İstastiklerle Efrin Gerçekleri: Efrîn'de Demografya Değişiyor -1
Araştırmalar / 31 Temmuz 2018 Salı Saat 06:03
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın izlediği, devletlilerin saf tuttuğu Efrîn saldırılarında istatistiklere yansıyanlar, 21'inci yüzyılda halkların yaşam, inanç, topraklarının nasıl yok edildiğini ortaya seriyor.

Dünyanın izlediği, devletlilerin saf tuttuğu Efrîn saldırılarında istatistiklere yansıyanlar, 21'inci yüzyılda halkların yaşam, inanç, topraklarının nasıl yok edildiğini ortaya seriyor.

Suriye iç savaşının tarafı olmadan 2012 Temmuz'unda ilan ettiği öz yönetim ile ülkenin en huzurlu, savaşsız bölgesi olarak Suriye içindeki göç hareketlerinin durağı haline gelen Efrîn, Kürt ağırlıklı, barındırdığı Arap, Ermeni, Türkmen halklarının barınağı oldu. İslam, Êzidî, Hristiyan inançlarına sahip olan halklar, ördükleri eşitlikçi sistem ile Demokratik Ulus toplumunun temellerini oturttu. Oturdutulan demokratik sistem dünya insanlığının dikkatini çekince, hegemonik güçler bölge aktörleri ile sisteme müdahale etti. Kürtlerin kazanımlarına karşı değişmez saldırgan tavrını koruyan Türkiye, bu konuda görev aldı. 18 Ocak 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı 72 uçak, Efrîn topraklarını ve yaşayanlarını bombardımana tabi tuttu. El Kaide uzantılı El Nusra, DAİŞ artıklarını da barındıran selefi Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarını önüne katan TSK, kadın, çocuk ayırmaksızın yüzlerce sivili öldürerek, 18 Mart'ta Efrîn kent merkezine girdi. Sisteminin yayılmasından korkulan Efrîn'e saldırılara, Rusya taraf olurken, ABD, AB, BM ise sesiz kalarak onay verdi.  

Suriye iç savaşında 7 yıl boyunca başta El Kaide uzantıları olan DAIŞ, El Nusra olmak üzere, OSO grupları sürekli saldırı düzenlese de farklı inanç, halk ve etnik grupların yönetimi ile yaşanılır bir kent haline gelen Efrin, her ne kadar sığınmacıların durağı olsa da devletli yapılar tarafından "Kurban" seçildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Kuvay-i Milliye”, “Ordumuz” diyerek TSK'nın önüne sürdüğü OSO gruplarına, katliam, göçertme, talan, demografik yapıyı değiştirme fillleri ile işgal görevi verildi.

İki ay boyunca Demokratik Suriye Güçleri (QSD) öncülüğünde, işgal harekatına karşı amansız bir direniş veren halklar, tarihe "Çağın direnişi" adıyla direniş mirası bıraktılar. Efrîn kent merkezine kadar direnerek çekilen halklar, QSD tarafından soykırımdan korunmak amacı ile daha güvenli Şehba Kantonu, Halp, Minbic bölgelerine tahliye edildi. Halkları tahliye eden YPG/YPJ öncülüklü QSD ise, direnişin niteliğini değiştirerek Mart'tan bu yana "Vur-kaç" taktiği ile TSK ve ÖSO'ya cevap vermeye devam ediyor. Öte taraftan işgal güçleri ise, dünyanın gözü önünde Efrîn topraklarında sicillerine her gün yeni bir suç ekliyor.

İnsanlığa karşı işlenen bu suçlar irdelendiğinde, istatistiklere şu veriler yansıyor:

 

GUTA'DAN 41 BİN ÖSO VE AİLESİ TAŞINDI

Efrin’i terk etmeyen yurttaşlar 18 Mart'la birlikte işkence, baskı, kaçırma, öldürme ile göçe zorlandı. Yaşam alanı bulamayıp göçe zorlanan Efrînlilerin yerine, Rusya ile varılan antlaşma gereği Guta'dan tasfiye edilip taşınan selefi ÖSO'cu ve ailelerinin sayısı 41 bini buldu. Bu sevkiyat halen devam ediyor. Guta’dan getirilen Feyleq El Rehman, Ceyş El İslam, Tahrir El Şam ve Ehrar el Şam grupları, Efrînlileri zorla çıkartma, "Ganimet" adı altında tüm malları talan etme, karşı çıkanlara işkence, kaçırma, işkence etme, mezarlıklar, tarihi ve kutsal yerleri tahrip etme ve çalarak satma, Arapça ve Türkçe dillerini dayatma, Kürtçe dilini yasaklama, Erdoğan’ın posterleri ve Türk bayraklarını dağıtma ve her yere asma mecburiyeti, Alevi ve Êzidi yerleşim yerlerini tamamen tahrip etme görevleri ile demorafyanın değişimi amaçlandı.

 

Guta’dan getirilen ÖSO'cu ve ailelerinin yerleştirildiği yerler;

Cindirês ilçesi; 

1-Telef: Askeri bölgedir, sivillerin yaklaşması yasak

2-Kefer Zeyt: 150 hane, Guta’dan getirilen 4 aile yerleştirildi

3-Kanî Gewrik: TSK'ya ait askeri bölge

4-Qicuma köyü: 35 hane, Guta’dan 5 aile yerleştirildi

5-Aşkana Rojhilat köyü: 80 haneli, Guta’dan 3 aile getirildi

6-Gewrikê köyü: 160 haneli, Guta’dan 7 aile yerleştirildi

7-Feqîra köyü: 80 haneli, Humus’tan 15 aile, Guta’dan 5 aile yerleştirildi

8-Bircikê köyü: 30 haneli, Humus’tan 4 aile yerleştirildi

9-Meska Jorîn köyü: 57 haneli, Guta’dan bir aile yerleştirildi

10-Dêr Belût köyü: 100 haneli, Humus’tan 10 aile yerleştirildi

11- Diwan köyü: 25 haneli, Guta ve Humus’tan 18 aile yerleştirildi

12- Celemê köyü: 930 haneli, Guta’dan 100 aile ve Humus’tan 25 aile yerleştirildi 

13-Çeqala köyü: Guta’dan 40 aile yerleştirildi 

 

Şêrewa ilçesi:

1-Şadîra köyü: 160 haneli, Guta’dan 6 aile yerleştirildi

2-Xerzawiya köyü: 400 haneli, Gutadan 200 aile, Duma 15 ve Halep’in Qibtan Cebel köyünden 3 aile yerleştirildi

3-Birc Ebdula köyü: 350 haneli, Guta’dan 50 aile yerleştirildi

4-Basûta köyü: 460 haneli, Gutadan 110 aile yerleştirildi

5-Basûfan köyü: 250 haneli, Guta’dan 50 aile yerleştirildi

6-Birc Heyder köyü; 150 haneli, Guta ve Nebîk bölgesinden 30 aile yerleştirildi

7-Berad köyü: 450 haneli, Gutadan 20 aille yerleştirildi

8- Birc Silêman köyü: 30 haneli, Guta’dan 8 aille yerleştirildi .

 

Mabata ilçesi;

1-Mîrkan köyü: Guta’dan 50 aile yerleştirildi

2-Sariya köyü: Gutadan 4 aile yerleştirildi

3-Habo köyü, Guta-9 aille yerleştirildi

4-Şeytana köyü: Duma’dan 6 aille yerleştirildi

 5-Gewrika Jêrîn köyü: Guta’dan 3 aile yerleştirildi

6-Gewrika Jorîn: Guta’dan 4 aille yerleştirildi

7-Erba köyü: Guta7dan 18 aille yerleştirildi

8- Bedîna köyü: Guta’dan 23 aille yerleştirildi 

9-Dimiliya köyü: Guta’dan 9 aille yerleştirildi

10 Gemruk köyü: Guta’dan 13 aille yerleştirildi 

 

YIKILAN VE TAHRİP EDİLEN TARİHİ YERLER

Darê Tepeleri: 27 Ocak’ta TSK savaş uçakları tarafından bombalanan Girê Darê köyüne yakın Huri-Mitani dönemine ait MÖ.700-1200 tarihleri arasında yapıldığı belirtilen tarihi yerleşim yeri tamamen tahrip edildi. Küçük kent görünümündeki yerleşim yeri UNESCO tarafından Suriye’nin en önemli tarihi kenti olarak ilan edilmişti. 

Nebî Hûrî “Sîros”: Huriler döneminde M.Ö.2500 yıllarında inşa edilen ve UNESCO tarafından Ortadoğu’da korunması gereken önemli tarihi yer olarak tanımlanan yer, Kürtler tarafından Nebî Hurî olarak isimlendiriliyor. Yunanlılar tarafından Seryos denilirken, kozma ve Demîanos adını taşıyan kilise inşa edildi. Killise de, Seman El Xeyur adlı bilim insanının defnedildiği biliniyor.  Büyük bir avlunun bulunduğu küçük kentte, avlu girişinde hamam ve suyu sürekli sıcak kalan havuz bulunurken, güneybatıda Nebi Huri’nin mezarı olduğu yapılan kazılarda ortaya çıkmıştı. Mezar, 6 köşe olurken mezarın bulunduğu avluya yakın M.S 1859 yıllında camii inşaa edilmiş. Bu tarihi kent TSK savaş uçakları tarafından 3 kez bombalandı ve OSO tarafından atılan havan ve obus toplarıyla yıkıldı. 

 

Kalutê köyünde Romalılara ait kilise: 

İçinde Kilise ve tarihi eserlerin olduğu Efrin’in 30 kilometre güneyinde bulunan Kalutê köyü, saldırının ikinci ve üçüncü gününde uçaklar bombaladı. M.Ö ll. yüzyılda yapılan kilise ve tarihi yer, daha sonra M.S dördüncü yüzyılda Suriyeli Suryani Qidîs Marmarun adlı alim, burada yaşadı ve daha sonra Kefer Nebo köyüne yerleşti. İslamiyetin yayılmasıyla birlikte Hemedaniyanlılar tarafından burası kalleye çevrilmiye başlandı. Yapılan bombalama ile bu yerleşim yerinin güney tarafı tamamen yıkıldı. 

Elbîzka köyü: Efrin’in 40 km kuzeybatısına düşen köyde, Romalılar döneminde olduğu belirtilen kale, kilise ve kazılarda çıkan tarihi eserler uçak, havan ve obüs atışlarıyla tahrip edildi. TSK ve OSO grupları tarafından kurulan askeri noktalarla, köye girişe izin verilmediği öğrenildi.

Kolpe köyü: Efrin’in 15 km güneydoğusuna düşen köyde, Mitani döneminde yapılan tarihi yerler 28 Ocak’ta uçaklarla yapılan bombalama yıkıldı. Köyden 8 sivil yaşamını yitirirken 7 kişi yaralandı.  

 

TARİHİ ESERLER ÇALINDI, TÜRKİYE’DE SATILIYOR

Efrîn’in binlerce yıllık tarihi yerlerini yok etmek amacıyla bilinçli bir şekilde tarihi yerlerin hedef alındığı belirtilirken, binlerce tarihi eser parçaları ise OSO grupları üyeleri tarafından çalınarak, Türkiye’de serbest pazarda satıldı. Daha sonra Türkiye yetkilileri tarafından bunlar engellenmeye çalışılarak, yetkililere bağlı sımsarlar yoluyla İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Türkiye illerine götürüldü. Şu ana kadar yaklaşık 16 bin parça tarihi eserin Türkiye’ye götürüldüğü belirtilirken, Suriye Müzahanesi yöneticisi Mehmud Hemûd, belirtilen 16 bin parça eserin sayısının daha fazla olduğunu, müzahane yönetimi tarafından kurulan "çalınan eserleri araştırma komitesinin" tam sayıya ulaşamadıklarını söyledi. Hemud, binlerce eserin Türkiye’deki tarihi eserler yönetimi denilen bürolarda tutulduğu bilgisini aldıklarını aktardı. 

 

MEZARLIKLAR YIKILDI

Alınan bilgilere göre, Ramazan ayında Efrin’in Zêdiyê mahallesinde bulunan Şêx zêd mezarlığı talan edildi, mezarlar tahrip edildi. Yine Efrîn Cindirês arasında bulunan Ş. Seydo Mezarlığı da OSO üyeleri tarafından tamamen yıkıldı. Raco Mezarlığı ise iş makinalarıyla ortadan kaldırıldı. Meydankê yolu üzerinde bulunan Henan Mezarlığı'ndaki Dr. Nurî Dersimi mezarı yıkıldı.

 

 ÊZIDİLERE AIT 12 MEZARLIK YIKILDI

Efrin ve çevresinde Êzidîlere ait 12 mezarlık olduğu belirtilirken, bunlar ya yapılan bombardımanlarla, ya da OSO grupları tarafından tahrip edildi. Tahrip edilen birçok mezarlık da, askeri noktalar kuruldu. Söz konusu Êzidilere ait mezarlıklar şunlar:  Efrin’in Basufanê köyüne yakın Şêx Berekat Dağı eteğinde bulunan Şêx Berekat Mezarlığı, Şadiriyê köyü yakınında Şêx Rikab mezarlığı, Basufan köyü içinde bulunan Şêx Elî Mezarlığı, Qîbarê köyü yakınında Çelxane Mezarlığı, Idlib’in Etmê beldesine yakın Şêx Kursî Mezarlığı, yine Qîbarê köyünde Şêx Şemîs Adiya ait mezar, Qestel Cindo köyüne yakın Barsê Xatûn Mezarlığı, Feqîra köyü yakınında Şêx Seyda Mezarlığı, Meşla köyünde Bîr Cefer Mezarlığı, Sînka köyünde Şêx Xerbî Mezarlığı, Cirnê köyü yakınlarında Hogir Mezarlığı.

TSK, Şêx Berekat Dağı eteğinde bulunan Şêx Berekat mezarlığında askeri üs kurdu.

 

FARKLI İNANÇLARA FARKLI DİN DAYATMASI

Efrin’den çıkamayan ya da kalmayı tercih eden Alevi ve Êzidilere, Müslümanlığın dayatıldığı belirtilirken, kabul etmedikleri için de hakaret, işkence ve mallarına el koyma gibi uygulamalara maruz bırakıldıkları öğrenildi. Efrin’de Ezîdilerin yaşadığı 22 köy TSK ve OSO tarafından tamamen yakılıp-yıkıldıktan sonra girişlere yasaklandı. Bu köylerde camiler inşa edilmeye çalışıldığı iddia edildi.

Efrin çevresinde 25 bin Êzidinin müslümanlara birlikte yaşadığı 22 köyün ismi şöyle:   

Basûfanê, Feqîra, Elî Qîna, Qestel Cindo, Qîbarê, Xezawiye, Buric Ebdalo, Qitmê, Ên Darê, Tirindê, Sînka, Kefer Zêt, Îska, Şadîr, Kîmarê, Çeqela, Aşka Rojhilat, Baê, Qoçma, Qîle ve bajarê Cindirêsê. Bunlardan sadece Êzidilerin yaşadığı Elî Qîna ve Qestel Cindo köylerinde TSK tarafından, askeri üss kurulduğu öğrenildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): efrin  isgal  Turk  devleti  ceteler  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA