Tükür Yüzüne Celladın, Fesatçının, Hainin...
Makaleler / 31 Ocak 2019 Perşembe Saat 09:57
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“...Bunlar engerekler ve çiyanlardır/ Bunlar ekmeğimize, aşımıza göz koyanlardır/Tanı bunları tanı da büyü.../Bu namustur, künyemize kazınmış/Bu da sabır, ağulardan süzülmüş/Sarıl bunlara, sarıl da büyü...” (Ahmed Arif)

“...Bunlar engerekler ve çiyanlardır/ Bunlar ekmeğimize, aşımıza göz koyanlardır/Tanı bunları tanı da büyü.../Bu namustur, künyemize kazınmış/Bu da sabır, ağulardan süzülmüş/Sarıl bunlara, sarıl da büyü...” (Ahmed Arif)

Engereklerin, çiyanların, ekmeğimize, aşımıza, özgürlüğümüze ve varlığımıza göz koyanların çoğaldığı, vahşice saldırdığı günlerden geçiyoruz.

Vahşi atlıların nallarıyla ezilen, tarumar edilen, binlerce yıllık zulmün, yıkımın, talan ve acının an be an yaşandığı topraklardır burası.

Bir de umudun, vefanın, “Ya HAK” deyip aşka semah duranların, direniş halayında ateşten halka olanların yurdudur.

Mazlum’un yaktığı kibrite kav olanların, Kawa ile demiri tav eyleyenlerin, tanrıça kutsallığında büyük yaşam sevdası taşıyan Zilanların yurdudur burası.

Dar ağacına götürülürken bile diz çökmeyip soykırımcı sömürgecileri kahreden pirî pîran Pîr Seyîd Rıza’nın, “Torunlarımız intikamımızı alsın” diyerek direniş meşalesini gelecek kuşaklara bırakıp yağlı ilmiği boynuna geçiren özgürlük şehidi Şêx Saîd’in yurdudur burası.  

On binlerce şehidimizin maneviyatının toplamı olan Önder APO ve yüreğinde özgürlük ateşini harlayan her bir özgürlük savaşçısı bugün zindanlarda Newrozlaşıyor, soğuk hücreleri ilmik ilmik ördükleri direniş bayrağı ile son kale haline getiriyorlar.

Bugün şehit kanlarıyla sulanan bu topraklara düşen her bir tohum yeşermiş, Kürdistan boydan boya kızıl güllere bezenmiştir.

Bugün sevgili Leyla Güven öncülüğünde gelişen direnişi tüm Türkiye ve Kürdistan zindanlarına taşıyan yiğit özgürlük tutsakları, celladın kulağını sağır edercesine “Berxwedan Jiyane” sloganlarını haykırarak “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan” amacına giden yolu nefes nefese, hücre hücre inşa ediyorlar. 

Yürek ve beyinlerini direniş karargahına dönüştüren onlarca Kürdistanlı yurtsever, Kürdistan’ın tüm parçalarında ve yurtdışında varlık ve özgürlük savaşımızın öncü müfrezeleri olarak Kürdistan halklarının Önderliksiz bir yaşamı kabul etmeyeceğini ortaya koyuyor.

Özgürlüğe susamış bir halkın evlatlarının direnişidir bu!

Bir halk, bir ulus özgürlük savaşına tutuşmuş, ayağa kalkmış ve direnmektedir.

Böyle bir halkı, ulusu hiç kimse durduramaz, özgürlük ve bağımsızlık savaşının önüne set çekemez, zapturapt altına alıp karanlıklara mahkum edemez artık.

Bunun en son örneği yiğit Kürt kadınlarının öncülüğünde serhildana kalkıp faşist işgalci Türk ordusunun üssünü ateşe veren Şeladizê halkıdır.

Uçaklar kaldırıp alçak uçuşlar yaparak, her yere bombalar yağdırıp halkı korkutacağını sanan faşist soykırımcı sömürgeci Türk devleti ile halka karşı şantaj, tehdit ve tutuklamayla terör estiren işbirlikçi hain Başur iktidarı ne yaparsa yapsın bu halk özgürlükte karar kılmıştır.

Soykırımcı sömürgeci özel savaş devleti, hükümeti ve partisi ile faşist şefi Erdoğan’ın tüm saldırılarına, özel, psikolojik propaganda yalanlarına rağmen başlatılan “Tecridi Kıralım, Faşizmi Yıkalım, Kürdistan’ı Kuralım” hamlesi büyüyerek devam ediyor.

Bu çerçevede Şeladizê halkının yaktığı direniş meşalesinin tüm Başur’a yayılacağı, işgalci Türk devleti ve ordusunu Başur’dan çıkarıncaya dek devam edeceği görülmektedir.

Tüm Kürdistanlıların ve dostlarının bu hamlede yerlerini alması, faşizme karşı direnmesi, tecridi kırarak özgür Kürdistan, özgür Önderlik amacını gerçekleştirmesi gerekir.

Çünkü 2019 yılı özgürlük ile kölelik dayatmaları arasında gelişecek büyük bir savaşa tanık olacaktır. Bu savaşta tarafsız kalmak, dışında durmak mümkün değildir.

Bu nedenle herkes bulunduğu her yerde direniş tutumuna geçmek zorundadır.

Amed’in asi şairi Ahmed Arif’in dediği gibi;

 “İçeride, dışarıda, derste sırada/ Yürü üstüne üstüne, tükür yüzüne celladın, fırsatçının, fesadçının, hainin/ Dayan kitap ile , dayan iş ile, tırnak ile, diş ile, umut ile sevda ile, düş ile/ Dayan rüsva etme beni!/ Gör nasıl yeniden yaratılır, namuslu genç ellerinle/ Kızlarım, oğullarım var gelecekte/ Her biri vazgeçilmez cihan parçası/ Kaç bin yıllık hasretimin goncası/ Gözlerinden, gözlerinden öperim/ Bir umudum da sende, Anlıyor musun?”

Alîşêr PÎRAN

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): tukur  yuzune  celladin  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.