AKP Üretimi 'İnsan' Modeli
Makaleler / 19 Ağustos 2018 Pazar Saat 11:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu modelin sayısı “Türkiye’nin yüzde (%) 60’nı oluşturuyor.

Bu modelin sayısı “Türkiye’nin yüzde (%) 60’nı oluşturuyor. Dünkü AKP kongresinde bunların yarısını gördük. Erdoğan’ın bas bas bağırdığı “Oyuncuklarımla kimse oynayamaz” dediği kesim. İşte bu tiplerin tarifi,  aile ortamında dindar gibi gözüken, arkadaş ortamında marjinal olan, dış görünüşünde milliyetçi, iç benliğinde korkak olan, başkalarının mutsuzluğundan keyif alan insan tipidir.

Cahilliğe bağlı büyük bir özgüven var. Öğrendikleri genellikle uyduruk kaynaklardan ve kişilerden, bildiklerinin gerçek olduğunu sanıyorlar ve asıl gerçeği görmezlikten geliyorlar. Başka kaynaklara kapalılar.

Komplo teorilerini seviyorlar ve kolayca inanıyorlar. Özellikle dünya siyaseti ve Türkiye konusunda neredeyse paralel bir evrende yaşıyorlar. Bütün dünyanın Türkiye ile yatıp kalktığına dair saçma bir inanca sahipler. Hatta Erdoğan'ın bu kesime hitap ettiği her konuşmasında dalga geçer gibi "düşünebiliyor musunuz?" diye bas bas bağırması oldukça ilginç. Zaten düşünebilselerdi kuyularının kazıldığını, seni dinlemeye gelirler miydi?

Ahlaklı ve dindar nesil yetiştirme iddiasında olan AKP; dini, çıkarları için sömürerek sonucunda dindar değil, münafık bir kesim üretmiştir. Dindar görünmenin prim yaptığını fark eden bu dinci kitle ne gerçek dindar olabilmiş, ne de eski alışkanlıklarından ve kusurlarından kurtulabilmiştir. Ahlaksız ve şekilci olan bu insan tipi İslami terminoloji açısından en çok münafık tabirine uymaktadır...

Cahil ama fütursuz, paralı ama görgüsüz, zevksiz...                        

Ölü insan ‘Tip’idir aslında.

Seçim zamanları yaşarlar, onun dışında mezarlarında dinlenirler. Yoksa AKP ÎNSAN mı üretiyormuş ki.    

Kısaca neredeyse hiçbir şey üretmeyen, rant ve spekülasyon peşinde iz süren, çevre tarumarını gündeminden hiç düşürmeyen, yolsuzluk ve rüşveti kanıksamış, işlevsiz eğitim sistemine ya da cahilliğe mahkum, dünyadan, tarihinden bihaber, yoz bir kültürle ekranlara kilitlenmiş dizi tiryakileri, din adına devamlı kadınların hayatını denetlemekte olan insanlar topluluğudurlar. İşte size AKP modeli insan tipi.

Şimdi çok üzülüyor destekçileri; yerlere göklere sığdıramadıkları reisleri ülkeyi batırıyor diye. İçleri sıkışıyor, kabullenmek istemiyorlar. “Sözde Papaz” için ABD tutuklu geçirdiği 2 yılın ardından birden bire bastırmaya başlayınca eteklerinin zil çalması ondan. Portakal bıçaklarken, Iphone telefonlarını ezerken, dolar yakarken kendi günahlarını da bıçaklıyor, eziyor, yakıyor, arınıyorlar. Bunların hepsi bir şeytan taşlama onlar için.

Ekonomik anlamda "her şeyi ben bilirim" diye çıktı. Lükse düşkün olduğu için etrafa bina, AVM, köprü dikti. Ülkenin her yeri sadece beton anlamında gelişti. Ama zengin bir ülke olmadığımız için bir yere kadar gitti bu. Şimdi ekonomi çöktü. Üretim için kara kara düşünüyoruz. Eski Türkiye değiliz diyordu, arar olduk. Hala aynı şeyi söylüyor. Katar’dan gelecek 15 milyar doların ülkenin son şansı olması büyük bir çaresizlik.

Ama tek konuda hakkını vermek lazım;  kendisine akıl hocası mı diyelim artık kim planlıyorsa, kendi menfaatini, koltuğunu çok iyi şekilde koruyor. Her türlü kötü şeyin dış mihrak olduğunu yutturuyor.

Korku imparatorluğu kurmuş, yakınlarıyla beraber ülkede istedikleri her şeyi yapma özgürlüğü olan insan. Ülkenin tarihine ismini YALANCI, HIRSIZ ve DİKTATÖR diye büyük harflerle kazıdı, ona şüphe yok.

16 yıllık yanlış ekonomi politikalarının ülkeyi batırdığı gerçeğini büyük ustalıkla gizleyip tüm suçu Trump ve ABD’ye atarak işin içinden sıyrılan "büyük" usta.

Krizin başlangıç noktası kendisidir. “ABD bizim üzerimizde oyun oynuyor” lafını kendi medyası ile pompalayıp halkı buna inandırmak mı krizi yönetmek? Bu olsa olsa 50'lik kesimin bağnazca inanması olur. Kriz bu yönetimle bitmeyecek, Türkiye daha da büyüklerini yaşayacak. Sadece olacakları izleyelim...

Şirin Ronya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AKP  Turkiye  insan  modeli  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.