9 -21 Aralık Haftalık Haber Kronolojisi
Kronoloji / 24 Aralık 2017 Pazar Saat 09:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
9 -21 Aralık Haftalık Haber Kronolojisi

9 Aralık

Ø  Irak Petrol Bakanı Cabbar Laibi, Bağdat ve Tahran'ın Kerkük'ten günde 60 bin varil  ham petrolün  İran'a sevkiyatını öngören anlaşmanın imzalandığını açıkladı.

Ø  AP'nin Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın siyasi danışmanı Majdi Haldi'ye dayandırdığı habere göre, ABD'nin tartışmalı Kudüs kararının ardından Abbas, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmeyi reddetti.

Ø  Kürdistan Bölgesi Hükümeti Moskova Temsilcisi Daner Ebûbekir, Rusya petrol şirketletinin Irak’ın Kürdistan Bölgesi ile anlaşmalarını iptal etmesi talebini reddettiğini söyledi. 

Ø  ABD Başkanı Donald Trump'ın Çarşamba günü Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabulünün ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından düzenlenen ivedi konsey toplantısında, ABD'nin tartışmalı kararı BM üyeleri tarafından reddedildi.

 

10 Aralık

Ø  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını eleştiren Avrupa ülkelerini iki yüzlü davranmakla suçladı.

Ø  Irak Parlamentosu Iraklı Güçler Koalisyonu'nun Grup Başkanvekili Salah Muzahim el-Cuburi, Irak seçimlerinin ülkede yaşanan olağanüstü durumdan ötürü ertelenmesini talep ettiklerini açıkladı. 

Ø  Toplantının açılışında konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının geçersiz olduğunu söyledi.

Ø  Doğu Kürdistan’ın Saqiz kentinde gösteriere katılan Zemane Zêwe isimli Kürt kadın 26 Kasım’da Seqiz Genel Mahkemesi’nde hakkında “Halkın güvenliğini ve huzuru bozduğu” gerekçesiyle açılan dava geçtiğimiz günlerce sonuçlandı. Mahkeme Zemane Zêwe’ye 50 kırbaç cezası verdi.

Ø    İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tahran'da İranlı mevkidaşı Abdurrıza Rahmani Fazli'nin de yer aldığı Karma Güvenlik Toplantısı'na katıldı. İki ülke güvenliğinin masaya yatırıldığı zirvede teröre karşı işbirliğini daha da güçlendirecek planlamalar detaylı olarak değerlendirildi.

 

11 Aralık

Ø  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'nin Lazkiye kentindeki Hmeymim hava üssüne beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdi. Putin'i hava üssünde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıladı. Son gelen bilgiye göre; Putin Rus ordusunun Suriye'den çekilme emrini verdi.

Ø  Suudi Arabistan'da kadınların ehliyet alıp otomobil kullanmasına izin verilmesi sonrası yeni bir adım daha atıldı. Ülkede 2018 başından itibaren sinemalara izin verileceği açıklandı.

Ø  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için toplam 700 milyon euro bütçeli 2 insani yardım programına onay verildiğini açıkladı.

Ø  Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan açıklamaya göre; ABD'li kuvvet komutanları 14 Aralık'ta Ankara'ya gelecek. Ankara'daki toplantıya Irak Genelkurmay Başkanı da katılacak.

Ø  Erbil'de toplanacak Bakanlar Kurulu'nun gündeminde 3 önemli konu var. Başbakan Yardımcısı Basın Ofisi Sorumlusu Semîr Hewramî, bugün Erbil’de toplanacak olan Bakanlar Kurulu Doğal Kaynaklar, Maliye ve Ekonomi Bakanlıkları’nın 2018 yılının ilk 6 ayının tahmini gelir ve gider raporunu görüşüceğini açıkladı.

Ø  Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, IŞİD'e karşı kazanılan zafere ilişkin Necef kentinde yaptığı basın açıklamasında, "Seraya es-Selam'a ellerindeki tüm silahları en kısa sürede devlete teslim etmeleri talimatı verdim" dedi.

 

13 Aralık

 

Ø  Başbakan Neçirvan Barzani önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi.

Ø  Heşdi Şabi’nin Türkmen kolu olan Heşdi Türkmeni’nin komutanlarından Reza Necar yaptığı açıklamada, Heşdi Şabi ile güvenlik güçlerinin Tuzhurmatu'da ortak operasyon düzenleyeceğini belirtti.

Ø  Arap Birliği’nin olağanüstü toplantısında konuşan Lübnan Dışişleri Bakanı Basil, üye ülkelerden Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı, ABD’ye yönelik ekonomik yaptırım uygulama çağrısında bulundu.

Ø  Geçen hafta Bağdat’ta Irak Gazeteciler Sendikası’nın düzenlediği Uluslararası Medya Konferansı’nda konuşan Irak Başbakanı Abadi de ülke topraklarının tamamının IŞİD’den temizlendiğini ve Irak-Suriye sınırında kontrolün bütünüyle Irak güçlerine geçtiğini bildirerek “IŞİD ile savaşın bittiğini” ilan etti.

Ø  Batı Afrika'da yaklaşık 4 bin asker bulunduran Fransa, bölge ülkelerinin gittikçe artan saldırılara engel olamamasından şikayetçiydi. Söz konusu askeri birlik, iktisadi ve operasyonel sıkıntılar yaşıyordu.

 

16 Aralık

 

Ø  France 24 televizyon kanalına verdiği bir röportajda konuşan Adel al-Jubeir krallığın İsrail ile herhangi bir ilişkisi olmadığını, İran'ın bölgede artan etkisinin iki ülkeyi de ilgilendiren ortak bir endişe olmasına rağmen Tel Aviv ile herhangi bir diplomatik bağ olmadığını söyledi.

Ø  Peşmerge Bakanlığı, Haşdi Şabi saldırıları sonrası kapatılmak zorunda kalınan Sihele, Zummar ve Şengal arasındaki yolu açıyor. Peşmerge Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda Peşmerge’nin, Duhok ve Batı Dicle arasında bulunan anayolu bu hafta açacağı bildirildi.

Ø  Sistani'nin Kerbela'daki temsilcisi Abdulmehdi Kerbelayi, merci adına yaptığı açıklamada, Irak'ta terörle mücadelenin bitmediğini, uyuyan hücrelerin ülkede tehdit oluşturduğunu belirtti.

Ø  İran İçişleri Bakan Yardımcısı yaptığı bir açıklamada, İran ile Türkiye'nin güvenlik ve terörle mücadele alanında ciddi bir işbirliğine sahip olduğunu açıkladı.

Ø  YDH- Suudi yayın kuruluşu İlaf’a demeç veren İsrail İstihbarat ve Nükleer Enerji Bakanı Yisrael Katz, Hayfa’dan Suudi Arabistan’a uzanan bir demiryolu projesi üzerinde çalışıldığını açıklayarak Türkiye’nin de mallarını Körfez’e Hayfa limanından ulaştırdığını söyledi.

Ø  Siyonist işgal ordusu generali, Gazze’de Hamas hareketine karşı halkı başkaldırmaya yöneltme planında başarısız kaldıklarını itiraf etti.

Ø  Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Lübnan’ın Filistin büyükelçiliğinin Kudüs kentine taşınmasını önerdi.

Ø  Malta Dışişleri ve Ticaretin Geliştirilmesi Bakanı Carmelo Abela ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD başkanı Trump'ın, Kudüs'ü ırkçı rejim İsrail'in başkenti olarak tanımasını sert dille eleştiren Türkiye dışişleri bakanı, Amerika'nın bu kararını iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Ø  Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov, Ankara'ya sürpriz bir ziyarette bulundu.

Ø  ABD Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski Başkanı Michael Hayden, İran’ın Bağdat üzerindeki etkinliğinin giderek arttığını belirterek, “Irak, bu şekilde tamamıyla Şiileşiyor” dedi.

Ø  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanıma kararına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Drian "Fransa, şimdilik Büyükelçiliğini Tel Aviv'den başka bir şehre taşıma niyetinde değil" dedi.

Ø  BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği,  Xurmatû’da Şii Haşdi Şabi milisleri içerisinde yer alan Türkmen birliklerin yağlama ve şiddet olaylarından ötürü  binlerce Kürt’ün Xûrmatû’yu terk ettiğini açıkladı.

Ø  Türkiye ile İran Ortak Çalışma Grubu'nun Ankara'da yaptığı toplantıda, organize suçlar, uyuşturucu, insan kaçakçılığı, düzensiz göç ve terörün her türlüsüyle ortak hareket etme kararı alındı.

Ø  Eski CIA Başkanı Michael Hayden, Irak ve Suriye’nin üniter devlet kimliklerinin geride kaldığını ve bölgede PKK devleti kurulacağını söyledi.

Ø  Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’li uzmanların Batı Kürdistan'ın Haseke ilindeki sığınmacı kampında, Araplardan oluşacak yeni bir silahlı güç kurulduğunu iddia edildi.

Ø  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve terörün sona erdirilmesi konusunda Rusya, İran ve Türkiye yan yana duruyor" dedi.

Ø  NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'nın (INF) Rusya tarafından ihlal edildiğini iddia etti.

 

17 Aralık

 

Ø  Türkiye’nin, Batı Kürdistan bölgesinde olası bir Efrin operasyonu için CIA'den uyarı geldi. CIA’in yan kuruluşu Rand Corporation tarafından hazırlanan raporda Türkiye ve ABD’nin doğrudan savaşa girebileceği uyarısı bulunuyor.

Ø  AKP Kırıkkale 6. Olağan İl Kongresi'nde konuşan  Başbakan Binali Yıldırım, "Amerika'nın Kudüs'ü, İsrail'in baş şehri olarak tanıdığı açıklamayı reddediyoruz, kabul etmiyoruz. İnsanlığın ortak değeri olan Kudüs'ü oldubittiyle İsrail'in başkenti yapmaya çalışanlara geçit vermedik, vermeyeceğiz." dedi.

Ø  Karaman'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Afrin'i, Münbiç'i, Tel Abyad'ı teröristlerden temizleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Ø  Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik’ten Avusturya koalisyon hükümet programına Türkiye ile müzakerelerin kesilmesi ve bunun için müttefik arayacağı ifadelerinin konulmasına ilişkin açıklama geldi.

Ø  ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Önce Amerika" politikasına dayalı olan yeni ulusal güvenlik stratejisini yarın açıklayacağı duyuruldu.

Ø  Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mistefa, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Kaçay’ı kabul etti.

Ø  İran destekli Haşdi Şabi’ye bağlı milislerle Irak güçlerinin Zumar’daki ağır silahlarını Musul’a çektiği bildirildi.

Ø  Terör örgütü IŞİD'in Suriye-Irak sınır hattının iki tarafında işgal ettiği bölgelerin Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Haşdi Şabi'nin eline geçmesi üzerine bu güzergahta askeri hareketlilik başladı. İran, Irak üzerinden Akdeniz’e eriştiği koridorda ilk sevkiyatı yaptı.

Ø  Haşdi Şabi güçleri Tuzhurmatu ve Dakuk bölgeleri arasındaki bölgelere güç sevkiyatı yaptı.

Ø  Kudüs tasarısının Birleşmiş Milletler Konseyi'nde ne zaman görüşüleceği açıklandı. Konsey Kudüs'ü hafta başında gündeme alacak.

Ø  Cidde’deki Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Müdürü Abdulhamid Hakim, Arapların ‘Kudüs’ün Yahudi kenti olduğu gerçeğini’ kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Ø  Arap Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail’in başkenti" olarak tanıması kararıyla mücadele kapsamında komisyon oluşturdu.

 

18 Aralık

 

Ø  Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı, İran destekli Şii gruplardan oluşturulan Haşdi Şabi ve Irak ordusunun Maxmûr, Gwer, Dibege ve Dubiz’a saldırı hazırlığında olduklarını açıkladı.

Ø  Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) kongre tarihi açıklandı. YNK Politbüro üyesi Hero İbrahim Ahmet, YNK’nin 4.Kongre tarihini 7 Mart 2018 olarak açıkladı.

Ø  Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi Parlamentosu’na gönderdiği mektubunda Parlamento’dan gerçekleştirilmesi kararı alınan Kürdistan Genel Seçimleri tarihini belirlemesini talep etti.

Ø  İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, İran’ın savunma alanı teknik grubunun birer dosya hazırlayarak, ABD’yi BM’ye şikayet edeceğini açıkladı.

Ø  Suriye Ulusal İlerleme Cephesi Genel Sekreteri Iyd Derviş, Suriye ordusu ile Suriye Demokratik Güçleri’nin savaşmasını çok düşük bir ihtimal olarak gördüğünü söyledi.

Ø  Temasları kapsamında başkent Kahire’deki İttihadiyye Sarayı’nda 3 Temmuz 2013’teki askeri darbenin ardından göreve gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi ile görüşen Parly, görüşme sonrası yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ø  Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahlanma Kontrol Dairesi Başkanı Mihail Ulyanov, ABD'nin şimdilerde Avrupa'da 200 hava bombası olduğunu belirterek, Moskova'nın Washington'ı bölgedeki nükleer silahlarını çekmeye çağırdığını söyledi.

Ø  Genelkurmay Başkanı Akar'ın ABD’li, Iraklı ve Rus komutanlarla yaptığı görüşmelerin YPG kontrolündeki Afrin'e yönelik operasyonun sinyalleri olduğu ileri sürüldü.

Ø  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Kürdistan Bölgesi ile merkezi Irak hükümeti arasındaki sorunların çözümüne ilişkin, “Bağdat'tan Erbil'in diyaloğa talebine yanıt vermesini istiyorum” dedi.

Ø  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşen Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Moskova'nın ülkenin enerji altyapılarını yeniden inşa etmeye yardım edecek tek taraf olacağını, Şam'ın başka kimse ile çalışmak istemediğini söyledi.

Ø  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şubat sonuna kadar bitmesini beklediği Suriye'deki savaş için Esad'ın muhatap alınacağını söyledi.

Ø  ABD Hava Kuvvetleri tarafından kurulan Rand Corporation isimli kuruluş “ABD’nin tehlikeli dünya karşısındaki askeri imkan ve güçleri” isimli rapor yayımladı. Raporda, ABD ordusunun Avrupa’da ve Doğu Asya’da olası bir savaş halinde Rusya ve Çin’e karşı kaybedebileceği yazıldı...

Ø  Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, istihbarat, güvenlik, terör ve strateji gibi bölümlerin yer alacağı 'güvenlik bilimleri fakültesi'ni 2018-2019 akademik yılında hizmete almayı hedeflediklerini ifade etti. Çelik, istihbarat bölümü mezunlarının ajan olabileceklerini söyledi.

Ø  Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan duyuruya göre, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sir Stuart Peach'in davetlisi olarak İngiltere'ye gitti.

Ø  BM Güvenlik Konseyi, ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma ve büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararına karşı Filistin'in hazırladığı karar tasarısını görüşmek üzere toplandı. ABD, tasarıyı veto edeceğini açıkladı.

 

19 Aralık

 

Ø  Kerkük İl Meclis Başkanı Rêbwar Talabani, merkezi Irak hükümetinin Kerkük'te askeri seçenekleri kullanmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Ø  Rûdaw’a konuşan Mahmur-Gwer Cephesi Sorumlusu Sirwan Barzani, Qereçox Dağı eteklerinde peşmerge ile IŞİD arasında çatışma yaşandığını söyledi.

Ø  Süleymaniye'nin Ranye ilçesinde devam eden protesto gösterileri sırasında 5 kişi hayatını haybetti, 80 kişi de yaralandı.

Ø  Yemen topraklarından atılan balistik füzenin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad semalarında hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği belirtildi. Konuya ilişkin açıklama Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri komutanlığı tarafından yapıldı.

Ø  Irak Parlamentosu Goran Hareketi Listesi Parlamenteri Tavge Ehmed, Haydar Abadi’den Irak güvenlik güçleri ve Şii milisleri Süleymaniye’ye göndermesini talep etti.

Ø  Kerkük’ün Irak ordusu ve Heşdi Şabi tarafından ele geçirilmesinden sonra Kürtlerde olan valilik görevine Türkmenlerden sonra Araplar da talip oldu.

Ø  Eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi, 40 yıldır İran’da zorunlu olan başörtünün işe yaramadığını söyleyerek bu yasağa karşı olduğunu söyledi. Haşimi ayrıca, toplumsal kalkınma için kadın ve insan haklarının gözetilmesi gerektiğini savundu.

Ø  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunulan ve "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti kabul ettiği" kararın "hukuken geçersiz" sayılmasını öngören tasarı, ABD tarafından veto edilirken, bir de tehdit geldi.

Ø  ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin yeni ulusal güvenlik stratejisini açıklayarak Rusya ve Çin'i hedef almıştı.

Ø  ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının ardından, Filistin tarafı ABD'nin barış sürecine aracılık yapmasının artık mümkün olmadığını açıklamıştı.

Ø  Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğrayan uluslararası terörist örgütleri güçlerini yeniden bir araya getirip Ortadoğu dışına göndermeye başladıklarını söyledi.

 

20 Aralık

Ø  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde hükümete karşı protestolar devam ederken muhalefetteki Goran ile Komel partileri hükümetten çekilme kararı aldı. Goran üyesi olan IKBY Meclisi Başkanı Yusuf Muhammed de istifa etti.

Ø  Kürdistan Güvenlik Konseyi, Irak güvenlik güçlerinin Erbil’in 65 km güney batısında yer alan Mahmur kasabasına askeri yığınağını artırdığını duyurdu.

Ø  Suudi Arabistan'ın, 2018 yılı bütçesinin yaklaşık 3'te birini askeri ve güvenlik harcamalarına tahsis ettiği bildirildi.

Ø  Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, son günde meydana gelen olaylarda vatandaşların şiddetten olaylarından uzak durmaları istenerek gösterilerin Bağdat’a karşı yapılmasının daha doğru olacağı belirtildi.

Ø   Rosneft Yönetim Kurulu Başkanı Igor Sechin, Rosneft şirketinin Kürdistan Bölgesi'ndeki çalışmalarını genişleterek sürdüreceğini, özellikle de Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeleri'nde petrol arama çalışmalarına yoğunluk vereceklerini açıkladı.

Ø  ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ABD yönetiminin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal etmekle suçladığı İran'ın cezalandırılmasını istedi.

Ø  Irak Başbakanı, 31 Ekim’de yaptığı açıklamada, Peşmerge Güçleri ve Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarını yakın zamanda ödeyeceklerini söylemişti.

Ø  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın aynı Suriye’de olduğu gibi ileride de uluslararası terörizmin yuvalarını kararlılıkla etkisizleştirmeye devam edeceğini belirtti.

Ø  İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin Kudüs-i Şerif kararının reddedilmesi konusunda İran, Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti dışişleri bakanlarının mutabık kaldıklarını duyurdu.

Ø  ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı yeni ulusal güvenlik stratejisi belgesine bir tepki de Tahran'dan geldi. İran Dışişleri Bakanlığı 'basiretsiz' diye nitelediği stratejisi belgesinin, 'dünyayı daha fazla istikrarsızlığa, güvensizliğe ve terörizme sürükleyeceği' uyarısı yaptı.

Ø  ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), 'Rus saldırganlığını' dizginlemek amacıyla Avrupa ülkelerindeki ABD hava üslerini genişletmek için 200 milyon dolardan fazla harcama yapmayı planladığı belirtildi.

Ø  Pakistan, ABD'nin yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesinde yer alan, 'terör örgütlerinin Pakistan topraklarında faaliyet gösterdiği' iddiasını reddetti.

 

21 Aralık

 

Ø  Süleymaniye’de yaşanan protesto gösterilerine şiddet bulaşması ardından Kürdistan hükümeti, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla Süleymaniye’ye ek güç gönderdi.

Ø  Süleymaniye’de yaşanan protesto gösterilerine şiddet bulaşması ardından Kürdistan hükümeti, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla Süleymaniye’ye ek güç gönderdi.

Ø  Hükümetten çekilme kararı alan Değişim Hareketi (Goran) ile Kürdistan İslami Topluluk (Komel) partileri ortak bir bildiri yayımladı.

Ø  Suriye'deki ateşkesin garantörleri Rusya, Türkiye ve İran'ın Soçi'de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Konseyi'ne 23 Kürt temsilcinin katılması konusunda mutabakat sağladığı belirtildi.

Ø  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, günümüzde siyasi ihtilafların ve çatışmaların ortalama 20 yıl devam ettiğini ve gitgide bu sürenin uzadığını belirtti. Guterres ''Çatışan taraflara dışarıdan askeri ve mali destek savaşları uzatıyor'' dedi.

Ø  ABD Savunma Bakanlığı bir ilk olarak Yemen'de "birden fazla kara operasyonu yapmakta olduklarını" doğruladı. ABD açıklamasında ülkedeki IŞİD varlığının savaş sırasında 2 katına çıktığı da söylendi.

Ø  ABD Başkanı Donald Trump 2 ay kadar önce Güney Kore'ye milyarlarca dolarlık silah satışı gerçekleştireceklerini duyurmuştu. Trump'ın açıklamasının ardından Güney Kore'nin ABD'den 20 adet F-35A savaş uçağı alacağı açıklandı.

Ø  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ABD'li şirketlerin Ukrayna'ya silah satışına onay verdiklerini duyurdu.

Ø  Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesini ileri sürerek, Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay uzatma kararı aldı.

Ø  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, Türkiye ile varılan S-400 hava savunma sistemleri anlaşmasının bir kısmının, Rusya tarafından sağlanacak krediyle karşılanacağını belirtti.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

TAGS(ETIKETLER): 9  -21  Aralik  Haftalik  Haber  Kronolojisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.