DARBE İÇİNDEKİ AKP'LİLER, MİT VE GENELKURMAY
Basından Seçmeler / 20 Temmuz 2016 Çarşamba Saat 10:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
15 Temmuz 2016 darbe girişimi üzerine herkes hala birçok şey yazıyor ama işin aslını gözden kaçırıyor. Bir genelleme analiz ve yorum yapılıp; "15 Temmuz darbe girişimi oldu, AKP darbeye karşı geldi de; Türkiye'de darbe dönemi bitti" deniliyor. Bu yanlış ve kaba bir çıkarsamadır. Asıl olan Türkiye'de darbe mekaniği devrededir. AKP'nin elindeki darbe mekaniği işleyişi 15 Temmuz'da el değiştirmek istemiş, yanlış hesaplar nedeniyle darbe mekaniğinin tetiği şimdilik yine AKP'nin ve

15 Temmuz 2016 darbe girişimi üzerine herkes hala birçok şey yazıyor ama işin aslını gözden kaçırıyor. Bir genelleme analiz ve yorum yapılıp; "15 Temmuz darbe girişimi oldu, AKP darbeye karşı geldi de; Türkiye'de darbe dönemi bitti" deniliyor. Bu yanlış ve kaba bir çıkarsamadır. Asıl olan Türkiye'de darbe mekaniği devrededir. AKP'nin elindeki darbe mekaniği işleyişi 15 Temmuz'da el değiştirmek istemiş, yanlış hesaplar nedeniyle darbe mekaniğinin tetiği şimdilik yine AKP'nin ve Tayyip Erdoğan'ın elinde kalmıştır. Ama Erdoğan öyle eskisi gibi güçlü değildir, olmayacaktır. Çünkü durum şudur.

1- 15 Temmuz 2016'daki "Yurtta Sulh Konseyi" tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi, daha öncesinden planlanmış, ağırlıklı olarak ordudan taban bulmuş, AKP içinde çelişkilerden faydalanmış, AKP'yi zayıf kılma konusunda belirli bir sonuç almış, medyada kendisine yardımcı olacak bazı internet siteleri kurmuş, yeni gazeteler çıkarmış, AKP karşıtlarını farklı zeminlerde buluşturmuş, polis içine tam girmese de eski polis şeflerinden bir yönetim listesi çıkarmıştı. Özcesi bu darbenin yeni oluşturacağı siyaset, ordu, polis, yargı ve devlet bürokrasisinde şu anda AKP'nin içinde olan çok önemli isimler de yer alacaktı. Yalçın Akdoğan'a siyasi bir rol verilecekti. AKP içindeki diğer küskünler de düşünülmüştü. Bakın AKP içindeki bazı isimler darbe konusunda ya hala sessiz ya da kendilerini Erdoğan'a iliştirme peşindeler. Siyasi partiler yeniden dizayn edilecek, CHP'ye, MHP'ye yeni temsiller bulunacaktı. Ve bunun için de birçok isimle öyle ya da böyle görüşmeler yürütülmüştü. Bunun belgeleri kesinlikle ortaya çıkacaktır.

2- Darbenin uluslararası destekleri konusunda bir lobi oluşturulmuştu. Türk devletinin yanlış dış politikası ve diğer konularda köşeye sıkıştıracak bir taktik üzerine çalışılmış olduğu görülüyordu. Ancak darbe erken doğum yaptığı için NATO, ABD ve AB darbenin başarısız olduğunu görmüş ve ortalama bir tavır takınmıştır.

3- TSK içindeki darbeciler şu an üçe bölünmüş durumdadır. Birincisi 15 Temmuz darbecileri. Ki bu ordunun neredeyse 3 birinden fazlasına denk geliyor. Hava, Deniz ve Jandarma Komutanlıkları ağırlıklı, Kara Kuvvetlerinden de sınırlı bir katılım var. Türkiye'nin şu an ordusu çok büyük bir çöküntü içindedir. İkinci bölüm ise İlker Başbuğ, Çetin Doğan, Hulusi Akar, Necdet Özel ile orta yolcu Ergenekoncu ve MHP kliğidir. Bunlar Kara Kuvvetlerinde güçlü, ÖKK ve 1. Ordu'da kendilerini konumlandırmaktadır. Bunlar Erdoğan kendi çizgilerine geldiğini düşündüğü için darbede yer almadı ve kendilerini hükümetin yanında göstermektedirler. Ama bunların önemli bir bölümü darbecilere geçit verdiği için kaygılı durumdadırlar. Ki zaten darbenin bir numaralısı olarak gösterilen Org. Akın Öztürk, bütün kuvvet komutanlarını 15 Temmuz 2016 Darbe girişimine ortak etmiş durumdadır. Ordu içindeki 3. grup ise ortalama kendi askeri görevinde olan kesimdir. Etkisizdir. Kim güçlü olursa onların yanında yer alır.

4- MİT 15 Temmuz 2016 darbe girişimi konusunda ortada yer almış. Tayyip Erdoğan'ın düşmesini istemiş. Bunu da şundan anlıyoruz. MİT darbe girişimini Genelkurmay'a 15 Temmuz 2016'da saat 16:15'te bildirmiş. Genelkurmay durumu izlemiş. Tayyip Erdoğan ise Marmaris'te bilgi sahibi değil. Ve Erdoğan diyor ki "15 dakika daha kalsaydım öldürülecektim" eğer böyleyse, 1. Ordu Komutanı'nın Erdoğan'a gece saatlerinde "Ankara'ya gitme İstanbul'a gel" demesi bu durumu doğruluyor. Yani MİT ve Genelkurmay Tayyip Erdoğan'ın ölmesini, derdest edilmesini beklemiş. Bu olmayınca da Hulusi Akar kendini rehin aldırmış ve Genelkurmay'da bir birini satışlar başlamış. Hatta AKP içindeki çok önemli isimler bile gece yarısına kadar ortalıkta görünmeyip gidişatı anlayınca piyasaya çıktılar. Bu da AKP içindeki darbecilerin çokluğunu göstermeye yetiyor.

5- Şimdi gözaltına alınan ve tutuklanan askerler, subaylar, hakimler, savcılar, polisler konuşmaya başlar ya da itiraflar ederlerse siz o zaman görün şenliği...

6- Türk ordusu Kürdistan'daki savaşta aldığı her yenilgi sonrası darbeyi alışkanlık haline getirmiş durumdadır. Darbe mekaniği Kürt sorununu demokratik çözümü olmadığı müddetçe kendisini tazeleyecektir.  Yeni Özgür Politika/Baki Gül

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): DARBE  ICINDEKI  AKPLILER  MIT  VE  GENELKURMAY  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA