El Nusra Çeteleri Roj Peşmergelerine Katılıyor
Haberler / 26 Mayıs 2017 Cuma Saat 14:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cebhet El Nusra ve ÖSO çeteleri, Cizre Kantonundaki yenilgilerinden sonra farklı grup isimleri ile KDP’ye bağlı Roj Peşmergelerine katılıyorlar

 KDP’ye bağlı ve Türk devleti tarafından eğitilen Roj Peşmergeleri isimli çete örgütünün gerçek yüzü açığa çıktı.

 Türk devletinin örgütleyip desteklediği Cephet El Nusra, Ahrar u Şam, Sultan Murat Tugayı, Nurettin Zengi Tugayı gibi diğer çete gruplarından zihniyet, yapı ve kuruluş amacı olarak farklı olmayan KDP’nin Roj Peşmergeleri isimli çete örgütüne, ABD ve uluslararası güçlerin ‘terör’  listesine aldığı çete gruplarından katılımlar yaşanıyor.

 Cephet el Nusra ve Ahrar u Şam ve Sultan Murat Tugayı isimli çete örgütleri içinde yer alan çoğunluğunu ENKS bağlantılı Kürtlerin oluşturduğu üyeler, Mişel Temo Taburu ve buna benzer isimler adı altında Roj peşmergelerine katıldılar.

  Alınan bilgilere göre, Dırbesiye’li olan Suid Mihemed Said Naso adındaki kişi, yıllarca çete grupları içerisinde Hol, Serêkaniyê ve Yerubiyê alanlarında kaldıktan sonra Roj peşmergelerine katıldı. Aynı şekilde, Isûd Al Cezîre taburu üyesi olan ve iki yıl boyunca Yerubiyê alanında çeteler içinde yer alan Hisên Newaf Bişo da şu an Roj peşmergelerinde komuta düzeyinde yer alıyor.

 ABD ve uluslararası güçlerin Roj Peşmergelerinin 3 bin civarındaki gücünü 13 bine çıkarması durumunda Suriye’de muhatap alınabileceği değerlendirmesi üzerine üye sayısını arttırmaya çalıştığı bu çerçevede Türk devletinin desteği ile ABD’nin terör listesine aldığı çete örgütleri Roj Peşmergelerine katılmaya başladı.

 Roj Peşmergesi ismi verilen çete örgütü en son 3 Mart 2017 tarihinde KDP ve Türk devletinin desteğiyle Şengal’e saldırmıştı. Bu çete örgütü şimdi de Afrin ve Gri Sipi’ye saldırmak için Türk devletinin himayesinde Bakurê Kürdistan ve Hatay’da bekletiliyor.

 

Ciwan Serdeşt

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): El  Nusra  Ceteleri  Roj  Pesmergelerine  Katiliyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.