BASIN BÜLTENLERİ 29/30.05.2016
Basın Bültenleri / 02 Haziran 2016 Perşembe Saat 10:20
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz 


HABER ARALIĞI:29.05.2016-30.05.2016

TÜRKÇE

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  TÜRKİYE İLE RUSYA BİRBİRİNİ GÖZDEN ÇIKARAMAZ

ü  Türk Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Ne Türkiye, Rusya'yı gözden çıkarabilir, ne de Rusya Türkiye'yi gözden çıkarabilir. Her iki ülkede birbirini gözden çıkaramaz. Vurulma anında uçağın kimliği bilinmiyordu. Türkiye bile bile kasten bu uçağın düşürülmesinde yer almamıştır” (Sputnik News-Rusya)

ü  GAZİANTEP'TEKİ OPERASYONDA DAİŞ'İN MAAŞ DEFTERİ ORTAYA ÇIKTI

ü  Gaziantep'te DAİŞ'in hücre evine yapılan operasyonda ele geçirilen dijital dokümanlarda, Ankara Gar saldırısının talimatını veren örgütün Türkiye eylem sorumlusu Yunus Durmaz'ın kentteki örgüt mensuplarını maaşa bağladığı tablo da ortaya çıktığı belirtildi.  23 örgüt mensubunun kod isimleri yer alan tabloda, bu kişilere ödenen maaşlar tek tek görülüyor. Durmaz'ın evli ve çocuklu örgüt mensuplarına daha fazla ödeme yaptığı belirlenirken, maaşların 120 ile 690 dolar arasında değiştiği görüldüğü ifade edildi.  (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  İŞTE SIĞINAK DELEN MİLLİ FÜZELER

ü  Türkiye'de yerli kaynaklarla geliştirilen ilk beton delici mühimmat olma özelliği taşıyan "nüfuz edici bomba", Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) Kırıkkale'deki Mühimmat Fabrikasında üretildiği belirtildi. (AA-Türkiye)

ü  ÇAVUŞOĞLU'NDAN ABD'YE 'PYD' ELEŞTİRİSİ

ü  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'yi, Rakka'da YPG ile operasyona katıldıkları için eleştirdi. (AA-Türkiye)

ü  ERDOĞAN VE ÇİPRAS 'KIRMIZI HAT'TA ANLAŞTI

ü  Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Ege Denizi'ndeki sığınmacılarla ilgili acil durum ortaya çıktığında, 'kırmızı hat'tan iletişime geçme konusunda anlaştıkları belirtildi. ( Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  SURİYE POLİTİKASINDA DEĞİŞİKLİK, RUSYA'YLA YUMUŞAMA ZORUNLULUK HALİNE GELDİ

ü  Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Türkiye’nin Suriye politikası ve 24 Kasım 2015’te savaş uçağının düşürülmesiyle bozulan Rusya ile ilişkilere ilişkin “Suriye politikasında değişiklik, Rusya'yla yumuşama zorunluluk haline geldi” dedi. (Yeni Şafak-Türkiye)

ü  BİZİM KANIMIZI AKITMADAN AMACINA ULAŞAMAYACAK

ü  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "O da sanıyor ki 'ben böyle dedim başkan olacağım.’ Bizim kanımızı akıtmadan, bizi yok etmeden amacına ulaşamayacaktır" dedi. ( Birgün-Türkiye)

ü  MHP'DE ÇAĞRI HEYETİ KURULTAY TARİHİNİ AÇIKLADI

ü  MHP'de Çağrı Heyeti “Çağrı Heyetimiz tek yetkili ve görevli organ sıfatıyla Olağanüstü Büyük kongrenin 19 Haziran 2016 tarihinde saat 10.00'da Ankara Büyük Anadolu Hotels Esenboğa Thermal ve Kongre ve Kültür Merkezi Tesislerinde yapılması hususunda karar almıştır” denildi. ( Oda Tv-Türkiye)

ü  AKP İKTİDARINDA SON 5 YILDA ÇOCUK İSTİSMARINDA YÜZDE 71,6'LIK ARTIŞ YAŞANDI.

ü  Türkiye’de Mağdur Çocuklar Raporu’na göre 5 yılda mağdur çocuk sayısında yüzde 71. 6’lık artış yaşandığı belirtildi. Rapora göre 2010-2014 yılları arasında 529 bin 756 çocuk mağdur olarak güvenlik birimine geldi. 2010’da 76 bin 428 çocuk güvenlik birimine gelirken, bu sayı 2014’te yüzde 71.6 artarak 131 bin 172’ye ulaştı. Ayrıca cinsel suçlar kapsamında açılan dava sayısı ve mahkûmiyetlerde de son 5 yılda artış olduğunun altı çizildi. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye)

ü  ASKERİ KONVOY TÜRKİYE'DEN SURİYE'YE GİRİŞ YAPTI

ü  ÖSO bağlantılı yüzlerce kişinin eşlik ettiği askeri konvoy, Türkiye kontrolündeki Öncüpınar (Bab El Selam) Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye giriş yaptı. Türkiye’de, Azez’e teçhizat gönderdi. (Reuters-İngiltere)

ü  GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN ABD’Lİ ASKERLERİN YPG ARMASI TAKMASINA ELEŞTİRİSİ

ü  Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, ABD’li askerlerin YPG arması takmalarını eleştirdi.  (Timetürk-Türkiye)

 

ROJAVA KÜRDİSTAN-SURİYE

ü  MUHALİFLERİN BAŞMÜZAKERECİSİ ALLUŞ İSTİFA ETTİ

ü  Suriye’de Yüksek Müzakere Komitesi'nin (HNC) başmüzakerecisi olan Muhammed Alluş görevinden istifa etti.  (Dünya Bülteni)

ü  SURİYE VE BATILI İSTİHBARAT İLİŞKİLERİ

ü  Beyrut üzerinde örgütlenen Alman dış istihbarat örgütü BND ve Suriye istihbaratı işbirliğinin, doğrudan Şam'da devam ettirildiği, BND ile Suriye istihbaratının defalarca buluşup, bilgi alışverişinde bulunduğu belirtiliyor. Suriye istihbaratı Paris suikastı öncesinde batılı istihbarat örgütlerine bilgi aktarımında bulunmuş. (Die Welt gazetesi-Almanya)

ü  İSRAİL SURİYE İÇİN ÖZEL BİRLİK HAZIRLADI

ü  İsrail’in Suriye’den gelecek tehditler için kurduğu özel birliğin sınır bölgesinde koordinasyon görevi yapacağı bildirdi. ( Şarku’l Avsat gazetesi-İsrail)

ü  AVRUPA'NIN SURİYE KARŞISINDAKİ GÖRÜŞÜ DEĞİŞİYOR

ü  Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat; terörü destekleyen Avrupa ülkeleri bu desteğin Brüksel, Paris ve daha başka kentlerde meydana gelen terör saldırılarına yol açtığını belirtti. (Meyadin Televizyonu-Suriye)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  Lİ ŞENGALE DAİŞÊ Bİ 9 OTOMOBİLAN ÊRİŞ KİR

ü  Cîgirê Fermandarê Tabûra Dihokê Xalid Hemzo got: Şeva borî DAIŞê bi 9 otomobîlan, li Domîza Şingalê,  gundên Ramosiye û Kirov ku dikevin rojavayê Şingalê êrîşî Hêza Pêşmerge kirine, lê êrîşa wan têkçuye û bi gelek kuşti u birindaran paşde vekişiyane. (Rudaw-Başur)

ü  NEWŞÎRWAN MİSTEFA DAXWAZEK Jİ SEKRETERÊ NÛ YÊ YEKGİRTÛYÊ KİR

ü  Serokê Giştî yê Tevgera Goranê Newşîrwan Mistefa bi rêya telefonê li gel sekreterê gişti yê Yekgirtûya Îslamiya Kurdistanê, Selahedîn Behadîn axiviye û daxwaza ‘’pêşxistina proseya siyasî li Herêma Kurdistanê rola xwe bilîze û Ji bo demokrasiyê û serweriya yasayê  li Herêma Kurdistanê hewl bide’’ kiriye. (Milletpres-Başur)

ü  DAİŞ YARALILARINI ZEHİRLEYEREK ÖLDÜRÜYOR

ü  Felluce’de DAİŞ’in, şimdiye kadar hastaneye getirilen 8 yaralısında Klorid Potasyum maddesini kullanarak öldürdüğünü gözlemlendi. (Feluce Hastane Kaynakları-Irak)

ü  SÜLEYMANİ BAĞDAT’IN TALEBİ ÜZERİNE IRAK’TA BULUNUYOR

ü  Irak’ın halk güçleri Haşedul Şaabi Komutanlarından Ebu Mehdi El-Mühendis’den, Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani’yenin Bağdat-Irak’ta olduğu açıklaması. (Tesnimhaber-İran)

ü  SURİYE MUHALEFETİNİN BARZANİ’DEN 3 TALEBİ VAR

ü  Mesud Barzani, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nu ile görüştü. Görüşme gündemi: 1-ENKS ve SMDK’nın ilişkilerinin daha fazla geliştirilmesi. 2-Rojavalı Peşmergelerin SMDK’nın askeri oluşumu içerisinde yer alması. 3-Ana güç olması ve SMDK’nın Kürdistan Bölgesi’nde temsilcilik açması. (Basnews-Başur)

ü  XAZİR OPERASYONUNUN BİLANÇOSU AÇIKLANDI:

ü  Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı: Musul’un doğusundaki Xazir bölgesinde DAİŞ’e karşı gerçekleştirdiği operasyonun sonucunda; Koalisyon uçaklarının desteğiyle, 140 çete üyesi, örgütün 15 bomba yüklü aracının imha edildiğini, Muftî, Tel Eswed, Werdek, Zaraxatûnê Xwarê, Tûlbend, Gezekan, Çemekur, Kûlebor, Suxra, Şabek ve Kakeyî Kürdlerinin köylerinin de kurtarıldığı belirtti. (Güvenlik Ajansı/Twitter-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  EKBER SALİHİ: ABD’YE AĞIR SU SATIŞI ENGELLENDİ

ü  İAEK Başkanı Ali Ekber Salihi: ABD’nin yönetimi gönderilen ağır suyu teslim aldıktan sonra bu mala el koyması ve parasını da ödememesi muhtemel olduğu için satışı engellediğini vurguladı. (Farshaber-İran)

ü  ŞAMHANİ: ABD ALEYHİNDE KESİNLİKLE DAVA AÇACAĞIZ

ü  İMGYK Sekreteri Ali Şamhani: İran yönetimi malını geri almak için ABD aleyhinde dava açacağını ve Bunu  için tüm yasal ve hukuki yollara başvuracaklarını vurguladı. (İrna-İran)

ü  İRAN-UKRAYNA GÖRÜŞMESİ

ü  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran’a iki günlük bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’le bölge ve terörle mücadeleyi görüştü. (İslamidavet-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  BM: AKDENİZ’DE BİR HAFTADA 700 SIĞINMACI ÖLDÜ

ü  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami, son bir hafta içinde Akdeniz’de en az 700 sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı. (DPA Haber-Almanya)

ü  DAİŞ, ABD ORDUSUNA PAHALIYA MAL OLUYOR!

ü  ABD ordusundan Korgeneral Charles Brown, "Savaş ihtiyaçlarını karşılamak için dünyadaki diğer bölgelerdeki stoklar göz önünde bulundurularak bir inceleme yapılmalı" ABD ordusunun her yıl akıllı silahlara yatırımlar yaptığını ancak DAİŞ saldırılarıyla bunun daha da arttığını belirtti. Ordu yetkililerine göre, rezervler bu kadar hızlı tükenirse maliyetler ABD ekonomisini önemli ölçüde etkileyeceğini belirtti (Amerikanın Sesi-ABD)

ü  AB, SURİYE’YE YÖNELİK YAPTIRIMLARIN SÜRESİNİ UZATTI

ü  Avrupa Birliği Konseyi, aldığı bir kararla Suriye'ye yönelik yaptırımların süresini 1 yıl daha uzattı. Yaptırımlar arasında petrol ambargosu, yatırımlara sınırlama, Suriye Merkez Bankası'nın AB içindeki malvarlığının dondurulması, çift amaçlı teknoloji ticareti ambargosu, telefon ve internet teknolojileri ve ekipmanları ihracatı yasağı bulunduğu belirtildi. (Sol Haber-Türkiye)

ü  NATO, POLONYA'DAKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

ü  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,  Polonya, Baltık ülkeleri ve bölgedeki diğer ülkelerde yeni NATO askerlerinin konuşlandırılacağını kaydetti. Stoltenberg, ABD'nin da buna zırhlı bir birlik ile katkı yapacağını ifade etti. Stoltenberg, farklı ülkelerden askeri birliklerinin dönüşümlü olarak bölgede bulunacağını söyledi. (Sputnik News-Rusya)

ü  ABD'NİN KÜRTLERLE İTTİFAK YAPMASI TÜRKİYE'Yİ ÇİLEDEN ÇIKARDI

ü  ABD'nin son dönemde Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerle kurduğu fiili ittifakın Türkiye'yi çileden çıkardığını yazan gazete, "Türkiye'nin başına buyruk politikası giderek IŞİD'le mücadele önünde daha büyük bir engel oluşturuyor" ifadeleri kullanıldı. (Times Gazetesi-İngiltere)

ü  HAMMOND: ESED ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLAMAZ

ü  İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, ülkesinin Esad yönetiminden yana olmadığını, "Esed çözümün bir parçası olamaz. Esad’ın çözümü, istifa etmektir” diye ifade etti. (Kunka Haber-Kuveyt)

ü  ‘ERDOĞAN KÜRTLERİ AB'YE GÖÇ ETTİRMEK İSTİYOR’

ü  Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, “vizelerin kalkmasıyla birlikte Kürtler Almanya, Danimarka ve İsveç'e gidecek bir daha dönmeyecek”. Erdoğan'ın terör ve Kürt sorununu çözmek için bunu teşvik edebileceğini de ifade eden Fisk,"Erdoğan'ın halkının babası ve topraklarını temizleyen kişisi olarak anılmak istediğini ve bunun 16 milyon Kürt'ün hayatına mal olabileceğini" yazdı. (Reuters-İngiltere)

ü  HİLLARY CLİNTON: “İSRAİL’İN GÜVENLİĞİ İÇİN ESED DEVRİLMELİ!”

ü  Bir süredir soruşturulan Hillary Clinton’ın yazışmalarında Orta Doğu’da “İsrail’e yardım etmenin ve İsrail’in güvenliğini korumanın en iyi yolunun” Suriye’de “güç kullanmak” olduğu ifadesini kullandığı belirtildi. “İran’ın gelişen nükleer kapasitesi karşısında İsrail’e yardım etmenin en iyi yolu, Beşar Esad rejimini devirmeye çalışan Suriye halkına yardım etmektir” diyerek Suriye’de rejim değişikliği gerçekleştirerek İran’ın önünün kesin şekilde alınması gerektiğine vurgu yaptığı ifade edildi. (Ehlibeyt Haber-İran)

ü  ŞAHÊ URDİNÊ PARLAMENTO HİLWEŞAND

ü  Şah Ebdullah ê Duyem yê Urdinê bi biryareke şahane, biryara hilweşandina parlamentoya welatê xwe da û Serokê Devera Eqebe ya Urdunê Hanî Mulqî jibo pêkanîna hikûmeta nû erkdar kir. Li gorî destûra Urdinê, pêwîst e dinava 4 mehan de hilbijartinên giştî yên parlamentoyê bên kirin u hukumet ji nuve were avakirin. (Estanews-Başur)

ü  TÜRKİYE'YLE İLİŞKİLERİMİZDEKİ SORUN, ÇALIŞMA GRUBUYLA ÇÖZÜLEMEZ

ü  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: Rusya-Türkiye problemi hiçbir çalışma grubu çözemez. Bunu yalnızca Türkiye liderliği yapabilir. (Sputnik-Rusya)

ü  LAVROV-KERRY TÜRKİYE SINIRINI KONUŞTU

ü  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin, Suriye'deki çete örgütlerine ve ateşkese uymayan yasadışı silahlı gruplara karşı Rusya ve ABD'nin ortak hava saldırıları düzenlemesi yönündeki teklifi görüşüldü. Suriyeli muhalif grupların El Nusra'nın kontrolünde olan bölgeleri terk etmesini sağlayacağına dair verdiği sözler de ele alındı. (Sputnik-Rusya)

ü  ‘İDLİB'DE HAVA SALDIRISI DÜZENLEMEDİK’

ü  Rusya Savunma Bakanlığı İgor Konaşenkov, "Rus hava güçleri İdlib bölgesinde herhangi bir savaş görevi ya da hava saldırısı gerçekleştirmedi" dedi. (Sputnik-Rusya)

ü  KARADENİZ'İN 'NATO GÖLÜNE' DÖNÜŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

ü  Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Gruşko, Karadeniz'den gelebilecek tehditlere gereken yanıtları vereceklerini belirtip, "NATO'dakiler Karadeniz'in hiçbir zaman 'NATO gölüne' dönüşmeyeceğinin belirtti. NATO'nun Rusya'yı çevreleme politikası izlemeye devam ettiğini, "NATO'yla ilişkilerimizdeki durumu 'soğuk savaş' olarak nitelemek istemiyorum ama ittifak, 'soğuk savaş' zamanına ait güvenlik şablonları uyguladığını söyledi. (Rossiskaya Gazete-Rusya)

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com - http://kursam.com/index.html

 

 

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  2930  05  2016  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.