Kadın sorununu tanımlarken kavramları sorgulamak
Okuyucudan / 13 Nisan 2017 Perşembe Saat 07:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günümüzde kadın ulusunun yaşadığı sorunlar yapısal sorunlardır. Sistem günü birlik sorunlarmışçasına yansıtmaya çalışsa dahi görebiliyoruz ki yapılan onca reform ve makyaja rağmen kamufle edemez hale gelmiştir

Kadın sorunu, temelde insan hakları sorunu olduğu gibi toplumsal sorunların en başatıdır çünkü insanlık tarihi hafızamızı yoklayacak olursak bugün özel mülkiyetin doğuşu ile köle haline getirilen insanlığı önce kadınların toplumsal statülerini yerle yeksan ederek köle haline getirmişlerdi… Yani köleleştirilen toplumun-insanlığın ilk tökezlediği alan kadın alanı olmuştu. Köleleşme olgusundan sıyrılabilmek için ise ilk tökezlediğimiz noktadan kadının meta haline getirilmesi ve yerle bir edilen toplumsal pozisyonunu hakkettiği yere taşımak zihinsel bir devrimle mümkün olabilecektir.

Sorunun kökeni “kadın sorunu” olarak lanse edilse bile toplumsal bir sorun olduğunu kabul etmek gerekiyor. Toplumsal tarihsel zeminin ilk oluşturduğu süreç olarak tanımladığımız doğal toplumda kadının yaşamdaki değer yaratıcılığına dayanan zihniyetin kendisine dönüş insanlığın özüne dönüşüne tekabül etmektedir.

Devlet, tek gecelik sahip olmak anlamına gelmektedir. Tecavüzün günümüzdeki kavramsal kullanım biçimi cinsel bir saldırı olarak ele alınıyor böylesi bir tanımlama ise iktidarcı eril zihniyetin kendi gerçekleştirdikleri tecavüzü gizlemenin sadece bir Suç veya Ceza yaklaşımı sonucunda ele alınan bir tanımlamadır.

Tecavüzü bir cinsel eylem olarak tanımlamanın yaşadığımız sorunu tanımlamaktan uzak olduğu aşikar. Kavram olarak tecavüz aynı zamanda gaspında bir diğer bicimi olaraktan nitelendirebiliriz. Dolayısıyla bu durum tüm alanlara "Dile , kadına, çocuğa, kültüre, mezhebe kısacası tüm maddi ve manevi değerlere karşı zorla el koymayı kapsayan bir tanımlamadır .Cinselliğe biyolojik bir olguya sürekli iktidar ilişkisi de yüklenmiştir. Kadın ya da toplumun başat sorununa yaklaşırken ciddiyetle bakmak gerektiği kadar öncelikli olarak günümüz ilişkilenme biçimlerini sorgulamak önemli ancak yerine nasıl bir yaklaşım biçiminin koyulması gerektiği üzerine de ciddi düşünmek gerekmektedir. Yeni bir yaklaşımı kirlenmiş kavramlarla dolu tanımlamalarla değil berrak zihinlerin yapacağı ve altında herhangi bir ikitidarcı ilişkilenme biçimi olmayan kavramların getirilmesi elzemdir. 

Ahmet Aslan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Kadin  sorununu  tanimlarken  kavramlari  sorgulamak  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.