SİİRT ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENCİLER KİMLERİN ELİYLE FİŞLENİYOR!
Gençlik / 18 Haziran 2016 Cumartesi Saat 10:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siirt Üniversitesi, akademik kariyerinden çok öğrencileri hakkında açtığı soruşturmalar ile nam kazandı. Peki üniversite yönetimi yüzlerce soruşturma kapsamında binleri aşan öğrenciye açtığı soruşturmaları hazırlamasında etkin isimler kimler? Soruşturmalar hangi temelde, kimlerin eliyle ve nasıl hazırlanıyor, öğrenciler nasıl fişleniyor

Siirt Üniversitesi, akademik kariyerinden çok öğrencileri hakkında açtığı soruşturmalar ile nam kazandı. Peki üniversite yönetimi yüzlerce soruşturma kapsamında binleri aşan öğrenciye açtığı soruşturmaları hazırlamasında etkin isimler kimler? Soruşturmalar hangi temelde, kimlerin eliyle ve nasıl hazırlanıyor, öğrenciler nasıl fişleniyor

Akademik Ceza Sistemi Dahi Uygulanmıyor!

Öğrenciler Demokratik Hak Taleplerinde En Üst Sınırdan Cezalar Alıyor!

Siirt Üniversitesi yönetimi, İran’da tecavüzcülerinden bulunduğu binadan atlayarak kurtulan fakat yaşamını yitiren Ferinaz Xosrawanî için yapılan ‘ses çıkar’ eylemine katılanlar başta olmak üzere çok sayıda demokratik eyleme katılan öğrencisi hakkında açtığı şaşırtıcı soruşturmalar ile hakkından epey söz ettirdi. “Futbol turnuvası düzenlemek”, üzerinde  “YPG-YPJ” yazan kurabiyeleri yemek ve bununla örgüte destek vermek, okula servis sayısının arttırılmasını talep etmek, üniversitede fuhuş ve tacizlere tepki göstermek soruşturma nedeni sayıldı. Üstelik akademik ceza sistemine göre, en başta uyarı vb cezalar alması gereken öğrenciler herhangi bir uyarı cezası dahi almadan 3’er aydan başlamak üzere okuldan uzaklaştırılmıştı.

Peki üniversitede haklarında onca mesnetsiz suç ile soruşturma açılan öğrencileri polis istihbaratını aratmayacak düzeyde, ‘fişleyen’ ya da fişlenmesine neden olan üniversite çalışanları kimler?

Demokratik-Akademik Faaliyetler Kriminalize Ediliyor!

Siirt Üniversitesi’nde Genel Sekreter Adnan Memduhoğlu’ndan tutalım, farklı departmanlarda görev yapan Yakup Kars, Bilal Koç, Volkan Serter, Selami Erman, Halil Asut’un demokrat, yurtsever ve Kürt öğrencileri fişlemek için ekip olarak çalıştıkları, öğrencilerin yaptığı tüm demokratik-akademik faaliyeti kriminalize ederek soruşturmaların açılmasında ön ayak oldukları okuldan ayrılmak zorunda kalan çok sayıda öğrencinin verdiği bilgiler doğrultusunda ortaya çıktı.

Bilgi İşlem Daire ve Personel Daire Memurları Öğrenciler Hakkında Bilgi Topluyor!

Siirt Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı'nda memur Yakup Kars, öğrencilerin kimlik ve aile bilgilerine ulaşabildiği için rahatlıkla hangi öğrencilerin gözetim altına alınması gerektiği hususlar hakkında Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne gayri resmi bilgi vermektedir. Muhafazakar kimliği ve ayrıca DAİŞ’i destekleyen nitelikteki söylemleri ile dikkat çeken Kars’ın, Kürt ve yurtsever öğrencileri okulda bulunan faşist görüşteki öğrencilere hedef gösterdiği belirtiliyor.

Kars’ın, öğrencilerin kimlik bilgilerini Bilal Koç isimli yine üniversitenin Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda memur olan şahsın da desteği ile edindiği biliniyor.

Üniversitede Torpilli Personel Alımında Kriter AKP’li ve Eğitim Bir Sen’li Olmak!

BSYO Sekreteri Selami Erman ise üniversitede bölüme direk sekreter olarak ‘torpil’ ile atandığı belirtilirken, tüm görevi demokrat öğrencilerin yanı sıra üniversite personeli hakkında da bilgi toplamak.  Üniversitede memur kadrolarının sınav sisteminde alınan puanlama sistemine riayet edilmeden yapıldığı daha çok Eğitim Bir Sen yönetimi ve AKP yönetimi tarafından verilen ‘referans’ listesiyle hazırlandığı belirtilen hususlardan. ‘Referans’ listesi konusu Eğitim Sen tarafından genel merkeze taşınarak Meclis’ten araştırma istenmiş fakat herhangi bir sonuç alınmamıştı.

Eğitim-Bir Sen Temsilcisi AKP’li Olmayan Herkes Hakkında Bilgi Topluyor

Siirt Üniversitesi Eğitim Bir Sen Temsilcisi Halil Asut, Eğitim Sen üyeleri başta olmak üzere, demokrat, sosyalist, kurum ve kişileri ayrıca HDP’ye sempati duyan ve seçim sürecinde partiye oy verdiğini bildiği, öğrenciler hakkında özel olarak MİT’e ve üniversite bünyesinde oluşturulan gayri resmi birime bilgi vermektedir. Eğitim Sen üyelerinin katıldıkları eylemler, öğrencilerin çalışmaları bu kişi tarafından rapor edilmekte ve soruşturmalar bu çerçevede genişletilmektedir. Ayrıca, üniversite bünyesinde Eğitim Sen’li üyesi olanların görev yerleri sık sık değiştirilmekte, haklarında görev ve yetkileri ellerinden alınmak ve Eğitim Bir Sen yada AKP’ye yakın kişiler atanması için özel listeler hazırlanmaktadır.

Üniversite Genel Sekreteri Memduhloğlu’ndan Hüda-Par’a Özel İzin!

Adnan Memduhoğlu Siirt Üniversitesi Genel Sekreteridir. Hüda-Par’lı Memduhoğlu, partinin tüm etkinlikleri için üniversitenin toplantı ve gösteri salonunu öğrenci etkinlikleri olduğunda iptal dahi ederek verdiği belirtilmektedir. Ayrıca, üniversite içerisinde oluşturulan MİT, kontra üyelerinin topladığı tüm bilgileri derleyerek soruşturma hazırlamaktadır.

Öğrenci Görünümünde MİT Üyeleri!

Volkan Serter, üniversitede öğrenci görünümündeki MİT elemanı olduğu, kendisi ile üniversitede aynı konumda olan elemanları koordine ettiği ve üniversitede memur olarak yerleştirilen ancak öğrencilerin içerisinde kimliklerinden ötürü rahat hareket edemeyen memurlar yerine bilgi topluyor. Özellikle üniversite gençliği tarafından kurulan Botan Demokratik Öğrenciler Derneği'nde derneğin tüm çalışmalarını, dernek üyelerini takip ettiği belirtiliyor.

Siirt’te bulunan ve çetelere yakınlığı ile bilinen Mustazaf-Der ve Çınar Der gibi derneklerin üniversite içerisinde rahatça örgütlenmeleri, kongre, konferans, toplantı salonlarını örgütleme çalışmaları için rahatlıkla kullanmalarına üniversite sekreteri tarafından sınırsız onay sunulduğu da belirtiliyor.

Dilgeş Yerlikaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): SIIRT  UNIVERSITESI  NDE  OGRENCILER  KIMLERIN  ELIYLE  FISLENIYOR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.