04.07/05.07.2016 BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 09 Temmuz 2016 Cumartesi Saat 13:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsini

 

HABER ARALIĞI: 04.07/05.07.2016

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ü  ÇAVUŞOĞLU: İNCİRLİK'İ RUSYA'YA AÇABİLİRİZ

ü  Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “DAİŞ’e karşı aktif mücadeleye katılmak isteyenlere de biliyorsunuz İncirlik Hava Üssü'müzü açtık. Rusya ile de aynı işbirliğini niye yapmayalım?” dedi. (AA-Türkiye)

 

ü  “AMAÇ DEMOGRAFİK YAPIYI DEĞİŞTİRMEK”

ü  CHP İstanbul Vekili Erdoğan Toprak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriyelilere vatandaşlıkla gizlediği gerçek planını hayata geçirmeye çalıştığını, “Nusaybin’in, Şırnak’ın, Cizre’nin, Yüksekova’nın, İdil’in, Silopi’nin gerek coğrafi gerekse yerleşim planlamasının yeniden yapılmasından söz edilmektedir. Özellikle Güneydoğu’nun demografik yapısını Suriyelilerle değiştirmek, Kürt yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı yerlere Suriyeli yeni yurttaşları yerleştirerek, Kürt nüfusu dengeleyip gerekirse bazı yerlerde azınlığa düşürmek planları çok tehlikeli adımlardır” dedi. Ayrıca; “3 milyon Suriyeliye yurttaşlık, selefi iç savaşın Türkiye’ye taşınmasıdır” uyarısında bulundu. (DHA-Türkiye)

 

ü  ERDOĞAN'DAN MISIR'A MURSİ TEPKİSİ

ü  Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mursi ve arkadaşlarına karşı alınan bu kararların hepsi tamamıyla masa üstüdür, tasvip etmiyoruz.” dedi. (AA-Türkiye)

 

ü  "ATATÜRK HAVALİMANI'NDAKİ SALDIRININ ZAMANI TESADÜF DEĞİL"

ü  Türk Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı'na düzenlenen saldırının, İsrail ve Rusya ile yapılan anlaşmaların açıklanmasından bir gün sonra düzenlenmesinin tesadüf olmadığını, DAİŞ’in anlaşmalara karşı olduğunu beliritti. (Sabah Gazetesi-Türkiye)

 

ü  ABD: DAİŞ ANTALYA’YA ‘PARA TRANSFERİ BÜROSU’ KURDU

ü  Atatürk Havalimanı’na saldırı sonrası ‘terör örgütleri ve finansmanı’ konusunda çalışmalar yapan ABD, Türkiye’de daha büyük saldırıların olmasından endişe ettiklerini belirtti. Antalya, Muğla ve İzmir’de turistik yerler, gece kulüpleri veya otellere baskın yapmasından korkulurken, ABD resmi olarak Türkiye’yi uyardığı 3 ilden birisi olan Antalya’da DAİŞ’in ‘para transferi bürosu’ açtığı belirtiliyor. (Rast Haber-İran)

 

ü  MİT'İN, EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİ'NE GÖNDERDİĞİ ÇARPICI DAİŞ RAPORU!

ü  MİT'in Ankara katliamından önce emniyet müdürlüklerine gönderdiği rapora göre, Türkiye'de 10-12 bin civarında DAİŞ ve El Nusra destekçisi var. DAİŞ Ankara ve Konya'yı üs olarak kullandı ve en fazla katılımlar da bu iki ilden olurken DAİŞ'in örgütlendiği derneklerin halen faal olduğuna dikkat çekildi. (AA-Türkiye)

 

ü  ANKARA GAR SALDIRISINI FAİLİ YUNUS DURMAZ 150 KİŞİYE CANLI BOMBA EĞİTİMİ VERDİ!

ü  Ankara’daki gar saldırısıyla ilgili iddianamede DAİŞ’in Antep çete emiri Yunus Durmaz’ın Türkiye’de eylem yapacak 150 kişiyi canlı bomba, bomba ve silah konularında eğittiği, bu kişilerin, örgütün hücre evlerinde kaldıkları belirtildi. (Timetürk-Türkiye)

 

ü  DOĞUBAYAZIT EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KENDİ GÜVENLİĞİ İÇİN HENDEK KAZDI

ü  Doğubayazıt Emniyet Müdürlüğü, bombalı saldırı ihtimaline karşı "güvenlik" gerekçesiyle binanın etrafına yüz metre uzunluğunda hendek kazdırdı. Hendek bariyerlerle kapatıldı. (Hür Bakış-Türkiye)

 

ü  ABDULKADİR SELVİ’NİN KALEMİNDEN AKP MKYK’NDAN NOTLAR

ü  “Hakkâri’nin yerine Yüksekova, Şırnak’ın yerine Cizre il olacak. Ama Midyat ve Erciş için yürütülen bir çalışma yok. Bu arada hem Bakanlar Kurulu’nda, AKP’nin yetkili kurullarında yapılan değerlendirmeler ışığında; terörle mücadelede yeni bir süreç yaşanıyor. Yaz döneminde kırsalda amansız bir mücadele sürecek. AKP’nin MKYK toplantısında Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli ile İçişleri Bakanı Efkan Ala kapsamlı bir sunum yapıyorlar. Ala, “PKK’nin gelir kaynaklarının üzerine gidilecek” diye konuşuyor. İller Bankası’ndan HDP’li belediyelere gönderilen paraların örgüte aktarıldığı yönünde bir kanaat var. Engellemeye yönelik tedbirler üzerinde çalışılıyor. Belediyelere Kayyum Yasası olarak gündeme gelen düzenleme bunlardan birisi. PKK’ye destek veren kamu personeliyle ilgili tedbir alınması yönünde bir düşünce var. Öğretmenlerin öğrencileri dağa çıkmaya teşvik ettiği, sağlık görevlilerinin şehir savaşları sırasında yaralı teröristlerin tedavisini gerçekleştirdikleri, Diyanet teşkilatında görevlendirilen melelerin örgüt propagandası yaptığı yönünde tespitler var. Bunun için 657 sayılı Devlet Personel Kanunu’nun değişmesi gerekiyor. Ala, şehir savaşlarının tamamen bittiğini ilan ettikten sonra, “İlçe ve mahallelerde yeni karakolların kurulmasına başlandı” diyor. Canikli, ekonomi yönetiminin yanı sıra bölgeye yönelik yatırımların koordinasyonundan sorumlu. Bölgenin kalkınması için devlet yatırımları ve özel sektör yatırımları olmak üzere iki ayaklı bir çalışma içinde olduklarını anlatıyor. “Devlet bölgeye fabrikalar yapacak” diyor. Özel sektör yatırımlarının teşvik edilmesi için de bir çalışma içinde olduklarını anlatıyor. Bölgeye yönelik yatırımlarda teşviklerin öne çıkacağını anlatıyor, “Proje bazında teşvikler verilecek” diyor. (Hürriyet Gazetesi-Türkiye-Abdulkadir Selvi)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

ü  GEÇİŞLER ÖNLENMEZSE DURUM DAHA KÖTÜ OLABİLİR

ü  Kürt Federe Bölgesi Tahran Temsilcisi Nazım Debag: KDP-İran’ın sınırdan resmi giriş kapılarından geçemeyeceklerini “bu geçişler önlenmezse durum daha kötü olabilir” dedi. (Kurdistanmedia-İran)

 

ü  ABADİ’YE  KERPİÇLİ SALDIRI!

ü  Irak Başbakanı Haydar Abadi, başkent Bağdat'ın Karada’nın bombalı saldırısından sonra bölgeye yaptığı ziyaret sırasında ayakkabılı ve kerpiçli saldırıya uğradı. (Sumeriyenews-İrak)

 

ü  BARZANİ KAKEYÎLER’İN HEYETİYLE GÖRÜŞTÜ

ü  Mesud Barzani, Kakeyî köylerinin ileri gelenlerinden oluşan bir heyet ile görüştü. Heyet, köylerinin DAİŞ’in yerleştirdiği mayın ve patlayıcılardan temizlenmesini istedi. (Zernews-Başur)

 

ü  “TAHRAN İLE ANKARA DAĞILMAMIZDAN YANA”

ü  YNK’li Salar Mahmud: İran ile Türkiye Kürdistan Bölgesi'nin dağılmasını istiyor” diye konuştu. (Pukmedia-Başur)

 

ü  RUDAW’A GÖRE ŞENGAL’DE KAÇ SİLAHLI GÜÇ VAR?

ü  Şengal’de gönüllü Ezidi Kürt savaşçılarının dışında 7 farklı silahlı güç daha bulunuyor. Toplam silahlı üye sayısı 25 bini buluyor. Şengal’deki güçlerin mevcudu: Peşmerge Güçleri 20 bin, Ezdihan Savunma Gücü 3 bin 500, Şengal Direniş Birlikleri 700, Irak Polisi: 300, Şengal Kadın Direniş Birlikleri 200,Halk Savunma Güçleri 250, Şengal Aşiretleri Gücü 150, Gönüllü birlikleri 150 savaşçı var. (Rudaw-Başur)

 

ü  IRAK PARLEMENTO’SUNDA ARAPLAŞTIRMA'YA KARŞI GİRİŞİM

ü  Kürt Parlamenter Zana Rostayı: Irak Parlamentosu'nda Kürtler ile Türkmenler'in topraklarına Araplar'ı yerleştirme kararların iptaline ilişkin yasa tasarını görüşeceklerini belirtti. (Sumeriyenews-Irak)

 

ü  IRAK’TA TÜM PATLAMALARDAN SUUD ELÇİLİĞİ SORUMLUDUR

ü  Irak Nuceba İslamî Direniş Hareketi Genel Sekreteri Şeyh Ekrem Kaabi: Irak’taki tüm patlamaların arkasında Suudi elçiliğinin parmağının var olduğunu söyledi. (Erbilradyosu-Başur)

 

ü  MUSUL’UN GÜNEYİNDEKİ 7 KÖY İŞGALDEN KURTARILDI

ü  Neyneva Harekat Komutanı Necm el-Ceburi: Musul’un güneyindeki 7 köyün tamamen DAİŞ’ten kurtarıldığını, Musul’un kuzeyinde ve Neyneva’nın güneyindeki 5 bin göçmen için yardım ulaştırmaya çalışıldığını belirtti. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

 

ü  SON BİR GÜNDE MUSUL'DAN 2 BİN SİVİL KAÇTI

ü  Musul'un güneyinde yer alan Maxmur ilçesindeki Dibege Çadır Kampı Sorumlusu Rizgar Ubeyd: “Bir günde kurtarılan bölgelerden yaklaşık 2 bin sivilin evini terk edip kampa geldi, normal şartlarda kampın sayısı 4 bin 500'dür ama şu anda ortalama 19 bin iç göçmen barınıyor” dedi. (Zernews-Başur)

 

ü  TİRKİYE Bİ AL U CİLÊN PÊŞMERGEYAN BEŞDARİ OPERASYONA MUSULÊ DİBE

ü  Parlementerê berê yê partiya Goran Adnan Osman got: li gori agahiyeki ketiye destê me, Jibo hevpeymana navdewleti û hêzên din dengê xwe nekin, beşeki ji leşkerên tirkiyê yên li nav xaka başur, wê bi al, cil û bergê kurdi u cilên pêşmergeyan li gel hêzên PDK’ê bejdari operasyona musul’ê bibin. Herwiha got; peywendiyên PDK’ê li gel tirkiyê di çarçoveya yasa u biryara parlemenê derketiye. (Milletpress-Başur)

 

ü  DAİŞ ÇETELERİNİN IRAK’TAKİ TOPRAK KAYBI

ü  2014 yılında DAİŞ’in Irak’ta çok sayıda bölgeyi işgal etmesiyle başlayan çatışmalar günümüze dek devam ediyor. Irak Ordusu, Şii Haşdi Şabi güçleri, Peşmerge, PKK, YPG, 2016 yılı itibariyle ABD öncüğündeki koalisyon uçaklarının hava desteğiyle örgüte karşı büyük başarılar elde etti. Aşağıdaki haritada 13 ayrı bölgenin listelendiği görselde, Kırmızı: Irak Güçleri, Siyah: DAİŞ, Mor: DAİŞ çetelerinden 10 Haziran 2014 – 01 Nisan 2016 arasında geri alınan bölgeler. Yeşil: (Son 3 ay) 01 Nisan 2016 – 01 Temmuz 2016 arasında DAİŞ’den alınan bölgeler. (Stratejik Ortak: Türkiye)

 

ROJAVA-SURİYE

ü  EFRİN VE KOBANÊ BİRLEŞECEK

ü  PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesinin kendi programlarına etki etmeyeceğini, federasyondan vazgeçmeyeceklerini, Efrin ve Kobanê’nin birleşeceğini söyledi. (El Hayat-Suriye)

 

ü  QAMİŞLO’DA CANLI BOMBA KEMERLERİ VE BOMBA DÜZENEKLERİ YAKALANDI

ü  Qamişlo’nun Güvenlik birimlerinin Zuhur Semti Cağcağ Nehri yatağında bırakılmış 18 adet canlı bomba kemrinin yanı sıra, bomba düzeneklerinin havaya uçurulmasında kullanılan akü ve fünyeler, bombalı iki araba lastiği, 8 adet bomba düzeneği ve patlayıcı madde ele geçirdiklerini aktardı.(Sana-Suriye)

 

ü  QAMİŞLO’DA 300 BİN TON TAHIL MERKEZE TESLİM EDİLDİ

ü  Qamişlo’da çiftçiler Tahıl Üretim ve Pazarlama Kurumu Merkezine sattıkları tahıl miktarı 300 bin tonu aştı. (Sana-Suriye)

 

ü  İSRAİL'DEN SURİYE'YE FÜZE SALDIRISI

ü  Suriyeli askeri kaynaklar: İsrail ordusunun Suriye’nin güneyinde yer alan Kuneytire bölgesine iki ayrı füze attığını duyurdu. (Tensim-İran)

 

ü  RASHİD: ÖZELLİKLE TÜRKİYE DAİŞ’İ DESTEKLEDİ

ü  Suriye Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Zardasht Rashid, “Savaş her yerde devam ediyor ve Suriye’ye çok yoğun dışarıdan müdahale var. NATO, ABD ve İsrail Ortadoğu’da egemen olmak istiyorlardı fakat Suriye onlarla işbirliği yapmayan bir ülkeydi, işbirliğine zorlamak istediler. Sonra İsrail Golan tepelerini ilhak etmek istiyordu. Ayrıca Filistin ve Lübnan direnişini sonlandırmak istiyorlardı ve bu direnişlere Suriye’nin desteğini kesmek istediler. Bu uluslararası komploda ABD, İsrail, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan çeşitli silahlı gruplara yardım etti ama özellikle Türkiye DAİŞ’i destekledi. Bu koşullar altında SKP Esad ile birlikte hareket etmeyi tercih etti. Esad ise kendisine uluslararası destek aradı ve bu desteği Rusya, Çin, İran ve Hizbullah’da buldu. Suriye egemenliği için biz bütün yabancı güçlerin Suriye’den çıkmasını istiyoruz. (Sol Haber- Zardasht Rashid-Türkiye)

 

ü  ESAD, YENİ HÜKÜMETİ AÇIKLADI

ü  Suriye Lideri Beşar Esad, yeni hükümete ilişkin kararnameyi yayınladı. Kararnameye göre, 22 Haziran'da hükümet kurma görevi verilen Elektrik Bakanı İmad Hamis, başbakan oldu. Yeni kabine şöyle: Başbakan İmad Muhammed Diyb Hamis, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Korgeneral Fahd Casim el Freyc, Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim, Vakıflar Bakanı Muhammed Abdüssettar el Seyit, Cumhurbaşkanlığı İşleri Bakanı Mansur Fadlullah Azzam, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şear, Eğitim Bakanı Hezvan el Vez, Adalet Bakanı Necm Hamad el Ahmet, Bayındırlık ve İskan Bakanı Hüseyin Arnus, Tarım Bakanı Ahmet el Kadiri, Turizm Bakanı Buşr Yazıcı, İdari Kalkınma Bakanı Hassan el Nuri, Sağlık Bakanı Nizar Vehbi el Yazıcı Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Rima el Kadiri, Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Edip Meyyale, Yüksek Öğretim Bakanı Atıf Neddaf, İdari Kalkınma Bakanı Hüseyin Mahluf, Petrol ve Madeni Servetler Bakanı Ali Ganim, Enformasyon Bakanı Muhammed Ramiz Tercüman, Elektrik Bakanı Muhammed Züheyr Harbutlu, Maliye Bakanı Mamun Hamdan, Sanayi Bakanı Ahmet el Hamu, İletişim ve Teknoloji Bakanı Ali el Zafiri,Su Kaynakları Bakanı Nebil el Hasan, Ulaştırma Bakanı Ali Hammud,Kültür Bakanı Muhammed el Ahmet,İç Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Abdullah el Kurebi,Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar,Devlet Bakanı Abdullah Abdullah,Devlet Bakanı Vefika Hüsnü,Devlet Bakanı Rafi Ebu Asaad,Devlet Bakanı Selva Abdullah. (Sana-Suriye-Sputnik-Rusya)

 

ü  SURİYE’DE BULUNAN ULUSLARARASI KURULUŞLARA DAİR…

ü  Suriye’de faaliyet yürüten uluslararası kuruluşlar. Avaaz: 2007 yılında Jeremy Heimans ve ötekiler tarafından kurulan bir online lobi örgütü. Başlangıç finansmanı George Soros’un vakfı tarafından sağlanmıştı. Libya’da uçuşa yasak bölgeyi savundu. Avaaz’ın arkasındaki sessiz ses olan Res Publica, kamusal alanda temel olarak üç kilit isimden oluşuyor. Uluslararası Af Örgütü:  “Uluslararası Af Örgütü hem hükümetlerden, hem de şirket-finans çıkar gruplarından para alıyor; Uluslararası Af Örgütü ABD Dışişleri Bakanlığı’nın propaganda aracıdır. Suriye İçin El Ele: Temmuz 2014’e kadar, El Ele’nin eş-kurucusu ve başkanı Faddi Sahlul’un Facebook banner‘ında şu ifade görülüyordu: “Esad’ı Adaletin Önüne Çıkaracağız; Bu Kaç Cana Mal Olursa Olsun, Ne Kadar Felaket Getirirse Getirsin Bunu Yapacağız.” Bu görsel, açık tartışma ve yorumların konusu olduktan kısa süre sonra kaldırıldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü: HRW çatışma anlatılarını şekillendirir, bu anlatılar tekrar yoluyla güçlendirilir ve en sonunda inkar edilemez gerçekler olarak görülür. HRW’nin finans ve şirket patronlarının ve elbette ABD’nin dış politika gündeminin çıkarına olacak anlatılar inşa etmede kritik bir rol oynadığı Libya, Suriye ve Venezuela’da durum böyledir. Libya’da olduğu gibi, Suriye’de de “müdahale”yi destekleyen türden oldu. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün ABD dış politikasının bir uzantısı olduğu inkar edilemez. Sınır Tanımayan Doktorlar: Wall Street ve Londra’nın kolektif dış politikasının arkasında bulunan şirket-finans çıkar çevreleri tarafından finanse ediliyor. 2010 raporu incelenebilir mali bağışçılar arasında Goldman Sachs, Wells Fargo, Citigroup, Google, Microsoft, Bloomberg, Mitt Romney’nin Bain Capital’i ve bir dizi başka şirket-finans çıkar çevresini sıralıyor. Teşkilatının danışma kurulu içinde ayrıca Goldman Sachs’tan  Elizabeth Beshel Robinson gibi bankerler yer alıyor. Sınır Tanımayan Doktorlar’ın sözde “bağımsız” olma ve “yardım” iddialarını daha da karmaşıklaştıran şey, tıbbi merkezlerinin Suriye’de çetelerin elinde olan bölgelerde, özellikle de Suriye’nin NATO üyesi Türkiye ile olan kuzey sınırı üzerinde kurulmuş olması. Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Stephen Cornish, yardımın Suriye hükümetinin kontrolünün dışındaki bölgelere gönderildiğini, örgütünün de bu bölgelerin dışında merkezler kurduğunu ifade etmişti. İnsan Hakları için Fizikçiler (PHR):  Suriye hastanesine yönelik gerçekleşen en dramatik saldırılardan biri, Halep’teki El Kindi Hastanesi’ne yönelik intihar saldırısı idi.  Ancak PHR haritası, saldırıyı “hükümet güçleri” tarafından gerçekleştirilmiş gibi gösteriyor. PURPOSE Inc:  Bu bir uluslararası Halkla İlişkiler firması. CEO’su, Avaaz’ın eş-kurucularından olan Jeremy Heimans. Başkanı, ABD Dünya Ekonomik Forumu’nun (Dünya Sosyal Forumu’nun anti-tezi) önceki CEO’su olan Kevin Steinberg. Suriye Kampanyası:  Suriye Kampanyası 2014 baharında başladı. Suriye Kampanyası’nı Kuzey İrlanda’da doğan ve muhtemelen hiçbir zaman Suriye’ye gitmemiş olan Anna Nolan yönetiyor. Beyaz Miğferler : “Suriye Sivil Savunma”: Bu yoğun bir şekilde Suriye’deki sivil kurtarma çalışanları olarak pazarlanan yeni bir örgüt. Gerçekte ise Beyaz Miğferler İngiltere ve ABD tarafından yaratılan bir proje. Sivillerin Türkiye’de eğitilmesi, eski İngiliz ordusu subayı ve halen yüklenici olan James Le Mesurier tarafından denetleniyor. Programın yaygınlaştırılması işi, milyarder Eyman Asfari’nin vakfı tarafından desteklenen “Suriye Kampanyası” tarafından gerçekleştiriliyor. Beyaz Miğferler’in bir halkla ilişkiler projesi olduğu açıktır.  Beyaz Miğferler, Halep ve İdlib’in Nusra (El Kaide) kontrolündeki bölgelerinde çalışmaktadır.” “Beyaz Miğferler’in temel fonksiyonu propagandadır. Kuruluş doğrudan dış müdahaleyi teşvik etmektedir. SOHR (Suriye İnsan Hakları Gözlemevi): “Gerçekte, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi uzun süre önce, Rami Abdül Rahman tarafından İngiltere’nin dış kısımlarındaki evinden yönetilen absürd bir propaganda cephesi olarak ifşa edildi. (Eva Barlett-Syria Solidarity Movement-Medyasafak)

 

ü  ROJAVA ÜNİVERSİTESİ AÇILIYOR

ü  Rojava’nın Cezire Bölgesi'nde "Rojava" adıyla bir üniversite Qamişlo'da 2016-2017 eğitim öğretim yılında üniversite açılacak. (Zernews-Başur)

 

ü  RUSYA DESTEĞİNİ ÇEKTİ

ü  Suriye'nin 1 haftada 5 helikopter ve uçağı düşme gerekçesi ile Rus uçakları artık orduya destek vermeyeceklerini, ordu komutanları da savunma hatlarını bırakarak geri çekildiğini belirti. (Sosyal Medya)

 

ü  SURİYE REJİMİ ASAYİŞ NOKTALARINA SALDIRDI

ü  Ordu ve Suriye İstihbarat Kurumu’na bağlı görevliler, Haseke’de Rojava Asayişi’nin kontrol noktalarına saldırdı. Çatışmada, 1 savaşçı hayatını kaybetti, 7 Rejim Askeri öldü, 8 sivil yaralandı. (Rudaw-Başur)

 

ROJHELAT KÜRDİSTAN-İRAN

ü  İRAN, GÜNEY KÜRDİSTAN SINIRINA GÜÇ YIĞMAYA DEVAM EDİYOR

ü  PAK Politbüro Üyesi Xelîl Nadrî: “İran devleti, Doğu Kürdistan’ın Merîwan kentine bağlı Sûrên Dağı ve Pîran Sınır Kapısı’na çok sayıda asker sevk etti. Banê, Sûrdaş sınırına da tank ve zırhlı araç yerleştirdiğini ve Seyîd Sadiq kasabasına sınır köylerde gövde gösterisi yaptığını söyledi. (Kurdistanmedia-Pdk-İ)

 

ü  S-300 FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ YILSONUNA KADAR DEVREYE GİRİYOR

ü  İran Hava Savunma Karargahı Komutanı General Ferzad İsmaili: Rusya’dan satın aldıkları S-300 füze savunma sistemi yıl sonuna kadar devreye gireceğini belirtti. (Farshaber-İran)

 

ü  İRAN HAVA UZAY’DA ORTADOĞU’DA BİRİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

ü  İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Danışmanı Perviz Keremi: İspanya’nın Granada Üniversitesi’nin bilimsel sıralamasına göre İran Hava Uzay alanında Ortadoğu’da birinci sıraya yerleştiğini belirtti. (Parstoday-İran)

 

DÜNYA-CÎHAN

ü  İSRAİL GOLAN TEPELERİ’NDEKİ SURİYE ORDUSUNA AİT MEVZİLERİ BOMBALADI

ü  İsrail ordusu; Golan’da Suriye ordusuna ait iki karakolu bombaladığını duyurdu. (Suriye Gerçekleri)

 

ü  LÜBNAN-SURİYE SINIRINDA ÇETELERİN ÇATIŞMASINDA: EN AZ 50 KİŞİ ÖLDÜ

ü  Lübnan-Suriye sınırındaki Arsel eteklerinde DAİŞ ile El Nusra çeteleri arasında devam eden şiddetli çatışmalarda her iki taraftan en az 50 kişi öldü. (Suriye Gerçekleri)

 

ü  ALMANLARIN YÜZDE 87’Sİ TÜRKİYE'DEN KAÇIYOR

ü  Gazete Emnid Araştırma Şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, Almanların yüzde 87’si saldırılardan korktuğu için bu yıl Türkiye’ye gitmeyi düşünmüyor. Ankete katılanların sadece yüzde 13’ü güvenlik kaygısı taşımadığını belirterek, Türkiye’de tatil yapabileceğini söylüyor. (Bild Am Sonntag Gazetesi-Türkiye)

 

ü  DAİŞ 3 HAVALİMANINI DAHA HEDEF GÖSTERDİ!

ü  ABD merkezli SITE istihbarat grubu, DAİŞ yanlısı bir sosyal medya hesabından elde ettiği bilgiye dayanarak, ABD’nin Los Angeles ve New York John F. Kennedy, İngiltere’nin Heathrow Havalimanı’nın DAİŞ’in yeni hedefleri olduğunu öne sürdü. (Sosyal Medya-ABD)

 

ü  TÜRKİYE'NİN FAALİYETLERİNE TEMKİNLİ YAKINLAŞMALIYIZ

ü  Rusya'nın AB Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov, Türk-Rus ilişkilerindeki yakınlaşma sürecinde Ankara'nın faaliyetlerine temkinli yaklaşılması gerektiğini söyledi. (NTV Rus-Rusya)

 

ü  TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ

ü  Rusya Başbakanı Dimitri Medmedev: “Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin geliştirilmesine ekonomik ilişkilerin de siyasi konular ve vize meselesinin de aşamalı olarak normalleşmesi gerektiğini Bu konularla ilgili Türk tarafıyla müzakere edebiliriz” dedi. (Mehr News-İran)

 

ü  RUSYA UÇAK GEMİSİ SURİYE YOLUNDA

ü  Rusya Cumhurbaşkanı, DAİŞ çete örgütüne karşı savaşın şiddetlendirilmesi amacıyla Suriye kara sularına Rus uçak gemisinin gönderildiğini açıkladı. Suriye'deki üslerin yanı sıra, artık Akdeniz'de bulunan uçak gemisini de kullanacağı, Admiral Kuznetsov isimli uçak gemisinde 15 Su-33 ve MiG-29K/KUB ile birlikte onun üzerinde Ka-52K, Ka-27 ve Ka-31 helikopteri bulunacağını belirtti. (ParsToday-İran)

 

ü  ERDOĞAN’I RUSYA’DAN ÖZÜR DİLEMEYE ZORLAYAN İKİ GEREKÇE

ü  Rusya’nın AB Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan özür dilemesi ve politika değişimine gitmesinde iki önemli gerekçe olduğunu söyledi. Türkiye’nin giderek daha fazla tecrit edildiğini,  ABD’nin Kürt sorunu konusundaki tutumu ve Almanya’nın aldığı ‘soykırım kararı’ Erdoğan’ın adıma atmasını sağladı.” dedi. (Rus NTV-Rusya)

 

ü  İNCİRLİK ÜSSÜ RUSYA'YA AÇILIRSA, DAİŞ'E KARŞI GERÇEK İŞBİRLİĞİ BAŞLAYABİLİR'

ü  Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, İncirlik üssünün açılması halinde bunun Rusya ve ABD'nin öncülüğündeki koalisyonlar arasında gerçek işbirliği kurulmasını sağlayacağını söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  TÜRKİYE İLE HENÜZ RESMİ GÖRÜŞMELER OLMADI

ü  Rusya Başkanlık Sarayı Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rus hava güçlerinin İncirlik Hava Üssünü kullanmaları konusunda bu süreç içinde Türkiye ile resmi temasların olmadığını belirtti. (Sana-Suriye)

 

ü  SURİYE KRİZİ, RUSYA VE TÜRKİYE ARASINDA EN ÖNEMLİ GÖRÜŞME KONUSU OLACAK

ü  Rusya Siyasi Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Sergey Markov, Türkiye yönetimi Suriye krizi dahil Rusya ile karşılıklı işbirliğine hazır olduğunu ortaya koyduğunu savundu. (Sputnik-Rusya)

 

ü  TÜRKİYE'YLE İŞBİRLİĞİ YASAKLARI KALKACAK

ü  Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, Türkiye'yle işbirliği alanındaki yasakların yakın zamanda kalkacağını söyledi. (Sputnik-Rusya)

 

ü  RUSYA'DAN FBI'A ÇATAYEV TEPKİSİ: İSTEDİK VERMEDİLER!

ü  Rus Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov: “FBI'dan Çatayev'in iadesini istediklerini ancak olumsuz yanıt aldıklarını, ancak onu bize teslim etmediler ve işte o da İstanbul'u patlattı.” (Sputnik-Rusya)

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): 04  0705  07  2016  BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.