DAİŞ Saldırısı, Kürtlere Saldırıya Dönüştürüldü
Serbest Yazılar / 10 Temmuz 2017 Pazartesi Saat 02:16
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran’ın başkenti Tahran'da gerçekleşen saldırı ülke içinde ve dışında oldukça tartılıp tartışıldı.Bu saldırının İran'a verilen mesaj ve ayrıca İran'a dönük yeni bir sürecin de başladığının işareti olduğu, kimi çevrelere göre ise rejim tarafından organize edilmiş olduğu söylenmektedir

Çünkü söz konusu eylemi üstlenen DAİŞ ilk defa İran'ın içinde hem de Meclis ve Humeyni’nin mezarını hedef alarak eylem gerçekleştirdi ve böylesine önemli iki hedefin seçilmesi, mekanı ve zamanlaması ileriki süreçte de de tartışılmaya devam edilecektir. Bu saldırının İran'a verilen mesaj ve ayrıca İran'a dönük yeni bir sürecin de başladığının işareti olduğu, kimi çevrelere göre ise rejim tarafından organize edilmiş olduğu söylenmektedir.

Bölgede birçok ülkede halk serhıldanlarının patlak vermesinden sonra, İran devleti bunun ülke içine sızmaması için her türlü yol ve yöntemi uygulamaya koymuştu. İlk defa içte yaşanan böylesi bir saldırı, çok farklı boyutları kendi içinde barındırıyor. 

Özellikle DAIŞ çetelerinin AKP ve Erdoğan talimatıyla Kürdistan'a yönelmesi sürecinde, Kürt halkı dünyanın bir çok yerinden ve Kürdistan’ın tüm kentlerinden mücadele saflarına akın etti. Doğu Kürdistan halkı da aynı duruş ve duyarlılığı gösterdi. Özellikle ulusal bilincin ve ruhun daha fazla gelişmesi ve serpilmesine de vesile oldu. Buna karşı İran faşist devleti, Kürt halkının bu insanlık ve ulusallık duyarlılığını boşa çıkartmak için, bir çok yerde radikal-Sünni İslamcıların örgütlemelerine ağırlık verdi. İran yıllardan beridir ulusal hareketlere katılım ve ilgiyi zayıflatmak için Selefileri kullanmakta, yobaz ve muhafazakar Sünni kesimlerin halk içinde örgütleme yapmaları için her türlü olanağı seferber etmektedir. Nitekim DAİŞ süreciyle birlikte Selefi örgütlenmeler hız kazanmış, onlara maddi her türlü imkan sunulmuştur. Cewanro, Pawe ve Hewreman, Kırmanşah ve Sine kentlerinde, ayrıca Urmiye ve Şıno'da Sünni camilerinin bu amaçla kullanıldığı bilinmektedir. Nitekim Kürt gençlerinin DAİŞ'e katılımları sağlanmıştır. İran'da DAİŞ örgütlenmesinin uyuyan hücrelerinin bulunduğu bilinmektedir, bu birimlerin ise rejim denetiminde mi, yoksa kontrol-dışı böyle bir saldırı yaptığı konusunda farklı görüşler mevcuttur. Fakat şu var ki Tahran'a saldıran çetelerin içinde bir kaç kişinin Kürt olması, İran rejimi tarafından halka saldırı aracına dönüştürüldüğü görülüyor. Bu da önceden planlanmış ve komplo olma ihtimalini akla getiriyor.

Sonbahardan beri Doğu Kürdistan'da yoğun askeri hareketlilik, karakol yapımı, sınır kontrolünün Sipah güçlerine devir edilmesi, bir de yapılan askeri tatbikatlar İran rejiminin Kürdistan merkezli savaş hazırlığı yaptığı görüşünü güçlendiriyor. Sık sık Kürt hareketinin hedef alınması, gerilla güçlerine karışı yapılan operasyonlar, çete ve ajan ağının daha da geliştirilmesi bu kanıyı güçlendirmektedir. Aslında İran rejimi Kürtlere gözdağı vermek, olası bir ayaklanmayı önceden bastırmak, Kürt Özgürlük Hareketinin önünü alma amaçlı, DAİŞ çetelerinin Tahran'a saldırmasını neredeyse altın tepside sunulan fırsat misali değerlendirmiştir. Günlük olarak sınır hattında ekmek için canını ortaya koyan Kolber'lere saldırıların gerçekleşmesi ve Kürtlerin öldürülmesi bu politikanın bir parçası olmaktadır.

Dolayısıyla DAİŞ saldırısı, Kürtlere karşı saldırı aracına dönüştürüldü. Oysaki dünya çapında Kürtlerin DAİŞ çetelerine karşı sergilediği kahramanca mücadele bilinmektedir. Irak ve Suriye’yi kasıp-kavuran, önünde hiç bir güç bulamayan DAİŞ, Kürdistan'a yönelince karşısında çok güçlü bir Kürt setini, ayrıca tüm insanlığı etkileyen yüce bir direniş ile karşılaştı. Dünya güçlerinin de desteğini arkasına alan ve DAİŞ çeteciliğinin belini kıran Kürtler, hiç bir şekilde DAİŞ'çi diye yargılanamaz. DAİŞ'e katılımı olan bir çok ulustan kişiler bulunuyor, bunların içinde farklı din ve uluslara mensup kişilerin bulunması, DAİŞ'in bir halk ve ya dine mal edilmesi söz konuşu olamaz. DAİŞ bir terör-çete örgütlenmesi olarak, ne Arap, ne Müslümanlıkla da ilintilidir. Hegemon-işbirlikçi güçlerin yarattığı bu çete örgütü en çok Arap halkına ve Müslüman aleme zarar vermiştir. Kürtlere karşı da bu şekilde kullanılması, saldırının gerekçe gösterilmesi kabul edilemeyeceği gibi, böyle bir politika ve uygulanma ortada çok derin bir oyunun döndüğüne işaret etmektedir.

Berfin Tara

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): DAIS  Saldirisi  Kurtlere  Saldiriya  Donusturuldu  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA