‘Türk askerlerinin Güney’deki varlığı ulusal güvenliğimiz için tehdittir’
Basından Seçmeler / 21 Kasım 2016 Pazartesi Saat 16:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Topraklarını Koruma Kurulu Üyesi Mucahît Mihemed Emîn ve Halepçe Örgütleri Meclis Yönetimi Kurulu üyesi Ferhad Kadir, Türk askerlerinin Güney’de bulunmasının ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu kaydederek buna karşı herkesin tavır sahibi olması gerekliliğini belirtti

Türk askerlerinin Güney Kürdistan topraklarındaki varlığına yönelik tepkiler devam ediyor. Kürdistan Topraklarını Koruma Kurulu üyesi Mucahît Mihemed Emîn ve Halepçe Örgütleri Meclis Yönetimi Kurulu Üyesi Ferhad Kadir, ajansımıza yaptıkları değerlendirmelerde Türk askerlerinin Güney’deki varlığına tepki göstererek bunun büyük tehlike arz ettiğini kaydetti.

‘İşgal karşısında eylemlerin artması gerekiyor’

Kürdistan Topraklarını Koruma Kurulu üyesi Mucahît Mihemed Emîn, Türk askerlerinin Güney’deki varlığının, siyasi, ekonomik, toplumsal ve ulusal güvenlik açısından tehlike arz ettiğini belirterek, “Bu işgale karşı Güney Kürdistan’daki eylemlerin artması gerekiyor. Başka ülke ve güçlerin Kürdistan topraklarını işgal etmesi, halkımızın haklı davasının meşruiyetini tehdit ediyor. Kürdistan topraklarını işgal eden her güç ve ülke, bugüne kadar kendi çıkarlarını gözettiler. Hiçbiri halkın çıkarlarına göre hareket etmiyor.” dedi.

Bazı güçlerin Türk güçlerine verdiği desteği de değerlendiren Mucahîd Mihemed Emîn, “Kürdistan topraklarının işgalciler tarafından işgal edilmesi, bizleri daha fazla topraklarımıza bağlıyor ve ulusal duygularımızın ortaya gelişmesini sağlıyor. Siyasi çevrelerin KDP olmadan da Kürdistan Topraklarını Koruma Kurulunu oluşturmaları gerekiyor. Her kim Kürdistan’ın işgal edilmesinde yardımcı oluyorsa ve bu işte rol sahibiyse, ihanet içindedir. Halkımıza en büyük zararı bunlar verecektir.” uyarısında bulundu.

‘Kürdistan toprakları üzerinde asker bulunduran güçlere ciddi resmi uyarı yapılmalı!’

Mucahîd Mihemed Emîn, Türk askerlerinin veya başka bir devlet gücünün Kürdistan’daki varlığının,  büyük tehdit oluşturduğunu söyleyerek, “Yine toplum, siyaset ve ekonomi için de tehdittir.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Kürdistan bölge parlamentosunun içinde bulunduğu durumu da değerlendiren Mucahîd Mihemed Emîn, “Mevcut durumda Kürdistan bölge parlamentosu kapalı durumdadır ve Güney Kürdistan toprakları üzerindeki bu işgal karşısında sessiz bırakılmıştır. Irak hükümetinin bu işgalciliğe karşı ses çıkarması gerekiyor. Güney Kürdistan toprakları üzerinde karargah inşa eden ve çok sayıda asker bulunduran bu güçlere, ciddi ve resmi bir uyarının yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Halepçe Örgütleri Meclis Yönetimi Kurulu üyesi Ferhad Kadir ise, Türk askerlerinin Güney’deki varlığı ve Musul Operasyonuna katılım için yabancı güçlerin getirilmesinin tehdit oluşturduğu değerlendirmesini yaparak, “İşgalcilere, ‘Kürdistan topraklarını işgal edebilirsiniz.’ deniliyor. Zaten Türk devleti Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden inşa etmek ve Musul’u topraklarına katmak istiyor.” dedi.

‘Kürdistan işgalini kınamamız ve lanetlememiz gerekiyor’

Kürdistan topraklarına güç yığanlarla kötü bir geçmiş yaşadıklarını dile getiren Ferhad Qadir, “Bizlerin şiddetli bir şekilde Kürdistan’ı işgal edenleri kınamamız ve lanetlememiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Halepçe Örgütleri Meclis Yönetimi Kurulu üyesi Ferhad Qadir, Kürdistan Parlamentosunun işlevsizliğine dikkat çekerek “4 siyasi parti Türk askerlerinin Kürdistan’ı işgal etmesine karşı tavır sahibi değil. Bu nedenle işgalci devlet Kürdistan toprakları içerisinde her istediğini yapabiliyor.” dedi. RojNews

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  Turk  askerlerinin  Guney  deki  varligi  ulusal  guvenligimiz  icin  tehdittir    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA