Türk Askeri Pêşmerge Elbiseleri ve Araçları İle Devriye Gezip Yol Kontrolleri Yapıyor
Haberler / 15 Haziran 2019 Cumartesi Saat 10:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DUHOK- Güney Kürdistan’da bir grup Türk Askeri Pêşmerge elbiseleri ve araçları ile PKK’nin denetiminde olan bölgelerde gözlem yapıp yol kontrolleri yapıyor.

Güney Kürdistan’a bağlı Bradost alanına KDP’nin desteği ile işgal amaçlı operasyon başlatan Türk Devleti, Sîdekan’da Pêşmerge elbiseleri ve araçları ile Gerilla’nın bulunduğu alanları gözlemleyip, o bölgede yol kontrolleri yapıyor. Bölgedeki kaynaklardan aktarılanlar doğrultusunda bir grup Türk Askerinin belirli aralıklarla sabah saat 4’den 7’ye kadar Gerilla’nın denetiminde olan bölgeleri gözlemlediği bildirildi. Türk askerleri bu gözlemi Pêşmerge üniforması ve araçları ile yapıyor.

 

Türk ordusu bölgedeki bazı köylerde kontrol noktaları oluşturmak istedi

Gelen bilgiler arasında Türk ordusunun bölgedeki bazı köylerde kontrol noktaları oluşturmak istediği bulunuyor. Bu noktalarda oluşturulan özel birimler konumlandırılacağı ve son çatışmalara katılan bu özel birimlerin bir kaç kayıp verdiği bildirildi. Bölgedeki sivillere yönelik faaliyetlerine ağırlık veren Türk Devleti, bölge hükümetininde yardımı ile bölge halkı ile toplantılar gerçekleştirmiş bu işgali meşru göstermeye çabalamıştı. Bölge hükümeti bu işgalin gerçekleşmesi için MİT ile beraber adımlar atmaya devam etmekte. Bölgedeki kaynaklardan gelen iddialar arasında kontrol noktalarının oluşturulması faaliyetinin Bölgesel Yönetimin bilgisi dahilinde gerçekleştiği ve söz konusu olaya izin veren güçlerinde bu faaliyetlerde yer aldığı bilgiside yer almaktadır.

 

Türk Askeri Rahatlıkla Köylere Girip, Halk’ı Gözlemleyip Müdahale Edebiliyor

Alınan bilgilere göre Türk Askerleri’nin rahatlıkla köylere girebildiği ve halk’ı dilediği gibi gözlemleyebildiği ve müdahalede bulunabildikleri de aktarıldı.

Askeri olarak amacına ulaşamayan ve Xakurkê’deki savaşta ağır kayıplar veren Türk Devleti, bu şekilde halktan gelecek olan tepkilere dilediği gibi müdahale edebileceği belirtildi. Bölge Hükümeti’nin bu iddialar karşısında sessizliğini koruması, bu faaliyetlerden memnuniyet duyması olarak değerlendirildi.  Türk ordusunun bölgede bu denli rahat hareket edebiliyor olmasının bölge halkı açısından büyük tehditler oluşturduğu dile getirildi.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

TAGS(ETIKETLER): turk  askeri  pesmerge  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.