06.08.2016 BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 06 Ağustos 2016 Cumartesi Saat 02:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz

Lekolin.org okuyucularının, gündemin takibini kolaylaştırmak için hazırladığımız Basın Bültenleri sayfamızı çok sayıda basın kuruluşundan haber takibi yaparak derliyoruz. Haberlerin, yalnızca unsurlarının yani 5N1K’larını esas alarak düzenlediğimiz sayfamız aracılığı ile Kürdistan, Ortadoğu ve dünya gündemini daha rahat takip edebilirsiniz.

 

BAKURÊ KÜRDİSTAN-TÜRKİYE

ÇAVUŞOĞLU: HEPSİNİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ATIYORUM

FETÖ'cülerin Dışişleri Bakanlığı'na da sızdığını söyleyen Türkiye Dış İşleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu hainleri, ordumuzdan, polisimizden, yargımızdan temizlemeliyiz. Çalınmış soruları vermiş, sistemi kurmuşlar, benim bakanlığıma da sızmışlar. Hepsini atıyorum" dedi. (AA-Türkiye)

FORMÜL: MİT+GİM

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yanında emniyet ve jandarma istihbaratının tek elde toplanacağı Güvenlik İstihbarat Müsteşarlığı (GİM) kurulması da gündemde olduğu belirtildi. GİM’in içinde emniyet ve jandarma istihbaratın ilgili bölümleri ile MİT’in yurtiçinde faaliyet gösteren birimlerinin olması ifade edildi. Kapatılacak olan telefon dinlemeleriyle ilgili çalışan TİB’in de bu kurum içinde yeniden yapılandırılması gündemde olduğu kaydedildi. GİM’in ağırlıklı olarak iç istihbarattan sorumlu olacağı vurgulandı. MİT’in ise dış istihbarat ağırlıklı çalışmalarını yapacağı ifade ediliyor. Her iki istihbarat örgütünün de ayrı yapılar gibi değil, birbiri ile koordinasyon içinde çalışması düşünüldüğü belirtildi. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

BAKAN ÇELİK: 15 TEMMUZ'DA KOBANÊ'DE HAREKETLİLİK VARDI

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Darbecilerin dertleri Türkiye’de kaos oluşturmaktı. Bazı açıklamalar bekliyoruz. 15 Temmuz gecesi Kobanê ’de ne hazırlık yapıldı? Müttefikler açıklasın. O gece Kobanê ’den kimler Türkiye’ye gireceklerdi? Neler yapacaklardı, nereleri işgal edeceklerdi, nasıl bir kaos yaşatacaklardı? Kaç milyon vatandaşımızın şehadetine sebep olacaklardı? Seçim bölgemden aldığım bilgilerden söz ediyorum” dedi. (T24-Türkiye)

ABD ADALET BAKANLIĞI HALA BİZDEN SAVUNMA İSTEMEDİ

Washington'da düzenledikleri basın toplantısında  konuşan Fetullah Gülen’in Avukatları, Gülen’in darbe girişiminin arkasında olamayacağını ve Türkiye’nin sunduğu bilgilerin bu iddiayı kanıtlamadığı görüşünü savunduğu belirtildi. Amerika Adalet Bakanlığı’nın hala kendilerine müvekkilleri hakkındaki iddialara savunma istemediğini, “büyük bir ihtimalle de buna zaten gerek kalmayacağını, bakanlığın kendi içinde bu iddiaların asılsız olduğu sonucuna varacaklarını” söylediler. (Amerikanın Sesi-ABD)

AKP HÜKÜMETİ 10 BİN POLİS MEMURU ALACAK!

Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 10 bin yeni polis alımı için harekete geçti. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 18. dönem polis meslek eğitimi için bini kadın olmak üzere toplam 10 bin polis memuru adayı alımının yapılacağı belirtildi. (AA-Türkiye)

ANKARA'DAN BERLİN'E ÜÇ TALEP

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği bu hafta içerisinde Alman Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak üç temel konuda talepte bulunduğu belirtildi. Yapılan Görüşmede Türk hükümetinin darbe girişiminde sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen cemaatiyle bağlantılı kuruluşların Almanya'daki mali kaynaklarının mercek altına alınması ve faaliyetlerinin iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından izlenmesi talebi yinelediği ifade edildi. (DW-Almanya)

BİRLEŞİK HAZİRAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA SERT TEPKİ: SEVDASINDA YALNIZ

Haziran Hareketi'nin "Taksim’de Gündoğdu’da Birleşenler AKP Diktasıyla Uzlaşmayacak" başlıklı bildirisi şöyle: "AKP, 15 Temmuz’dan bugüne bir müsamere sergiliyor. Daha düne kadar ülkeyi birlikte yönettikleri Cemaatin suçlarında hiç payları yokmuşçasına günah çıkarıyorlar. AKP, Cemaatle birlikte çevirdikleri tüm kirli ve karanlık dümenleri eski ortağının üzerine yıkarak, sorumluluktan sıyrılmaya çalışıyorlar. Bir yandan da OHAL yetkisine dayanarak istedikleri her şeyi kimseye sormadan geceden sabaha hayata geçiriyorlar. Kılıçdaroğlu, Yenikapı Mitingi’ne katılmaya evet diyerek, gerçek demokrasiye ve laikliğe hayır dedi. Kılıçdaroğlu bilmeli ki bu sevdasında yalnızdır” denildi. (Cumhuriyet Gazetesi-Türkiye)

'AKP’NİN YÜZDE 60’I FET֒CÜ

Akademisyen yazar kumpas mağduru Erol Mütercimler, AKP’nin eğer doğru düzgün soruşturulursa siyasi yapısının yüzde 60’ı FET֒cü çıkacaktır. Yani bir şekilde ya onlara dokunmuş ya da doğrudan doğruya teması olmuş kişilerden bahsediyorum” dedi. (Gündem News-Türkiye)

 

BAŞURÊ KÜRDİSTAN-IRAK

‘DAİŞ TAPU DAĞITTI’

KDP Musul Basın Sorumlusu Said Memuzini:’’Daiş, Kürtler’in bulunduğu bölgelerde zorla halkın konut ve arsa tapularına el koyduğunu ve ‘İslam Devleti’ mührüyle kendi tapularını, istedikleri kişilere dağıttı. Çünkü evinden çıkartılan Kürtler’in yerine Araplar yerleştirilecek’’, dedi. (Rudaw-Başar)

‘KANADA’DAN KÜRTLER’E SİLAH PAKETİ’

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver;’’Kanada Daişe'e karşı savaş’ında Peşmerge Güçleri'ne verdiği destek kapsamında, Peşmerge Bakanı Kerim Sincari ve Kanada'nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Sakomana'nın bilgisi dahilinde, yeni askeri yardım paketinin Hewlêr'e ulaştığı’’, bildirildi. Kanada'nın 700'ün üzerinde askeri danışmanı Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde bulunuyor. (Zernews-Başur)

ŞABEK: YAŞADIĞIMIZ BÖLGELER PDK’YE BAĞLANSIN

Irak Parlamentosu Şabek Kürdleri Temsilcisi Salim Şabek, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’den, Ninowa Vilayeti’ndeki Şabek Kürdlerinin, yaşadıkları bölgelerin idari olarak Kürdistan Bölgesi’ne, yani PDK’eye bağlanmasını istediklerini açıkladı. Ninowa Ovası’ndaki 60 köyde yaşayan Şabek Kürdlerinin 500 binin üzerinde nüfusu olduğu tahmin ediliyor. (Kdp.info-Başur)

PEŞMERGE'DEN BAŞİKA’DAKİ DAİŞ MEVZİLERİNE YOĞUN BOMBARDIMAN

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutan Yardımcısı Necîm Ebdula Qado, ‘‘Peşmerge Güçleri’ne bağlı topçu birlikleri, Başika merkezindeki Daiş mevzilerini bombaladı ve ardından Başika kentinde olağanüstü bir hareketlilik gözlemlendi. Bombalama sonucunda Daiş’in büyük kayıp verdiğini düşünüyoruz’’, dedi. (Basnews-Başur)

‘GÖÇMENLER İÇİN BÜTÜN HAZIRLIKLAR TAMAM’

Ninova Valisi Nevfel Hamadi ile görüştükten sonra açıklama yapan Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Derbaz Muhammed:’’Musul Operasyonu'nun başlaması halinde, 250 bin ile 1 milyon arasında kişinin evinden olacağını, buna karşı her türlü tedbiri ve gerekli önlemleri aldıklarını ve göçzedelerin Kürdistan Bölgesi'ne girmesine izin verilmeyecek. Onlar kamplara yerleştirilecek”, dedi. Hazırlıklar kapsamında Duhok yakınında 5 yeni kamp kuruluyor. (K24-Başur)

 

ROJAVA-SURİYE

“SURİYE VE HALKININ DİRENİŞTEN BAŞKA SEÇENEĞİ YOK”

Suriye Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim, İran Şura Meclisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi olanaklarını inceledi. (Sana-Suriye)

BEŞŞAR ESAD, ALAEDDİN BRUCERDİ İLE GÖRÜŞTÜ

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, İran İslami Şura Dış İlişkiler ve Savunma Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi ile Şam’da görüştü. Bölge geleceğinin çete destekçilerinin politikaları karşısında ülkelerini ve bağımsızlıklarını savunmak için direnen milletler tarafından belirleneceğini bildirdi.  İki ülke hükümetleri ve parlamentoları arasında işbirliğinin sürekli olarak pekiştirilmesi ve bu işbirliğinin birçok yönde etkin olarak kullanılması gereğini belirtti. (Sana-Suriye)

DOĞU ĞUTA BÖLGESİNDEKİ HAVŞ EL FARA BELDESİ İŞGALDEN KURTARILDI

Suriye Askeri kaynak,  ordu birliklerinin Şam kırsalı Doğu Ğuta Bölgesinin Havş el Fara Beldesini çetelerden alarak, beldeyi kontrollerine geçirip halk ve mal güvenliğini sağladıklarını belirtti. (Suriye Gerekleri-Suriye)

“AMERİKA VE ARABİSTAN NUSRA CEPHESİNİ DESTEKLEYEREK HALEP ABLUKASINI KIRMAYA ÇALIŞMAKTADIR”

Suriye Bölge stratejik konular uzmanı Galip Kandil,  “Amerika ve Arabistan’ın Nusra Cephesi ve El-Kaide’ye bağlı diğer çete örgütlerine destek vermesinin nedenin Halep ablukasının kırılması olduğu çok açıktı.” “Çeşitli silahlarla donatılan binlerce kişi bahsedilen eksenlere Halep ablukasını kırmak için gönderilmiştir ve Amerika’nın isteği ve baskısıyla Türkiye’nin aynı şekilde sınır kapılarını çetelerin geçişi için açık bıraktığına şahit olmaktayız”dedi. (Suriye Gerekleri-Suriye)

“AMERİKA TERÖRİSTLERİ KAÇIRMAK İÇİN HALEP’TEKİ İNSANİ KORİDORLARI DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR”

Suriye meclis üyesi ve uluslararası hukuk uzmanı Ahmet Meri,  Halep’in doğu bölgelerinde abluka Amerika bu çeteleri kurtarmak için Suriye Ordusuna son bir darbe vurmaya mecbur etti. “Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan Mistura’nın Halep’teki insani yardım koridorlarının kontrolünün Birleşmiş Milletler ’in bu konudaki tecrübeleri bahanesiyle BM’ye verilmesi talebinin asıl nedeni, bu koridorların insani yardım adı altında Halep’in doğusunda abluka altındaki çetelere askeri ve silah yardımı koridorlarına dönüştürülmesidir.  (Suriye Gerekleri-Suriye)

AMERİKA’NIN NUSRA ÇETELERİNE VERDİĞİ  ‘1700 TON SİLAH’ YAKALANDI

Suriye ordusu, Halep’te Nusra cephesi çetelerine ait bir silah deposunu keşfetti. Silahlar içerisinde; tanksavar ve top mermilerinin yanı sıra, çok sayıda el bombası çıktı. Silah sandıklarının üzerinde, Amerika Birleşik Devletlerine ait olduğunu gösteren amblem olduğunu belirtildi. (Rast Haber-İran)

“ İRAN’DAKİ İDAMLAR DURDURUN”

TEV-DEM Yürütme  Kurulu, İran’da 21 Kürt siyasi tutsağın idam edilmesini kınayarak BM’ye harekete geçme çağrısında bulundu. Bu idamlar sadece Kürt halkına karşı değil tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suç pozisynununda olduğunu belirtti. (ANHA-Rojava)

MİNBİC SİVİL MECLİSİ 65 AŞİRET TEMSİLCİSİYLE TOPLANDI

Minbic Sivil Meclisi, bölgedeki 65  Kürt, Arap, Türkmen ve Çerkez aşiretinin temsilcileriyle toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda demokratik birlik inşası tartışıldı. (ANHA-Rojava)

ROJAVA ASAYİŞ KOMUTANLIĞININ QAMİŞLO KATLİAMI AÇIKLAMASI

Rojava Asayiş Genel Komutanlığı, Qamişlo’da gerçekleşen saldırıyla ilgili 3 Asayiş üyesini görevden uzaklaştırdı. Yeniden inşa çalışmaları için de 200 milyon Suriye Lirası yardımda bulundu. (ANHA-Rojava)

“ FEDERALİZM SURİYE'Yİ BİR ARADA TUTMANIN YOLU”

PYD Lideri Salih Müslim, Federalizmin Suriye’yi bir arada tutmanın bir yolu olduğunu, Suriye’yi bütün olarak bir arada tutmak istediklerini belirterek, Kürt Devleti iddialarının gerçek dışı olduğunu ve kesinlikle böyle bir niyetlerinin olmadığını belirtti. (Sputnik-Rusya)

 

ROJHİLAT-İRAN

ROJHİLAT PARTİLERİ BİRLEŞME ARİFESİNDE

Rojhılat’ta bir süredir güçbirliği yapan 6 Rojhilat partileri, ortak mücadele, müzakere ve Rojhilat’ta yeni bir stratejik sürecinin başlaması için bir araya gelerek birliktelik çağrısı yaptı. Toplantıda taraflar ayrıca çalışmalarda irtibat halinde olmanın önemine değindi. Öte yandan KDP-İ ve Diyer 5 rojhelat’lı partiler büyük bir Peşmerge birliğini daha Rojhilat’a sevk sevk ettiği bildirildi. (Kurdistanmedia-Kdp-İ)

İRAN KUZEY-GÜNEY KORİDORUNU TAMAMLIYOR

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti ortak bir proje çerçevesinde Reşt-Astara demiryolunu 164 kilometre uzunluğunda hayata geçiriyor ve böylece Kuzey-Güney transit koridoru tamamlandığı zaman Avrupa’nın kuzeyi Asya’nın Güneydoğusuna bağlanıyor. Projeden İran, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Rusya’nın yararlanması bekleniyor. (Farsnews-İran)

‘RUHANİ PAZAR GÜNÜ BAKܒYE GİDİYOR’

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nın Özel Kalem Müdürü Yardımcısı Perviz İsmaili, Cumhurbaşkanı Ruhani İran, Rusya ve Azerbaycan arasında üçlü zirveye katılmak üzere Pazar günü Bakü’ye gideceğini, zirvenin gündemini ticaret, enerji, ulaştırma, çevre, transit ve terörle mücadele şekli, olduğunu ve Ruhani’nin liderler ile ayrı ayrı görüşeceğini açıkladı. (İrna-İran)

 

DÜNYA-CİHAN

NATO'DAN NEW YORK TİMES'A TÜRKİYE TEPKİSİ

Türkiye'nin  NATO'dan atılabileceğini ifade eden yazının gerçeği yansıtmadığını ifade eden diplomatik kaynaklar, İttifak'ın kurucu belgesi olan  Washington Anlaşması'nın İttifak üyesi bir ülkenin NATO'dan atılmasını öngören herhangi bir madde içermediğini söylediler. Aynı kaynaklar, Türkiye'de Amerikan karşıtlığının arttığına dair henüz bilimsel bir çalışmanın yapılmadığını hatırlattılar. Türkiye'nin NATO'ya yönelik tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini de belirttiler. (Milliyet Gazetesi-Türkiye)

FRANSA GÜVENLİK GÜCÜ SAYISINI ARTTIRIYOR

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve yaptığı açıklamada, Fransa’da hükümet tüm ülkenin neredeyse tatile gittiği Ağustos ayı itibariyle görevli güvenlik gücü sayısını arttırmaya karar verdiklerini belirtti. Cazeneuve, Kademeli olarak artırılacak güvenlik güçlerinin sayısının 2019 yılına kadar 84 bine ulaşması amaçladıklarını ifade etti. (AFP-Fransa)

ABD: ÖYLE YA DA BÖYLE MUSUL'U ALACAĞIZ

Açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Ash Carter, DAİŞ’in bölgedeki yenilgisini hızlandıracak adımları atacaklarını belirtti. DAİŞ yenilgisini hızlandırmanın ilk adımının Musul’dan geçtiğini belirten ABD Savunma Bakanı Ash Carter,” Öyle ya da böyle Musul'u geri alacağız" dedi. (Reuters-İngiltere)

“TÜRKİYE'NİN RUSYA YA DA ÇİN'E YAKINLAŞMASININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN”

Alman televizyonunda açıklamalarda bulunan Alman Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Roderich Kiesewetter, Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin Türkiye'nin Rusya ya da Çin'e yakınlaşmasının önüne geçmek için sürdürüldüğünü söyledi. Müzakerelerin dondurulması görüşüne katılmadığını kaydeden Kiesewetter, bunun bir hata olacağını söyledi. ( N-Tv-Almanya)    

ABD ANKARA BÜYÜKELÇİSİ’NDEN DARBEDE ‘ABD PARMAĞI’ İDDİASINA SERT ÇIKIŞ

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Washington’ın darbe girişiminde parmağı olduğu iddialarını reddederken, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alındığı sırada Fethullah Gülen’le görüştürülmek istenmesinin Cemaat’in 15 Temmuz’daki rolü konusunda önemli bir kanıt olduğunu söyledi. (Reuters-İngiltere)

AMERİKA IRAK’A ASKER GÖNDERİYOR

Fort Campbell askeri üssündeki Amerika askeri yetkilileri DAİŞ ile mücadele için 400 Amerikan askerinin daha Irak’a gönderileceği belirtildi. Amerika’nın göndereceği 400 yeni asker DAİŞ ile mücadele adı altında Amerika Başkanı Barack Obama’nın gönderilmesine izin verdiği diğer 530 askerin yanında operasyonlarda yer alacağı ifade edildi. (Washington Post Gazetesi-ABD)

NAZARBAYEV: TÜRKİYE'YE KARŞI İŞ YAPAN KİMSEYİ DESTEKLEMEYECEĞİZ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan'daki FETÖ okullarıyla ilgili olarak, "Biz Türkiye'ye karşı iş yapan kimseyi desteklemeyeceğiz. Bu durum bizim çıkarlarımıza uygun değildir. Biz bunu istemiyoruz." dedi. Kazakistan’daki Türk sermayesinin seviyesinin çok iyi olduğunu anlatan Nazarbayev, bugüne kadar inşaat ve mimari alanlarında 20 milyar dolar civarında yatırımlar yaptıklarının altını çizdi. (Haksöz Haber-Türkiye)

HİZBULLAH’TAN BEŞAR ESAD’A SONSUZ DESTEK

İran tarafından desteklenen Lübnan Hizbullah lideri Şeyh Nasrallah'ın yardımcısı Şeyh Naim Kasım; Suriye'de bazı bölgesel güçler ve Batı'nın desteklediği muhalif gruplara karşı, İran ve Rusya "sonuna kadar" Beşar Esad'ın yanında olacağını, söyledi. Suriye'de altıncı yılına giren iç savaş 250 bini aşkın kişinin ölümüne, 7 milyona yakın kişinin ülke içinde evini terketmesine, 5 milyona yakınının da başka ülkelerde mülteci olmasına yol açtı. (Reuters-İngiltere)

İSRAİL, BAE VE PAKİSTAN’DAN ASKERİ TATBİKAT

İsrail, BAE ve Pakistan ile birlikte kara ve hava güçlerini Red Flag (Kızıl Bayrak)  askeri tatbikatı için ABD'nin Nevada eyaletindeki Nellis Askeri Hava Üssü'ne gönderiyor. Geçtiğimiz seneki tatbikatta ABD, İsrail, Singapur ve Ürdün'ün yer aldı. (Haaretz-İsrail)

HUSİLER SUUDİ ARABİSTAN'IN 10 KİLOMETRE İÇİNE KADAR İLERLEDİ

Suudi Arabistan'ın Yemen müdahalesine direnen Husiler, Suudi Arabistan'ın Cizan ilinin 10 kilometre içine kadar ilerlediği belirtiliyor. (Al Masdar-Suriye)

‘ARABİSTAN 30 BİN TERÖRİST İÇİN SİLAH SİPARİŞİ VERDİ’

Es’sefir gazetesi, Suud rejimi son aylarda Suriye’de 30 bin teröristi donatmaya yetecek kadar silah ve askeri teçhizat siparişinde bulunduğunu, yazdı. (Es’sefir gazetesi- Suriye)

SUDAN FETÖ OKULLARINI KAPATIYOR

Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir'in FETÖ ile bağlantılı okulların kapatılmasına dair talimat verdiğini ve Beşir’in darbe sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a kişisel olarak telefon açan birkaç isimden biri olduğunu da açıkladı. Kırgızistan, Kürdistan bölgesi (Başur) ve Kazakistan ülkelerindeki FETÖ okullarını kapatmayacaklarını açıklamıştı. (Sputnik-Rusya)

İSRAİL HAPİSHANELERİNDE AÇLIK GREVİ BAŞLIYOR

İsrail’in Eshel ve Nefha, hapishanelerindeki Hamas mensubu 285 Filistinli tutuklu, cezaevi yönetiminin istismarcı uygulamaları ve baskıcı tutumlarını protesto amacıyla açlık grevine başlama kararı aldı. (Suriye Gerçekleri-Suriye)

ATTIKLARI VE ATMALARI GEREKEN ADIMLARI GÖRÜŞTÜLER

Rusya Dışişleri Bakanlığı; Kerry’nin girişimi üzerine gerçekleşen telefon görüşmesinde iki dışişleri bakanının, Uluslararası Suriye’ye Destek Grubunda iki ana ülke olmaları itibarıyla Suriye’de BMGK kararlarının hayata geçirilmesi çabalarında Rusya ve ABD’nin attıkları ve atmaları gereken adımların tartışıldığını belirtti. (Sana-Suriye)

RUSYA VE İRAN 8 YENİ NÜKLEER SANTRAL İNŞAATI ÜZERİNE ANLAŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran ve Rusya 8 yeni nükleer santral inşaatı üzerine anlaştıklarını açıkladı. Çete örgütlerinden jeopolitik veya siyasi çıkar uğruna yararlanmanın çok tehlikeli bir iş olduğunu belirtti.  (FHA-İran)

“TAHRAN, MOSKOVA’NIN STRATEJİK ORTAĞIDIR”

Rusya Devlet Başkanı Veladimir Putin, Tahran’ın Moskova’nın stratejik ortağı olduğunu ve Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) uygulanması ile şartların ikili işbirliğine döneceğini söyledi. (İRİB-İran)

SUUDİ KADINLARDAN 'ERKEK MUHAFIZLIĞINA' KARŞI SOSYAL MEDYA KAMPANYASI

Suudi Arabistan'daki Vahhabi İslam anlayışı nedeniyle çok sayıda haktan mahrum olan kadınlar bir sosyal medya kampanyası başlattığı belirtildi. Suudi Arabistan’da kadınların seyahat etmesi, bir işte çalışması, evlenmesi gibi konular ailelerinden bir erkeğin icazetine bağlığı olduğu ifade edildi. (Vocativ-Suudi Arabistan)

CİHAD NİKÂHINDAN 31 BİN HAMİLE KADIN

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), DAİŞ’in elinde en az 50 İngiltereli çocuğun olduğunu, örgütte “Cihad nikâhının da arttığını açıkladığı ifade edildi. Örgütteki 31 bin kadının hamile olduğu belirtilen Europol raporunda, DAİŞ’in yeni neslinin “çok tehlikeli” olduğuna yer verildiği belirtildi. Raporda ayrıca, DAİŞ’in Avrupa’da yaşayan kadroları arasında “Cihad nikâhının artış gösterdiği kaydedildi. (Yasak Haber-Türkiye)

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

TAGS(ETIKETLER): 06  08  2016  BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA