Enflasyon tavan-Türkiye halkı yeni yıla zamlarla girdi
Ekonomi / 08 Ocak 2017 Pazar Saat 09:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP-Erdoğan rejimi, savaş, siyasi ve ekonomik kriz içerisinde olduğunu gizlemeye çalışadursun resmi verileri bile kendilerini yalanlıyor. Aralık ayında yüzde 0.93 artış göstermesi beklenen Tüketici Fiyatları Endeksi yüzde 1,64 arttı. Yılsonu enflasyonu ise yüzde 8,53 olarak gerçekleşti. TÜFE'nin 2016 yılında, TCMB'nin yılsonu tahmini olan yüzde 7,50'nin bir miktar üzerinde yüzde 7,77 seviyesinde yılı tamamlaması bekleniyordu

Enflasyon %8,53 oldu

Enflasyondaki artış aslında kurlardaki gelişme ve çeşitli fiyat artışları nedeniyle aslında bekleniyordu. Beklemeyen kafasını kuma gömmüş olan Merkez Bankası Başkanıydı. Hala hayali tahminlerle kamuoyunu yanıltma peşinde olan MB, Erdoğan-AKP iktidarının akıldışı politikalarına hizmet etmeye devam ediyor. Ama çok da üzülmeye gerek yok; Merkez Bankasının yapamadığını Ekonomiden Sorumlu Bakan dâhiyane buluşuyla gerçekleştirecek. Gıda harcamalarının payı düşürülüp, fiyatı en az artan ürünler sepete eklenerek enflasyon oranında düşüş gelecek ay başlayacak. TÜİK istatistik bilimine yaptığı katkıyla bizi büyütürken, MB da bakanın yöntemiyle enflasyonu düşürecek. Şimdi sırada cari açığı kapatmak kaldı…

İstanbul'da enflasyon 2016'da yüzde 9,12 oldu

İstanbul Ticaret Odasının (İTO) 1995 bazlı verilerine göre, Aralık 2016 itibarıyla Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık bazda bakıldığında perakende fiyatlarda yüzde 9,12 ve toptan fiyatlarda yüzde 10,88 artış görüldü.

TÜİK ve MB’den çok daha sağlıklı olarak kabul edeceğimiz bu veriler enflasyon artışı sonucu toptan fiyatlarda çift haneli rakamlara geçildiğini gösteriyor. Bu, önümüzdeki dönem perakende fiyatlarda da çift haneli rakamla karşılaşabileceğimizin habercisi.

Türkiye ekonomisi %2,7 küçüldü

TÜİK, 12 Aralık'ta yapılan ve ekonomiyi bir anda yüzde 19,7 büyüten ana revizyon toplantısında düzeltilmiş veriyi yayınlamamış, sadece Temmuz-Ağustos-Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekteki yüzde 1,8'lik küçülmeyi kamuoyuna açıklamıştı. Ancak TÜİK, bu yılın üçüncü çeyrek döneminde, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış gerçek küçülmenin yüzde 2,7 gibi olağanüstü seviyeye indiğini açıkladı.

Açlık sınırı 1.432 TL oldu

TÜRK-İŞ, Aralık ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.432,17 TL, yoksulluk sınırı ise 4.665,04 TL oldu.

Her ay düzenli olarak artan açlık ve yoksulluk sınırı, aslında enflasyon artışı ile birlikte düşünüldüğünde yoksulluğun etkisinin görülen rakamlardan çok daha fazla olduğu söylenebilir. Kaldı ki; bu rakamlar konusunda en çekingen araştırma sonuçlarını TÜRK-İŞ açıklıyor. DİSK ve diğer kurumlara baktığımızda durum daha vahim.

2017 asgari ücreti belirlendi: Net 1.404 TL

2017 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret belirlendi. Türk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu başkanlığında bakanlık binasında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti brüt 1.777,50 TL, net 1.404 TL olarak açıkladı. Genelde 6 aylık kademelerde iki seferde verilmesi beklenen artış, geçen yıl olduğu gibi tüm sene için tek seferde verildi. 1.300 TL olan asgari ücrette yapılan 104 TL artış ile emekçilerin cebine fazladan günde sadece 3,4 TL girecek.

Asgari ücrete 104 TL zam(!)

Türk lirası dolar karşısında yüzde 20 değer kaybederken asgari ücretle geçinmek zorunda bırakılan emekçilere yüzde 8 oranında zam reva görüldü. Bu zammın açlık sınırı altında olduğu, ücretlilerin büyük kısmının asgari ücretle çalıştığı, sosyal hakların yok sayıldığı bir emek dünyasında ciddi boyutlara ulaşmış bir çalışan yoksulluğundan söz edebiliriz. Özellikle kadın çalışanların üzerindeki yoksulluk baskısı bu tablodan çok daha kötü bir görünüme sahip. Güvencesiz çalışma koşullarının hâkim olduğu çalışma yaşamında emekçiler bu ücrete rıza göstermek zorunda kalıyor. Çalışanlar üzerindeki bu baskı şiddetin bir başka yöntemidir.

Ekonomiye güven yok

TÜİK, Aralık ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre, ekonomik güven endeksi aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 18,5 azalarak 86,55 değerinden 70,52 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı. Ayrıca, TÜİK Aralık ayı Sektörel Güven Endeksi araştırması sonuçlarına göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Kasım ayındaki 96,78 düzeyinden, Aralık ayında yüzde 3,5 azalarak 93,35 değerine düştü.

Piyasalara güven %3,5 düştü

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneğinin (Türkiye İMSAD) aralık ayı Sektör Raporu yayımlandı. Rapora göre, TÜİK, milli gelirde yaptığı yenileme çalışmaları kapsamında sektörlerin girdi-çıktı tablolarını da yeniledi. Buna göre inşaat sektöründe girdi tablosunda ilişkide olunan girdi grupları ve alt girdiler güncellendi. Girdiler içinde doğrudan malzemelerin payı yüzde 44,84 olarak ölçüldü. Yine dolaylı malzeme girdilerini kapsayan toptan ve perakende ticaret girdisi yüzde 6,04 oldu. Başta mimarlık ve mühendislik olmak üzere alınan hizmetlerin payı yüzde 4,77, inşaat işlerinde alt yüklenicilere yaptırılan işlerin payı yüzde 22,61 olarak ölçüldü.

Yeni yılda vergi ve harçlara yüzde 3,83 zam

Yeniden değerleme oranına göre vergi ve harçlar artış gösterecek. Motorlu taşıtlardan 2017 yılında alınacak Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) vergisi de yüzde 3.83’lük artış sonrası, en düşük 68 liraya, en yüksek de 23 bin 586 liraya çıkarıldı.

SGK tarafından muayene ücretlerine zam yapıldı

Emeklilerin maaşından kesilen, çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım paylarına SGK zam yaptı. Hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti yüzde 20 arttırılarak 6 liraya, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira, yüzde 40 artış yapılarak 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise yüzde 60 artışla 5 liradan 8 liraya yükseltildi.

İşsizlik maaşı kesintisi alınıyor, ödemesi yapılmıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2016 yılının 10 ayında 1 milyon 242 bin 119 kişinin işsizlik ödeneği için başvurduğunu, 659 bin 419 kişinin hak ettiğini söyledi. Bunun bir büyük nedeni de işten çıkışlarda patronların tazminat ödememek için çıkış bildirgesini zorla istifa olarak düzenlemeleri oldu.

Özel sektörün Avrupa’ya borcu arttı

Özel sektörün kısa ve uzun vadeli dış borcu ekim sonu itibarıyla 224 milyar doları aştı. Sektörün Avrupa ülkelerinden aldığı toplam borç 130 milyar dolar olarak hesaplandı. Merkez Bankası (MB) verilerine göre, özel sektörünün toplam borcu 2016 Ekim ayı itibarıyla 224 milyar doları aşarken, bunun 207 milyar doları uzun, 17 milyar doları ise kısa dönemli borç olarak kayıtlara geçti.

Özel sektörün borcu 224 milyar doları aştı

Bu rakamın geldiği boyut bile aslında Türkiye ekonomisini bekleyen riskin büyüklüğünü işaret etmeye yetiyor. Borç çevriminin yeni kur düzeyi ve enflasyon yükselişi altında çok daha yüksek maliyetlerle gerçekleşeceği düşünüldüğünde, iktisadi krizin uzun soluklu bir çevrime girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Elektriğe yüzde 6,3 dağıtım zammı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrik faturalarına dağıtım bedeli adı altında yüzde 6,3 zam yapıldığını, elektrik faturasında “sadeleştirme” adı altında dağıtım şirketlerine kaynak aktarıldığını ifade etti. Bu zamla enerji bedelindeki düşüş vatandaşın faturasına yansımamış oldu.

İletişim giderinin yarısı vergiye gidiyor

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) her yılın sonunda düzenli yaptığı analiz kapsamında açıkladığı ‘elektronik haberleşmede aile giderleri raporuna göre Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin haberleşme giderinin yıllık 2 bin 844 liraya ulaştığı belirtildi. Bu rakamın yaklaşık dörtte birini bulan 763 lirası devlete ödenen verginin oluşturulduğu vurgulandı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

TAGS(ETIKETLER): Enflasyon  tavan-Turkiye  halki  yeni  yila  zamlarla  girdi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.