2016’daki seferberliğe 2017’de devam
Duyurular / 10 Ocak 2017 Salı Saat 14:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öz yönetim direnişlerinin olduğu kentlerde, Türk devletinin büyük yıkımlarının damgasını vurduğu 2016 yılında, yardım kuruluşu Heyva Sor a Kurdistanê tam bir seferberlik halindeydi. Kurum 4 milyon 774 bin 779 Euro, 60 bin Kanada, 30 ABD doları, 112 bin 700 İsviçre frangı yardımda bulundu, kampanyaların 2017 yılında da devam edeceği bildiriliyor

Almanya’nın Troisdorf kentinde faaliyetlerini sürdüren Kürt yardım kuruluşu Heyva Sor a Kurdistanê, 2016 yılında, Türk devletinin büyük saldırı, yıkım ve katliamlarına maruz kalan öz yönetim direnişlerinin verildiği kentlere yönelik düzenlediği yardım kampanyalarıyla ön plana çıktı.

Kurulduğu 1993’ten bu yana, devletler tarafından görmezlikten gelen Kürtler başta olmak üzere, ihtiyacı olan farklı kesimlere yardım elini uzatmayı amaçlayan Kürt yardım kuruluşu Kardeş Aile Kampanyası başta olmak üzere çok sayıda projeye imza attı.

Kardeş Aile Kampanyası Sürdürülecek

Heyva Sor a Kurdistanê, Avrupa veya dünyanın farklı bir bölgesindeki ailelerin, öz yönetim direnişlerinin verildiği kentlerdeki ihtiyaç sahiplerine belli miktarda maddi yardım vermesini içeren Kardeş Aile Kampanyası’nda 4 bin 658 aile buluşturuldu. Avrupa’da çok yoğun Kürt kitlesi düşünüldüğünde Kardeş Aile Kampanyası’na katılımın çok az miktarda olduğu söylenebilir. Ancak Heyva Sor a Kurdistanê 2016 yılında olduğu gibi 2017’de de Kardeş Aile Kampanyası’nı yürütecek.

Kardeş Aile Kampanyası, öz yönetim direnişlerinin yapıldığı kentlerde ihtiyaç sahibi bir aileye, Avrupa’da yaşayan bir başka aile tarafından her ay 150 Euro veya daha yüksek bir yardımın bir yıl boyunca gönderilmesini, böylece o ailenin acil ihtiyacını karşılamayı içeriyor. Kampanya’nın sadece maddi boyutu bulunmuyor. Ailelerin telefon görüşmeleri ya da ziyaret şeklindeki iletişimi, ihtiyaç sahibi için büyük bir moral kaynağı.

Maddi Yardım Kampanyaları

Kardeş Aile Kampanyası dışında Heyva Sor 2016’da, Cizre, Nusaybin, Silvan, Yüksekova, Şırnak gibi öz yönetim direnişlerinin verildiği alanlar için maddi yardım kampanları da yürüttü.

Türk devletinin, Şırnak’ta olduğu gibi yüzde 70’ni yakıp yıktığı kentlere sahip çıkmayı, yıkım ve katliam mağdurların ulaşıp onlara destek vermeyi ahlaki bir sorumluluk olarak gördüğünü açıklayan Heyva Sor a Kurdistanê yetkilileri, düzenlenen kampanyalar hakkında şu bilgileri verdi:

* Cizre, Sur, Silopi, Nusaybin, Derik ve Dargeçit halkına Ocak 2016’da ilk etapta 328 bin Euro yardım gönderildi.

* 3 Mart 2016’da büyük bir maddi yardım kararı alındı.

Bu kampanya çerçevesinde Mart ayının baş̧larında 328 bin Euro ve 30 bin Kanada doları, Mart ayı sonunda ise 710 bin Euro öz yönetim direnişlerinin olduğu alanlardaki il ve ilçe halk meclisleri aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine iletildi. 

* Mayıs ayında 300 bin Euro ve 40 bin İsviçre Frangı daha Kürdistan’daki il ve ilçelere gönderildi.

* Heyva Sor ayrıca Gever’de (Yüksekova) Türk devletinin yerle bir ettiği halka ait evlerin onarılması için halka 240 bin Euro ve 30 bin Kanada doları gönderdi.

 Şırnak’a Gönderilen Yardımlar

Şırnak merkezinde 14 Mart 2016’da sokağa çıkma yasağa çıkma yasağı ilan edildi. Türk devletinin gerçekleştirdiği yıkım ve katliam hareketi tam 82 gün sürdü. Tam 8 ay süren sokağ̆a çıkma yasağ̆ı ise 14 Kasım 2016 tarihinde kaldırıldı. Yasağın kaldırılmasından sonra kentteki yıkım tam olarak ortaya çıktı. Devlet güçleri, şehrin merkezinde 12 mahalleden 9’un yıkarak yerlebir etti. Bu alan, kentin yüzde 70’ine takabül ediyor. Türk devletinin saldırısı sonucu kentten diğer çevre illere göç etmek zorunda kalan nüfus neredeyse kentin tamamına yakın. Halkın, Şırnak kentine yakın kurduğu çadırlar da Türk devleti tarafından yakıldı.

Böylesi devasa bir yıkımla karşılaşmasından dolayı Heyva Sor a Kurdistanê’nin yardım çalışmalarında Şırnak için daha özel çalışmalar yürütüldü.

* Eylül ayında düzenlenen bir kampanya ile Şırnak halkının kış̧lık çadır, soba, döş̧ek ve battaniye ihtiyacını gidermek amaçlandı. Ancak bu kampanyada kısa bir süre sonra evleri yıkılan kent halkının kurduğu çadırlar devlet güçleri tarafından hedef alındı.

* Heyva Sor a Kurdistanê, Eylül ayı itibariyle Şırnak’a 25 bin İsviçre Frangı, Ekim ayının sonlarına doğru 500 bin Euro ve 30 bin dolar gönderdi.

* 2016’nın son ayı Aralık’ta da Şırnak’a gönderilen maddi yardım 500 bin Euro.

Fitre ve Zekat Çalışmaları

* Ramazan ayı dolayısıyla Gever, Şırnak, Nusaybin, Cizre, Sur, Silopi, Derik, Dargeçit ve İdil için 460 bin Euro ve 20 bin İsviçre Frangı değerinde 10 bin 400 adet gıda paketi alınarak, o kentlerde görevinin başındaki halk meclisleri aracılığı ile halka dağıtıldı.

* Heyva Sor a Kurdistanê, Kurban Bayramı vesilesiyle öz yönetim direnişlerinin verildiği kentler için çalışma yürüttü. Avrupa’daki Kürtler ve dostlarından 500 bin Euro tutarından 3 bin kurbanlık, Sur, Cizri, Şırnak, Nusaybin, Gever, Silopi, İdil, Dargeçit’ten diğer il ve ilçelere göç etmek zorunda kalan mağ̆dur insanlara ulaştırıldı.

Acil Yardım Kapsamında Diğer Projeler

Heyva Sor a Kurdistanê, çok acil ihtiyaç olduğu öz yönetim direnişlerinin verildiği alanlara öncelik verse de Rojava ve Şengal ile ilgili çalışmaları da sürdürdü.

* Rojava’ya yardım ulaştırma projesi kapsamında Helep kentine 50 bin Euro ve Afrin kantonuna ise 20 bin Euro ihtiyaç sahibi ailelere yardım gönderdi.

* Türk devletinin organizesiyle Antep’te Kürtlerin düğününe yapılan saldırıda mağdur ailelere 100 bin Euro gönderildi.

* Heyva Sor a Kurdistanê, ayrıca Şengal ve Rojava’daki sağlık ve barınma projelerine aktif destek sağladığını açıkladı.

* Geçen yılın Ocak ayında sağ̆lık hizmetleri için Rojava yardım kurumu Heyva Sora Kurd’a 5 bin Euro gönderildi.  

Heyva Sor a Kurdistanê tarafından yapılan açıklamada "2016’da yardımlarımızın büyük bölümünü zorunluluktan dolayı Kuzey Kürdistan’a göndermek durumunda kaldıysak da, 2017’de Rojava ve Şengal’e yönelik yardımlarımıza devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

* Heyva Sor a Kurdistanê, Japonya’daki depremde gücü oranında mağdurlara ulaşmaya çalıştı. Heyva Sor a Kurdistanê Japan tarafından Japonya’daki Kumamoto depreminde zarar gören mağdurlar için 250 bin Japon Yeni değerinde gıda malzemesini gönüllü çalışanlar aracılığıyla halka dağıttı.

Sağlık Alanına İlişkin Çalışmalar

5 Haziran 2015’te Amed’de HDP mitingine yönelik katliamda iki bacağını yitiren Lisa Çalan’ın protezi için 90 bin Euro ödendi. Ayrıca aynı katliamda yaralanan başka biri için ise 15 bin Euro ödendi.

* Ankara’da Türk devleti ve DAİŞ’in ortak organizasyonu ile gerçekleştirilen bombalı saldırıda bir bacağını kaybeden gencin protezi için 2 bin Euro gönderildi.   

* Geçen yılın Mart ayında İtalya’dan Rojava’ya sağlık hizmeti vermek üzere 2 fizyoterapist gönderildi.

* Savaş̧ mağduru olan bir kişinin tedavi ve platin masrafları için 2 bin 500 İsviçre frangı verildi.

* Mayıs 2016’da sağlık hizmeti vermesi için İtalya’dan bir cerrah ve bir hemşire Rojava’ya gönderildi.

* 2016 yılında Kürdistan’ın değişik bölgelerinde ilaç alımı, doktor kontrolü, hastane masrafı gibi harcamalar için Heyva Sor a Kurdistanê’nin yaptığı yardım miktarı 148 bin 164 Euro. 

* Rojava’ya sağlık yardımı projesi çerçevesinde gönderilen 50 bin Euroluk maddi yardım, Heyva Sor a Kurd tarafından Rojava’da ve Şengal’deki hastanelerde ve diğer sağlık merkezlerinde temizlik ve personel giderleri kapsamında kullanıldı.

* Rojava’ya gönderilen 35 bin Euro, Til Temir kentindeki sağlık merkezi yapımında kullanıldı.

* Afrin Kantonu’na 1 TIR dolusu tıbbi malzeme ve ilaç gönderildi. Bu gönderme işlemi için 7 bin 500 Euro ödendi.

*  Rojava’da yapımı süren huzurevinin yapımı için 3 bin 795 Euro gönderildi.

* Eylül ayında, Rojava’daki Amude kampında meydana gelen gaz patlamasında yaralanan bir çocuğun tedavisi için ailesine 3 bin Euro gönderildi.

* Kurum tarafından yapılan açıklamada ayrıca Almanya’da Cadus adlı derneğin Rojava için mobil hastane projesine destek sundukları, ayrıca Kobanê’de yapımına 2015’te başlanan ve 500 bin Euro katkıda bulundukları hastanenin 2016’dan itibaren hizmet verdiği belirtildi.

Hasta Tutsaklar ve Barış Anneleri İle Dayanışma

Kürdistan ve Türkiye’de barış için çalışmalar yürüten Barış Anneleri İnisiyatifi’ne Heyva Sor a Kurdistanê tarafından 2016’da 7 bin 980 Euro yardım yapıldı. 

Ayrıca Heyva Sor a Kurdistanê’nin Özgürlük Mücadelesi’nde esir düşen hasta tutsaklar için de 2016’da özel çalışması vardı. Zindanlarda ağır şartlar altında tutulan ve tedavileri kısıtlanan hasta tutsaklara geride bıraktığımız yılda 12 bin 840 Euro yardım gönderildi.

Çocuk Projesi

Kürdistan’da Türk devletinin saldırılarında en fazla mağdur olanlar arasında çocuklar bulunuyor. Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) raporuna göre 6 Ağustos 2015 ila 18 Mart 2016 tarihleri arasından sadece Cizre’de en az 38 çocuk yaşamını yitirdi. Yaşamını kaybedenler arasında 35 günlük bebek de bulunuyor.

Heyva Sor a Kurdistanê de bütün bu olumsuzluklardan dolayı çalışmalarında çocuklara özel bir önem verdi. Yardım kurumunun 2016’daki yaptığı yardıma ilişkin sunduğu veriler şöyle:

* Yetim ve yardıma muhtaç çocuklara yardım projesi kapsamında Güney Kürdistan’da 100 çocuk için 60 bin Euro gönderildi.

* Çocuk projesi Yetim ve yardıma muhtaç çocuklara yardım projesi kapsamında Kuzey Kurdistan’daki 295 çocuk için 283 bin Euro yardım gönderildi.

* Kuzey Kurdistan’daki 110 çocuğa eğitim desteği kapsamında toplam 25 bin 200 İsviçre Frangı gönderildi.

* Çocuklara eğitim desteği kapsamında, savaşta hasar gören Kobanê’deki 3 okulun tamiri yapıldı ve çocukların bu okullarda eğitime yeniden başlaması sağlandı. Bu proje için toplam 30 bin 500 Euro yardım yapıldı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 2016  daki  seferberlige  2017  de  devam  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA