkanı Ahmet Abakay da bulunduğu belirtildi.

•             Ortadoğu uzmanı Alon Ben-Meir “Ülke bugünden itibaren gaddar bir diktatör tarafından yönetiliyor olacak. Türkiye halkları bir kez daha sokağa çıkmalı. Ancak bu defa Erdoğan istifa edene kadar ısrarcı olmalı. Aksi halde Türkiye, hızla ‘özgürlüklerin mazide’ kaldığı bir yere dönüşecek” dedi.

•             Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanı Yiğit Bulut, Türkiye’nin AB’nin değiştirilmesini istediği Terörle Mücadele Kanunu’ndaki terör tanımını hiçbir biçimde değiştirmeyeceğini söyledi.

•             Dokunulmazlık kararı sonrası toplanan HDP Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu’nda olası bir gözaltı yaşanması durumunda "direniş" kararı alınırken ifadeye çağrılacak milletvekilleri hiçbir şekilde ifade vermeye gitmeyecek.

•             BM Dünya İnsani Zirvesi dolayısıyla İstanbul’a gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Pyotr Poroşenko,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la gerçekleştirdiği görüşmede Ukraynalı polislerin Türkiye'de eğitim alması konusunda anlaştıklarını açıklarken 3 bin Ukraynalı polisin eğitim için Türkiye'ye gönderileceğini söyledi

20.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1404. gününde devam ediyor.

•             Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Muş, Siirt ve Batman‘da hizmet veren Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, sosyal medyadan paylaşım yapan Kürtlerin paylaşımlarını ileride kendisine karşı delil olarak kullanmak üzere arşivlendiği ifade edildi.

•             Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi, İran Ortadoğu bölgesinin en güvenli ülkesi olduğunu söyledi.

•             İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani” İran, Hindistan ve Afganistan arasında Tahran’daki üçlü oturum aynı zamanda ortak işbirlikleri konusunda bölge ülkeleri için de bir örnek teşkil edebilir ve bölgede istikrar ve güvenliğin, ilerleme ve kalkınmanın sağlam temellere oturtulmasına vesile olabilir”

•             Uluslararası Af Örgütü, İngiltere başbakanı Cameron’a yazdığı mektupta, ele geçen bilgi ve belgelerin, Arabistan’ın Yemen’de kullandığı salkım bombalarının İngiltere yapımı olduğunun görüldüğünü bildirdiği belirtildi.

•             İsrail’in artık yalnızca Filistinlileri idam cezasıyla yargılayacakları belirtildi.

•             Fransa'nın sunduğu ‘uluslararası barış konferansı' önerisini reddeden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bunun yerine Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la doğrudan görüşmeleri gerektiğini dile getirdi. Netanyahu, Fransa'nın Filistin barışı konusundaki önerisini reddettiğini ifade etti.

21.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1405. gününde devam ediyor.

•             Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 65. Hükümet olarak görev yapacak isim Binali Yıldırım, hükümet programında yaptığı açıklamada “Yeni anayasa ve sistemle birlikte yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü, Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu da hazırlanarak yürürlüğe konacaktır”

•             Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün taşınır mallarının kayıt altına alınması, yönetimine ve iç denetimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelikte düzenlemeye gidildiği belirtildi. MİT'e görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşı gibi taşınır malları 'kayıt altına almama' ayrılacalığı verildiği ifade edildi.

•             CHP'nin muhafazakârlarla ve Kürtlerle barışması gerektiğini söyleyen CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “CHP'nin buradan çıkış kapısı olması gerekir” dedi.

•             Silopi’ye giden Barış İçin Kadın Girişimi, yaptığı açıklamada “ Silopi kız meslek lisesinin hemen yanındaki personel yurdu boşaltıldığı ve içine JÖH, PÖH elemanları yerleştirildiği belirtildi. Ailelerin anlattıklarına göre “kız çocukları her gününü özel harekâtın tacizi ile geçiriyor” denildi.

•             Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince bugün saat 10.00 itibarıyla Ömerli ilçesinin Göllü, İkitepe, Ünsallı, Kovanlı, Midyat ilçesinin Kutlubey ile Nusaybin ilçesinin Pınarbaşı (Serikanya), Çalıköy, Kuyular, Yavruköy, İlkadım, Karacaköy, Dallıağaç ve Doğanlı mahalleleri, bağlı birimleri ve kırsal alanlarında ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. 

•             Aralarında akademisyen, sanatçı, gazeteci ve yazarların bulunduğu 85 isim, CHP’li vekillere mektup göndererek dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru çağrısı yaptı.

•             İlk kez düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Türkiye, Zirvenin sonunda çatışma bölgelerindeki ülkelere ve silahlı gruplara uluslararası insani hukukun gözetilmesi çağrılarının yer aldığı bir bildiri yayınlandı. Bildiriye, zirveye katılan 48 ülke imza verdi, ancak ev sahibi Türkiye imza veremedi.

•             Suruç katliamı İddianamesinde 20 Temmuz'da gerçekleşen saldırıdan 3 gün önce ilçe emniyet müdürlüğüne valilik imzasıyla canlı bomba vb. saldırılara karşı Amara Kültür Merkezi çevresinde önlem alınması konusunda uyarı yapıldığı ortaya çıktığı ifade edildi

22.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1406. gününde devam ediyor.

•             ABD Savunma Bakan Yardımcısı Frank Kendall yaptığı açıklamada Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının son testlerinin 2018’e kadar yapılamayacağını belirtti.

•             CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili AYM'ye başvuru yaptı. CHP yönetimi, başvuru yapmama, yapanları da HDP’ye gitmekle tehdit etmişti.

•             New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, Reza Zarrab'ın dava dilekçesinde, Reza Zarrab tarafından verildiği öne sürülen rüşvet miktarları: Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a Mart 2012 ile Ağustos 2013 arasında 32 milyon euro, 10 milyon dolar  ve 300 bin İsviçre Frankı verdiği, ayrıca kendisine bir piyano, lüks saatler ve mücevherler verdiği belirtildi. Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'e ise Nisan - Ekim 2013 tarihleri arasında 5,8 milyon dolar rüşvet verildiği, Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın ise 2,5 milyon euro ile 1,4 milyon dolar aldığı ifade edildi.

23.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1407. gününde devam ediyor.

•             İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, öldürülen Filistinlilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmeyeceğini duyurdu.

•             Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, İstanbul’da yapılan BM İnsani zirvesinde savaş yaşanan bölge ülkelerinden binlerce mülteciyi kabul etmeye hazır olduklarını açıkladı

•             Yemen heyeti, BM genel sekreterinin Yemen özel temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed’e yazdığı mektupta, Arabistan ve işbirlikçilerinin saldırılarını arttırmasının, ateşkes komitesine katılmayı askıya almaya neden olduğunu bildirdi.

•             Öldürülen Taliban lideri Molla Ahtar Mansur'un yerine Molla Haybatullah Akundzade'nin geçtiği açıklandı

24.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1408. gününde devam ediyor.

•             Diyarbakır’da konuşan Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Şu anda Amerika’nın PYD’ye ve YPG’ye vermiş olduğu desteği, Diyarbakır’dan seslenerek söylüyorum, kınıyorum.”

•             İngiltere tarafından sunulan Raporda Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin sayısı yüzde 28 düştüğü belirtildi. 

•             Başbakan Binali Yıldırım, , "Diyarbakır'ın içme suyu yoktu, sizin seçtiğiniz belediye başkanı Diyarbakır'ın sorunlarıyla uğraşması gerekirken örgüte lojistik destek vererek sizin kaynaklarınızı, paralarınızı terör örgütüne aktardılar. Lime lime burunlarından getireceğiz" dedi.

•             Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu; dokunulmazlıkların kalkması durumunda Selahattin Demirtaş ve HDP'li milletvekillerinin tutuklanabileceğine dikkati çekerek, "Dokunulmazlık kalkarsa HDP sürgün parlamentosu kurar, dünya da bunu tanır" dedi.

•             Emekli Orgeneral İlker Başbuğ Türkiye'nin Suriye politikasında yanlışlıklar yapıldığını ve bu yanlışlığın sonucunda, YPG'nin ABD'nin müttefiki konumuna geldiğini söyledi.

•             Türkiye’de 65’inci hükümet 138 ret oyuna karşılık 315 güvenoyuyla ‘resmen ’kuruldu.

•             Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘sera malı Kürt’ istediğini belirterek, “Nerede incelmişse orada kopacak ama biz asla geri adım atmayacağız” diye konuştu.

25.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1409. gününde devam ediyor.

•             Rakka’da DAİŞ’e karşı QSD güçleri ile yapılan operasyona katılan ABD’li askerlerin YPG arması takmasının “uygunsuz” davranış olduğunu belirten askeri kaynakların yanı sıra ABD’li politikacılar ise ‘kamujlaf amaçlıdır” diyerek savundu.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, “kategorik olarak hiçbir bağ yok diyemeyiz fakat YPG, PKK’den farklı bir oluşumdur" dedi.

•             NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Michael R. Turner, ''DAİŞe karşı mücadele etmek ve istikrarı sağlamak dışında hiç kimse Suriye'de askeri varlığı savunmaz. DAİŞ mağlup edilmeli” dedi.

•             Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada; “Erdoğan bu konuda istediği kadar bağırıp çağırsın. Türkiye ile varılan mülteci anlaşmasına bel bağlamamalıyız" diye konuştu

•             HDP’nin Diyarbakır İl Kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ”Şehirleri yakanın da yıkanın da Allah belasını versin, hesap sormayanın da Allah belasını versin.”

•             İngiltere Başbakanı David Cameron: Türkiye belki 3000 yılında AB’ye üye olabilir.

•             ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel’in, Ankara’ya gitti.  Karargâhta Genelkurmay 2’nci Başkanı Yaşar Güler ile görüştü.

•             Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, askeri ve siyasi diplomatların yer aldığı Kürdistan Bölgesi heyetiyle yaptığı görüşmede, Peşmerge Güçleri’ne yardım etmeye devam edeceklerini belirtti.

•             DAİŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren son bir ayda Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de düzenlenen eğitimlerde 1100 Peşmergenin askeri uzmanlarca eğitildiğini belirtti.

•             ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Vietnam'a yönelik silah ambargosunu tamamen kaldıracağını, İki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme sürecine geçişin hızlanacağını kaydetti.

•             Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın politikalarının Avrupa değerleriyle bağdaşmadığını, "Türkiye Avrupa değerlerinden nefes kesen bir hızla uzaklaştığını belirtti. Türkiye’nin tek adam devleti olma yolunda olduğunu söyledi.

•             Rusya Savunma Bakanlığı, Japon Denizi’nin Rusya sınırlarında uçuş yaptığı tespit edilen casus uçakla ilgili ABD'nin Rusya Büyükelçiliği Savunma Ateşkesini çağırarak uyardı.

•             ABD, Rusya'nın Suriye'de El-Nusra cephesi ve diğer militanlara karşı ortak hava saldırısı yapılması önerisini kabul etmedi. "Suriye'de herhangi bir operasyonda Rusya'yla işbirliği ya da koordinasyon içinde değiliz" dedi.

•             ABD’li General David Radrugez Afrika’da konuştu; DAİŞ’in Libya’daki birliklerinin 4 bin ile 6 bin arasında olduğunu ve liderlerinin doğrudan Ebu Bekir el Bağdadi ile bağlantıları olduğunu belirtti.

•             Hollanda istihbarat başkanı David Rob Bartolh DAİŞ’in Avrupa’da eylem hazırlığında olduğunu ve bu sebeple Suriyeli küçük çocukları eğittiklerini söyledi. 

•             El Kaide bağlantılı Ahrar'uş Şam örgütünün temsilcisi Labib el-Nahhas, geçen Aralık ayında Washington ziyareti yaptığı ortaya çıktı.

•             DAİŞ Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani'ye ait olduğu ses kaydında, DAİŞ çetelerin Ramazan'da AB ve ABD'ye saldırı düzenlemeleri çağrısı yapılıyor.

•             ABD'nin Vietnam'a askeri ekipmanları yerleştirmek için Da Nang kentini kullanacağı, bununla ilgili görüşme yaptığı belirti.

26.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1410. gününde devam ediyor.

•             Şeyh Abdurrezzak el-Mehdî Şam’da, farklı grupların birleşimiyle “Ceyşu’l-Usra (Zorluk Ordusu)” kurulduğunu ilan etti.

•             Demokratik Suriye Güçleri’nin 25 bin silahlı savaşçısıyla karadan yapacağı müdahaleye, koalisyon da havadan destek verecekleri belirtildi. DSG (QSD) savaşçılarının 20 bini Kürt.  Operasyonda NATO’nun, Türkiye’nin Adana ilindeki İncirlik Hava Üssü kullanılacak. DAİŞ, Rakka il merkezinin çevresine çok sayıda bomba ve mayın döşedi.

•             Hizbullah lideri Nasrallah, Suriye’ye daha fazla asker gönderileceğini ve  “Suriye’de çok daha büyük bir rol oynamaya hazırlandıklarını belirtti.

•             Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Japonya'yla barış anlaşması dâhil diyaloğa hazır olduğunu söyledi. Kuril Adaları görüşmelerinde Japonya'yla olası pazarlık sorusu üzerine Rusya'nın hiçbir şey satmadığını, Japonya'yla barış anlaşması dâhil tüm ortaklarla diyaloğa hazırız ve istiyoruz da" dedi.

•             Rusya'nın Astrahan şehrinde bulunan Krasnye Barrikady tersanesi ve İran'ın Sadid Industrial Group şirketi arasında 5 sondaj platformunun yapımına ilişkin anlaşma imzalandı. Krasnye Barrikady Genel Müdürü Aleksandr İlyiçev: "Her bir platformun tahmini maliyeti 200 milyon dolar. Elbette, 5 platform sipariş edildiğinden fiyatı değişecek. Yapım süresi ise, platform başına 2 yıl olacak" dedi.

•             Bağdat'ta Şii lider Sadr yanlısı göstericiler, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek, Başbakan İbadi'nin Başbakanlık ofisini bastı

•             Değişim Hareketi (Goran) Erbil’in Hebat İlçe Belediye Başkanı Fırset Salih Herki, partisinden istifa etti. “Goran’ın izlediği siyaset, Kürdistan Bölgesi’nin çıkarına değil. Özellikle de KYB’yle yaptığı anlaşma ikili yönetime yol açıyor ve siyasi taraflar arasında anlaşmazlıkları derinleştiriyor” dedi.

•             Irak'ın istikrarı, güvenliği, kamu kurum ve kuruluşlarının korunması adına  Kürdistan hükümeti olarak  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin hükümetine tam destek verdiklerini belirti.

•             Irak birlik komutanlarından olan Albay Mahmut Merzi Cemili: DAİŞ ’li komutanların El-Kerme şehrinden Irak’ın başkenti Bağdat’ın 48 km batısına doğru kaçtıklarını belirtti.

•             Şii Heşdi Şabi milis teşkilatının Kerkük Bağdat karayolunu kapattığı bildirildi.

•             ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook; ABD’nin Libya’ya silah verebileceğinin belirti. Bu konuda bir talimat verilmediğini, fakat buna hazır olduklarını söyledi

•             ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ile Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, uluslararası terörle mücadelede bilgi paylaşımını artırmak için yeni bir anlaşma imzalayacağı belirtildi.

•             Balkan ülkesi Karadağ, NATO'nun 29. üyesi olacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg  “Karadağ ve Batı Balkanlar için tarihi bir gün” diye konuştu.

•             ABD Başkanı Obama’nın Özel Temsilcisi Brett McGurk: YPG’ye yardımların yapılması için PKK’nin Kuzey Kürdistan’daki hendeklere son vermesi gerektiğini bildirdi.

•             Amerika’nın Ulusal Güvenlik Ajansı Başkan Yardımcısı Richard Ledgett 2001 yılından itibaren Afganistan’a 5 bin, Irak’a 8 bin ve diğer bölgelere ise toplamda 18 bin askerin gönderildiğini belirtti.

•             Mesud Barzani: “Irak pratikte bölünmüştür ve Iraklı etnik ve mezhebi gruplar ise bu bölünmenin sınırlarını oluşturmakta” dedi.

•             Doğal Kaynakları Bakanlığı; 1 Ocak ile 30 Nisan tarihleri arasında ihraç edilen 54 milyon 224 bin 104 varil petrolden bir milyar 887 milyon 551 bin 511 dolar gelir elde edildi. 2016’da 18 milyon 656 bin 131 varil petrolün ihraç edildiği Ocak ayında zirveye ulaşıldı. Aynı dönemde Ceyhan Limanı’nda 61 gemi Kürt petrolü dünya pazarlarına doğru yola çıktı

•             PDK’nin YNK ve Goran Hareketi arasında yapılan anlaşmaya ilişkin ilk açıklaması;  iç çelişkileri daha fazla artıracağı ve çözüme hizmet etmeyeceği “Krize doğru götürecektir” şeklinde oldu.

27.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1411. gününde devam ediyor.

•             Uluslararası Suriye’ye Destek Grubu devletleri Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplantılarına başladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin başkanlığında düzenlenen toplantıya 18 devletin yanı sıra BM ve AB temsilcileri de katılıyor.

•             Viyana’da toplanan 20 ülkeden oluşan Suriye Temas grubu:  Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Suriye barış görüşmelerinin tekrar başlaması için yeni bir tarih konusunda uzlaşmaya varılamadığını açıkladı. Suriye Temas Grubu, ateşkesi sürekli olarak bozan grupların ABD ve Rusya’nın ortak kararıyla ateşkes dışında tutulması konusunda da mutabakata vardı.

•             ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, resmi bir ziyaret kapsamında Arabistan’ın Başkenti Riyad’a Suriye’deki son gelişmeleri masaya yatırdı.

•             Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya'nın Minsk Anlaşması'nı yerine getirdiği takdirde G8'e dönebileceğini açıkladı.

•             Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı David Lipton İran’a gitti: David Lipton: Yaptırımların kaldırılmasının ardından IMF'nin Iran ‘la devam eden diyaloğu ile ülkedeki ekonomik gelişmelere odaklanılacak. İran hükümetinden üst düzey yöneticiler, özel sektör temsilcileri, bankacılar, akademisyenler, üniversite profesörleri ve öğrencilerle görüşecek.

•             Slovak Parlamentosu Başkanı Andrej Danko; Türkiye’de Erdoğan rejiminin, desteklediği terör örgütlerinin vahşetinden kaçan mültecileri Avrupa ülkelerine gönderme tehditleri ve provokasyonu reddetmeye çağırdı. Erdoğan hükümetiyle temsil olunan Türkiye rejiminin hem AB, hem de NATO için büyük bir sorun teşkil ettiğini, ne NATO ne de AB’de hiçbir yeri olmaması gerektiğinin belirtti.

•             Uluslararası Af Örgütü, çeteler Halep’te her türlü silahın olduğunu ve bu silahlarla meskuni yerler, pazar ve cami gibi halkın gittiği yerlere karşı kullandıklarını, elinde kitle imha silahlarının da olabileceğini bildirdi.

•             İran’ın Suriye’deki milis sayısı; 9 bini Halep'in güneyinde konuşlu. "Güney cephesi" olarak bilinen Şam-Dera-Kuneytra illerinde yaklaşık 5 bin, Humus'un doğusu ve Lazkiye'de de ikişer bin milis mevcut. İran'ın özel kuvvetler ve Devrim Muhafızları güçleri de Suriye'deki cephelerde yer alıyorlar. İran destekli milislerin Lübnan Hizbullah'ı 10 bin olarak tahmin ediliyor. Iraklı milis grupların sayısının 5 bine yaklaştı. Pakistanlı Zeynebiyyun Tugayı 500'den fazla milisle Halep'in kuzeyinde konuşlu. Afganistanlı Fatimiyun Tugayı da yaklaşık 2 bin kişilik gücüyle Halep'in güneyi, Şam'ın güneyi ve Dera' da yer aliyor. Beşar Esad yönetiminin emrinde yerel milis 6 ana gruptan oluşuyor. Toplamda 24 bine yakın kişilik yerel milis gruplardan en çok bilinenleri, halk arasında "şebbiha" olarak adlandırılan gruplar. Yerel milis grubun geri kalan 9 bine yakın kısmı, büyük ölçüde Baas Birlikleri, Meşru Müdafaa Birlikleri, Süryani Koruma Birlikleri ve Lazkiye'de aktif Dağ Kartalları ve Direniş Birlikleri adlı gruplar oluşturuyor.

•             Amerikan Federal Soruşturma Bürosu Direktörü James Comey;  ABD'den DAİŞ’e katılmak üzere Ortadoğu ülkelerine giden kişilerin sayısının son bir yıldır azaldığını söyledi. FBI olarak 2014'te ve 2015'in ilk yarısında her ay 6 ila 10 arasında Amerikan vatandaşının terör örgütü DAİŞ’e katılmak üzere Ortadoğu'ya gittiğini ya da gitmeye çalıştığını duyurdu.

•             ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken; NATO’nun doğu sınırlarını güçlendirmek üzere Doğu Avrupa'ya 4 bin asker göndereceğini açıkladı.

•             ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı Başmüfettişlik Ofisi:  Türkiye’deki çeşitli yardım aktivitelerini askıya aldı. Türkiye'den Suriye'ye yardım taşıyan bazı sivil toplum kuruluşlarına yönelik finansmanın, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları bulunduğunu, operasyonların bu yüzden kısmen durdurulduğunu belirtti.

•             Belçika Hava Kuvvetleri’ne bağlı 6 F16 uçağı 1 Temmuz itibariyle Suriye’de hava operasyonları düzenleyecek.  Belçikalı askeri yetkililerin Suriye’de hava operasyonlarına katılma ve Irak’taki operasyonların süresini de uzatma kararı aldığı kaydedildi.

•             Doğu Kürdistan’da, İran Pastarları, Kürd savaşçıların kıyafetlerini giyerek, Doğu Kürdistan’ın Seqiz, Bane, Sine ve Merîwan kırsalında halka baskı uygulandığı belirtildi.

•             Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Kültürel Miras, El Sanatları ve Turizm Örgütü Başkanı Mesud Sultanifer anlaşma imzaladı.

•             İran Petrol Milli Firması Uluslararası İşler Başkanı Muhsin Kamseri yaptığı açıklamada; İran’la İspanya arasında bir yıllık petrol satışı anlaşması yürürlüğe girdiğini belirtti. İran’ın Avrupa’ya günde 500 bin varil ham petrol ihracatı başladığını belirten Kamseri, bu ihracat Avrupalı tankerlerle gerçekleştiğini kaydetti. Kamseri, İran’dan uzun vadeli petrol alımına başlayan ülkelerin arasında Fransa ve İspanya da yer aldığını söyledi

28.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1412. gününde devam ediyor.

•             Kürdistan Bölgesi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi: “Direkt petrol satışına devam edilecek”

•             Kerkük Kaymakamı Kamil Salayi: Kerkük’e çok sayıda Arab göçmen geldiğini, bu göçmenlerin bir kısmının yerel idareciler tarafından bakanlıklara, kurum ve kuruluşa yerleştirildiğini bu insanlara kimlik verilmesini önerdi. 

•             Irak Parlamentosu PDK Parlamenteri Dr. Eşwaq Caf: YNK ve KDK Listesi parlamenterlerinin Bağdat’a dönme kararı aldığını, diğer partilerin de bu karara uyduğunu duyurdu. 

•             TEV-DEM:  27 Mayıs’ta işgalci Türk ordusunun tank ve askeri araçlarla Efrin’in Cindirêsê ilçesine bağlı Hemamê köyüne geçerek, kontrol noktası kurduğunu ve bunun uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu belirtti.

•             New York Times: Arabistan yıllardır Amerikalı politikacıları hüsrana uğrattığını ve görecede ABD’nin müttefiki olmasına karşın, tekfirciliğin ve Vahabiliğin takviye edilmesi için milyonlarca dolar harcadığını ve terörün aslında Suud hanedanının ektiği tohumun ürünü olduğunu yazdı.

•             İran Ticareti Kalkındırma Kurumu’ndan bir heyet ve Avrasya İktisadi Birliği Ticaret Bakanı Veronica Nikişina ile ikili iktisadi işbirliği ülkeleri serbest ticaret anlaşması ortak etüt grubu ilk oturumunu Moskova’da düzenledi.

•             Rusya Devlet Başkanı Putin, ilişkileri iyileştirmeyi dikkate almaya hazır olduğunu, ilk adımın Ankara'dan gelmesi gerektiğini söyledi ve bu konuda da herhangi bir işaret görülmediğini belirtti.

•             Rusya Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Departmanı Başkanı Sergey Rudskoy, “Silah ve mühimmat dolu kamyonlar her gün Türkiye-Suriye sınırını geçmeye devam ettiüini söyledi.

29.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1413. gününde devam ediyor

•             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Rıza Altun, “KDP, sorunların esas kaynağıdır. Bölge politikaları açısından Türkiye’yle girmiş olduğu ilişkiler, federe yapının kazanımlarını da tehlikeye sokmaktadır.”

•             HDP Hukuktan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Nisêbîn'de gözaltına alınan 40 sivilin işkenceye maruz kaldığını, tüm baro ve insan hakları örgütlerini harekete geçmeye çağırdı.

•             Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım Diyarbakır’da. Kendisinin başbakan olduğunu unutan Yıldırım, Erdoğan’a ‘başbakanım’ diye hitap etti.

•             QSD’nin ‘Rakka’nın kuzeyini özgürleştirme’ hamlesi dördüncü gününde kontrollü ilerleme ve arama tarama faaliyetleri ile sürüyor. QSD Komutanı Roni Dêrik, DAİŞ çetelerinin mayın tuzaklarına rağmen her geçen an biraz daha ilerlediklerini kaydetti

30.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1414. gününde devam ediyor

•             BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, son bir hafta içinde Akdeniz’de en az 700 sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı.

•             ABD ordusundan Korgeneral Charles Brown, , ABD ordusunun her yıl akıllı silahlara yatırımlar yaptığını ancak DAİŞ saldırılarıyla bunun daha da arttığını belirtti. Ordu yetkililerine göre, rezervler bu kadar hızlı tükenirse maliyetler ABD ekonomisini önemli ölçüde etkileyeceğini belirtti

•             Avrupa Birliği Konseyi, aldığı bir kararla Suriye'ye yönelik yaptırımların süresini 1 yıl daha uzattı.

•             HDP’nin Diyarbakır İl Kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ”Şehirleri yakanın da yıkanın da Allah belasını versin, hesap sormayanın da Allah belasını versin” diye konuştu. Demirtaş, sivil Cuma namazı nedeniyle hakkında fezleke hazırlanmasına da tepki gösterdi.

•             Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yaptığı açıklamada; "Ne Türkiye, Rusya'yı gözden çıkarabilir, ne de Rusya Türkiye'yi gözden çıkarabilir. Her iki ülkede birbirini gözden çıkaramaz. Vurulma anında uçağın kimliği bilinmiyordu. Türkiye bile bile kasten bu uçağın düşürülmesinde yer almamıştır” diye belirtti.

•             Gaziantep'te DAİŞ'in hücre evine yapılan operasyonda ele geçirilen dijital dokümanlarda, Ankara Gar saldırısının talimatını veren örgütün Türkiye eylem sorumlusu Yunus Durmaz'ın kentteki örgüt mensuplarını maaşa bağladığı tablo da ortaya çıktı. 23 örgüt mensubunun kod isimleri yer alan tabloda, bu kişilere ödenen maaşlar tek tek görülüyor. Durmaz'ın evli ve çocuklu örgüt mensuplarına daha fazla ödeme yaptığı belirlenirken, maaşların 120 ile 690 dolar arasında değiştiği görülüyor. 

•             Türkiye'de yerli kaynaklarla geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma özelliği taşıyan "nüfuz edici bomba", Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) Kırıkkale'deki Mühimmat Fabrikasında üretildiği belirtildi.

•             Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunan Başbakanı Aleksis Çipras Ege Denizi'nde sığınmacı olaylarında acil durumda, 'kırmızı hat'tan iletişime geçme konusunda anlaştı.

•             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bizim kanımızı akıtmadan, bizi yok etmeden amacına ulaşamayacaktır. Bedel ödenecekse, o bedeli sokaktaki vatandaşa ödetmeyeceğiz ”dedi.

•             MHP'de Çağrı Heyeti “Çağrı Heyetimiz tek yetkili ve görevli organ sıfatıyla Olağanüstü Büyük kongrenin 19 Haziran 2016 tarihinde saat 10.00'da Ankara Büyük Anadolu Hotels Esenboğa Thermal ve Kongre ve Kültür Merkezi Tesislerinde yapılması hususunda karar almıştır” denildi.

•             Türkiye’de Mağdur Çocuklar Raporu’na göre 5 yılda mağdur çocuk sayısında yüzde 71.6’lık artış yaşandığı belirtildi. Rapora göre 2010-2014 yılları arasında 529 bin 756 çocuk mağdur olarak güvenlik birimine geldi. 2010’da 76 bin 428 çocuk güvenlik birimine gelirken, bu sayı 2014’te yüzde 71.6 artarak 131 bin 172’ye ulaştı. Ayrıca cinsel suçlar kapsamında açılan dava sayısı ve mahkûmiyetlerde de son 5 yılda artış olduğunun altı çizildi.

31.05.16

•             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, 27 Temmuz 2011’den bu yana avukatları ile görüştürülmüyor. Kürt Halk Önderi Öcalan’a Özgürlük için Avrupa Konseyi önündeki eylem 1415. gününde devam ediyor

•             NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,  Polonya, Baltık ülkeleri ve bölgedeki diğer ülkelerde yeni NATO askerlerinin konuşlandırılacağını kaydetti. Stoltenberg, ABD'nin da buna zırhlı bir birlik ile katkı yapacağını ifade etti.

•             Özgür Suriye Ordusu’yla bağlantılı yüzlerce kişinin eşlik ettiği askeri konvoyun, Türkiye kontrolündeki Öncüpınar (Bab El Selam) Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye giriş yaptığını belirtti.

•             Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov, Rus-Türk ilişkilerinin düzelmesi için Ankara'nın düşürülen uçağı için özür dilemesi gerektiğini söyledi.

•             Kürdistan Sosyalist Partisi kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na vermesi ile birlikte Türkiye'de "Kürdistan" adıyla üçüncü parti kurulmuş olacak.

•             Türkiye’nin, “Rusya, PKK'ye silah gönderiyor" şeklindeki sözlerine yanıt veren Rusya Dış işleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Ankara'dan kanıt sunmasını istedi.

•             ABD Dışişleri Bakanlığı süreci soruşturulan Hillary Clinton’ın yazışmalarında “İsrail’in güvenliğini korumak için Suriye’de güç kullanacakları” ibareleri dikkat çekti.

•             Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: Rusya-Türkiye problemi hiçbir çalışma grubu çözemez. Bunu yalnızca Türkiye yapabilir.

•             Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin, çetelerin geçişlerinin engellenmesi için Türkiye-Suriye sınırının kapatılmasını ele aldığı belirtildi.

•             İsrail Suriye sınırında özel birlik konuşlandırdı. 

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 0131  MAYIS  AYI  HABER  KRONOLOJISI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.