HALKLAR MOZAİĞİ KENTİ MİNBİC’TEN ÖZGÜRLEŞTİRME HAMLESİNE(2)
Araştırmalar / 03 Ağustos 2016 Çarşamba Saat 07:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Minbic bölgesinde en eski yerleşen halklardan birisi olan Kürtler, aşiret olarak da Mala Betran ve Mala Mistefa Memo olarak biliniyor. Minbic'in mahalle ve köylerine dağılan Kürtler Suriye iç savaşından sonraya kadar, normal bir yaşamı sürdürürken, buna rağmen Minbic'in özelikle Cezîrê yolu, Mexmorîn Caddesi ve Mizgefta Fetih Kuzeyi'ndeki şehir içindeki yerlerde yaşamaya tutunmaya çalışıyorlardı

DAİŞ'in Zulmüne En Çok Kürtler Uğradı

Minbic bölgesinde en eski yerleşen halklardan birisi olan Kürtler, aşiret olarak da Mala Betran ve Mala Mistefa Memo olarak biliniyor. Minbic'in mahalle ve köylerine dağılan Kürtler Suriye iç savaşından sonraya kadar, normal bir yaşamı sürdürürken, buna rağmen Minbic'in özelikle Cezîrê yolu, Mexmorîn Caddesi ve Mizgefta Fetih Kuzeyi'ndeki şehir içindeki yerlerde yaşamaya tutunmaya çalışıyorlardı.  

DAİŞ’ten Sivillere Dönük Baş Kesme, Recm, Kurşuna Dizme Gibi Uygulamalar

Minbic'in batısına düşen 10 köyden en büyük köyü olan Eseliyê köyünde 250 Kürt aile yaşarken, bu bölge 2014 yılından bu yana DAİŞ çetelerin kontrolüne girmesiyle, her türlü zulüm uygulamalarına maruz kaldığı belirtildi. Kent merkezi ve köylerde yaşayan başta Kürtler olmak üzere yurttaşları YPG/YPJ yanlıları olduğu gerekçesiyle ev ve mallarına el konulurken, çok kişiyi tutukladıkları şuana kadar kendilerinden bilgi alınmadığı belirtiliyor.

Bunun yanı sıra çeteler yurttaşlara QSD güçlerine sempati duydukları ve yardım ettikleri gerekçesiyle şehir meydanında bir çok kişinin kafası kesildiği, kadınların recm edilmesi, kurşuna dizme ve idam edilme gibi uygulamalarla bezdirme yoluna gitti. DAİŞ çetelerinin bu uygulamalarından bıkan Minbic halkı, sık sık QSD güçlerine bu zulümden kurtarmaları için çağrıda bulunuyordu.

Minbic Halkları Çetelere Karşı Öz Örgütlülüğünü İnşa Ediyor

DAİŞ çeteleri tarafından 2014 yılında işgal edilen Minbic kentinde yaşayan gençler, çetelerin baskılarına boyun eğmemek için mücadelelerini kurdukları tugaylar şeklinde güçlerle devam etti. Şems El-Şemal, Suwar El-Minbic (Minbic Devrimcileri) Firat Tugayları İttifakı, Cind El-Heramên Tugayları, Fırat Şehitleri Taburları Birliği, El-Qewsî Taburu ile Tirkman El-Minbic (Minbic Türkmenleri Taburu) güçlerini Minbic Bölgesi Askeri Meclisi adı altında birleştirdi. 13 kişilik Meclis’in komutanlığına da Arap asılı olan Adnan Ebû Emced seçildi. Hemen ardından da yine aslen Minbic’li olan 43 kişilik Minbic Yürütme Meclisi kuruluşunu ilan etti. Yürütme Meclisi’nin eşbaşkanlığına da Kürt olan Sozdar Xalid ve Arap asılı olan Farûq El-Maşî seçildi. 

Ve Beklenen An Geldi!

Tarih 1 Haziran 2016’yı gösterdiğinde Minbic Askeri Meclisi Tişrin Beldesi’nin kuzeyinde bir basın açıklaması düzenleyerek, güçlerinin Tişrin ve Karakozak Köprüsü olmak üzere iki ana kol ve bunlara bağlı dört taraftan Minbic ve köylerini kurtarma ve özgürleştirme hamlesini başlattıklarını açıkladı. Açıklamayı okuyan Askeri Meclis Genel Sorumlusu Ebu Emced, şunları söylemişti: 

“Minbic ve köylerinin, kendilerine sözde “devrimci” sıfatı takınan kimi silahlı gruplarca 22 Ocak 2014’te terk edilmesinden bu yana halkımız DAİŞ zulmü altında kıvranmış, işgal altında her türlü baskı, zulüm ve şiddete maruz kalmıştır. Geçen bu süreç içinde Suriye halkı ve tüm dünya Minbic’in öz çocuklarının, gençlerinin ve gerçek savaşçılarının Qereqozaq, Sirîn ve Tişrîn barajı bölgesindeki amansız direnişine tanık olmuştur. Şehirde yaşayan halkımız da DAİŞ’ın her türlü irade kırma ve teslim alma girişimlerine boyun eğmeyi hiçbir zaman kabul etmemiştir. Bu direnişçi kent 2 bine yakın en yetenekli ve yürekli gencini tereddütsüz feda etmekten çekinmemiştir. Minbic kenti, Suriye genelinde DAİŞ cellatlarına karşı gösteri ve yürüyüş düzenleyen yegane kent olma onuru ve şerefine nail olmuştur. Minbic Askeri Meclisi olarak kamuoyuna ve tüm halklarımıza şunu belirtmek isteriz ki, artık DAİŞ işgaline son verme, Minbic topraklarını bu pislikten temizleme ve kenti saran tüm kara paçavraların kaldırılıp kabulutların dağıtılmasının günü, zamanı gelmiştir. Bu nedenle bölge halkı ve rûsipilerinin çağrıları üzerine 1 Haziran 2016 itibariyle ‘Minbic’i Kurtarma ve Özgürleştirme” operasyonuna başlamış bulunuyoruz. Savaşçılarımız bu hamlenin, Minbic bölgesinde işgal altındaki son bir karış toprağı da özgürleştirilinceye kadar en yüksek kararlılıkla sürdürüleceğine söz vermiş, and içmiştir. Bu temelde kentteki halkımızı can güvenliklerini garanti altına alacak gerekli tedbirlerini almaya, açık askeri hedeflerimiz olan çetelerin karargah ve mevzilerinden, noktalarından uzak durmaya, güçlerimize gereken kolaylığı sağlayıp destek olmaya çağırıyoruz. Özellikle de Minbicli genç kadın ve erkekleri saflarımıza katılmaya ve DAİŞ’a karşı savaşarak kentin özgürleştirilmesi görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Direnişçi Minbic’in Çocukları;

Güçlerimiz sizleri DAİŞ zulmünün pençesinden kurtarmaya geliyor. Askeri Meclisimiz içinde, Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkes tüm Minbic halklarının en değerli evlatları bulunmaktadır. Güçlerimizin tek hedefi DAİŞ çeteleri ve Minbic halkının kanına elini bulaştırmış kişiler olacaktır. Kenti ve kırsalını tümden çetelerden temizleme amacımıza ulaştıktan sonra da kenti Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkeslerden müteşekkil bir sivil yapılanma olan Minbic Bölge Meclisine teslim edeceğiz.” 

Onlarca Köy Özgürleştirilmeye Başlandı

Açıklamanın ardından başlayan hamlenin ilk gecesinde Mustefa Hemdan (Mehşiyêt Şêx Ubêd) köyü özgürleştirilirken, hamlenin devamında başta Xirbet Zemalê, Halûlê,  Seqawiyê, Xirbet Rûs, Kuzey ve Güney Til Arîşa, Wexfiyê Xilfiyet, Ebû Qelqel köyleri olmak üzere onlarca köy ve mezrada DAİŞ çeteleri ile çıkan çatışmalar sonucunda özgürleştirildi.

Hamle Şehit Komutan Feysel Ebu Leyla İsmiyle Devam Etti

Minbic Askeri Meclisi üyesi ve Şems El-Şemal Taburu Komutanı Feysel Ebu Leyla’nın  3 Haziran’da operasyonlar esnasında yaralanması ve 5 Haziran’da Süleymaniye’deki bir hastanede doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirmesi üzerine ismini verdiği "Şehid Komutan Feysel Ebû Leyla Hamlesi" olarak devam etti.  Tüm Askeri Meclisi savaşçıları sonuna kadar komutanlarının izinde yürüyeceklerini belirterek, onun hayali olan doğduğu kent merkezini çetelerden temizleyeceklerini ve evinde kahve ve çay içecekleri hayalini gerçekleştirecekleri sözünü verdiler.

Özgürleştirilen Köy Halkının Savaşçı Çocuklarını Karşılama Sevinci Görülmeye Değer!

Devam eden hamlenin detaylarında ise en çarpıcı olanı ise özgürleştirilen köylerden geçen Minbic asılı olan Minbic Askeri Meclisi savaşçılarını büyük bir sevinçle karşılayan anne babalar, kardeşler, küçük çocukların sevinçleri görülmeye değerdi. Birbirleriyle hasret gideren halk ve savaşçılar, diğer köyleri ve Minbic kentini de özgürleştirmek için yoluna devam ederken küçük çocukların savaşçıları zafer işareti ile uğurlamalarıyla özgürlük sevincini bu şekilde göstermeye çalışıyorlardı.

Özgürleşen Köy Sakinlerinin İhtiyaçları Minbic Halk Meclisi Tarafından Karşılanıyor!

Operasyonun 17’nci gününe girmesiyle Askeri Meclisi savaşçıları bini aşkın kilometre alanı çetelerden temizlenirken, yüzlerce çete öldürüldü, ağır silahların da olduğu yüklü miktarda cephanelik elle geçirildi. Artık Minbic kenti dört bir yandan Askeri Meclisi savaşçıları tarafından sarıldı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada Minbic kenti artık dört bir yandan sarılmış durumda olduğunu, birinci aşama bittiğini şimdi Minbic kent merkezini özgürleştirilmesi olarak ikinci aşamaya geçildiği belirtildi.

Özgürleştirilen köylerde ise sivil meclis olan Minbic Halk Meclisi üyeleri de özgürleştirilen köy sakinlerinin günlük ve her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için kolları sıvamış ve hemen çalışmalara başlamıştı. İhtiyaçlar karşılanırken diğer yandan halkın üç yıldır adeta cehennemde yaşadıklarını şimdi ise özgürlüğüne kavuştukları için artık ölseler gam yemeyeceklerini belirterek, DAİŞ çetelerinin halka yaptıkları baskı, işkence, taciz, tecavüz her türlü zulüm ve vahşetini anlatmaya çalışıyorlar.

Devam edecek: DAİŞ çetelerinin Minbic’te QSD/YPG/YPJ ve Minbic Askeri Meclisi’nin kurtarma operasyonu karşısındaki hazırlıkları…


Jîr Arjîn

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): HALKLAR  MOZAIGI  KENTI  MINBIC  TEN  OZGURLESTIRME  HAMLESINE2  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.