AKP-MHP ve KDP’nin Seçim İttifakları
Haberler / 14 Haziran 2018 Perşembe Saat 13:15
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Efrin işgalinden sonra hemen ‘Baskın Seçim’ kararını alan AKP-MHP ittifakı, Neçirvan Barzani ve Hewlêr’deki Türk konsolosunun Ankara’ya giderek AKP ve MİT yetkilileri ile ayrı ayrı iki görüşme yapılmasının ardından kirli bir anlaşmaya vardıkları ortaya çıktı.

Efrin işgalinden sonra hemen ‘Baskın Seçim’ kararını alan AKP-MHP ittifakı, Neçirvan Barzani ve Hewlêr’deki Türk konsolosunun Ankara’ya giderek AKP ve MİT yetkilileri ile ayrı ayrı iki görüşme yapılmasının ardından kirli bir anlaşmaya vardıkları ortaya çıktı.

Güney Kürdistan’da Behdinan’ın Xakurkê alanlarına işgal girişimlerini devam eden TSK, HPG birimlerince özellikle son günlerde yapılan eylem ve nokta operasyonlarında büyük kayıplar veriyor.

Ekonomik, iç ve dış siyasetinde adeta çöküntü yaşayan ve bu nedenle her kesimin tepkisini alan AKP-MHP ittifakı, tüm siyasi ve askeri argümanlarını tüketmesi üzerine tekrar Kürt düşmanlığı üzerinden savaşa sarılmak zorunda kaldı. Efrin işgalinden sonra hemen ‘Baskın Seçim’ kararını alan AKP-MHP ittifakının, Şubat ayı içinde Neçirvan Barzani ve Hewlêr’deki Türk konsolosunun Ankara’ya giderek AKP ve MİT yetkilileri ile ayrı ayrı iki görüşme yapılması sonucunda kirli bir anlaşmaya vardıkları ortaya çıktı. 24 Haziran Baskın seçimlerinde milliyetçi oylarını kaybetmek istemeyen ve ‘tek adam iktidarını’ sürdürmesi için bir yandan AKP-MHP hükümeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sık sık ABD’ye giderek Minbiç’e saldırı ve işgal girişimi kartını gündemde tutmaya çalışırken, diğer yandan Irak’ta yapılan seçimleri fırsat bilerek bölgedeki güçlerle anlaşma yoluna gittiği belirtildi. 

 

SÜNNİ OYLARINA KARŞILIK QANDİL Mİ?

Güney Kürdistan Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani ile Türkiye Hewlêr Başkonsolosunun beraber Ankara’ya giderek MİT ve AKP-MHP hükümeti yetkilileri ile yapılan iki ayrı toplantı sonucunda, önce Şengal’de HPG güçlerinin varlığı gerekçe gösterilerek Irak merkezi hükümetine ‘aba altında sopayı göstererek’ tehdit ederken, daha sonra da özellikle Musul ve çevresindeki sünni oylarını KDP’ye devşirerek özellikle Kerkük meselesinde güven kaybeden KDP’ye destek vermesi karşılığında peşmergeler denetimindeki Behdinan bölgesi üzerinden Qandil’e saldırı iznini aldığı kaydedildi.

Irak ve Güney Kürdistan’da yapılan seçim sürecinde özellikle son yıllarda Hewlêr ve Duhok kentlerinde birçok şirket adına resmi bürolar açan MİT üyeleri, Türk devleti yanlısı bazı Türkmen cephesi yöneticileri ve KDP yetkililerinden oluşan bir grubun, Musul ve çevresinde Türkmen aileleri olmak üzere Sünni seçmenleriyle görüşmeler yaptığı ve KDP lehine oy kullanmaları için ikna 'çalışmaları yürüttükleri öğrenildi. Bunun üzerine oy kullanımı sırasında birçok aileye toplu oy kullanıldığı iddiası üzerine Goran Hareketi tarafından itiraz edilirken, KDP Musul’un 11 milletvekilinden 6’sını alması yapılan ittifakı doğruladığı değerlendirmesi yapıldı.

 

BİZE SADECE ‘SEÇİM İÇİN GÖRÜNTÜ VERİP ÇIKACAKLAR’ DENİLDİ

TSK tarafından Xakurkê alanının Lelikan bölgesine asker indirme ve işgal girişimleri devam ederken, HPG birimlerince özellikle son günlerde yapılan eylem ve nokta operasyonlarıyla onlarca asker öldürülürken çok sayıda yaralı olduğu belirtildi. Skorsky ve kobra helikopterlerle yaralıları almaya çalışılırken yine HPG’liler tarafından iki helikopterin darbelendiği kaydedildi.

AKP-MHP ittifakının Musul’un Sünni oylarına karşılık, Güney Kürdistan’ın Behdinan bölgesindeki KDP Peşmergeleri denetiminde olan Bamerni, Şilêdizê, Amediye û Çiyayê Spî hattında peşmergelerin hemen yüz metre yakınında kurdukları seyyar karakollarla Türkiye ve Kuzey Kurdistan’da 24 Haziran seçimlerinde ‘Milliyetçi’ seçmenlerin oylarını kazanmak için Medya Savunma Alanlarına ‘büyük operasyon’ düzenleyecekleri görüntüsü vermeye çalıştıkları öğrenildi. AKP-MHP ittifakının seçimlere sayılı günler kala gözle görülür bir vaat veremezken, başta Erdoğan olmak üzere, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Süleyman Soylu ve milletvekilli adaylarının sık sık “TSK Xakurkê’ye girdi Kandil’e az kaldı” şeklindeki ifadeleri, oyları savaş politikası üzerinden yürüttüğünü açıklar niteliktedir.

 

Bu değerlendirmeleri teyit eder nitelikte bilgiler veren Şilêdizê alanında KDP’li Peşmerge komutanlarından Kamil Niwêyi, şunları söyledi: “Uzun zamandır Türk devleti güvenlik birimlerinden olduğunu bildiğimiz kişilerin bölgede dolaştığı bilgimiz var. Ama son bir ay içinde Bamerni TSK üssünden çok sayıda asker konuşlandırılmaya çalışıldı. Bu durumu üstlerimize bildirdiğimizde ise ‘sorun yok, girsinler ama sizin denetiminizde olacak şekilde. Zaten seçim için görüntü verecekler, seçimden sonra çekilecekler’ denildi. Zaten bizim denetimizde olan Amediye, Bamerni, Şilêdizê ve Çiyayê Spî ve Xakurkê alanlarının olduğu hatta kadar, hemen bizim noktalara yakın konuşlanmaya çalışıyorlar. Ama Xakurkê alanında HPG’lilerce çok defa yapılan eylemler sonucunda kayıp verdikleri için fazla da bizden uzaklaşamıyorlar. Gerçekten bazen ne yapıldığını anlamakta güçlük çekiyoruz.”

Hejar Arjîn

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP  MHP  KDP  Qandil  Kurt  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.