8 Mart Dünya Kadınlar Gününde
Okuyucudan / 08 Mart 2017 Çarşamba Saat 12:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsan hakları kavramının yanı sıra birde kadın hakları kavramı var . Kadın ve erkek insanı tamamlayan iki karşı cinstir. Kadınsız ya da erkeksiz toplum olamaz. Birinin varlığı diğerini var eder. Dolayısıyla kadın ve erkek bir birini tamamlarlar

Son yüz yıldır kadınlar yaşamda aktif olarak yer almaya çalışmışlardır. Avrupa'da bile bundan 80-90 yıl öncesine kadar kadınların seçme ve seçilme ve oy kullanma hakları yoktu. Devletli toplumun başlamasıyla kadınlar bir mal ve meta haline getirilmiş yaşamdan çıkarılmıştır. Erkeği doğuran kadın olduğu halde neden kadın erkek kadar etki yetki ve güç sahibi olamıyor? İnsanın köleleşmeye ve düşürülmeye başlaması, kadının köleleşmesiyle başlamış, farklı çağ ve zamanlardan geçerek günümüze kadar gelmiştir.

Özel mülkiyetin çıkışı, insanı da mülkiyet konusu yapmıştır. Erkeğin kadını köle ve hizmetçi olarak kullanması aslında erkeğin çok zeki olmasından değil, fiziki olarak daha güçlü olma avantajından kaynaklanıyor.

Kadın özgürlüğü, toplumsal özgürlükten ayrı ele alınamaz. Toplum özgürleşmediği sürece, kadın özgürleşmez. Günümüzde toplum hala özgür değildir, bundan dolayı kadın hala esir hayatı yaşayıp, mal mülk konusu oluyor.

Sınıflı sistem bitmeden, insan kendi değerlerini yaşamsallaştırmadan kadınlar özgürleşmez ve dolayısıyla toplum özgürleşmez. Kadın özgürleşmeden toplum, toplum özgürleşmeden kadın özgürleşemez.

Namus kavramına doğru yaklaşmak gerekiyor. Namussuz kadın olmaz, kuralsız ve yanlış yaşayan toplum olur. Toplumsal yozlaşma, dejenerasyon varsa orada her türlü kötülük ve ahlaksızlık olur. Yolsuzluk, rüşvet, hırsızlık ve başkalarının emeği üzerinde asalakça yaşamak en büyük namussuzluktur

Toplumun öncelikle büyük bir zihniyet devrimine ihtiyacı var. Yani kültürel aydınlanma, gelişim, yenilenme yeni bir yaşam için çok önemlidir. Yeni yaşam özgürleşmiş kadınla olur. Özgürleşmiş kadın özgürleşmiş toplumla olur. Bütün bu gelişimler tabi ki toplumsal bir devrimle olacaktır. Birlikte ve özgür eş yaşam ancak böyle mümkün olabilir.

Kemal Söbe

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 8  Mart  Dunya  Kadinlar  Gununde  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA