TSK, DAIŞ saldırısında en çok şehit veren Koço köyündeki anma sırasında saldırdı
Haberler / 16 Ağustos 2018 Perşembe Saat 08:48
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ŞENGAL - Şengal'de DAİŞ tarafından gerçekleştirilen 73'üncü Fermanın en ağırı, kentin güneyinde bulunan Koço Köyü yaşadı. Koço'daki soykırım 15 Ağustos 2014 tarihinde yapılırken, Êzidîler dün köye akın ederek, kurbanları andı. Gerçekleştirilen saldırının 'özel bir operason' olduğu belirtiliyor.

Şengal'de DAİŞ tarafından gerçekleştirilen 73'üncü Fermanın en ağırı, kentin güneyinde bulunan Koço Köyü yaşadı. Koço'daki soykırım 15 Ağustos 2014 tarihinde yapılırken, Êzidîler dün köye akın ederek, kurbanları andı. Gerçekleştirilen saldırının 'özel bir operason' olduğu belirtiliyor.

Fermanda yakınlarını kaybeden, esir düşen ve göç edip de tekrar yurtlarına dönen yüzlerce Êzidî, DAIŞ’in Koço’ya saldırdığı zaman kadınları ve erkekleri topladığı okulu ziyaret etti. Okul şimdilerde müzeye çevrilmiş ve katledilen 1254 kişinin fotoğrafları asılmış. Özellikle Êzidî kadınlar, kaybettikleri yakınlarını dakikalarca döktüğü gözyaşları ile yasını tuttu. Köyde bulunan toplu mezarlar da ziyaret edildi. Tam da bu anmlaranın gerçekleştiği gün, savaş uçakları onlarca fermana tanıklık eden Şengal Dağı’nı bombaladı. 

 

DAİŞ’in Yaşattığı Travmanın Etkileri Sürerken...

DAİŞ'in yaşattığı travmanın etkileri halen Şengal'in sokakları, caddeleri ve mahallerinde tazeliğini korurken, saldırının böylesi bi zamanda gerçekleşmesi ise dikkat çekiyor. Saldırı, geçtiğimiz günlerde biraraya gelen Irak Başbakanı Haydar İbadi ile AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın görüşmesinin akabinde gerçekleşti.

Kimileri saldırının Irak ile Türkiye'nin anlaşması sonucu gerçekleştiğini belirtiyor. Görüşmenin detayları halen kamuoyu ile paylaşılmazken, uçakların kullandığı hava sahası bölgesinde ise koalisyona bağlı güçlerin noktası da bulunuyor. Uçakların onların bilgisi dahilinde havalandığı ve saldırı gerçekleştirdiği anlaşılıyor.

 

Erdoğan İstediğini Alamadığı İçin mi?

Kimileri de gerçekleşen görüşmede Erdoğan'ın istediğini alamadığı için hem Irak Ordusunu hem de Yekiniyên Berxwedana Şengalê(YBŞ) noktalarını hedef alarak mesaj vermek istediğini dillendiriyor. Saldırıya ilişkin detaylar netleşmeye devam ederken, uçakların özellikle YBŞ yönetimini hedef almaya çalıştığı iddia ediliyor. YBŞ'nin ise konuya dair kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): TSK  sengal  Koco  koyu  hava  saldirisi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.