Öldürenlere değil protesto edenlere ceza
Gençlik / 12 Ocak 2017 Perşembe Saat 10:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto ettiği sırada bir grup tarafından vurulan ve linç edilerek öldürülen Ekrem Kaçeroğlu davasında sanıklar mahkemeye dahi gelmezken, aynı gün ve aynı yerde DAİŞ saldırılarını protesto ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan Leyla İldeniz, Abdülrezzak Karataş ve Abdülcebbar İnan hakkında 3'er yıl hapis cezası verildi

İzmir'in Bornova ilçesinde 7 Ekim 2014 günü DAİŞ'in Kobanê'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için yapılan yürüyüşte Ekrem Kaçeroğlu isimli yurttaş bir grup tarafından önce başından silahla vurulmuş ardından ise linç edilerek katledilmişti. Kaçeroğlu'nun öldürülmesine ilişkin yargılamada 3 yıldır herhangi bir sonuç alınamazken, aynı gün protesto eylemine katıldıkları gerekçesiyle Leyla İldeniz, Abdülrezzak Karataş ve Abdülcebbar İnan hakkında 26 Kasım 2014 trihinde "2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ve "örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işledikleri gerekçesiyle dava açılmıştı. İldeniz, Karataş ve İnan hakkında açılan dava 28 Aralık 2016 sonuçlanırken, her bir sanığa 3’er yıl hapis cezası verildi.

Hükmün Açıklanması Geriye Bırakıldı

İldeniz, İnan ve Karataş hakkında mahkeme, savcının yüzlerinin kapalı olduğu ve polise direndikleri iddiasını kabul ederek 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan çeşitli oranlarda ceza verdi. Mahkeme verilen cezaya ilişkin hükmün açıklamasını geriye bıraktı.

Atk'nın İncelediği Fotoğraflarda Yüzleri Açık

Dosyada savcının iddialarının aksine sanıkların Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından incelenen ve eşleştirildiğine kanaat getirilen olay gününe ilişkin fotoğraflarında, yüzlerinin açık olduğu görülüyor. Yine Fizik İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi'nce İnceleme ve Mukayese konusu olan fotoğraflarda İldeniz, Karataş ve İnan'ın yüzlerinin açık olduğu, polise mukavemet etmek yerine yolda yürüdükleri, hatta İnan'ın bir elinin cebinde olduğu görülüyor.

Kaçeroğlu'nun Öldürülmesine 'İki Grup Arasında Meydana Gelen Kavga' Denildi

Öte yandan davanın iddianamesinde Kaçeroğlu'nun öldürülmesi konusunda ise skandal ifadelere yer verildi. Olay günü DAİŞ saldırılarını protesto eden grubun polise "taş, molotof, likit bomba" ile saldırdığı iddia edilirken, polisin müdahalesi sonucu dağılan grubun mahallelinin araçlarına zarar verdiği, bunun üzerine ise mahalleli ile kavga çıktığı belirtildi. Irkçı grubun saldırısının "mahallelinin tepkisi" olarak lanse edildiği iddianamede, ırkçı grup tarafından vurulan ve linç edilerek katledilen Kaçeroğlu'nun iki grup arasında çıkan kavga sonucu katledildiği ifade edildi.

Kaçeroğlu Davasında Sanıklar Mahkemeye Bile Gelmiyor!

Kaçeroğlu'nun öldürülmesine ilişkin açılan davanın bir sonraki duruşması ise 1 Mart tarihinde görülecek. Davada tanıkların dinlenmesi beklenirken, sanıklar Suat Dinçer, Murat Kesgin, Reşit Aktaş ve Kubilay Aktaş ise tutuksuz yargılanıyor. Sanıklar duruşmalara dahi gelmeye tenezzül etmezken, mahkeme geçtiğimiz duruşmalarda avukatların zorla getirme ve adli kontrol taleplerini reddetmişti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Oldurenlere  degil  protesto  edenlere  ceza  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.