AKP’DE SEMA RAMAZANOĞLU, KDP’DE ÇINAR SAAD ABDULLAH!
Kadin / 04 Temmuz 2016 Pazartesi Saat 06:35
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDP 2 yıl önce DAİŞ’in Şengal’e saldırmasında, işgalinde ve binlerce kadının köle olarak çetelerin eline geçmesinde en büyük rolü oynamıştır. KDP, Şengal halkının yanında olacağına DAİŞ’e yardım etmiştir. Êzîdî halkını DAİŞ’e kendi çıkarları için satmıştır. Böyle kendinden olan bir halka sahip çıkmayan KDP’nin bugün tecavüzü bir şans olarak görmesi anlaşılır bir şey. Nadia Murad Şengal’de DAİŞ’in tecavüzüne maruz kalmıştı bu gün Çınar Abdullah’ın değerlendirmesine baktığımızda Nadia Murad’ın

AKP-KDP zihniyetinin paralelliği her alanda kendisini hissettiriyor. Erkek egemen zihniyetin son ürünü olan DAİŞ’in katliam ve soykırımı, kadına ve onun değerlerine yönelimi ile yürütülen Ezîdî kadınlarının kaçırılması ve tecavüzlerine destek Çınar Saad Abdullah’dan geldi. Başta kadını hedef alan DAİŞ zihniyetini KDP yöneticisi ve Sosyolog olan Çınar Saad Abdullah açık bir dille bu tecavüz ve kadına yönelimi “bir gelişme ve Ezîdî kadını için bir açılım olarak” değerlendirmiştir. KDP’nin anlayışının bir ürünü ve erkek egemen zihniyetin savunucusu rolüne bürünmüş olan Çınar Saad Abdullah yapmış olduğu açıklama ile bir kez daha erkek egemen zihniyetin yapıp yapabileceklerine örnek sunmuştur.

Abdullah: ‘Tecavüz, Şengal Kadını İçin Bir Ödül’!

Çok eşlilik, kadının sosyal ve siyasal yaşamdaki yerinin daraltılması, çocuk yaşta evliliklerin maruz görülmesi, kadın katliamlarının-intiharlarının had safhada oluşu KDP’nin eril dil ve zihniyetini anlamak için bariz örneklerden yalnızca bir kaçıdır. DAİŞ çeteleri tarafından kaçılarak cinsel köle olarak tutulan, sistematik tecavüze maruz bırakılan ve hala esir tutulan binlerce Êzîdî kadını, KDP’nin Kürt kadınlarına bakış açılarını da ortaya koymaktadır.

KDP yöneticisi olan Çınar Saad Abdullah’ın kadına bakışındaki eril zihniyetin dışa vurumu, partilerinin genel bakışının dışa vurumudur.  Çınar Abdullah bir kadın olmasına rağmen Şengal’de Êzîdî kadınların başına gelen tecavüz ve katliamı “bir şans” olarak ele almış ve söylevlerinde de bunu söylemekten geri kalmamıştır. KDP zihniyetinin kokuşmuşluğunun maalesef bir kadının dilinden ve üstelik Êzîdî kadınlara yönelik geliştirilen sistematik tecavüzün şans olarak görülmesi en büyük zihniyetsizlik ve hayasızlık örneğidir.

Çınar Abdullah kadınlara yapılan işkence ve tecavüzü Êzîdî kadınlara verilen bir ödülmüş gibi görüyor. Çınar Abdullah için ‘Tecavüze uğramak ve tecavüze uğradıktan sonra Avrupa ülkelerine gitmeyi’ şans ve sosyalleşme olarak ele almış. Çınar Abdullah,  Ezdi kadınların yaşadığı tecavüzü ve katliamı farklı bir dille yansıtarak kadınların sanki kendi istekleriyle DAİŞ’e gittiklerini hiçbir mücadele vermediklerini ifade ediyor. Burada ilk başta Êzîdî kadınını pasife etmekle birlikte, Êzîdîliği “geri kalmış, yobazlaşmış ve kendi kalıpları içinde kapalı kalmış ve toplumsallaşmayan bir din” olarak ortaya koyuyor. Oysa

Êzîdîler kendi ana topraklarında yıllardır toplum olarak kendi dinleri yaşamaya çalışmış, tüm baskı ve onlarca katliama karşı göğüs gererek ana topraklarını terk etmeyerek yaşam mücadelesi vermişlerdir. Êzîdîler, Şengal bölgesinde sürekli KDP’nin geri kalmış, kadını aşağılayan, çok kültürlülüğü yok sayan politikalarıyla karşı karşıya kalmış ve Êzîdî halkı buna karşı da mücadele vermiştir.

Çınar Abdullah Olsaydı ‘Tecavüz’ Bir Ödül Müdür?

Sormak gerekir Çınar Abdullah’a ‘Kendisi tecavüze uğrasaydı bir ödül olarak mı görecekti?’ Kendisi tecavüze uğradıktan sonra Avrupa ülkelerine gitmeyi bir sosyalleşme ve şans olarak mı görecekti?  Kendisi olmayan hep bir başkası olmak için çabalayan kendinden olanı dışlayan sadece kendi çıkarlarını düşünen bir zihniyetin ürünü: KDP şahsında Çınar Saad Abdullah’ta yalnızca küçücük bir yansımasını bulmuştur.

Çınar Abdullah’a Göre Nadia Murad Sosyalleşmiştir!

KDP 2 yıl önce DAİŞ’in Şengal’e saldırmasında, işgalinde ve binlerce kadının köle olarak çetelerin eline geçmesinde en büyük rolü oynamıştır. KDP, Şengal halkının yanında olacağına DAİŞ’e yardım etmiştir. Êzîdî halkını DAİŞ’e kendi çıkarları için satmıştır. Böyle kendinden olan bir halka sahip çıkmayan KDP’nin bugün tecavüzü bir şans olarak görmesi anlaşılır bir şey. Nadia Murad Şengal’de DAİŞ’in tecavüzüne maruz kalmıştı bu gün Çınar Abdullah’ın değerlendirmesine baktığımızda Nadia Murad’ın tecavüzünü bir şans olarak görmüş ve Avrupa ülkelerine gitmesini bir şans sosyalleşme ele almıştır.

“Bu güne kadar kendi bölgelerinin dışına çıkmamış dünya ile temas kurmamış hep kendi içlerinde kapalı yaşamıştır ama bu gün DAİŞ’in saldırılarından sonra Avrupa’nın birçok kentinde yaşamaya başlamışlar. Êzîdî halkı yeni kültürlerle kaynaşarak yeni insanlarla temasları olacak ve sosyalleşecekler” diyen Çınar Abdullah’ın cümleleri sosyolojik açıdan da garabettir.

Al KDP’yi Vur AKP’ye: Abdullah ve Ramazanoğlu’da Öyledir!

KDP zihniyeti AKP zihniyeti ile paralel hareket ettiğini her fırsatta göstermeye çalışıyor. Türkiye’de Ensar Vakfı’nda yaşanan tecavüz vakası sonrası cinsel istismara maruz kalan çocukları öteleyen ve vakfı sahiplenen AKP Rejiminin kadınlı erkekli sahiplenme cümleleri hala hatırlardadır. Konu üzerine istifa etmesi gereken dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, istifa etmesi gerekirken vakfı sahiplenerek, “Bir kereden bir şey olmaz” demiştir. AKP’li bakandan rol çalmaya çalışan KDP yöneticisi Çınar Abdullah, tecavüzün ‘sosyalleşmeye” götüreceğini savunarak bir adım öne geçmiştir.

Şengal ve Musul’un işgal edilmesindeki payı yeterince gözler önünde değilmişçesine hayâsızca konuşan KDP’ye bir de KDP’li yönetici Abdullah’ın ucube sözleri eklenince tüyler ürpertici şekilde binlerce kadının DAİŞ çetelerinin elinde tutulması gerçeğindeki paylarını unutturmamak ve maruz göstermek için bir deneme girişimi şeklinde algılamamak elde değil.

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP  DE  SEMA  RAMAZANOGLU  KDP  DE  CINAR  SAAD  ABDULLAH    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.