Xakurkê de HPG’lilerin hareketliliğini engellemek için her yer ateşe veriliyor!
Haberler / 15 Haziran 2019 Cumartesi Saat 09:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DUHOK – İşgalci Türk devletinin Xakurkê’ye yönelik işgal saldırıları devam ederken, HPG’lilerin hareketliliğini engellemek için de üç gündür ateşe verilen geniş çaplı alanda yangının devam ettiği belirtildi.

İşgalci Türk devleti tarafından Xakurkê bölgesine yönelik 27 Mayıs’ta başlatılan geniş çaplı işgal saldırısı, TSK’ya ait F-16 savaş uçakları ve helikopterlerle bombardıman devam ediyor. Yaklaşık 20 gündür devam eden saldırılar ile bölgeye asker indirmeye çalışan işgalci Türk ordusu, Şekif dağı ve Lêlikan tepeleri ve bu bölgelerden yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Şehit Derviş Tepesi’ne girmeye çalıştığı bildirilirken HPG’lilerin karşılık vermesi nedeniyle ilerleyemedikleri belirtildi. TC ordusu, Lelikan Dağı, Ziraran, Kiwêrt, Şakiv, Gura Seva, Awdel Guvî bölgelerine sürekli uçaklarla bombalayıp, buralara asker indirmek istiyor. Yoğun bombardımana rağmen HPG gerillalarının eylemler düzenlemesi nedeniyle yoğun çatışmalar çıktığı öğrenildi.

 

TC bölgeyi ateşe vererek HPG’lilerin hareketliliği engellemeye çalışıyor!

Bölge uçaklardan atılan kazan ve bombalarla sürekli dövülürken, askerler HPG gerillaların hareketliliği engellemek için de Tepê Sîro ve çevresi, Geliyê Reş’e bağlı Gombet alanı ve Heşîmê köyü ile tepeleri ateşe verildiği belirtildi. 12 Haziran akşamı ateşe verilen bölgede yangının hala devam ettiği belirtilirken, arazide çok sayıda canlı yakılırken, yangını söndürme girişiminde bulununan bölge halkının engellendiği, söndürmek isteyen yurttaşların üzerine ateş açıldığı belirtildi. Bu tepelerde konuşlanan işgalci Türk askerlerini bu yangınların amacı olası gerilla sızmaları, eylem ve hareketliliğini bu şekilde engellemeye çalıştıkları belirtildi.

Bölge halkının işgal saldırılarına karşı ve Irak merkezi hükümet ile Federal Kürdistan Bölge yönetiminin sessizliğine tepki gösterdi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.