Barzani: AB, Amerika ve Rusya PKK’nin tasfiye edilmesi için söz verdi
Haberler / 26 Mayıs 2017 Cuma Saat 14:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başurê Kürdistan’da yasadışı bir şekilde Bölge Başkanlık görevini yürüten Mesut Barzani, Hewler- Mesif’te KDP’nin Politbüro üyeleri ile yaptığı toplantıda AB, Amerika ve Rusya’nın PKK’nin tasfiye edilmesi konusunda kendisine söz verildiğini belirtti

Musul ve Rakka operasyonundan sonra PKK alanları daraltılacak

17 Mayıs tarihinde Hewler-Mesif’te bulunan Barzani’nin Başkanlık köşkünde Barzan ve Soran bölgelerinden gelen Politbüro üyelerinin katıldığı toplantı düzenlendi. Toplantıda iki saat konuşma yapan Barzani, Hewler’deki AB ülke konsoloslukları, ABD ve Rusya konsolosluk yetkilileriyle görüşme yaptığını, bu görüşmede kendisine, Musul ve Rakka operasyonlarından sonra PKK’nin denetiminde bulunan Rojava ve Başurê Kürdistan’daki alanlarının daraltacağı garantisinin verildiğini dile getirdi.

Barzani’ye şartlı destek!

Barzani’nin katıldığı toplantıda yer alan ve kimliği, görevini açıklamak istemeyen bir kaynaktan alınan bilgi de; toplantıda, Roj Peşmergelerin Rojava’ya geçmesi konusunda da bu ülkelerin destek vereceklerini, ENSK üyelerinin Rojava’da daha fazla çalışması gerektiği söylenmiş. Ayrıca, Roj Peşmergelerinin sayısının 13 bine çıkarmaları durumunda muhatap alınacağı ve destekleneceği konusunda Barzani’nin konsolosluk yetkililerinden bazı hükümlülükleri gerçekleştirmeleri halinde garanti alındığını dile getirmiş.

Türk devleti ile aranıza mesafe koyun

Kaynak, Barzani’nin Hewler’deki bazı ülkelerin konsolosluklarının KDP ile Türk devleti arasındaki ilişkilerden rahatsız olduklarını, KDP’nin Türk devletinin himayesi altına girmiş olmasından dolayı rahatsızlarını ifade ettiklerini, Türkiye’nin Başurê Kürdistan’ın bir bölümünü özelliklede KDP denetimindeki alanları kendi toprakları olarak gördüğünü söylediklerini belirterek bu durumun önüne geçilmesi gerektiği konusunda kaygılarını ve temennilerini paylaşmışlar.  

Barzani,  PKK ve Rojava Peşmergeleri konusunda yapılan teklifin karşılığında ise “Türk devleti ile aranıza mesafe koyun, Başur’daki Türkiye’nin askeri üsleri ile MİT’e  bağlı üsleri kapatın” denildiği bilgisini paylaşmış.

Irak hükümeti ile TC arasında PKK konusunda anlaşma

Mesut Barzani’nin Mayıs ayı içinde yaptığı görüşmeler hakkında da bilgi verdiğini belirten kaynak; Barzani’nin Türk devleti ile birlikte Irak hükümeti ile de görüşme yaptıklarını, Irak hükümeti ile Türk devleti arasında PKK’nin Başur’dan çıkartılması özelliklede Şengal ve Kerkük’ten çıkartılması konusunda bir takım anlaşmaların gündeme gelebileceğini belirterek Irak hükümetinin  Şengal’e yönelik yeni bir operasyon için yeşil ışık yaktığını, buna ABD’nin de destek vereceğini de sözlerine eklemiş.

PKK karşılığında Irak’a 2 milyar dolar

Barzani, Türk devleti Irak merkezi hükümetinin PKK konusunda açık ve kararlı bir tutum alması karşılığında özelikle de Kerkük ve Şengal’den PKK’nin çıkartılması konusunda harekete geçmesi karşılığında Irak’taki Sünnilere yönelik politikanın gözden geçirileceğini, Irak’ın kalkındırılması için 2 milyar dolar vermeyi vaat ettiğini belirterek “eğer son anda Irak hükümeti karar değişikliğine gitmezse çok yakında PKK konusunda somut bazı gelişmelerin yaşanabileceğini ifade etmiş.

 Goran Akreyi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Barzani  AB  Amerika  ve  Rusya  PKK  nin  tasfiye  edilmesi  icin  soz  verdi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.