Halk Belediyelerine Kayyum Terörü !
Haberler / 19 Ağustos 2019 Pazartesi Saat 06:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Bugün sabah saaatlerinde Amed, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelernin kapıları kırılarak baskın düzenlendi. Belediye binaları polislerce ablukaya alınarak gasp edildi. Amed, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye eşbaşkanları görevden uzaklaştırıldı.

AKP-MHP iktidarı tarafından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden uzaklaştırılarak, 3 belediye gasp edildi.

Amed, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevden alındığı saatlerde bir çok ilde HDP, DBP üye ve yöneticilerinin evlerine baskın  yapılarak 418 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

 

‘Gasp edilen Halk iradesidir’

Türkiye İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ı görevlerinden uzaklaştırıldığını bildirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'a Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin'e Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van'a Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, belediye başkanvekili olarak görevlendirildi.

Eşbaşkan Mızraklı, kendisine görevden uzaklaştırıldığına dair herhangi bir tebligatın ulaşmadığını belirterek, şunları söyledi: “Saat 6 itibariyle kapılar kırılarak belediyeye girildi. Birazdan belediyeye geçeceğim. Hukuk dışı durum yaşıyoruz. Toplumun demokrasi ve hukuk değerleri doğrultusunda yeni bir evreye girdiğini görüyoruz. Ne anayasa ne seçimleri icra eden bir tutum var.

Türkiye’de yaşayan herkes; kimse kendini hukuk şemsiyesi altında hissedemez. HDP’li belediyelere geliştirilen bu tutum Türkiye’deki demokrasi değerleri açısından, demokratik muhalefeti karşısına alan bir tutum olarak görmek gerekiyor. Gasp edilen halk iradesidir” diye konuştu. 

 

‘Halkın iradesine bir darbedir herkes ayağa kalkmalıdır’

Amed, Van ve Mardin Büyükşehir beleyelerin AKP iktidarı tarafında gasp edilmesi sosyal medyada büyük bir tepki yarattı. Sosyal medya paylaşımlarında “Bu bir gasptır. Bu gün bu gaspa sesini çıkartamayan, yarınların daha kötüleşeceğini bilmeli. Bugün Diyarbakır, Mardin, Van için herkes sesini yükseltmeli” şekilinde tepkiler geldi.

“AKP iktidarı elinde olmayan bütün belediyeleri gasp ederek alacak ve bunun üzerinden kendini yaşatmaya çalışacaktır. Halk ayağa kalkmalı, belediyelerimizi kayyuma bırakmamalıyız. Bu halkın iradasine karşı siyasi bir darbedir, herkes bu darbeye karşı ayaklanmalıdır” şeklinde tepkiler yükseliyor.

 

‘Gasp sırası İstanbul, Ankara ve İstanbul Belediyelerinde’

Gelen iddialara göre, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerinin gasp edilmesinden sonra İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin de gasp edileceği belirtildi.


Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.