Erdoğan’ın Ordusu “Sadat” İş Başında
Basın Bültenleri / 21 Eylül 2017 Perşembe Saat 11:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan’ın paramiliter yapılanması ve dönemin “JİTEM”i olan SADAT, Kürdistan’da katliam gerçekleştirmesi için ordu bünyesinde eğitiliyor

2015 yılında PKK’ye karşı Lice’de başlatılan operasyonlarda gündeme gelen SADAT, Kürdistan özyönetim alanlarında da DAİŞ ile beraber özel timler olarak suikast ve infaz için görevlendirilmişlerdi. 15 Temmuz darbesinden sonra ise daha çok gündeme gelmeye başladı.

Kürtlerin özerk yönetim ilan ettikten sonra TC ordusu Sur, Nusaybin, Cizre, Gever, Farqin ve Şırnak gibi kentlerde direnişlere karşı her türlü tekniğe başvurmuş, yine de ağır darbeler almıştı. Daha sonra gerçekleşen 15 Temmuz darbesi de TSK’yı zayıflatmıştı. AKP-MHP ittifakı, 15 Temmuz darbesini kendi lehine çevirip Kürt toplumunu tamamen sindirme ve yok etme planlarını devreye koydu ve mevcut faşizmi OHAL kapsamında meşrulaştırmak istedi. Bunu da Kürdistan kentlerini militarizm ile yöneterek yapmaya çalışıyor. Son dönemde sık sık gündeme gelen SADAT çeteleri ise özellikle Kürt kentlerinde soykırım gerçekleştirmek için ordu bünyesinde eğitiliyor.

Tsk Bünyesinde Şehir Savaşı Eğitimi

Türkiye’de uluslararası savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirket ve eski TSK mensuplarının görev aldığı SADAT’a ordu bünyesinde “Meskûn Mahal Muhabere Okulu” adında savaş okulları açılıyor. TSK’nın açtığı savaş okullarında Gayrinizami harp, keskin nişancılık, koruma, tahrip konularında eğitilip, şehir savaşında tarz, taktik ve hareket biçimleri üzerine eğitilen çetelere insan kaçırma ve infaz etme konularında da özel eğitiliyor. Yine çeteler, istihbarat ve insan düşürme konularında da özel eğitime tabi tutuluyor. Erdoğan, bu şekilde SADAT’ı dönemin JİTEM’i olarak devreye koyuyor.

Talimatlar Erdoğan’dan

Türkiye’nin birçok yerinde açılan savaş okullarında eğitim gören SADAT çeteleri, Erdoğan’dan gelen talimatlar doğrultusunda görevlendirilip, timler halinde şehirlerde yerleştiriliyor ve kontrgerilla faaliyetlerini yürütüyor. Eğitimlerin ardından Kürt kentlerine birimler halinde gönderilen SADAT çeteleri, toplum arasına karışarak PKK sempatizanı olan veya ilişkisi olan kişileri kaçırmak, tehdit etmek ve infaz etmek için görevlendiriliyor.

Üyeler Yabancı Uyruklu

SADAT üyesi olan çetelerin genellikle Türk, Suriyeli, Afgan ve Türkmen olup, önceden Suriye’de savaşan çetelerden oluşuyor. Bu kişiler eski El Kaide, El Nusra ve DAİŞ üyeleri olup, AKP Hükümeti’nin özel bir şirket olarak kurdurduğu SADAT tarafından eğitiliyor ve silahlandırılıyor. Eğitimler ise TSK’dan atılan ve ihraç edilen askerler ve DAİŞ emirleri tarafından veriliyor.

Tsk Etkisiz Bırakılacak, Yerini Sadat Alacak

Suriye’de DAİŞ, El Nusra ve ÖSO çeteleriyle Kürt kazanımlarının önünü alma ve demokratikleşmesinin engelleme girişimlerinde başarısız olan Erdoğan, Bakur’da SADAT eliyle anti Kürt politikalarına ağırlık verdi. Yine özyönetim savaşındaki başarısızlığı ve ardından gelen darbe sonrası TSK’ya olan güvenin tamamen sarsılması nedeniyle paralel ordu çalışmalarına hız verdi. Erdoğan’ın yönettiği yeni ordu, TSK’ya alternatif olarak geliştiriliyor. SADAT, gelecek süreçte ordudan bağımsız olarak Kürdistan’da savaşı sürdürecek. Eğitilen çeteler aynı zamanda Suriye, Irak ve Mısır gibi ülkelere de gönderiliyor. TSK darbe sonrası tamamen dağıldığı ve artık ne savaşacak ne de itibarını kurtaracak gücü kalmadığı için yerine alternatif olacak, hem iç hem de dış operasyonlarda yer alacak yeni bir ordunun oluşturulması kaçınılmaz oldu. Malum ordu Erdoğan’ın yönettiği ve “Reisin Ordusu” adıyla bilinen SADAT olacak.

Şevin Baran

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): Erdogan  in  Ordusu  Sadat  Is  Basinda    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA