15 Temmuz darbe girişimini kimin planladığı ‘Çok Gizli’ ibareli belge ortaya çıktı!
Haberler / 05 Şubat 2019 Salı Saat 16:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ – AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz 2016 günü ‘Damadımdan öğrendim’ dediği ve darbe girişimini kimin yaptığı konusunda tartışmalar devam ederken, bizzat RTE tarafından 22 Haziran 2016 tarihli MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a gönderilen “Çok Gizli” ve “Kişiye Özel” ibareli 68244839-954,99-003 sayılı belge ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ – AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz 2016 günü ‘Damadımdan öğrendim’ dediği ve darbe girişimini kimin yaptığı konusunda tartışmalar devam ederken, bizzat RTE tarafından 22 Haziran 2016 tarihli MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a gönderilen “Çok Gizli” ve “Kişiye Özel” ibareli 68244839-954,99-003 sayılı belge ortaya çıktı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz 2016 günü ‘Damadımdan öğrendim’ dediği ve darbe girişimini kimin yaptığı konusunda tartışmalar devam ederken, bizzat RTE tarafından 22 Haziran 2016 tarihli MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a gönderilen “Çok Gizli” ve “Kişiye Özel” ibareli 68244839-954,99-003 sayılı belge ortaya çıktı.

Ortaya çıkan “Çok Gizli” ve “Kişiye Özel” belgenin Erdoğan imzasıyla 22 Haziran 2016 tarihli yani darbe gününden 24 gün öncesinden MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilecek olan gizli operasyonda görevli aralarında Tümgeneral, Tuğ General, Tuğamiralarında olduğu 30 Türk ordusu askerlerin görevlerini yerine getirdikten sonra, kamuoyu nezdinde usulen yargılanmalarının tamamlanmasının ardından, yeni kimliklerinin ve pasaportlarının ivedilikle hazırlanarak, yurtdışında ihtiyaç duyacakları maddi imkanların ve tüm gereksinimlerinin eksiksiz olarak müsteşarlığınca karşılanması, yeterli gelmeyen tutarın T.C. Cumhurbaşkanlığı Örtülü Ödenek Fonundan karşılanması yönünde talimat verildiği ortaya çıktı.

‘Operasyon günü tüm TV ve internet kanalları açık olsun, camilerde selâ okutulması’

 

Ortaya çıkan belgede, operasyon günü (15 Temmuz günü) tüm TV ve internet kanallarına erişimin bütün yurt genelinde açık tutularak, medya kuruluşlarına kesintisiz fotoğraf ve video akışının sağlanması, İstanbul’da halkın meydanlara toplanması için AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temirci’nin bu organizasyonun yönetmesi yazılırken, darbe sonrası Erdoğan ve AKP’nin övünerek camilerde selâ okutulmasına yönelik de belgede yer alması dikkat çekti.

Ortaya çıkan belgede şunlar yazılı;

“Çok Gizli. T.C Cumhurbaşkanlığı. Kişiye Özel. Konu: Gizli Görevlendirmeler Hakkında. MİT Müsteşarlığına (Sayın Hakan Fidan).

15.07.2016 tarihinde gerçekleştirilecek olan gizli operasyonda görevli; Tümg. Mehmet DİŞLİ, Tümg. Gökhan Şahin Sönmezateş, Tuğg. Hakan Evrim, Tüğg. Mehmet Partigöç, Tuğg. Kubilay Selçuk, Tuğg. Semih Terzi, Tuğal. Ömer Faruk Harmancık, Kurmay Alb. Muzaffer Düzenli, Kurmay Alb. Ümit bak, Jan.Alb. Arif Kalkan, Alb. Muharrem Köse, Alb. Yurdakul Akkuş, Alb. Ahmet Tosun, Başyaver Alb. Ali Yazıcı, Yb. Hakan karakuş, Piyade Yb. Levent Türkkan, Yb. Fazıl Ergün, Yb. Eray Uçkun, Yb, Davut Uçum, Bab. Fatih Şahin, Yzb. Haldun Gülmez, Pilot Yzb. Taha Fatih Çelik, Asb. Zekeriya Kuzu, Asb. Üçvş. Aydın Özsıcak, Pilot Hüseyin Türk, Pilot müslim Hacit, Eski Güvenlik Şb. Md. Mithat Aynacı, Eski Polis Md. Gürsel Aktepe, Yrd. Doç. Adil Öksüz ve Kemal Batmaz’ın görevlerini yerine getirdirdikten sonra, kamuoyu nezdinde usulen yargılanmalarının tamamlanmasının ardından, yeni kimliklerinin ve pasaportlarının ivedilikle hazırlanarak, yurtdışında ihtiyaç duyacakları maddi imkanların ve tüm gereksinimlerinin eksiksiz olarak Müsteşarlığınızca karşılanması, yeterli gelmeyen tutarın T.C. Cumhurbaşkanlığı Örtülü Ödenek Fonundan karşılanması,

Ayrıca, operasyon günü tüm TV ve internet kanallarına erişimin bütün yurt genelinde açık tutularak, medya kuruluşlarına kesintisiz fotoğraf ve video akışının sağlanması,

İstanbul’da halkın meydanlara toplanması için AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temirci’nin bu organizasyonu yönetmesi,

Yine operasyon günü, halkı sokaklara çağırmak için tüm yurt genelindeki camilerde selâ okutulması ve bununla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanı Sn. Görmez’in konu hakkında en geç 14.07.2017 tarihinde bilgilendirilmesi hususunda

Gereğinin yapılmasını rica ederim. Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanı.”

 

15 Temmuz 2016 tarihinde ne olmuştu?

 

15 Temmuz 2016 tarihinde gece saatlerinde isimleri belgede geçen TSK üyelerinin komutasında hem havadan hem de karadan İstanbul başta olmak üzere birçok kentte asker sokağa çıkmış ve darbe girişimi yapıldığı iddia edilmişti. Tartışmalı olan bu darbe girişimi açık olan tv ve internet kanallarında bizzat Erdoğan telefonla katılarak halkı sokağa çağırırken, camilerde ise anonslar yapıldı. Darbe girişimi sonrasında Erdoğan yaptığı açıklamalarda darbe girişiminden haberi olmadığını “Damadım bilgi verdi” şeklinde geçiştirmişti.

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA