10-16 Kasım haftalık haber kronolojisi
Kronoloji / 18 Kasım 2017 Cumartesi Saat 07:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10-16 Kasım haftalık haber kronolojisi

11 Kasım

Ø  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suudi Arabistan ve İran arasında artan gerginliğe ve Lübnan'daki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Suudi Arabistan, Lübnan ve bölgedeki ilgili ülkelerden yetkililerle siyasi ve diplomatik seviyede yoğun temaslarda bulunduğuna dikkati çeken Guterres, Lübnan'da yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu söyledi.

Ø  Irak Petrol Bakanı Cabbar Laibi günde 30-60 bin varil Kerkük petrolünün İran’a sevkiyatı konusunda Bağdat ve Tahran’ın prensip anlaması imzaladığını açıkladı. Laibi, nihai anlaşmanın da kısa süre içerisinde imzalanacağını belirtti.

Ø  Husilerin kontrolünde olan başkent Sana’daki Savunma Bakanlığı binasının Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu uçaklarınca bombalandığı bildirildi. Farklı kaynakların doğruladığı bombardımanda Savunma Bakanlığı binasının en az iki kez vurulduğu belirtiliyor.

Ø  Türk savaş uçakları 4 Kasım günü Güney Kürdistan’ın Süleymaniye yakınlarındaki Asos dağına yönelik bir saldırı gerçekleştirdi. Hedef alınan bölge İran-Irak (Güney ve Doğu Kürdistan) sınırında.

 

12 Kasım

Ø  ABD yönetiminden yapılan açıklamada, 'ABD, bütün devlet ve tarafları Lübnan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve anayasal sürecine saygı duymaya çağırıyor' ifadelerine yer verildi.

Ø  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın birlik, bağımsızlık ve otorite sağlanması konusunda Lübnan'a verdiği desteğe bağlı olduğunu belirtti.

Ø  ABD Başkanı Donald Trump Rusya'nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini savunan ABD'li istihbarat kurumlarını desteklediğini söyledi. Ancak Trump, bu iddiları reddeden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in samimiyetine inandığını belirterek Rusya ile ilişkileri geliştirmesine karşı çıkanları eleştirdi.

Ø  Türkiye Washington Büyükelçiliği, Wall Street Journal gazetesinde çıkan, Başkan Trump’ın eski danışmanlarından Michael Flynn’in 15 milyon dolar karşılığında Fethullah Gülen'in Amerika'da yaşadığı evinden zorla alınarak Türk hükümetine teslim edilmesi için bir anlaşma yaptığı iddialarına karşılık bir açıklama yayınladı.

Ø  Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides, IŞİD ile mücadele kapsamında Peşmerge’ye yardım vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ø  AKP yönetimi, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemini öngören referandumun hemen ardından odaklandığı 2019 seçimleri için, yeni bir yol haritası belirledi. referandum sonuçlarından yola çıkarak, teşkilatlar ve yerel yönetimlerde değişime giden AKP, 2018 yılının ilk aylarından itibaren seçimlere kadar "icraat odaklı çalışılacak bir süreç" başlatacak.

Ø  Rusya, ABD ve Ürdün'den yetkililer başkent Amman'da bir araya gelerek, Suriye'nin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesinde ateşkes sağlanması konusunda anlaşma imzaladı.

Ø  Irak güçlerinin Suriye sınırına varıp Rumane bölgesinin tümünü IŞİD’ten aldığı açıklandı.

Ø  Irak Başbakanı Haydar Abadi, merkezi hükümetinin 2003 yılındaki sınırların yanı sıra Kürdistan Bölgesi'nin anayasal haklarına bağlı olduğunu söyledi.

Ø  Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ile yaptıkları anlaşma kapsamında Süleymaniye’de tutuklu bulunan 150 IŞİD mensubunun kendilerine teslim edildiğini açıkladı.

Ø  İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Tahran'da Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Phil Hogan ile bir araya geldi.

Ø  Türkmenler, Irak Parlamantosu’nda Kerkük’ün özerk bölge olması için imza topluyor. 16 Ekim'de Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (YNK) bağlı bazı güçlerin çekilmesi üzerine Irak Ordusu ve İran destekli Haşdi Şabi güçleri Kerkük’e girmişti. Irak Parlamentosu Eski Türkmen Üyesi Nebil Muhammed Cerdo, Türkmenlerin Kürtlerin dışında karar veremeyeceğini söyledi.

 

13 Kasım

Ø  Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, OHAL'in peş peşe uzatılmasının piyasaları tedirgin ettiğini ve yabancı sermayeyi korkuttuğunu savunarak, inşaat sektörü başta olmak üzere seri iflas riskinin büyüdüğünü söyledi.

Ø  ABD’li Ortadoğu Uzmanı Michael Pregent,  kaleme aldığı makalesinde, İran’ın Irak’ta ABD askerlerine yönelik giriştiği öldürme faaliyetlerini ele aldı. ABD’li eski istihbaratçı ve Ortadoğu Uzmanı Michael Pregent, İran’ın Irak’ta desteklediği paralı milisler aracılığıyla ABD’li askerlere yönelik saldırı planlarının olduğunu söyledi.

Ø  Suudi Arabistan'da ilk kez kadınlar için basketbol turnuvası düzenlendi. Suudi Arabistan Şura Konseyi üyesi, turnuvanın kadınları gelecekte sporun farklı dallarına teşvik edeceğini umduğunu söyledi.

Ø  Rusya ve Suudi Arabistan'ın hava savunma alanında bir anlaşma imzaladığı belirtildi.

Ø  Heşdi Şabi Sözcüsü Kerim Nuri, Kürt güçlerinin Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelere dönüşünün, Irak Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Haydar Abadi’nin kararına bağlı olduğunu söyledi.

Ø  Iraklı siyaset uzmanı Wasık Haşımi, Bağdat'ın, 'Türkmen bölgesi' düşüncesini reddettiğini söyledi.

 

14 Kasım

Ø  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce kapalı ikili ilişkilerin denetimini gerçekleştirdiğini ardından Suriye’yi değerlendirdiklerini belirtti.

Ø  Avrupa Birliği (AB), Kolombiya'nın silah bırakan örgütü FARC'ın silahlarını bırakıp partileşme çalışması başlatmasının ardından terör örgütü listesinden çıkarıldığını açıkladı.

Ø  İngiltere’den Rusya’ya uyarı niteliğinde sert bir eleştiri geldi. İngiltere Başbakanı May, Rusya'nın uluslararası düzeni tehdit ettiğini söyledi ve "Soğuk Savaş" dönemine dönmek istemediklerini vurguladı.

Ø  İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanı'nın istifasının ardından il ve ilçe yönetimleri de değişecek. Operasyonu bizzat Erdoğan yönetiyor. İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanır” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partinin yeni dönem İstanbul yönetiminin kimlerden oluşacağı konusuyla bizzat ilgileniyor.

Ø  Suriye krizine ilişkin Suudi Arabistan da harekete geçti. Suudi Arabistan hükümeti, Başkent Riyad'da geniş katılımlı Suriye muhalefeti toplantısı düzenleyeceğini açıkladı. Toplantıya çağrılacak olan gruplarla ilgili ayrıntılı bilgiye yer verilmedi.

Ø  Irak Petrol Bakanı Abdulcabar Leibi, Kerkük'te yeni bir petrol kuyusunu açarak daha fazla petrol çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ø  Netanyahu'nun bu açıklaması, Vietnam'da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye konusunda ortak bir metne imza attıklarını açıklamalarının ardından geldi. İsrail basınında da Putin ile Trump'ın vardığı anlaşmayla İran askerlerinin İsrail sınırının 5 kilometre yakınına kadar gelmesine imkân sağlandığı ve Tel Aviv yönetimin bundan rahatsız olduğu yönünde haberler yer aldı.

Ø  Irak eski Başbakanı ve Dava Partisi Başkanı Nuri Maliki’nin, Kerkük ve Kürdistan Bölgesi’nin Haşdi Şabi’ye teslim eden YNK ve Goran’ın da desteği ile Irak Anayasasını değiştirme girişiminde olduğu bildirildi.

Ø  Lübnan Hizbullah Hareketi İcra Konseyi Başkanı, Suudi rejiminin Lübnan'ın içişlerine müdahalesini eleştirerek, Suudilerin Katar'ın Lübnan'daki senaryosunu tekrarlamak istediklerini bildirdi.

Ø  İran ve Danimarka arasında atık su arıtma tesisi projesi ve akıllı su sayaçların yapmı üzerinde 3 mutabakat zaptının imzalandığı bildirildi. İran Enerji Bakan Yardımcısı Alirıza Daemi, Danimarka’nın Tahran Büyükelçisi Dani Annan ile su ve kanalizyason alanında faaliyet gösteren Danimarkalı şirketlerle yaptığı bir ortak oturumda, “İranlı şirketlerin Danimarkalı şirketlerle su ve kanalizyason sektöründeki işbirliği geçmişe dayanmaktadır” dedi.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): 10-16  Kasim  haftalik  haber  kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.