Okullar ibadethaneye dönüştü, dini eğitime geçtiğimiz döneme tanık olmaktayız
Röportajlar / 27 Aralık 2016 Salı Saat 12:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında eğitimin birçok alanının din görevlileri ile düzenlenmesine yol açacak 5 yıllık protokolün imzalanması ile ilgili Eğitimsen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Okullar ibadethaneye haline gelmiştir. Dini eğitime geçtiğimiz bir sürece tanık olmaktayız” diye konuştu

Hatay’da Milli Eğitim ile Müftülük arasında imzalanan protokole göre imamlar okullara eğitim desteği verecek. Bu protokole şimdiden tepkiler gelmeye başladı.

Eğitimsen Genel Başkanı Kamuran Karaca, artık öğretmen yetiştirmen görevinin müftülüklere, din adamlarına ve diyanete verildiğini söyleyerek,  “Okullar bir ibadethane haline gelmiştir,” dedi.

Karaca, öğretmen yetiştirmeyi, çocuklara verilecek seminerleri, kitap çıkarmaları, kuran kursları gibi çalışmaları öğretmen ve okulların yapması gerekirken Hatay’da yapılan bu protokolle din adamları yapar hale gelmiş böylelikle okullar bir ibadethane haline gelmiştir,” dedi.

Karaca, “Camilerin, din adamlarının, din görevlilerin eğitimcilerin rolüne soyunduğunu belirterek,  bunun kendiliğinden olan bir oluşum olmadığını kaydetti.

“Bilimsel-Laik Eğitim Yitirildi”

Türkiye’de bilimsel, laik eğitimin tamamen yitirildiğini, dinsel eğitim modeline dönüldüğüne işaret eden Karaca, bunun arkasında tamamen hükumetin olduğunu kaydetti.

  “Okul mu İbadethane mi Belli Değil”

“Artık tabelasında okul gördüğümüz yerlerin okul mu ibadethane mi, din kurumu mu belli değil” diyen Karaca, “Bu son adımlardan sonra hepsi birbirine karışmış durumdadır. Çocuklar  inançla ilgili eğitim almak istiyorsa kuran kursları ve imam hatip gibi benzer inanç merkezleri var. Aksi halde okulların ibadethane olması durumunda öğrencilerin seçme şansının kalmayacak.

“Eğitimcileri Din Adamına Dönüştürecekler”

Eğitimsen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Dini eğitime geçtiğimiz bir sürece tanık olmaktayız” diyerek, Hatay’daki bu son uygulamayla din adamlarının öğretmenleri eğiterek, bir biçimde eğitimciden çok din adamı, din görevlisi haline dönüştürecekler” dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Okullar  ibadethaneye  donustu  dini  egitime  gectigimiz  doneme  tanik  olmaktayiz  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.