2017’nin ilk haftasında iş cinayetleri: 44 işçi hayatını kaybetti
Ekonomi / 17 Ocak 2017 Salı Saat 08:50
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye genelinde uygulanan olağanüstü halin (OHAL), 19 Ocak tarihinden itibaren 3 ay uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Ülke genelinde süren OHAL'in 19 Ocak Perşembe günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay uzatılması kararı, önceden imzalatılan kararlarla hukuksuz olarak alınmış oldu

OHAL’in üçüncü defa uzatılması mevcut yasalara bile aykırı bir biçimde gerçekleşti. Bu hukuksuzluğun tartışılması bir yana, OHAL dönemi ekonomide yaşanan sorunlar bu karar sonrasında hızlanarak artmaya devam ediyor. Emekçilerin, halkın satın alma gücü yükselen enflasyonla hızla gerilerken, döviz piyasalarında yaşanan dramatik gelişmelerin etkisiyle hem işsizlik oranlarındaki artış sürecek, hem de fiyat artışları devam edecektir. Bu gelişmeler önümüzdeki dönem emekçilere katlanılması zor yeni yükler getirecektir. Diğer taraftan, OHAL dönemi ekonomisinde sermayeye tanınan haklar sonucu hem ülkenin fonları çarçur edilmekte, hem de hukuk tanımazlığın yarattığı etkiler neticesinde emekçiler sadece maddi kayıplara uğramamakta, iş güvenliği ihlallerine bağlı olarak yaşamlarını yitirmekte, sakat kalmaktadırlar. Bu konudaki rakamlarda da ciddi yükselişler söz konusudur.

2017’nin İlk Haftasında 44 İşçi Hayatını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin derlediği verilere göre, 2017 Ocak ayının ilk 7 gününde çeşitli iş cinayetlerinde 44 işçi hayatını kaybetti. İSİG raporuna göre 2016'da en az 1970 işçi hayatını kaybetmişti.

2016'da En Az 1970 İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti!

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin her ay düzenli olarak yayınladığı iş cinayetleri raporuna göre, 2016'nın Aralık ayında 141 işçi hayatını kaybetti. 2016'da en az 1970 işçi, çeşitli iş cinayetlerinde öldü. En çok iş cinayeti inşaat, taşımacılık, tarım, belediye ve metal iş kollarında gerçekleşti. İş cinayetlerinin nedenleri olarak trafik/servis kazası, yüksekten düşme ve ezilme/göçükler öne çıkıyor. Aralık ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerin 1’i çocuk, 5’i kadın ve 5’i de göçmen ve iş cinayetleri en çok İstanbul, Bursa, Adana ve Antalya’da yaşandı.

Ekonomik Fatura Büyüdü

Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcu nedeniyle hakkında yasal takip başlatılan kişi sayısı geçen yılın ilk on bir ayında 1 milyon 220 bin kişiye ulaştı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezinin banka verilerinden yaptığı derlemeye göre, bu süre içinde 902 bin kişi kredi kartı borcundan, 667 bin kişi de bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe alındı.

Açlık Sınırı 78 TL Arttı

Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), enflasyon ve hayat pahalılığı raporunu açıkladı. Raporda, yüzde 8,53 olarak açıklanan yıllık enflasyonun yevmiyeli çalışanlarda yüzde 9,35 olarak gerçekleştiği vurgulandı.

Asgari Ücreti Enflasyon Yutacak

Aralık ayı enflasyon verileri açıklandı. Tüketici fiyatları endeksi Aralık'ta aylık yüzde 1,64, yıllık yüzde 8,53 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Yıllık enflasyonun yüzde 7,60’a yükselmesi bekleniyordu.

Emekli Zam Oranı Belli Oldu

Her yıl Ocak ve Temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin beklediği zam oranları belli oldu. Ocak-Haziran ve Temmuz-Ağustos dönemlerinde Tüketici Fiyat Endeksine göre belirlenen zam oranı 4,65 olarak hesaplandı.

Dolar/TL İlk Yarıda 4 Seviyesini Aşabilir

Londra'da Nomura'nın gelişen piyasa stratejisti Henrik Gullberg, "Dolar/TL'nin, TCMB yılın ikinci yarısında yeterli tepki vermesi ve TL'nin istikrar kazanmasından önce, 2017'nin ilk yarısında 4.00 seviyesinin üstünü görmesini bekliyoruz" dedi.

Dolar bu satırlar yazılırken 3,88’i görmüştü. Döviz piyasalarında Ocak ayı başına kadar yaşanan gelişmeler sonrasında kırılgan ekonomilerde bir kısmi toparlanma gelmesine karşılık, Türkiye ekonomisinde yılbaşından bugüne kadar yaşanan gelişmeler sonucu TL %8 civarında değer yitirdi. Bu sonuçlar bize yaşanan gelişmelerin tamamen Türkiye ekonomisine ve siyasetine bağlı bir nedene bağlı hareket ettiğini gösteriyor. Siyasette tek adamcılık anlayışı ekonomideki felaketin yegâne nedeni olarak karşımızda.

Hazine 4,9 Milyar Lira Borçlandı

Hazine Müsteşarlığı, düzenlediği iki tahvil ihalesinde piyasaya toplam 4 milyar 877,9 milyon lira borçlandı. Hazine, ilk ihalede 5 yıl (1.722 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 4,60 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracını yaptı. İhalede basit faiz yüzde 11,25, bileşik faiz yüzde 11,56 oldu.

Bir yandan faizlerin düşürülmesine yönelik baskılar, diğer yandan faizsiz sistem propagandası ile gelinen noktada Hazine her yeni borçlanmasını daha yüksek maliyetlerle yapmaktadır. Tutarsız bir siyasetin iktisadi alandaki maliyetlerine halklarımız katlanmaktadır. Hazinenin borçlanması demek, halkın geleceğinin ipotekleştirilmesi anlamını taşır.

Morgan Stanley Türkiye Büyüme Tahminlerini Aşağı Revize Etti

Morgan Stanley, 2016 yılı için Türkiye büyüme tahminini yüzde 2,7'den yüzde 2,2'ye, 2017 için yüzde 2,6'dan yüzde 2,3’e düşürdü. Büyüme tahminleri şimdiden aşağı doğru revize edilmesi kaygı verici bir gelişme olarak okunmalıdır. Büyüme beklentilerinin düşmesi özellikle önümüzdeki dönem ABD’nin uygulamayı düşündüğü iç genişleme ağırlıklı politikalarla birlikte düşünüldüğünde, Türkiye’nin büyümesi için çok önemli bir faktör olan dış kaynak sorununun artarak devam edeceğini söyleyebiliriz.

FED: Daha Hızlı Faiz Artışları Gerekebilir

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 13-14 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda, yeni yönetimin genişlemeci mali politikalarının öngörülenden daha hızlı faiz artışlarını gerektirebileceği belirtildi.

ABD'de Dış Açık 9 Ayın En Üst Seviyesine Çıktı

ABD'de dış ticaret açığı Kasım ayında, ihracatın düşmesi ve özel sektör ve kamu kuruluşlarının Ağustos 2015'ten bu yana en yüksek ithalatı yapması ile birlikte dokuz ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Dış açık, kasım ayında, revize edilmiş rakam ile Ekim ayındaki seviyesi olan 42,4 milyar dolardan yüzde 6,8 yükselerek 45,2 milyar dolara çıktı.

Küresel Borçlar 217 Trilyon Dolara Ulaşarak Rekor Kırdı

Uluslararası Finans Enstitüsüden (IIF) yayınladığı rapordan derlenen bilgilere göre, geçen yılın ilk 9 ayında küresel borç 11 trilyon dolar artarak 217 trilyon dolara yükseldi. Toplam borç ülkelerin toplam gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 325'ine denk gelerek, söz konusu hasılanın üç katını geçti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 2017  nin  ilk  haftasinda  is  cinayetleri  44  isci  hayatini  kaybetti    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA