1 derece sıcaklık artışı bile ekolojik süreçleri değiştirdi!
Ekoloji / 22 Kasım 2016 Salı Saat 06:21
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya ülkeleri COP22 adlı BM İklim Konferansı için Fas’ın Marakeş kentinde tartışmalarını yürütürken, yayınlanan bir araştırma iklimsel değişikliklerin geldiği noktaya karşı uyarıyor. Sadece bir 1 derecelik artışın meydana getirdiği değişimlerin dikkat çekici olduğu uyarısı yapılıyor

Florida Üniversitesi’nden bilim insanlarınca yapılan ve Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, iklimsel değişiklikler nedeniyle yeryüzündeki ekolojik gelişimlerin yüzde 82’sinde ciddi değişimler yaşandı. Canlıların göç hareketlerinin ve genetik çeşitliliğin büyük oranda değişime uğradığına dikkat çekilen araştırmaya göre karalar, denizler ve tatlı sularda bu değişimler çok net bir şekilde görülebiliyor.

Ekolojik prosedürlerin önemli bir kısmındaki değişimlerin yeryüzü sıcaklığının 19’uncu yüzyıla oranla sadece 1 derece artmış olmasına rağmen meydana geldiği vurgulanan araştırmada, sadece bir 1 derecelik artışın meydana getirdiği değişimlerin dikkat çekici olduğu uyarısı yapıldı.

Araştırmada, iklimsel değişiklikler nedeniyle genetik mutasyonlar ve canlıların büyüklükleri başta olmak üzere birçok hayati özelliklerinde dönüşümler yaşandığı ortaya kondu.

Araştırmada, insanlığın ise sıcaklık artışları nedeniyle salgınlar, tarım hasatlarında düşüş ve deniz ürünlerinde azalma gibi olumsuz etkileri yaşadığı kaydedilirken, sıcaklıklar nedeniyle şiddetli fırtınalar ve sıcaklık dalgalarının yoğunlaşacağı uyarısı yapıldı. 

Çok sayıda bilim insanının katıldığı araştırma kapsamında 94 ekolojik dönüşüm süreci incelemeye alınmıştı. 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 1  derece  sicaklik  artisi  bile  ekolojik  surecleri  degistirdi    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA