Kadın gazeteciler ‘kendine ait bir medya’yı tartıştı
Kadin / 16 Mart 2017 Perşembe Saat 09:11
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde kadın gazeteciler ‘Kendine ait bir medya’ atölyesinde buluştu. 15. Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında Fransız Kültür Merkezi’nde ‘Ben Halkım’ filmi gösterildi. Ardından ‘Kendine Ait Bir Medya’ isimli atölye çalışması düzenlendi. Atölyeye kadın gazetecilerden KHK ile kapatılan JINHA editörleri Zehra Doğan ve Sibel Yükler, Hayat TV çalışanı Sevda Karaca ve serbest gazeteci Burcu Karakaş sunumlar yaptı

“Ana akım medyayı bilen biriyim” diyerek deneyimlerini paylaşan Burcu, OHAL sürecinde yaşatılan zorlukları anlattı. Gazeteciliğin hem maddi hem de manevi olarak zor bir meslek olduğunu ifade eden Burcu, “Kadınlar da her durumdan gözden çıkarılıyor. Medya piramit gibi göründüğünde kadınlarda en altta” dedi.

‘JINHA bir ajanstan çok kadınlık deneyimidir’

Sibel Yükler ise 2007 yılından bu yana gazetecilik yaptığını belirterek, “10 sene boyunca ‘kendine ait medya’dan bahsedeceksem bu JINHA oldu” dedi. JINHA kapatıldığında “Erkekler ne hüküm verirse versin yazmaya devam edeceğiz” dediklerini aktaran Sibel, “JINHA bir ajanstan çok kadınlık deneyimidir. Kapatıldıktan sonra da farklı deneyimlerle karşılaştık. Medyada ve her şeyde biz kadınların temsiliyeti olduk. AKP tarafından kapatıldık ve AKP’nin 14 senedir kadınlara yönelik saldırıları oldu. KHK’lerle kadın kurumları kapatıldı ve hemen ardından da biz kapatıldık” dedi.

‘Ekmek ve Gül’ü kadınlarla kurduk’

Daha sonra söz alan Sevda Karaca da Hayat TV’nin kuruluş süreçlerini, gazetecilik yıllarını anlattı. ‘Ekmek ve Gül’ programını kadınlarla beraber kurduklarını belirten Sevda, “Kapatıldıktan sonraki gün kadınlar ‘nasıl devam edeceğiz’ diye sordular. Biz de ‘bilmiyoruz’ dedik. Kadınlar bize bir yol haritası çıkardı. Web portalı çalışmamız olacak. Nisan başında aktifleşecek” dedi.

‘Kimsenin önemsemediği bir yerden yola çıktık’

Son olarak söz alan Zehra Doğan JINHA’nın kuruluşunu anlatarak şunları söyledi: “Kimsenin önemsemediği bir yerden yola çıktık. Cezaevindeyken JINHA kapatıldığında kadınların dayanışmasını gazetelerdeki haberlerden gördüm. JINHA kadının kendini ifade etme sorununu açığa çıkardığı bir yerdi. Nerede bir sorun, savaş, yıkılmışlık varsa JINHA orada olmalıydı, Şengal’de, Cizre’de Sur’daydı. Bu açıdan erkeği çokça rahatsız ettik. Bu nedenle de hedef olduk kapatıldık.”

Zehra, kadınlara sadece haber kaynağı olarak bakmadıklarını, kadınların sorunlarına çözüm olmayı ilke olarak benimsediklerini belirtti.

Atölye soru cevaplarla devam etti.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Kadin  gazeteciler  kendine  ait  bir  medya  yi  tartisti  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.